انرژی‌های تجدیدپذیر تا سال ۲۰۴۰ جانشین سوخت‌های فسیلی می‌شوند!

این روزها انرژی‌های تجدیدپذیر به محبوبیت بسیاری دست‌ یافته‌اند. بسیاری از کشورها در حال برنامه‌ریزی برای جایگزین کردن این انرژی‌های پاک، ارزان، سازگار با محیط‌زیست و از همه مهم‌تر تمام‌نشدنی هستند. فراگیری این انرژی‌ها تا حدی پیشرفته است که حتی پیش‌بینی می‌شود در آینده سوخت‌های فسیلی به‌طورکلی کنار گذاشته شوند!

طبق گزارش‌های بلومبرگ تا سال ۲۰۴۰ انرژی‌های تجدیدپذیر جایگزین سوخت‌های فسیلی در جهان می‌شوند و این بدین معناست که استفاده از انرژی‌هایی همچون باد، خورشید، زمین‌گرمایی، زیست سوخت‌ها و… جایگزین سوخت‌های فسیلی خواهند شد. نکته جالب‌ توجه این گزارش آن است که طی ۲۴ سال آینده، برخلاف پیش‌بینی‌ها باوجود اینکه حتی قیمت سوخت‌های فسیلی افت می‌کند اما بازهم گرایشی به سمت این سوخت‌ها وجود نخواهد داشت. علاوه بر کاهش سوخت‌های فسیلی در آینده شاهد کاهش هزینه‌های انرژی‌های تجدید پذیر نیز خواهیم بود و با کاهش ۴۱ درصدی این انرژی‌ها مواجه خواهیم شد.

طبق پیش‌بینی بلومبرگ تولید انرژی‌های تجدیدپذیر و دوستدار محیط‌ زیست در سال ۲۰۴۰ افزایش خواهد یافت به‌گونه‌ای که ۷۰ درصد انرژی مصرفی اروپا و ۴۴ درصد انرژی مورد نیاز ایالات‌متحده از انرژی‌های تجدیدپذیر و ۶۰ درصد سوخت‌ها متعلق به انرژی باد و خورشید خواهد بود.

solar

هم‌چنین پیش‌بینی می‌شود که تا سال ۲۰۴۰ تعداد ۴۱ میلیون خودروی برقی در سراسر جهان به تولید برسد و سرمایه‌گذاری در بخش انرژی‌های تجدیدپذیر جدید تا ۱۱.۴ تریلیون دلار افزایش پیدا کند.

یکی از کارشناسان انرژی‌های تجدیدپذیر درباره انتشار این گزارش می‌گوید:

تا سال ۲۰۲۷، گاز دیگری به‌عنوان انرژی مورد استفاده اکثر کشورها جایگزین می‌شود و هم‌چنین انرژی‌های جدیدی نیز جایگزین سوخت‌های فسیلی می‌شوند و در همین سال سوخت جدید نیز جانشین زغال‌سنگ خواهد شد.

Energy-projects

یکی از مؤلفان این گزارش نیز درباره سرمایه‌گذاری در بخش انرژی نو اذعان کرده است:

از سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۴۰ رقمی معادل ۷.۸ تریلیون دلار هزینه برای تحقیق بر روی انرژی‌های نو صرف خواهد شد و دو سوم این مبلغ نیز در ساخت و تولید این انرژی‌های جدید مصرف می‌شود.

سوخت‌های فسیلی در قرن حاضر به معضلی بزرگ برای محیط‌ زیست تبدیل‌ شده‌اند؛ به همین دلیل کشورهای پیشرفته و صاحبان صنعت در سراسر جهان درصدد جایگزین کردن انرژی‌های تجدیدپذیر با این سوخت‌های آلوده و پرمصرف هستند و برنامه‌ریزی جدی برای جانشین این سوخت‌ها با انرژی‌های تجدیدپذیر را آغاز کرده‌اند.

ممکن است شما دوست داشته باشید