iOS 13.1 مشخصه بحث‌برانگیز کنترل فرکانس پردازنده را به آی‌فون‌های 2018 خواهد آورد

اپل به فلسفه “اولویت مشتری” خود افتخار می‌کند؛ اما اقدامات کمپانی همواره در این راستا نبوده است و حداقل برخی افراد در خارج از این شرکت چنین عقیده‌ای دارند. طی سالیان اخیر اپل به اقدامات بحث‌برانگیزی دست زده است؛ اما احتمالا یکی از بزرگ‌ترین موارد آن‌ها در سال 2017 به وقوع پیوست. زمانی‌که مشخص شد اپل بدون اطلاع‌رسانی به کاربران، حداکثر فرکانس پردازنده در برخی مدل‌های قدیمی آی‌فون را کاهش داده است. اپل توضیح داد که این حرکت بخشی از یک حرکت زودگذر برنامه‌ریزی شده و منسوخ نبوده است؛ بلکه قابلیتی است که به گجت‌های مجهز به باتری‌های قدیمی‌تر امکان می‌دهد تا برای مدت طولانی‌تری به‌کار گرفته شوند. با این‌حال کماکان بسیاری از شک و تردیدها به قوت خود باقی ماند.

اکنون با انتشار به‌روزرسانی iOS 13.1 شاهد بازگشت مجدد تردیدها هستیم. نخستین به‌روزرسانی iOS 13 تنها چند روز پس از انتشار آن عرضه می‌شود و اکنون اعلان مربوط به دریافت آن نیز بر روی هندست‌های آی‌فون رویت شده است. وب‌سایت RedmondPie مطلع شده که بخشی از تغییرات ارایه شده در ورژن جدید سیستم‌عامل موبایلی اپل به کنترل فرکانس پردازنده در آی‌فون‌های XS مکس، XS و XR مربوط می‌شود.

این مشخصه بحث‌برانگیز احتمالا تا مدت‌ها در حالت مخفی باقی خواهد ماند؛ چرا که‌ اکثر باتری‌های به‌کارگیری شده در آی‌فون 2018 احتمالا کماکان از وضعیت مناسبی برخوردار بوده و این گجت‌ها به کاهش فرکانس پردازنده احتیاج نخواهند داشت. با این‌حال به مرور زمان و با افزایش تعداد چرخه‌های شارژ مجدد باتری‌ها احتمالا شاهد کاهش کارآیی آن‌ها خواهیم بود. اپل با انتشار iOS 13 از مشخصه جدید شارژ بهینه باتری (Optimized Battery Charging) رونمایی کرد. این مشخصه احتمالا سرعت کاهش کارآیی باتری‌های آی‌فون را کاهش می‌دهد؛ لذا تعداد دفعات تکرار سناریوی کنترل سرعت نیز تا حدودی تقلیل خواهد یافت. کاربران در صورت کاهش فرکانس پردازنده هندست خود با تعویض باتری می‌توانند مشکل را برطرف نمایند. در حال حاضر اپل برای تعویض باتری آی‌فون‌های 2018 و 2019 مبلغ 69 دلار را از کاربران دریافت می‌کند. بعلاوه تعویض باتری مدل‌های قدیمی‌تر فاقد گارانتی نیز 49 دلار هزینه خواهد داشت. کاربران در صورت تمایل به ارتقا هندست خود با پرداخت مبلغی ناچیز در مقایسه با بهای یک آی‌فون جدید قادر به انجام این‌کار خواهند بود.

البته تراشه A12 بایونیک مورد استفاده در گوشی‌های آی‌فون سال گذشته دارای کارآیی فوق‌العاده‌ای است و حتی در صورت کاهش سرعت فرکانس این پردازنده نیز تاثیرات آن بر تجربه کاربری تا حدود زیادی نامحسوس خواهد بود. کماکان بایستی منتظر بمانیم و ببینیم که آیا کاربران آی‌فون‌های سال 2018 نیز از کاهش سرعت هندست‌های خود انتقاد خواهند کرد یا خیر.

منبع Phonearena

یه نظری بده!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از دیدگاه شما سپاسگزاریم