اینتل از اولین نمونه مفهومی کارت گرافیک خود با 1.5 میلیارد ترانزیستور رونمایی کرد

از چند ماه قبل که اینتل، Raja Koduri یکی از بزرگان گروه تکنولوژی رادون AMD را به جمع خانواده اینتل وارد کرد، گمانه‌زنی‌ها در مورد اتفاقات جدید در دنیای گرافیک به گوش می‌رسید. در پی رونمایی مختصر ماه نوامبر گذشته، سرانجام ما شاهد قدم روبه‌جلوی این تراشه‌ساز بزرگ با عرضه یک نمونه اولیه جدید بودیم.

اینتل در کنفرانس بین‌المللی مدارهای حالت جامد یک نمونه اولیه از پردازنده گرافیکی با فناوری 14 نانومتری را معرفی نمود. طبق گفته PC Watch، اینتل توانسته در این نمونه اولیه از پردازنده گرافیکی، بیش از 1.5 میلیارد ترانزیستور را در بین دو تراشه تقسیم کند. یکی از این دو تراشه در نقش واحد واقعی پردازش گرافیکی و دیگری به عنوان یک آرایه دروازه قابل برنامه ریزی فیلد (FPGA) عمل می‌کند.

گنجاندن این FPGA درون این نمونه اولیه از پردازنده گرافیکی ممکن است نشان دهنده برنامه‌ریزی و کار برای توسعه یک سرور ویژه بازی یا ماینینگ (محاسبات تجاری و کسب ارز دیجیتال) باشد.

البته اینتل هدف خود از معرفی این نمونه اولیه را بیان نکرده و تنها به اعلام مفهومی بودن بسنده کرده است. بدون اعداد و داده‌های مربوط به عملکرد نیز ما نمی‌توانیم اطلاعات دقیق‌تری از این نمونه اولیه بدست آوریم و باید منتظر شایعات و اطلاعات درز یافته بمانیم. با این حال همانطور که از شرکت اینتل انتظار می‌رود این نمونه، احتمالا یک پردازنده گرافیکی با معماری قدرتمند باشد.

صرف‌نظر از قصد و انگیزه اینتل، در صورتی که این شرکت بخواهد بر روی پردازنده های گرافیکی هم به طور اختصاصی کار کند، باید منتظر تاثیر بر بازاری که تنها در قبضه انویدیا و AMD است و ورق خوردن برگ جذاب دیگری از کتاب دنیای فناوری باشیم.

ممکن است شما دوست داشته باشید
3 دیدگاه
  1. مهدی حاجیان می گوید

    اینتل گرافیک های انبردش خیلی خوبه و به خوبی روی دسکتاپ قدرت نمایی میکنه

  2. Arash_rahmati می گوید

    اینتل با ساخت این پردازنده گرافیکی قدرت خودش به رقیب هاش ثابت کرد

  3. نگین می گوید

    خیلی عالیه اگه بیاد همچین چیزی دیگه تا چند سال هیچی رو دستش نمیاد با این قدرت پردازش عالی

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد.