برداشت سبزیجات در هوای منفی ۲۰ درجه قطب جنوب!

دانشمندان در قطب جنوب اعلام کردند که موفق به تولید و برداشت اولین محصول سبزیجات کاشته شده در گلخانه جدیدشان شده‌اند. در این پروژه از هیچ‌گونه خاک، نور خورشید و آفت‌کشی استفاده نشده است.

در حقیقت این طرح تحقیقاتی بخشی از پروژه پرورش گیاه در فضا برای کمک به فضانوردان به منظور تامین غذای تازه در سیارات دیگر است. این گلخانه در بخش آلمانی قاره جنوبگان واقع در پایگاه تحقیقاتی Neumeyer-Station III قرار دارد. تاکنون محققان موفق شده‌اند حدود 3.5 کیلوگرم سبزی سالادی، 18 عدد خیار و 70 عدد تربچه را در این گلخانه فوق‌پیشرفته برداشت کنند، در حالی که هوای بیرون منفی بیست درجه سانتیگراد است.

محققان امیدوارند بتوانن


د در هر هفته به طور میانگین بین 4 تا 5 کیلوگرم میوه و سبزی از این گلخانه برداشت کنند که حدودا معادل 3.5 کیلوگرم غذای تازه در هفته محسوب می‌شود. دانیل شوبرت از محققان مرکز هوافضای آلمان در این رابطه گفت که پروژه پرورش گیاه در قطب جنوب به منظور اثبات توانایی پرورش روزانه گیاه در شرایط کاملا نامساعد در مناطقی مانند مریخ و ماه است. این گلخانه فاقد خاک بوده و از سیستم بسته چرخه آب، نور بهینه‌ و دی اکسید‌کربن غنی شده استفاده می‌کند.

چگونگی تامین غذای فضانوردان در ماموریت‌های بلند مدت فضایی به مریخ و یا سکونت طولانی مدت در ماه یکی از بزرگترین چالش‌های پیش‌روی سازمان‌های فضایی است. فضانوردان به دلیل محدودیت‌های بسیار، قادر به همراه بردن مقدار زیاد غذا نیستند و هرگونه ماموریت پشتیبانی به منظور تامین نیاز غذایی آنها به شدت بر میزان هزینه‌ها خواهد افزود.

این گلخانه فوق‌پیشرفته EDEN-ISS نام گذاری شده و به طور دقیق اندازه آن مشخص نیست. به همین دلیل نمی‌توان تعیین کرد که این مقدار محصول از چه میزان مساحت برداشت شده است. با این حال به نظر می‌رسد که برای رسیدن به هدف برداشت هفتگی حدود 3.5 کیلوگرم محصولات تازه از آن، باید نسبتا بزرگ باشد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
3 دیدگاه
  1. مهدی حاجیان می گوید

    با پیشرفت علم همه چیز ممکنه

  2. نگین می گوید

    خیلی خبر جالبی بود ..

  3. Arash_rahmati می گوید

    واووو مگه میشه همچین چیزی ..خیلی جالبه

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد.