بزرگترین توربین بادی دنیا در هلند ساخته می‌شود

جنرال الکتریک قصد دارد بزرگ‌ترین توربین بادی دنیا را تولید و در هلند از آن استفاده کند. شاید یکی از دلایل محبوبیت و شهرت هلند به علت آسیاب‌های بادی آن باشد، اما این کشور نیز تاکنون چنین چیزی را به خود ندیده است.

جنرال الکتریک قصد دارد در آینده‌ای نزدیک بزرگ‌ترین توربین بادی دنیا با ارتفاع 260 متر را در خارج از روتردام هلند بسازد. توان تولید برق این توربین 12 مگاوات است که می‌تواند روشنایی 15 هزار خانه را تامین کند. این توربین بخشی از یک پروژه بزرگ‌تر به نام Haliade-X است که قرار است در سرتاسر دنیا اجرایی شود. از نظر فنی Haliade-X یک توربین ساحلی است، اما جنرال الکتریک قصد دارد نمونه آزمایشی آن را بر روی زمین بسازد. پس از ساخت اولین نمونه، مهندسان این کمپانی پنج سال را بر روی آزمایش و بهبود عملکرد و ظاهر آن صرف خواهند کرد.

یکی از دلایلی که این توربین نیاز به مدت زمان زیادی برای آزمایش دارد، استفاده از پره‌های بسیار غول پیکر است. گفته می‌شود هر پره این توربین 107 متر طول خواهد داشت. از آن‌جا که این تیغه‌ها بسیار بزرگ هستند، امکان حمل آن‌ها از آمریکا به اروپا وجود ندارد، از این رو جنرال الکتریک قصد دارد کارخانه‌ای را در فرانسه ایجاد کند تا وظیفه تولید پره‌ها را بر عهده بگیرد.

جنرال الکتریک ساخت این نوع توربین را از سال جاری میلادی آغاز خواهد کرد، اگر این کمپانی بتواند گواهی‌های لازم را دریافت کند انتظار می‌رود تا سال 2021 اولین نمونه‌های تجاری آماده واگذاری شوند. اگر این پروژه موفقیت آمیز باشد، توربین‌های غول پیکر جدید می‌توانند هزاران خانه را با استفاده از انرژی‌های پاک به برق مجهز کنند.

منبع Popularmechanics
ممکن است شما دوست داشته باشید