گوشی سامسونگ با فناوری پیشرفته باتری در سال آینده عرضه خواهد شد

حدودا 2 سال پیش، کمپانی سامسونگ پتنت مربوط به یک فناوری جدید مبتنی بر گرافن را دریافت کرد. این فناوری امکان تولید باتری‌هایی با حدودا 45 درصد شارژدهی بیش‌تر نسبت به نمونه‌های لیتیوم یونی فعلی را فراهم می‌کرد. اکنون با تکامل هرچه بیش‌تر این ایده نهایتا به‌نظر می‌رسد که کمپانی آماده بهره‌برداری از آن است.

اسمارت‌فون‌های سامسونگی با باتری‌های گرافنی در شرف عرضه به بازار هستند

یکی از افراد نزدیک به حوزه صنعت با نام ایوان بلاس از تصمیم سامسونگ مبنی بر عرضه حداقل یک اسمارت‌فون مجهز به باتری گرافنی (در عوض نمونه لیتیوم یونی) در سال 2020 یا 2021 خبر داده است. همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد؛ افزایش ظرفیت باتری یکی از مزایای اصلی فناوری جدید به‌شمار می‌رود؛ اما سرعت شارژ باتری‌های گرافنی در مقایسه با نمونه‌های اسمارت‌فونی فعلی احتمالا حدود 5 برابر سریع‌تر است. ایوان بلاس معتقد است که این مشخصه امکان شارژ کامل باتری ظرف مدت زمان تنها 30 دقیقه را فراهم خواهد کرد.

علیرغم کاهش مدت شارژ باتری‌های گرافنی، احتمال افت کارآیی آن‌ها در گذر زمان به‌مراتب کم‌تر خواهد بود. بنابراین مدت زمان شارژدهی باتری احتمالا با سرعت آهسته‌تری کاهش خواهد یافت و احتمال ایجاد وضعیتی ضروری جهت تعویض کامل باتری پس از گذشت چند سال نیز کم‌تر خواهد شد. با افزایش میزان تولید، باتری‌های گرافنی احتمالا به نمونه‌ای ارزان‌قیمت‌تر از باتری‌های لیتیوم یونی مبدل می‌شوند. بعلاوه باتری‌های گرافنی احتمالا در بلندمدت برای محیط زیست نیز مناسب‌تر خواهند بود.

با وجود باتری‌های گرافنی، فاجعه اسمارت‌فون گلکسی نوت 7 هرگز تکرار نخواهد شد

همان‌طور که به‌وضوح مشاهده شد؛ گرافن از ظرفیت بالقوه جهت ایجاد تحولی انقلابی در صنعت باتری اسمارت‌فون‌ها برخوردار است. اما هنوز به یکی از بزرگ‌ترین مزایای این باتری‌ها اشاره نشده است. باتری‌های مبتنی بر فناوری لیتیوم یونی فعلی در صورت عدم ایجاد شرایط خاص به آسانی منفجر می‌شوند؛ اما در مقابل، باتری‌های گرافنی منفجر نخواهند شد. لذا سامسونگ با آسودگی خیال می‌تواند از باتری‌های گرافنی در دستگاه‌های آینده خود استفاده نموده و از عدم تکرار سناریوهایی نظیر گلکسی نوت 7 اطمینان داشته باشد.

پرچم‌داران سامسونگ چه زمانی از باتری‌های گرافنی بهره خواهند برد؟

با توجه به شرایط فعلی، سامسونگ کماکان بایستی ظرفیت باتری را ارتقاء داده و در عین‌حال، هزینه‌های تولید آن‌را کاهش دهد. چنین واقعیتی نشان می‌دهد که عرضه اولیه باتری‌های گرافنی به‌صورت نسبتا محدود و با قیمتی بالا انجام خواهد شد. غول فناوری کره‌ای هنوز هیچ‌گونه تصمیمی را موردتائید قرار نداده است؛ اما هندست جانشین سامسونگ گلکسی فولد در سال جاری احتمالا یکی از نامزدهای بالقوه برای به‌کارگیری این فناوری به‌شمار می‌رود.

بر اساس پیش‌بینی‌ها، بازار اسمارت‌فون تاشو طی سال آینده به روند رشد خود ادامه خواهد داد؛ اما این میزان رشد برای تحقق فروش چند میلیون دستگاهی سامسونگ کفایت نخواهد کرد. در عوض کمپانی احتمالا چند صدهزار دستگاه را تولید می‌کند و این محصولات، گزینه‌های ایده‌آلی برای تست فناوری جدید باتری محسوب می‌شوند. قیمت‌گذاری بالای تولیدات تاشوی سامسونگ به‌عنوان یک عامل انگیزشی مضاعف، احتمالا هزینه اضافی مرتبط با فناوری گرافنی را به‌راحتی پوشش خواهد داد.

گلکسی فولد 2 احتمالا نخستین گوشی سامسونگی با باتری گرافنی به‌شمار می‌رود

چنا‌ن‌چه در سال آینده، سامسونگ ایده مبتنی بر گرافن خود را با موفقیت پیاده‌سازی نماید و این فرآیند با هیچ‌گونه مشکلی مواجه نشود؛ در این‌صورت برخی پرچم‌داران کمپانی در سال 2021 احتمالا از این فناوری جدید بهره خواهند برد. اسمارت‌فون‌های گلکسی S12 و گلکسی S12 پلاس، بدیهی‌ترین نامزدها برای به‌کارگیری اولیه این فناوری هستند. اما سامسونگ می‌تواند به منظور بهبود وضعیت تا حد ایده‌آل و حصول اطمینان از امکان ارضاء شرایط موردنیاز برای تولید انبوه، استفاده از باتری‌های گرافنی را به تاخیر بیندازد. بنابراین گلکسی نوت 12 و گلکسی نوت 12 پلاس احتمالا نخستین پرچم‌داران کلیدی سامسونگ با باتری‌های گرافنی به‌شمار خواهند رفت.

در عین‌حال انتظار می‌رود که سامسونگ به فرآیند توسعه باتری‌های لیتیوم یونی ادامه دهد. غول کره‌ای اخیرا از فناوری جدید شارژ سریع 45 واتی در اسمارت‌فون گلکسی نوت 10 پلاس رونمایی کرده است و پرچم‌داران سال آینده گلکسی S11 و گلکسی S11 پلاس نیز احتمالا از این فناوری پشتیبانی خواهند کرد. با این‌حال بایستی منتظر بمانیم و ببینیم که آیا اسمارت‌فون گلکسی S11e نیز با فناوری مذکور، سازگاری خواهد داشت یا خیر. به‌طور معمول، دستگاه‌های کامپکت در مقایسه با هم‌نوعان معمولی خود از باتری‌های کوچک‌تری برخوردار هستند و کمپانی‌ها نیز معمولا به ظرفیت باتری، بیش از سرعت شارژ آن اهمیت می‌دهند. دلیل چنین پدیده‌ای این است که افزایش سرعت شارژ باتری احتمالا موجب کاهش ظرفیت حداکثری آن خواهد شد. با توجه به این موضوع، عدم پشتیبانی سامسونگ گلکسی S11e از فناوری شارژ 45 واتی و عرضه این هندست با یک شارژر 25 واتی چندان شگفت‌آور نخواهد بود.

منبع phonearena
  

یه نظری بده!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از دیدگاه شما سپاسگزاریم