۱۰۰ روز با گلکسی نوت ۸ سامسونگ: برای افراد خاص!

10 2

گلکسی نوت ۸ سامسونگ یک گوشی‌هوشمند فوق‌العاده است؛ اما بعد از گذشت صد روز، همه گوشی‌های هوشمند روی خوش به شما نشان نمی‌دهند، بلکه ضعف‌های کوچک و بزرگ خود را نیز کم‌کم آشکار خواهند کرد. گلکسی نوت ۸ نیز از این قاعده مستثنی نیست.

زمانی که از نوت ۸ رونمایی شد، بسیاری از توجهات را به خود جلب کرد و موجب غرور و افتخار شرکت بود که سرانجام کاربران می‌توانند خاطره تلخ انفجار‌های نوت ۷ را به فراموشی بسپارند. ما از گوشی گلکسی نوت ۸، برای شناسایی نقاط ضعف و قوت آن، به عنوان گوشی روزمره خود به مدت طولانی استفاده کردیم و نتایج بدست آورده را با شما به اشتراک می‌گذاریم. ما می‌خواهیم ۵ مورد از مهم‌ترین معایت و ۵ مورد از مهم‌ترین مزایای گلکسی نوت ۸ سامسونگ بعد از ۱۰۰ روز استفاده و بررسی را معرفی کنیم.

نکته مثبت: طراحی

گوشی‌های هوشمند معمولا دارای شباهت‌های زیادی به همدیگر هستند و تعریفی متفاوت از طراحی یک گوشی هوشمند واقعا نشان از خلاقیت و کیفیت بالای طرح و تیم طراحی دارد. سامسونگ توانسته در زمینه طراحی گلکسی نوت ۸ به حدکمال دست پیدا کند. خمش زیبا و خلاقانه شیشه در عقب و جلوی گوشی و هماهنگی با قاب شکیل و ظریف آلومینیومی آن یک نمای باشکوه، جذاب و کامل را خلق کرده است؛ که واقعا شگفت انگیز است، البته نسخه طلایی رنگ در مقایسه با نسخه آبی رنگ بسیار زیبا‌تر است و می‌توان آن را یک شاهکار طراحی نامید.

نکته منفی: راحتی استفاده

برخلاف طراحی فوق‌العاده نوت ۸، استفاده از آن داستان دیگری دارد. نسبت به دیگر هم‌رده‌های خود، یک گوشی هوشمند سنگین، بزرگ و نسبتا ضخیم محسوب می‌شود. در این آیتم، برخلاف جثه بزرگ، عوامل کوچکی در مناسب بودن راحتی استفاده از گوشی و مناسب بودن آن در دست شما نقش خواهند داشت. کمتر کسی یافت می‌شود که در آزمایش راحت به دست گرفتن نوت ۸ موفق باشد. گوشه‌ها و لبه‌های گوشی بسیار برجسته و مشخص هستند که این ترکیب، چندان با فاکتور راحتی هماهنگ نیست. البته این نکته در مورد نوت ۸ نیز بعد از مدتی استفاده به چشم خواهد خورد، که چندان راحت در جیب جای نمی‌گیرد و برای استفاده روزانه و جابه‌جا کردن بسیار بزرگ است.

نکته مثبت: نمایشگر

می‌توان به اطمینان گفت که در بین گوشی‌های هوشمند کنونی، گلکسی نوت ۸ دارای بهترین صفحه نمایش ممکن است و شاید تنها استثنا، گوشی ریزرفون است که مخصوص بازی طراحی شده و نمایشگر آن ۱۲۰ هرتزی است. اما واقعا تعداد کمی از فعالیت‌ها به چنین نرخ تازه‌سازی بالایی نیاز دارند. صفحه سوپر AMOLED، یک نمایشگر تمام عیار است که برای ارایه یک تصویر فوق‌العاده هیچ چیز کم ندارد. سیاهی مطلق، رنگ صفحه نمایش، کنتراست، ثبات زاویه دید و روشنایی، همه در بالاترین سطح خود قرار دارند. اینجاست که می‌توان با خوشحالی لبه‌های تیز نوت ۸ را کنار گذاشت و از دیدن تصاویر و ویدیو‌های بسیار با کیفیت لذت برد. در حقیقت این نمایشگر یک هدیه فناوری برای چشمان است از طرف سامسونگ به شما.

