پیدا کردن کد پستی با 5 روش ساده و سریع

پیدا کردن کد پستی روش‌های مختلفی دارد، سایت شرکت پست دو روش را برای یافتن یا دریافت کدپستی ارائه داده و ما نیز سه روش دیگر را برای دریافت کد پستی به شما آموزش می‌دهیم.

این روزها برای ثبت نام، تشکیل پرونده تحصیلی و یا هر پرونده دیگری باید فیلد‌های متفاوتی را پر کنیم، نام و نام خانوادگی، نام پدر، تحصیلات و غیره، اما یک مورد همیشه به عنوان پاشنه آشیل ما شناخته شده و آن چیزی نیست جز کد پستی!

با روی کار آمدن گوشی‌های هوشمند مدت‌هاست که چیزی را حفظ نمی‌کنیم و اگر شماره‌ای هم باشد در گوشی ذخیره می‌شود و تمام! کدپستی نیز آن‌قدر کاربردی نیست که شخصی بخواهد آن را حفظ کند. اما خب احتمالا می‌دانید که از مهم‌ترین بخش‌های یک فرم است و اکثر اوقات اگر آن را خالی بگذارید و یا به غلط پر کنید، فرم شما مورد قبول واقع نمی‌شود. پس چاره چیست؟

شرکت ملی پست چندین راه را برای پیدا کردن کدپستی پیشنهاد می‌دهد، با این راهکارها زمانی که به کد پستی نیاز داشتید می‌توانید به راحتی آن را پیدا کرده و استفاده کنید. روش‌های پیدا کردن کد پستی دشوار نیستند، دو روش اینترنتی، یک روش پیامکی و یک روش سنتی برای پیدا کردن کد پستی وجود دارد که در ادامه تمامی آن‌ها را به شما آموزش خواهیم داد.

نکته: در حال حاضر سامانه استعلام کد پستی با اختلال مواجه شده و بهتر است که از روش‌های دیگر پیگیر کد پستی منزل باشید.

به این ترتیب اگر به دنبال یافتن کد پستی خود می‌گردید با آی‌تی‌رسان و آموزش پیدا کردن کد پستی در 5 روش متفاوت همراه باشید:

ساده‌ترین راه برای پیدا کردن کد پستی

در ادامه روش استفاده از قبض را به طور کامل توضیح می‌دهیم اما یکی از ساده‌ترین راه‌‌ها برای پیدا کردن کد پستی استفاده از قبض گاز است. در حال حاضر برای اکثر افراد قبض گاز به صورت پیامکی ارسال می‌شود. بعد از دریافت این پیامک، یک لینک برای پرداخت قبض گاز وجود دارد که می‌توانید وارد آن شوید و قبض گاز را پرداخت کنید. بعد از باز کردن لینک اگر کمی صفحه را به پایین بکشید، در یک بخش مجزا نام مشترک، آدرس و کد پستی وجود دارد. به همین راحتی و در ساده‌ترین حالت ممکن می‌توانید کد پستی را پیدا کنید. اگر این راه برای شما پاسخگو نبود، به سراغ روش‌های دیگر بروید.

پیدا کردن کد پستی از طریق اینترنت

پیدا کردن کدپستی منزل از طریق سایت شرکت ملی پست خود شامل دو روش می‌شود، 1- وارد کردن آدرس 2- استفاده از نقشه

اگر شما آدرس کامل مقصد مورد نظر را دارید، می‌توانید از روش اول اقدام به پیداکردن کدپستی کنید، اگر هم به صورت چشمی یا حدودی می‌توانید از روی نقشه آن محل را پیدا کنید، بهتر است از روی نقشه به دنبال یافتن کد پستی باشید.

وارد کردن آدرس

اگر جایی به مشکل خوردید و کد پستی خودتان را نمی‌دانستید، کافی‌ست برای پیدا کردن کد پستی، گوشی هوشمندتان را از جیب درآورده و به این لینک در پرتال شرکت ملی پست مراجعه کنید. در این صفحه تنها یک کادر جستجو و چند گزینه وجود دارد به این ترتیب یافتن کد پستی در این صفحه آسان است.

در کادر باز شده ابتدا نام شهر یا روستای خودتان را بنویسید و یا از از قسمت انتخاب از لیست نام استان و سپس نام شهر خود را انتخاب کنید.

کدپستی

کدپستی

حال تنها باید شماره پلاک و نام آخرین کوچه و یا معبر در آدرس پستی خود را وارد کنید، مثلا اگر خانه شما در کوچه اتحاد قرار دارد و پلاک آن 5 است، در کادر طوسی سمت راست عدد 5 و در کادر میان صفحه نام اتحاد را بنویسید. حال در میان نتایج جستجو آدرس مورد نظر خود را پیدا کرده و بر روی آن کلیک کنید.

پس از انتخاب همه این موارد و در صفحه جدید می‌توانید کد پستی تمام واحد‌های آن ساختمان را مشاهده کنید.

چگونه کد پستی را پیدا کنیم

نقشه

از طریق این لینک وارد پرتال شرکت ملی پست شوید. در میانه صفحه یک نقشه را می‌بینید که با کلیک بر روی آن می‌توانید نقشه را به صورت تمام صفحه در اختیار داشته باشید. در این مرحله کار شما آسان است، تنها کافیست از روی نقشه به محل ساختمان مورد نظر بروید و بر روی آن کلیک کنید.

اگر با پیدا کردن خانه خودتان روی نقشه مشکل دارید، در گوشه بالا و سمت راست نقشه می‌توانید به ترتیب ابتدا نام شهر و محله را وارد کنید و سپس خانه خودتان را روی نقشه انتخاب نمایید. به همین راحتی کدپستی تمام واحد‌های آن ساختمان برایتان به نمایش درمی‌آید. البته این مورد در حالت آزمایشی قرار دارد و ممکن است کد پستی ساختمان شما را نداشته باشد!

چگونه کد پستی را پیدا کنیم

از طریق پیامک (فعلا در دسترس نیست)

پیش‌تر، یکی از اقدامات جالب وب‌سایت رسمی پست کشور، دریافت کد پستی با استفاده از پیامک بود. به این صورت که شما شماره تلفن ثابت محل مورد نظر را به شماره 7087 پیامک می‌کردید و کد پستی آن واحد برای شما ارسال می‌شد. متاسفانه این روش دریافت کد پستی فعلا در دسترس نیست، به این ترتیب بهتر است برای پیدا کردن کد پستی از دیگر روش‌ها استفاده کنید.

از طریق قبض

مسلما هر مکانی، آب، گاز، برق، تلفن و… داشته و هر کدام از این‌ها دارای قبضی برای نمایش هزینه و میزان مصرفی شما در دوره هستند که پیش‌تر توسط مامور به محل مورد نظر منتقل می‌شدند و این روزها به صورت دیجیتالی در اپلیکیشن‌های مختلف پرداخت قبض قابل مشاهده هستند. یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای یافتن کد پستی، از طریق همین قبض‌هاست.

تمامی قبض‌ها دارای بخشی برای درج کد پستی محل هستند و شما می‌توانید با مشاهده آن‌ها، کد پستی محل موردنظرتان را بیابید. در سال‌های اخیر نیز معمولا قبض‌های الکترونیکی صادر می‌شوند که همچنان حاوی اطلاعاتی همچون کد پستی هستند.

دریافت کد پستی منزل با کارت ملی

یکی از مزایای کارت ملی‌های قدیمی، درج کد پستی در پشت آن‌ها بود. کد پستی منزل شما در پشت کارت ملی‌های قدیمی نوشته شده و به راحتی می‌توانید از آن استفاده کنید. البته در حال حاضر اکثر مردم از کارت ملی هوشمند استفاده می‌کنند که خبری از کد پستی در آن نیست.

دریافت کد پستی با کارت ملی

با این حال اگر کارت ملی قدیمی خودتان را دارید، می‌توانید کد پستی منزل را پشت آن ببینید. این نکته را فراموش نکنید که کد پستی نوشته شده مربوط به خانه‌ای است که در زمان دریافت کارت ملی ساکن آن بوده‌اید.

دریافت کدپستی به صورت حضوری

اگر برای پیدا کردن کدپستی به‌صورت غیرحضوری و اینترنتی مشکل دارید، می‌توانید به صورت حضوری به دفاتر پست مراجعه کنید و با ارائه آدرس، کدپستی محل مورد نظر را به همراه تاییدیه آن دریافت نمایید. البته این کار رایگان نیست و هزینه‌ای بین ۵ تا ۲۰ هزار تومان خواهد داشت.

اگر شما نیز راه دیگری برای پیدا کردن کدپستی منزل یا هر مکان دیگری می‌دانید، خوشحال می‌شویم که آن را از طریق بخش نظرات با ما و سایر دوستان‌تان در آی‌تی‌رسان به اشتراک بگذارید.

62 در مورد “پیدا کردن کد پستی با 5 روش ساده و سریع”

 1. بنظر شما تاسف‌بار نیست که تو این مملکت سامانه ای وجود نداره که بی دردسر بتونه کدپستی رو بهت بده ؟ ببین چقدر افتضاحه که ده تا سایت ریالی واسه گرفتن کد پستی باز شده !
  یکی قصه چشم پرآب است مرا !

