تجربه استفاده 1 ساله از اسمارت‌فون سامسونگ گلکسی‌ نوت 9: یک پشتیبان واقعی!

از زمان عرضه اسمارت‌فون سامسونگ گلکسی‌ نوت 9 به بازار حدودا 1 سال گذشته است و اکنون وقت آن فرا رسیده تا جمع‌بندی نهایی مربوط به استفاده از این هندست در افق زمانی بلندمدت ارایه شود. علیرغم طرح برخی انتقادات در بررسی‌های نهایی، گلکسی‌نوت 9 یک برنده تمام‌عیار به‌شمار می‌رود.

مشخصه‌های محبوب سامسونگ گلکسی‌نوت 9 پس از گذشت 1 سال

کیفیت فوق‌العاده بالا

هر تولیدکننده معتبری می‌تواند اسمارت‌فون‌های مناسبی را تولید نماید؛ اما کماکان سطح کیفی، شیوه کار و مواد اولیه مورد استفاده با یکدیگر متفاوت خواهند بود. از این منظر، اسمارت‌فون‌های پیشرفته سامسونگ در میان بهترین گزینه‌های خرید قرار دارند و گلکسی‌نوت 9 نیز از این قاعده مستثنی نیست. این هندست نه‌تنها شیک و بسیار باکیفیت به‌نظر می‌رسد؛ بلکه به شکلی باورنکردنی، قدرتمند است. یکی از کارشناسان وب‌سایت Androidpit با نام استفان هرگت می‌گوید: “امسال 1 یا 2 عدد از اسمارت‌فون‌های من نابود شده است و گوشی چشم‌نواز هواوی P30 پرو نیز آخرین نمونه آن‌ها محسوب می‌شود. اما گلکسی‌نوت 9 از کلیه حوادث به وقوع پیوسته نظیر سقوط بر روی سطوح سخت، قرار گرفتن در کنار کلیدهای درون یک کیف یا بازی کردن بچه‌ها جان سالم به‌در برده و حتی دچار یک خط‌ وخش جزئی نیز نشده است. به عقیده من، تعریف و تمجیدهای مطرح شده در این زمینه پیرامون گلکسی‌نوت 8 برای نوت 9 نیز صادق خواهند بود.”

اعتراف می‌کنم که شخصا ترجیح می‌دهم تا درب بطری نوشیدنی را با گلکسی‌نوت 9 باز نکنم.

قلم S Pen

بسیاری از کاربران کماکان نخستین گوشی گلکسی‌نوت را به‌خاطر دارند. استفان هرگت می‌گوید: “زمانی که مقامات سامسونگ، انگشت اتهام خود را به سوی من نشانه رفتند؛ من تنها نماینده مطبوعات نبودم که از تغییر عقیده خود طی گذشت چند سال پرده برداشته است. در واقع دلیل چنین تغییر رویکردی این است که قلم S Pen فعلی در مقایسه با نخستین مدل آن هیچ کار بیش‌تری انجام نمی‌دهد.” سامسونگ عملکرد قلم خود و میزان حساسیت آن‌را به‌طور مداوم ارتقا داده و قابلیت‌های جدیدی را به آن‌ها اضافه نموده است. این امکانات در کنار جنبه تبلیغاتی خود واقعا مفید هستند. آخرین اصلاحات اعمال شده، امکان استفاده از قلم S Pen به‌عنوان یک کنترل از راه دور جهت راه‌اندازی دوربین را فراهم می‌کند. کلیه افرادی که که تاکنون با استفاده از قابلیت تایمر، یک عکس دسته‌جمعی را به ثبت رسانده‌اند؛ از میزان اهمیت قابلیت جدید S Pen آگاهی دارند. بعلاوه بسیاری از کودکان به استفاده از قلم S Pen و نوشتن بر روی نمایشگر نوت علاقه دارند. کاربران در صورت عدم نیاز به S Pen به‌ آسانی می‌توانند آن‌را در مکان مخصوص خود قرار دهند. بدین‌ترتیب قلم، هیچ‌گونه مزاحمتی را برای آن‌ها ایجاد نخواهد کرد.

عرضه S Pen یک داستان واقعا موفق به‌شمار می‌آید.