Samsung-Galaxy-Note-8-Review-Mojtaba-12 100 روز با گلکسی نوت 8 سامسونگ: برای افراد خاص!

نکته منفی: بازکردن گوشی به روش‌های بیومتریک

سامسونگ برای باز کردن گوشی نوت ۸ سه مکانیسم بیومتریک (شناسایی زیستی) قرار داده است: سنسور اثر انگشت، تشخصی چهره،  و اسکنر عنبیه. این ویژگی‌ها بسیار عالی هستند اما در استفاده روزمره آنچنان که باید و شاید جذاب نیستند و حتی گاهی مشکل‌ساز می‌شوند. تشخیص چهره با عینک آفتابی و کلاه مخصوصا اگر در نور کم قرار داشته باشید، بسیار دشوار است. اسکنر عنبیه نسبتا خوب عمل می‌کند اما برای استفاده از آن باید نوت ۸ را به صورت ناخوشایندی در جلوی صورت بگیریم. در انتها این وضعیت شما را مجبور می‌کند تا از خیر روش‌های بیومتریک بگذرید و مانند گذشته از یک رمز یا Pin معمولی استفاده کنید اما با توجه به سایز بزرگ نوت ۸، مجبورید اغلب برای وارد کردن رمز آن را با دو دست بگیرید و انجام چند باره این کار در طی شبانه‌ روز، با اعصابتان بازی خواهد کرد. سنسور اثر انگشت علی‌رغم دقت خوبش، در محل نامناسبی قرار گرفته و دسترسی به آن کمی دشوار است.

نکته مثبت: دوربین

شکی نیست که گوشی گلکسی نوت ۸ یکی از بهترین گوشی‌های هوشمند در بازار است. در زندگی روزمره آنچه که شما را به خوبی تحت تاثیر قرار می‌دهد کارایی بالا و سرعت است، نوت ۸ یک گوشی هوشمند برای هماهنگی با سرعت است. کافی است برای ثبت لحظات زیبا و زودگذر زندگی، بر روی سوژه فوکوس کنید و آن لحظه زیبا را با سرعت و راحتی برای همیشه ثبت کنید. از خود و دوستان، پدر و مادر و نزدیکان و یا همسر زیبا و فرزندان پر انرژی خود، تصاویر زیبایی به یادگار بگیرید. در واقع تاکنون هیچ گوشی دیگری نتوانسته است تصاویر با کیفیت‌تری از سوژه‌های فعال و پر تحرک، نسبت به گلکسی نوت ۸ ثبت کند.

کیفیت تصاویر گرفته شده با نوت ۸ بسیار عالی است و در موقعیت‌های پر‌هیجان و شلوغ تاری عکس معنا نخواهد داشت. کافی است تا تمام عمق‌های موجود در عکس توسط دوربین گوشی شناسایی شود تا بتوان بهترین عکس پرتره را با پس زمینه محو، مانند یک عکاس حرفه‌ای بگیرید. البته شاید زوم دوبرابری لنز دوربین چندان در فواصل نزدیک به کار نیاید و شما می‌توانید با یک گام به جلو رفتن به سوژه نزیک شوید ولی برای ثبت تصویر زیبا با افکت بوکه مناسب است.

Samsung-Galaxy-Note-8-Review-Mojtaba-10 100 روز با گلکسی نوت 8 سامسونگ: برای افراد خاص!

نکته منفی: اسپیکر

برخلاف دوربین با کیفیت نوت ۸، بلندگو‌های این گوشی پاسخگوی نیاز کاربران اهل فیلم و عاشق موزیک نیست. تک اسپیکر کوچک در جثه بزرگ نوت ۸، صدایش به جایی نمی‌رسد و برای گوش دادن به موسیقی یا پادکست در حین فعالیت و حرکت اصلا مناسب نیست. ولوم صدا بسیار کم است و صدایی که می‌شنوید پایین‌تر و از آن بد‌تر، اگر شما تا آخر صدای اسپیکر را زیاد کنید، به لرزش و خش‌خش خواهند افتاد.