  2
  21
 2. بنظر شما تاسف‌بار نیست که تو این مملکت سامانه ای وجود نداره که بی دردسر بتونه کدپستی رو بهت بده ؟ ببین چقدر افتضاحه که ده تا سایت ریالی واسه گرفتن کد پستی باز شده از ۱۶۰ هزار تومن به بالا.بله درسته از۶۰ ۱هزار به بالا !
  یکی قصه چشم پرآب است مرا !

  2
  8
 3. حال مردم رو نگیرید.معلوم نیست چقدر پول دادید یک عده این اطلاعات دل بخواهی ثبت کردن.کسی هم نظارت نکرده.برای پیدا کردن یک کدپستی چهارساعت وقت گذاشتم و درآخر چیزی پیدا نکردم..

  2
  15
 4. احمدرضا نصراصفهانی

  افتضاح واقعا
  شما به عنوان ارائه کننده سیستم یک بار بروید دنبال یک کد پستی بگردید واقعا شرمنده مردم باشید با این طراحی غلط سیستم .
  اصلا نمی تواند پیدا کند و پر از اشکال است .

 5. سلام عزیزانم حتی خیلی وقت ها همون کدپستی روی قبض ها هم غلطه متاسفانه یکی از اون کاربران من هستم که کد پستی روی قبض های آب و برق گاز خونه من است خدا نگهدارتون

 6. متاسفانه هیچ کدوم از اینا اثر نکرد و من مجبور میشم موقع سفارش انلاین کد پستی اشتباه بزنم ک همین باعث میشه بسته خیلی دیر ب دستم برسه خیلی وضع خرابیه واقعا یدونه سیستم کد پستی رو نمیتونن اوکی کنن

  4
  26
 7. محمد درخشان

  سلام خسته نباشید..تو سامانه پست لیست روستاها نمیاد کد پستی پیدا کنیم ..کارت ملی جدید پشتش کد پستی ذکر نشده

  15
 8. سلام ، نیازی به سامانه الکی و اعصاب خراب کن و در نهایت گرفتن کد اشتباه ندارید، برای همه قبض گاز پیامک میشه وقتی لینک در پیامک رو زدید به صفحه پرداخت منتقل میشد، اگه صفحه رو به سمت پایین بکشید ، در قسمتی نام مشترک ،ادرس و کد پستی نوشته شده ، تامام

  4
  18
 9. میشه کد برق و گاز و… یاد بدین
  من یک سوالی داشتم شماره‌ی هست برای پیدا کردن کد ها
  زشته که فش بدیم از نظر من هدف این سایت کمک بوده و هیچ مسئولیتی در قبال اداره پست ندارند هدف از نظر من این بوده که یک راهنمایی کرده باشند و مشکلات شما رو حل کرده باشند کسی که فحش میده داره به خودش همه این حرفا رو میزنه
  نظرتون منفیه بگید منفیه بجای این حرف های
  بی ادبانه

  11
  24
 10. از زحمتی که برای راهنمایی مردم کشیدید سپاس .
  تا بخاد گند هایی که در دولت تدبیر و کلید زده شد جمع بشه فکر کنم عمر من یکی تمام شده. متاسفم

  16
  28
 11. کاش میگفتین مرد نیستی اگه معرفی نکنی اتفاقا اگر این اتفاق می افتاد حقتون رو میگرفتید.

  7
  6
 12. ممنون از راه هایی که پیشنهاد کردین، ولی متاسفانه هیچ کدوم برای من که ساکن شهرک هستم کار نکرد و فقط خواستم تجربه م رو با شما در میون بگذارم،
  سایت پست برای کل شهرک یک کد پستی نشون میده، و قبض های مختلف کدپستی های مختلفی دارن که وقتی وارد سامانه سخا میکردم هرکدوم آدرسی رو نشون میدادن. بنابراین به توصیه دوستی رفتم مخابرات (چون قبض های تلفن هم دیگه چاپی نیستن) و اونجا کد پستی واحد خودم رو گرفتم. متاسفانه حتی اون هم اشتباه بود و واحد همسایه مون رو نشون میداد. بنابراین با آزمون و خطا چندتا بهش اضافه کردم تا کدپستی خودم رو که در سخا با آدرس خودم تطابق داشت پیدا کردم.

