مراقب اطلاعات آیفون خود باشید! سیستم تشخیص چهره اپل با عینک و چسب نواری به‌راحتی هک می‌شود!

سیستم تشخیص چهره Face ID اپل از طرف این شرکت به عنوان یکی از مطمئن‌ترین روش‌های بازکردن قفل تلفن معرفی و مورد تایید قرار گرفته است. در این سیستم، برخلاف روش اسکن اثرانگشت نمی‌توان از روش‌های تکثیر یا چاپ سه‌بعدی برای بازکردن قفل تلفن استفاده کرد. به طور واضح‌تر باید بگوییم که با روش‌هایی مثل پوشیدن ماسک یا استفاده از تصویر اشخاص نمی‌توان Face ID را فریب داد.

با این‌ که ما این روش اپل را یکی از قوی‌ترین راه‌حل‌ها برای بازکردن قفل تلفن می‌دانستیم، اما به نظر می‌رسد که Face ID اپل آن‌چنان هم امن نبوده و ممکن است که باعث به‌وجود آمدن دردسر برای کاربرانش شود.

در گزارشی که سایت Threatpost منتشر کرده است، محققان Tencent با استفاده از چند آزمایش موفق شدند تا پیشرفته‌ترین سیستم تشخیص چهره اپل را دور بزنند. در این روش فقط از یک چسب نواری و یک عینک برای فریب Face ID و بازکردن قفل تلفن استفاده می‌شود.

این روش ویژگی Liveness Detection سیستم را فریب می‌دهد و این فناوری همان چیزی است که مسئولیت تشخیص واقعی‌بودن تصویر افراد را برعهده دارد. محققان با چسباندن نوار چسب برروی عینک و قراردادن آن برروی چهره فرد صاحب تلفن که خوابیده و یا بی‌هوش شده، موفق به بازکردن قفل اسمارتفون آن شدند. هم‌چنین، با استفاده از این روش می‌توان به تمامی نرم‌افزارهای پرداخت فرد قربانی نیز دسترسی پیدا کرد و امکان برداشت از حساب آن را داشت.

اما خبر خوبی که در این رابطه وجود دارد، پیچیده بودن فرآیند تشخیص چهره برای افراد غیرمجاز و هکرها است. برای استفاده از این روش فرد قربانی باید خوابیده یا بی‌هوش شده باشد تا بتوان از چهره آن به عنوان یک چهره واقعی استفاده کرد. بنابراین، استفاده از این روش نیازمند دقت هکرها است که فرآیند سختی را برای آن‌ها ایجاد می‌کند. اما به‌ هرحال، نمی‌توان از این نقص بزرگ به راحتی عبور کرد و امیدواریم که اپل با اصلاح Face ID از وقوع چنین اتفاقاتی جلوگیری کند.

منبع Ubergizmo
ممکن است شما دوست داشته باشید