بخش موبایل اینتل سال 2014 ضرر کرد، آن هم 4.2 میلیارد دلار!

intel-atom-z2580

اخبار جدیدی انتشار یافته‌اند که حکایت از ضرر 4.2 میلیارد دلاری بخش موبایل اینتل دارند. اینتل همواره و فصل به فصل در حال قرار دادن پردازشگرهایش درون موبایل‌هاست و همینطور هم پول است که از دست می‌دهد. اما مدیر عامل شرکت یعنی برایان کرانیچ نظر دیگری دارد و این خبر را چندان هم بد نمی‌داند. او می‌گوید سال 2014 شرکت توانسته 46 میلیون تبلت مجهز به پردازنده اینتل را به‌فروش رساند و این بیشتر از مقدار 40 میلیون مد نظر بوده است، ولی قضیه چیست، اگر این همه تبلت مجهز به پردازنده‌های اینتل به‌فروش رفته‌اند، پس چرا این شرکت در حال از دست دادن پول است؟ ظاهرا اینتل به سازندگان این تبلت‌ها با فروش پردازنده‌هایش با قیمت خیلی نزدیک به قیمت تمام شده برای شرکت کمک‌های مالی می‌دهد و برخی از هزینه‌های ساخت را هم بر عهده می‌گیرد. در واقع شرکت به سازنده پول می‌دهد تا تبلت‌هایشان را جوری بسازند که با پردازنده‌های اینتل سازگار باشد.

حالا اینتل برای کمتر کردن این مقدار پولی که از دست می‌دهد تصمیم به کاهش هزینه‌های ساخت گرفته و توافق نامه‌های ساختی با Rockchip و Spreadtrum بسته است. آن‌ها قصد دارند تا در سال جاری 800 میلیون دلار را نجات دهند. این کار باعث می‌شود که بتوانند به فروش چیپ‌ها با قیمت ارزان ادامه دهند و از فروش محصولات پول به‌دست آورند. پروژه دیگری که کمپانی مشغول کار بر روی آن است، SoFIA نام دارد. سوفیا در واقع یک پردازنده نرم‌افزار یک‌پارچه و تراشه باند است. تمهید دیگری که برای کمتر کردن این ضرر اندیشیده‌اند، گرفتن گواهی نسخه 3G است که پس از این و در آینده به گرفتن نسخه 4G LTE می‌انجامد. کمپانی باور دارد که می‌تواند تجارت خود را همگام با بازار توسعه دهد و ضررش را به سود تبدیل کند.

اما مشکل می‌تواند ریشه در جای دیگری هم داشته باشد. پردازنده‌های اتم اینتل برای انجام کارهای معمولی و درست مثل دیگر پردازنده‌ها از دیگر سازندگان خوب هستند و متاسفانه بخش بازی را به انویدیا تگرا باخته‌اند و باید فکری به حال این حوزه بکنند.

نمایش نظرات (8)