  3
  31
  1. اسفندیار آقاجانی

   یک ساعت داشتم طبق فرمول سایت با خودم کلنجار میرفتم.ولی با یه راهنمایی شما دوست عزیز به راحتی کد پستی خودمو گرفتم.یک دنیا ممنون

   5
   2
 13. محمد ابراهیم تقوی

  گندشو درآوردید دیگه اداره دیگه به اداره پست هم نمیشه اعتماد کرد چرا چون حدودا سال۹۴ بود یکی ازدوستان گه گاهی لطف می‌کرد وتوپاکت نامه از آمریکا یکی دوتا ۱۰۰ دلاری برامون میفرستادپاکت اولی ودومی رو سالم دادن دست ما ولی از اون به بعد هرچی نامه اومدبازش کرده وپولاشو برداشته بودن وپاک بازشده رو تحویل می‌دادند البته اینو بگم اینکارو سرپرست وقت اداره پست بلوار ارتش انجام می‌داد قتی اعتراض کردم برگشت گفت برو خدارو شکر کن که بعنوان جاسوس به اطلاعات معرفی نمیکنم راستشو بخواهید آنقدر از برخورد اطلاعات بد گفته بودن که منم ترسیدم وبه اون دوستمان گفتم دیگه پول نفرسته چون نمی‌ذارن دستم برسه الانم که این موضوع رامطرح کردم فقط بعلت عدم کادکردن صحیح سایت پست خواستم اعتراض کنم که یاده همین اتفاقی قبلا رخ داده افتادم گفتم موضوع را بنویسم شاید یک مدیری مسئولی این مطلبو بخونه واقدامی انجام بده که لاقل پس ازاین اینگونه مسائل برای یکی دیگه رخ نده البته شاید شاید شاید منم بخرم برسم با احترام تقوی

  1
  79
  1. کاش میگفتین مرد نیستی اگه معرفی نکنی اتفاقا اگر این اتفاق می افتاد حقتون رو میگرفتید.

   1
   6
 14. اوووو چخبره بابا من هز دوسالگیم کد پستی خونمو بلد بودم. چقد خنگید روی کنتور گهز هز فدیم کد پستیمون بود. از وقتی هم ک کارت ملی قدیمیا اومد پشتش کدپستی خونتون بوده. اکر هم مستاجرید خوب بلاخره اون صابخونه خنگتون که هستش

  83
  12
  1. محمدرضا بهاری

   بجان خودم تو شیدایی
   اول ازطریق نقشه بهترین و راحت ترین روش بود.اما اداره پست دید که اکثر مردم متوجه این روش شدن، سایتو خراب کردکه مردم برا کدپستی برن اداره پست و پول واریز کنن.فعلا بجز مراجعه به پست راهی نیست

 15. یعنی واقعا خاککککک بر سرتون،من چند وقته الاف پیدا کردن کد پستی ام اون اداره پست خراب شده حتما واسه ارسال بسته کد پستی میخواد،کد پستی هم یا باید از رو قبض بدی که خیلی وقته واسه ما اسمس میاد نه قبض بقیه روش ها هم که بی مصرفه

  13
  67
 16. احمد خلیلی

  ساده تر این حرف هاست. با وارد کردن کد ملی تمام سیم کارتهایی کن بنام شخص است دریافت میشه برای کد پستی هم میشه

  10
  20
 17. وقتی نتونن پول از تو جیبت بیرون بکشن خبری از سرویس دادن هم نیست.

  جوک جدید “به مشکل برخورده” هم خیلی مد شده. پس شما با حقوق های نجومی و ادعایی که ….خر رو پاره میکنه چیکاره اید درستش کنین گل باید گرفت کل اون اداره مردم آزار رو.
  فقط دزدی رو خوب بلدین

  10
  72
 18. اخ از این شوبازیا مردمو الاف کردن خوش بحال ادمای زمان خیییلی قدیم اصلا از این *********** نداشتن,??

  4
  52
 19. این چه مسخره بازی از هر طریقی دنبال تیغ زدن ملت هستن یادمه قدیم یه شماره ی گویا بود زنگ میزدی شماره تماس وارد میکردی کد پستی ده رقمی بهت میداد ولی جدیدا باید بری اداره پست هزینه پرداخت کنی کد پستی بهت بدن تایید شده فایدش چیه؟؟؟

  4
  73
  1. الان من ازطریق همین سایت با واردکردن شهر ومحل موردنظر کدپستی خونه خودمون رو رایگان به دست آوردم فقط باید بلد باشی یه قسمت داره که دریافت مجددکدپستی اونوبزنید بعد شهر و محل راواردکنید خودش اسم چندتا خیابون رومیاره آدرس خودتو پیداکن کلیک کن روش کدپستی ساختمان میاد باتعدادواحدها من گرفتم بدون پرداخت پول.. اون قسمت که پولی هست واسه زمانیه که ساختمون شما کدپستی نداشته باشه بخوایدکدپستی جدید بگیرید

   33
   30
 20. سمر اسماعیل

  واقعا متاسفم هیچ چیزی درست عمل نمیکنه فقط ماکت! اینقدر هم کامنت مثبت از طرف خودتون نگذارید.