نکته مثبت: قلم هوشمند سامسونگ یا S Pen

زمانی که برای اولین بار سامسونگ همراه با نوت خود یک قلم هوشمند عرضه کرد، بسیاری از افراد، این ایده را احمقانه می‌دانستند اما با گذشت زمان به یکی از اجزای جذاب، پرکاربرد و خوب گوشی‌های نوت بدل شد و امروزه بسیاری از کاربران بدون آن، گویی یکی از انگشتانشان را از دست داده‌اند. هر چند شاید هر روز و هر لحظه از آن استفاده نشود اما هر زمان که نیاز به کمک داشته باشید این سوپر قلم برای نجات شما خواهد آمد. باید از سامسونگ، برای خلق ایده، امکان گذاشتن یادداشت بر روی گوشی قفل شده توسط این قلم هوشمند تشکر کرد. حتی اگر بسیاری از کاربران شاهکارهای خود را بر روی این بوم دیجیتالی نکشند! در واقع قلم هوشمند سامسونگ یک جایگزین جالب و مناسب برای کارکردن و کنترل دستگاه محسوب می‌شود و چنین چیزی را با این ظرافت و جزییات، هیچ کس جز سامسونگ نمی‌تواند ارایه دهد.

Samsung-Galaxy-Note-8-Review-Mojtaba-9 100 روز با گلکسی نوت 8 سامسونگ: برای افراد خاص!

نکته منفی: باتری

بعد از فاجعه باتری‌ گلکسی نوت ۷ (که دستکمی از حادثه چرنوبیل نداشت)، موضوع باتری‌ به یک موضوع بسیار مهم و حساس برای شرکت سامسونگ تبدیل شده است. این مسئله بسیار برای این شرکت کره‌ای مهم بود که امنیت باتری را تامین کند و این اطمینان خاطر را به کاربرانش بدهد که دیگر مشابه اتفاق نوت ۷ نخواهد افتاد. این یک مسئله واضح و کاملا قابل درک است، اما هنوز هم کاربران گلکسی نوت ۸ از نداشتن بهترین باتری ممکن و عمر پایین آن، ناراضی هستند. در واقع این یک زیان بزرگ محسوب می‌شود، به خصوص اینکه این گوشی برای کاربرانی ساخته شده است که مدت زمان زیادی را به استفاده از گوشی می‌گذرانند و بسیاری از فعالیت‌های کاری خود را با نوت ۸ انجام می‌دهند. هر چند با یک شارژ کامل، گلکسی نوت ۸ تا پایان روز شما را تنها نخواهد گذاشت اما باز هم آنطور که باید و شاید نمی‌تواند این اطمینان خاطر را برای تمام نشدن شارژ در مواقع پرکاری و نیاز فراهم آورد.

نکته مثبت: عملکرد

پردازنده اگزینوس ۸۸۹۵ سامسونگ در قلب گلکسی نوت ۸ می‌تپد، که یکی از قوی‌ترین پردازنده‌های گوشی‌های هوشمند موجود در بازار است و به راحتی می‌تواند از عهده انجام هر پردازشی و کار با هر برنامه‌ای برآید. شش گیگابایت رم نیز این اطمینان را به شما می‌دهد که هرگز احساس کندی و تاخیر در فعالیت‌های گوشی نخواهید کرد. سامسونگ اندکی هم بر روی ارتقای نرم‌افزار کار کرده‌ است. چند سال پیش، رابط کاربری ضعیف سامسونگ موجب نارضایتی کاربران و کاهش استقبال از پرچم‌داران گران‌ قیمتش در بازار شد، اما آن روز‌های تیره گذشته است و دیگر قدرت بالای اندروید نمی‌تواند عملکرد نوت ۸ سامسونگ را تحت تاثیر خود قرار دهد. بنابراین شما خیال‌تان راحت باشد که تا چندین سال، گلکسی نوت ۸ با قدرت از شما و فعالیت‌هایتان پشتیبانی و حمایت خواهد کرد.

Samsung-Galaxy-Note-8-Review-Mojtaba-33 100 روز با گلکسی نوت 8 سامسونگ: برای افراد خاص!

نکته منفی: به‌روز‌رسانی

اکنون سال ۲۰۱۸ است و سیستم عامل اندروید ۸.۰ اوریو، وارد چهارمین ماه تولد خود شده است. بسیار خنده‌دار است که سامسونگ، رهبر صنعت اندروید دنیا، هنوز قادر نیست این پرچم‌داران قدرتمند و گران‌قیمت خود را برای به‌روز‌رسانی با آخرین نرم‌افزار گوگل، مدیریت کند. در حقیقت هنوز هیچ‌کدام از گوشی‌های گلکسی با اندروید اوریو کار نمی‌کنند. هر چند به نظر می‌رسد سامسونگ سرانجام از پروژه سه‌گانه (Project Treble) پشتیبانی کند. البته اخباری که در یکی دو هفته اخیر از سوی سامسونگ منتشر شده است، حتی ادعای ارایه شدن به‌روز‌رسانی اندروید اوریو، به گوشی‌های گلکسی S6 نیز مطرح شده است! در واقع کف انتظارات از یک گوشی هوشمند لوکس مانند گلکسی نوت ۸، پشتیبانی نرم‌افزاری و به‌روزسانی مناسب است که فعلا سامسونگ از عهده آن بر نیامده است.

