انتشار نسخه نهایی پیش‌نمایش اندروید 8.1 برای برخی دستگاه‌های پیکسل و نکسوس

در حالی‌که هنوز بسیاری از مشتریان منتظر دریافت نسخه 8.0 سیستم‌عامل اندروید اوریو هستند، تنها تعداد معدودی از آن‌ها به زودی قادر خواهند بود تا به‌روزرسانی به نسخه جدیدتر یعنی اندروید 8.1 را انجام دهند. شرکت گوگل تایید کرده که در اندروید 8.1، چندین ویژگی مهم و جدید، در دسترس کاربران قرار خواهد گرفت؛ اما این به‌روزرسانی، تنها در اختیار دستگاه‌های پیکسل و نکسوس قرار می‌گیرد و احتمالا برای مدت زمانی نسبتا طولانی، این رویه ادامه خواهد داشت.

بدیهی است که شرکت گوگل، مانع از عرضه به‌روزرسانی توسط کمپانی‌های تولیدکننده گوشی‌های هوشمند نخواهد شد. اما با توجه به این‌که هنوز شرکت‌های مذکور در حال تلاش برای به‌روزرسانی دستگاه‌های خود به اندروید 8.0 اوریو هستند، با اطمینان بالایی می‌توان تصور کرد که عرضه نسخه جدیدتر، مدت بسیار طولانی‌تری زمان خواهد برد.

خبر خوب این است که اگر کاربر گوشی‌های نکسوس یا پیکسل هستید، به‌زودی اندروید 8.1 را بر روی دستگاه خودتان دریافت می‌کنید. گوگل امروز اعلام کرد که به‌روزرسانی مذکور، نسخه نهایی پیش‌نمایش اندروید 8.1 برای افرادی است که به برنامه تست نسخه‌های بتای این سیستم‌عامل پیوسته‌اند. کلیه دستگاه‌های سازگار با به‌روزرسانی جدید به شرح زیر هستند:

  • گوشی‌های پیکسل 2 و پیکسل 2 XL
  • گوشی‌های پیکسل، پیکسل XL و پیکسل C
  • گوشی‌های نکسوس 6P و نکسوس 5X

این به‌روزرسانی مشخصا شامل بهینه‌سازی‌هایی برای برنامه Android Go (برای دستگاه‌های با حافظه 1 گیگابایت یا کم‌تر از آن) و همچنین یک API شبکه‌های عصبی، برای سرعت بخشیدن به هوش ماشینی دستگاه است. فرای این موضوع، گوگل تایید کرده که چندین بهبود جزئی را براساس واکنش‌های توسعه‌دهندگان و کاربرانش، به اندروید اوریو اضافه نموده است.

علاوه‌بر این، در صورتی‌که صاحب گوشی‌های پیکسل 2 یا پیکسل 2 XL هستید، به‌روزرسانی اندروید 8.1، قابلیت هسته بصری پیکسل (Pixel Visual Core) که ابرجستجوگری با نخستین پردازنده کمکی سفارشی برای پردازش تصویر است را فعال خواهد کرد. با فعال شدن این قابلیت، پردازنده کمکی باید به اپلیکیشن‌هایی کمک کند که از ویژگی +HDR رابط کاربری دوربین اندروید، برای ثبت جزئیات بهتر در تصاویر استفاده می‌کنند.

به عنوان آخرین موضوع که البته کم اهمیت‌ترین مسئله نیست، به‌نظر می‌رسد که گوگل در حال آماده‌سازی نسخه پایدار اندروید اوریو 8.1 برای عرضه در ماه دسامبر است. لذا برای دریافت به‌روزرسانی، کاربران گوشی‌های نکسوس و پیکسل، لازم نیست مدت زمان طولانی منتظر بمانند.

نمایش نظرات (6)