  13
  37
  1. مجتبی مسکینی

   این مقاله ۲ سال پیش منتشر شده و روش های گفته شده برای اون موقع هستن که همشون هم کار میکردن که اسکرین شات‌ هم در مقاله موجوده! به تاریخ کامنت‌ها هم دقت کنید تا چند ماه پیش همه چیز درست کار میکرده اما به یک‌باره سرویس‌های اداره پست به مشکل خوردن و الان همه مشکل دارن! این دیگه ارتباطی به ما و سایتمون نداره! ما فقط خواستیم کار مردم رو راه بندازیم و روش‌های موجود رو معرفی کردیم. اگه چیز جدیدی هم پیدا بشه مطلب به‌روزرسانی خواهد شد

   5
   40
 21. بی فایدس هر کاری کردم نشد وقت وقتمو گرفت و برای دل خوش کردن خودشون این طرحو دادن هیچی به هیچی …………………..

  36
 22. همه چرت و پرت میگن همه جا زدم همه را نگاه کردم کد پستی پیدا نمیشه اصلا شهر را پیدا نمیکنن کار ایرانیه دیگه

  2
  44
 23. خاک تو سر اداره پست
  به من کدپستی داده رفتم تو سایت شرکت نفت بعد کدپستی ک داده اداره پست بنام کسی دیگه با کدملی دیگه ثبت شده جالبه ک کدپستی اختصاصی هم میگن هست. خاک تو سرشون با این ادارشون

  3
  73
  1. برای گرفتن کد پستی فقط باید برین خدمات الکترونیک درخواست بدین. من همه گزینه ها رو امتحان کردم. آخرش هم رفتم مرکز شهرمون توی خدمات الکترونیک گفت براتون اس ام اس میشه

 24. والا منکه هر جا زدم هیچی نمیاد نه نقشه نه ادرس فقط مثله اداره ها پاس میدن این صفحه اون صفحه

  1
  43
 25. من اسم خیابان رو میزنم میگه یافت نشد یه خیابان قبلش رو میزنم میاره ولی کد پستی رو اشتباهی میده از رو نقشه هم لود نشد پیدا کنم

  4
  39
 26. درود: در قسمتی فرموده اید از طریق قبض آب و برق و تلفن، در صورتی که هر شخص کد پستی مربوط به خود را دارد، مثال من و همسرم دو کد پستی مشخص داریم با 6 الی 7 رقم شماره مختلف.

  18
  13
 27. واقعا برای خودم متاسفم که برای گرفتن یه کد پستی که حتی اداره جات برق و آب و گاز هم روی قبوض نمی نویسن ما باید کلی توی سایت ها دنبالش بگردیم و پول بدیم
  جالبش اینجاست آدرس من رو اشتباهی نوشتن و برام فرستادن حالا هی تیکت میزنم کی هست که جواب بده!!!!!!!!!!!!
  والا 2020 رسید
  وقت این کارا نیست
  البته اگه این مطلب رو اجازه نمایش بدن

  3
  82
 28. سلام لطفا از روی نقشه با گوگل مپ یا هر نرم افزار مجازی دیگر امکان پیدا کردن کد پستی را فعال کنید.

  9
  37
 29. سلام
  دریافت کد پستی بیشتر از طریق در خواست کدپستی و پرداخت وجه انجام میشود من که هرچه آدرس را وارد کردم موفق نشدم تا آخر مبلغ 9هزار خورده ای واریز کردم شماره پیگیری دادند

  5
  24
 30. اسم کوچه رو طبق همون پلاکاردی که شهرداری سر کوچه نصب کرده میزنم ولی متاسفانه تو سایت اسم کوچه رو قبول نمی کنه .انگار تو سامانه ثبت نشده

  7
  83
  1. سلام در مکان قرار بگیرید از روی نقشه اقدام کنید کدپستی جدید درخواست کنید با آدرس براتون ارسال میشود

 31. سلام
  من کد پستی رو دارم ولی آدرس دقیق رو ندارم باید چیکار کنم
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  43
  42
 32. اگر قرار نیست چیزی منتشر بشه چرا فیلد اجباری گذاشتین اگر نظر مردم را میخواهید نباید اجباری پشتش باشه

  13
  84

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا