بررسی امنیت لینک‌ها

معرفی 7 وبسایت برای بررسی امنیت لینک‌ها

تابه‌حال به این فکر کرده‌اید که آیا لینکی که بر روی آن کلیک می‌کنید قانونی و امن است؟ آیا همیشه با نگرانی بر روی لینک‌هایی که در ای‌میل‌ها دریافت می‌کنید، کلیک می‌نمایید؟ آیا تاکنون به بررسی امنیت لینک‌ها پرداخته‌اید؟
اگر همیشه نگران امنیت لینک‌هایی هستید که توسط دوستان و یا افراد ناشناس برای‌تان فرستاده می‌شود، شاید بهتر باشد قبل از کلیک بر روی آن‌ها اصالت و امنیت‌شان را بررسی کنید.
اگر هم تا به‌حال به این موضوع فکر نکرده‌اید، باید بدانید همیشه با کلیک بر روی لینک‌های ناشناس امکان نصب بدافزار و یا خطر ورود به وب‌سایت‌های فیشینگ وجود دارد.
بهتر است بدانید هنگام انجام فعالیت‌های آنلاین همیشه باید هوشیار باشید و در این بین کمک گرفتن و کسب اطلاعات هیچ ضرری ندارد.

بررسی‌ لینک‌ها چگونه انجام می‌شود؟

دو نوع URL وجود دارد:

  1. آدرس URL با طول استاندارد که با .www شروع می‌شود، بعد از آن نام وبسایت می‌آید و سپس آدرس با com. و یا یک دامنه معتبر پایان می‌یابد.
  2. آدرس URL کوتاه‌شده مانند: yon.ir/mBAkj

تفاوتی ندارد که لینکی که قصد کلیک بر روی آن را دارید از کدام نوع است. اگر لینک خطرناک باشد، ابزار بررسی‌کننده لینک باید به شما اخطار بدهد. بنابراین اگر لینک، شما را به یک وبسایت خطرناک و مشکوک هدایت کند، بررسی‌کننده لینک باید به‌سرعت این موضوع را متوجه شود. همچنین این بررسی‌کننده‌های لینک باید لینک‌های مستقیم به بدافزارها، باج‌افزارها و … را به شما گزارش دهند.
در ادامه به شما 7 وبسایت برای بررسی‌ امنیت لینک‌ها معرفی خواهیم کرد. به شما توصیه می‌کنیم به‌منظور بررسی امنیت لینک‌ها از بیشتر از یکی از وبسایت‌های زیر استفاده کنید. با ما همراه باشید.

1. Kaspersky VirusDesk

بررسی امنیت لینک‌ها

اگر دوست دارید کسپراسکای، مشهورترین کمپانی امنیتی، امنیت لینک‌های شما را بررسی کند باید از VirusDesk استفاده کنید. در واقع VirusDesk یک ابزار دومنظوره هم برای بررسی امنیت لینک‌ها و هم برای آپلود کردن فایل‌هایی است که به امنیت آن‌ها شک دارید. شما می‌توانید این کار را هم با پیست کردن لینک و هم با کشیدن و انداختن در صفحه انجام دهید.

برای استفاده از Kaspersky VirusDesk، لینک را وارد نمایید و سپس بر روی Scan کلیک کنید. امنیت لینک سریعا به شما گزارش داده خواهد شد. اگر شما دلیلی برای مخالفت با نتیجه “safe” بودن لینک دارید، می‌توانید بر روی دکمه “I disagree with the scan results” کلیک نمایید.

با گزارش علت شما، محققان کسپراسکای صحت ادعای شما را درباره آن لینک چک خواهند کرد. همچنین اگر شما آدرس ای‌میل خود را برای آن‌ها بگذارید، نتیجه امن بودن لینک برای‌تان ای‌میل خواهد شد.

2. ScanURL

بررسی امنیت لینک‌ها

این وبسایت مستقل، لینک‌های دریافت‌شده را با استفاده از یک ارتباط امن HTTPs بررسی می‌کند. هرچند صفحه دریافت لینک خالی از تبلیغات نیست، نتایج از کیفیت خوبی برخوردار هستند.
وبسایت ScanURL نظرسنجی‌های Google Safe Browsing، PhishTank، Web of Trust را بررسی می‌کند و بر اساس آن‌ها نتیجه را صادر می‌نماید. نتیجه بررسی سریعا مشخص می‌کند که آیا می‌توانید وارد سایت شوید و یا خیر. همچنین این نتایج با یک توصیه از ScanURL همراه هستند. اگر نتیجه لینک واردشده توسط شما را خطرناک شناسایی کرد، لطفا بر روی آن کلیک نکنید.
از آن‌جا که ScanURL نتایج را جمع‌آوری می‌کند، بعضی از وب‌سایت‌ها و ابزارها دیگر توسط ScanURL بررسی می‌شوند. هنگامی‌که صفحه نتایج ScanURL بارگذاری شد، یک URL دایمی در صفحه مشاهده می‌شود. شما می‌توانید این URL را کپی نمایید و با دوستان و خانواده خود به اشتراک بگذارید.

3. PhishTank

بررسی امنیت لینک‌ها

وبسایت PhishTank به‌جای بررسی لینک‌ها برای وجود بدافزارها، به شما درباره فیشینگ بودن آن‌ها اطلاع می‌دهند. اگر لینکی که وارد می‌کنید، قبلا در Tank ثبت شده باشد، سریعا نتیجه آن به شما نشان داده‌ خواهد شد؛ و اگرنه به شما یک شماره جستجو داده می‌شود. متاسفانه بررسی لینک‌های فیشینگ به‌سادگی بررسی لینک‌های بدافزارها نیست.
آیا در مورد وبسایت‌هایی که ممکن است شما را فریب بدهند تا اطلاعات شخصی‌تان را افشا کنند، نگران هستید؟ اگر در مورد موضوع سرقت هویت، اطلاعاتی داشته باشید، باید بدانید که اکثر این سرقت‌ها به‌وسیله وب‌سایت‌های فیشینگ صورت می‌گیرد. بنابراین ما به شما توصیه می‌کنیم، برای اطمینان از امنیت لینک‌ها، از وبسایت PhishTank استفاده نمایید.

4. Google Transparency Report

بررسی امنیت لینک‌ها

شاید گوکل امن‌ترین شرکت دنیا نباشد، اما سرویس مفیدی برای بررسی امنیت لینک‌ها ارایه داده است.
چند ثانیه پس از وارد کردن لینک، نتایج به‌دست آمده توسط Google’s web crawlers به شما خواهند گفت که آیا لینک قابل اعتماد است و یا خیر.
وبسایت Transparency Report service به شما هم در مورد لینک‌های بدافزارها و هم لینک‌های فیشینگ هشدار خواهد داد. در حالت کلی از آن‌جا که امنیت اطلاعات شخصی در فعالیت‌های آنلاین حرف اول را می‌زند، عواقب ناشی از استفاده از لینک‌های فیشینگ جدی‌تر از لینک‌های بدافزارها است.
بنابراین هنگام مشاهده وب‌سایت‌ها مطمئن شوید که قصد سرقت هویت شما را ندارند.

5. VirusTotal

بررسی امنیت لینک‌ها

در واقع VirusTotal یک ابزار چندقابلیتی بر پایه مرورگر است که برای تشخیص نوع بدافزارها، فایل‌ها و URLهای مشکوک را بررسی می‌کند؛ سپس نتیجه بررسی با جامعه امنیتی به اشتراک گذاشته می‌شود. استفاده از VirusTotal بسیار آسان است و نیز می‌توان از اپ آن در اندروید و ویندوز استفاده کرد.
همچنین VirusTotal برای توسعه‌‌دهندگان، APIهای عمومی و خصوصی عرضه می‌کند. در حالی‌که این ابزار محدود به پروژه‌های غیر‌تجاری است، می‌توانید از آن برای خلق ابزار اسکن فایل و لینک در وبسایت خود استفاده نمایید.

6. Norton Safe Web

بررسی امنیت لینک‌ها

نورتون، شرکت غول‌پیکر آنتی‌ویروس، بررسی‌کننده لینک Norton Safe Web را تولید کرده است که اساسا برای تشخیص لینک بدافزارها مناسب است. استفاده از ابزار تشخیص امنیت لینک که توسط مشهورترین کمپانی امنیتی ساخته شده است، انتخاب هوشمندانه‌ای است.
این بررسی‌کننده لینک دو ویژگی دیگر نیز دارد. اولین ویژگی، افزونه Norton Safe Search است، که یک افزونه کروم با قابلیت جستجو سریع امنیت لینک‌ها است. با استفاده از این افزونه شما از امنیت لینک‌هایی که پیش‌تر صحت آن‌ها بررسی شده است، اطلاع پیدا می‌کنید.
شما همچنین می‌توانید از افزونه Norton home page  است.

7. URLVoid

بررسی امنیت لینک‌ها

در نهایت شما با استفاده از URLVoid می‌توانید وب‌سایت‌هایی که بالقوه مخرب هستند را شناسایی کنید. مانند بقیه وب‌سایت‌ها، لینک را وارد کنید تا اطلاعات URL و تاریخچه آن، تیک‌های سیاه علیه آن و مکان پایه‌گذاری آن را درصورت وجود مشاهده کنید.
از جمله سرویس‌هایی که URLVoid از آن‌ها برای تولید نتایج استفاده می‌کند؛ Avira، BitDefender و PhishTank است.
همچنین اگر نیاز به بررسی یک آدرس IP دارید، می‌توانید از IPVoid استفاده نمایید.

تمامی ابزارهایی که در بالا ذکر شده‌اند قابل‌اطمینان و امن هستند و از شما هنگام فعالیت‌های آنلاین محافظت می‌کنند. شما با استفاده از این ابزارها و وبسایت‌ها باید در مورد امنیت لینک‌ها اعم از بدافزار و فیشینگ نبودن آن‌ها اطمینان حاصل نمایید.
از این پس بهتر است قبل از کلیک بر روی لینک‌های ناشناس و مخصوصا لینک‌هایی که در ای‌میل‌ها برای شما ارسال می‌شود، اصالت و امنیت آن‌ها را با یک یا بیشتر از یکی از ابزارهای بالا بررسی کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
TCH