جمع‌بندی : یک گوشی فوق‌العاده اما نه برای هر کسی

گلکسی نوت ۸ سامسونگ همراه شایسته‌ای برای شما در استفاده‌های روزمره است که می‌توانید از دیدن تصاویر باکیفیت و صفحه نمایش بی‌نظیر و استفاده از قلم هوشمندش لذت ببرید. عملکرد پردازشی، بسیار قدرتمندانه و عالی است و شکی در آن نیست و شما می‌توانید این اطمینان را داشته باشید که با قرار دادن سیم‌کارت خود در یک گلکسی نوت ۸، هرگز آن را به خاطر یک گوشی هوشمند دیگر خارج نخواهید کرد؛ حتی اگر کوچک‌تر، راحت‌تر و خوش‌دست‌تر باشد! در حقیقت این نکات کمی به سلیقه شما مربوط است و اگر از همراه داشتن و استفاده از یک گوشی بزرگ احساس خوبی دارید، قطعا گلکسی نوت ۸ شما را بسیار راضی و خوشحال خواهد کرد.

Samsung-Galaxy-Note-8-Review-Mojtaba-13 100 روز با گلکسی نوت 8 سامسونگ: برای افراد خاص!

10 دیدگاه
 1. مهدی حاجیان می گوید

  نقد و بررسی خوبی بود ولی من به شخصه با قسمت باتری و بازکردن گوشی مخالفم
  به دلیل اینکه طبق تست های به عمل امده باتری گوشی راضی کننده بوده نسبت به هم اندازه های خودش

  1. مونا رحمانی می گوید

   منم موافقم با آقای مهدی گوشی واقعا خوبیه مخصوصا از نظر دوربین که برای من خیلی مهم بود من ۴ ماهه پیش از گوشی شاپ خریدم (خداوکیلی گرون بود نمیشد نقدی بخریش D: ) و تا الان هیچ مشکلی با باطریش نداشتم در کل گوشی خوبه پیشهاد میکنم از با اندازش مشکلی ندارین حتما بخرین

 2. Majid می گوید

  عالیههههه

 3. sadegh می گوید

  بسیا زیبا و روان،ممنون از نویسنده ی عزیز بله گوشی سایز بزرگی داره و این بزرگ بودن مهم نیست به شرطی که کار وشغلی که داری این اجازه رو بهت بده که حملش کنی!!! ،با تشکر

 4. نگین می گوید

  تنها ایرادش سنگین بودنشه ادم خسته میکنه

 5. Arash_rahmati می گوید

  نوت ۸ فقط یه قلم بیشتر داره نمی ارزه بخاطرش از خوش دستی و خوشگلی اس ۸ بگذری

  1. جعفری می گوید

   شش ساله نوت دارم نوت یک و نوت ۵
   قلم نوت اصلا یک دنیای دیگه است
   با تشکر

 6. امین می گوید

  به جز جای حسگر اثر انگشت هیچ ایراد دیگه ای نداره

 7. سعید خان می گوید

  این گوشی عالیه و هیچکدوم از اون نقاط منفیی که نوشتین رو نداره من ۳ هفتست خریدم باطریشم خیلی عالیه

 8. مرتضی می گوید

  به عنوان کسی که هر روز مشکلات گوشی های خمیده رو میبینم در ضمینه خم بودن صفحه و عدم وجود ضدخش گلس مناسب
  سامسونگ با این روش مشتریاشو از دست میده و این مرض خم بودن صفحه نمایشو فراگیر کرده که واقعا چیز مسخره ایه
  هر دارنده گوشی خمیده EDGE اگه بخواد ضفحش خط نیوفته ماهی یبار حداقل باید ۲۰ تا ۳۰ تومن پول ضدخش بده

یه نظری بده!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از دیدگاه شما سپاسگزاریم