دوربین

بسیاری از کاربران جهت به‌کارگیری یک اسمارت‌فون برای مدت زمان بیش از چند هفته، نیازمند مشخصه‌ای کلیدی با نام دوربین هستند. در صورت عدم برخورداری یک هندست از دوربین واقعا مناسب، این دستگاه احتمالا برای مدت زیادی قابل استفاده نخواهد بود. در خصوص دوربین گلکسی‌نوت 9 ناچارا بایستی به 2 جنبه منفی یعنی عدم به‌کارگیری لنز فوق‌عریض و فقدان قابلیت بزرگ‌نمایی کارآمد اشاره کرد. مشخصه‌های اپتیکی مذکور احتمالا از نظر برخی کاربران، اهمیت چندانی ندارند؛ اما گلکسی‌نوت 9 با عملکرد فوق‌العاده سریع دوربین خود این نواقص را جبران می‌کند. بدین‌ترتیب کاربران هیچ صحنه‌ای را از دست نخواهند داد. بعلاوه این دوربین معمولا نورپردازی بسیار متوازن، سطح جزئیات فوق‌العاده و یک اپلیکیشن کاملا منظم و کارآمد را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. عملکرد دوربین جلویی نیز رضایت‌بخش است. بر اساس اظهارات استفان هرگت در خصوص دوربین‌های گلکسی‌ نوت 9، عملکرد این بخش طی تست بلند مدت 1 ساله فراتر از حد انتظار بوده است.

نمایشگر

امروزه انتظار کارشناسان از نمایشگر هندست‌های پیشرفته در سطح بالایی قرار دارد؛ اما گلکسی‌نوت 9 در این حوزه نیز سربلند بوده است. نمایشگر بزرگ این اسمارت‌فون، دیدگان کاربران را به خود خیره خواهد کرد. برخی اسمارت‌فون‌های امروزی نظیر وان‌پلاس 7 پرو مشخصا از نمایشگری با نرخ نوسازی بالاتر بهره می‌گیرند؛ با این‌حال نمایشگر سوپر آمولد سامسونگ گلکسی‌ نوت 9 نیز ابدا کند به‌نظر نمی‌رسد. گلکسی‌نوت 9 دارای نمایشگر چشم‌نوازی است که منتقدان نیز عملکرد آ‌ن‌ را به‌صورت بی‌قید و شرط موردتائید قرار می‌دهند.

دوربین گلکسی‌نوت 9 کار خود را به‌خوبی انجام می‌دهد

مشخصه‌های نامطلوب سامسونگ گلکسی‌ نوت 9 پس از گذشت 1 سال

پهنای بالا

بی‌تردید گلکسی‌نوت 9، هندست بزرگی به‌شمار می‌رود و استفاده از نمایشگر غول‌پیکر آن نیز بسیار لذت‌بخش خواهد بود. اما “بزرگ” بودن ضرورتا به معنای “پهن” بودن نیست و اسمارت‌فون سونی اکسپریا 1 نیز قویا چنین ادعایی را اثبات می‌کند. استفان هرگت معتقد است که طی بررسی طولانی‌مدت گلکسی‌نوت 9 همواره این هندست، بدقواره به‌نظر رسیده و لذا حمل آن مشکل‌ساز بوده است. این مشکل از پهنای زیاد هندست ناشی می‌شود. بهره‌برداری کامل از اسمارت‌فون‌های بزرگ با استفاده از یک دست ابدا امکان‌پذیر نخواهد بود؛ اما تولیدکنندگان می‌توانند تجربه کار با چنین هندست‌هایی را تا حدودی لذت‌بخش‌تر نمایند.

سرعت

اشتباه نکنید! مسلما گلکسی‌نوت 9 اسمارت‌فون کندی محسوب نمی‌شود. تراشه اگزینوس 9810 به‌همراه رم 6 گیگابایتی قادر به اجرای کلیه امور پردازشی کاربران خواهد بود. با این وجود گلکسی‌نوت 9 در جریان تست‌های مکرر، مکث‌های کوچک غیرمنتظره و گاه‌وبی‌گاهی از خود نشان داد. حتی علیرغم کلیه بهینه‌سازی‌های نرم‌افزاری اعمال شده نیز کماکان به‌نظر می‌رسد که این مشخصه بعضا در کاهش سرعت سیستم تاثیرگذار بوده است. انیمیشن‌ها با مکث‌های اندک نمایش داده می‌شوند و به اندازه نمونه‌های موجود در هندست وان‌پلاس، روان نیستند. نسخه‌ای از اسمارت‌فون گلکسی‌نوت 9 مجهز به تراشه اسنپ‌دراگون در ایالات‌متحده عرضه شد. توان پردازشی این نسخه خصوصا در زمینه گرافیکی نسبت به مدل اگزینوسی اندکی بیش‌تر است. در جریان تست عملکردی سال گذشته، ورژن اگزینوسی سامسونگ گلکسی‌نوت 9 در رتبه‌ای پایین‌تر از اسمارت‌فون وان‌پلاس 6 با تراشه اسنپ‌دراگون 845 قرار گرفت. همان‌طور که گفته شد؛ گلکسی‌نوت 9 حقیقتا هندست کندی نیست؛ اما برخی کارشناسان از این اسمارت‌فون، انتظارات بیش‌تری داشتند.

برخی اسمارت‌فون‌های اندرویدی با عملکردی سریع‌تر از گلکسی‌نوت 9 در بازار موجود هستند

قابلیت‌های آنلاک دستگاه

بازگشایی قفل اسمارت‌فون سامسونگ از طریق اثرانگشت و فناوری تشخیص چهره نیز با حالت ایده‌آل فاصله دارد. اکنون حسگر اثرانگشت در بخش میانی پنل پشتی گوشی و در موقعیتی بسیار نزدیک به دوربین مستقر شده است؛ لذا لنز دوربین مستعد جذب اثرانگشت خواهد بود. بعلاوه اندازه این حسگر کوچک بوده و عملکرد آن نیز به اندازه نمونه‌های به‌کارگیری شده توسط سایر تولیدکنندگان سریع نیست. سیستم تشخیص چهره نیز سریع‌ترین نمونه موجود به‌شمار نمی‌رود و در محیط‌هایی با روشنایی نسبتا پایین دچار مشکل خواهد شد. اسکنر عنبیه، ایمن‌ترین ابزار موجود به‌شمار می‌رود؛ اما در زندگی روزمره عملکرد کندتری دارد و به‌کارگیری آن نیز دشوارتر خواهد بود.

الزامات نرم‌افزاری سامسونگ

سامسونگ در زمینه نرم‌افزار، اقدامات مناسب فراوانی را اجرا نموده و به‌دلیل اعمال اصلاحات چشمگیر در رابط کاربری One UI شایسته تقدیر است. مشخصا حالت تاریک و انتقال اکثر المان‌های کنترلی به نیمه تحتانی نمایشگر دستگاه در زندگی روزمره بسیار مفید واقع می‌شوند. با این‌حال پافشاری مداوم سامسونگ جهت سوق دادن کاربران به سمت سرویس‌های شخصی خود، امری آزاردهنده است. این سرویس‌ها به‌عنوان آیتم‌های جایگزین برای خدمات جانبی پلتفرم یا اپلیکیشن‌های گوگلی ارایه می‌شوند. در این میان مرورگر سامسونگ و برنامه مدیریت پسورد به شکلی ویژه، جلب‌توجه می‌کنند. استفان هرگت در این زمینه می‌گوید: “من عموما علاقه‌ای به استفاده از این برنامه‌ها ندارم؛ خصوصا آن‌که کمپانی انتشاردهنده آن‌ها، انگشت اتهام خود را مکررا به سمت من نشانه می‌رود.”

جمع‌بندی

همان‌طور که مشاهده کردید؛ در بررسی بلندمدت سامسونگ گلکسی‌نوت 9 همه چیز بر وفق مراد نبوده است. اما نهایتا جمع‌بندی ارایه شده پیرامون عملکرد این هندست واقعا مثبت است. گلکسی‌نوت 9 اسمارت‌فون فوق‌العاده‌ای است که به‌راحتی می‌تواند کاربران را برای مدت 1 یا 2 سال دیگر راضی نگاه دارد. این هندست همانند دوستی است که همواره از شما حمایت خواهد کرد.

امروزه خریداری گلکسی‌نوت 9 تقریبا 575 پوند هزینه خواهد داشت و این رقم کماکان فراتر از میزان مطلوب است. چنان‌چه قصد خریداری گلکسی‌نوت 9 را دارید؛ در این‌صورت احتمالا بهتر است کمی صبور باشید. چرا که هندست جانشین گلکسی‌نوت 10 به‌زودی روانه بازار می‌شود و به‌دنبال آن، قیمت‌گذاری مدل سال گذشته نیز احتمالا دوباره کاهش خواهد یافت.

منبع Androidpit
ممکن است شما دوست داشته باشید

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد.