سامسونگ برای اینتل پردازنده‌های 14 نانومتری می‌سازد

اوایل امسال گزارش‌هایی وجود داشت مبنی بر اینکه اینتل ممکن است سامسونگ را به‌عنوان سازنده سی‌پی‌یوهای ۱۴ نانومتری Rocket Lake PC خودش انتخاب کند. بعدا گفته شد که مذاکرات بین دو شرکت در مراحل پایانی خود قرار دارد.

حالا رسانه‌های کره‌ای گزارش داده‌اند که توافق مذکور نهایی شده و سامسونگ سفارش‌های ساخت چیپ‌های ۱۴ نانومتری اینتل را دریافت کرده است. اینتل مدت‌ها به‌دنبال عقد قرارداد با یک شرکت سازنده چیپست است و حالا به نظر می‌رسد که با این توافق به خواسته خود رسیده باشد.

اینتل، از نیمه دوم سال گذشته، با یک کمبود جدی در تامین سی‌پی‌یو ۱۴ نانومتری مواجه بوده است. اوضاع اخیرا به‌قدری بد شده که حتی Johnston Holthaus، نایب‌رییس اینتل، هفته گذشته ‌به‌خاطر کمبود به‌وجودآمده عذرخواهی کرد. او در این‌رابطه گفته است: رشد بازار پی‌سی در سال جاری، سریع‌تر از تلاش‌های ما بوده است. به همین‌خاطر ما در حال صحبت با چندین سازنده چیپست هستیم تا تولیدات سی‌پی‌یو کامپیوتر را تا دو برابر افزایش دهیم.

مشکل اینتل در عرضه کافی چیپست، به سود سامسونگ تمام خواهد شد

یکی از دلایلی که اینتل با مشکل مذکور مواجه شده این است که شرکت به‌شدت بر روی راه‌اندازی خطوط تولید جدید و ارتقا خطوط فعلی تولید چیپ ۱۰ نانومتری سرمایه‌گذاری کرده است. اما به سرانجام رسیدن این کارها، چندین سال طول خواهد کشید. بنابراین تا آن موقع، اینتل مجبور است که به فروش تراشه‌هایش در بازار ادامه داده و میزان تولید چیپست‌های ۱۴ نانومتری خود را افزایش دهد. همین امر شرکت را وا می‌دارد که بخشی از تولیدات خود را به شرکت‌های سازنده دیگر واگذار کند.

البته بازیگران زیادی در این بازار وجود ندارد. شرکت تایوانی TSMC و سامسونگ جزو بازیگران بزرگ ساخت چیپست هستند. اینتل ظاهرا در مورد TSMC، که تامین‌کننده اصلی کمپانی AMD (بزرگترین رقیب اینتل) بوده، احتیاط به خرج داده است. شاید همین موضوع یکی از دلایل انتخاب سامسونگ برای تولید سی‌پی‌یوهای ۱۴ نانومتری شرکت بوده است. ضمن اینکه سامسونگ به‌اندازه کافی بزرگ هست که بتواند نیازهای اینتل را برآورده کند.

سامسونگ انتظار دارد که سود بیشتری از این قرارداد عایدش شود. شرکت کره‌ای در این سال‌ها تلاش کرده تا موتورهای جدیدی را برای رشد خود پیدا کند. سامسونگ همچنین بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار برای تولید چیپ‌های non-memory در سال 2030، سرمایه‌گذاری کرده است و حتی انتظار می‌رود که ساخت چیپست اسنپ‌دراگون 865 کوالکام را نیز برعهده بگیرد.

البته بعید به نظر می‌رسد که قرارداد بین سامسونگ و اینتل به‌طور رسمی در رسانه‌ها تایید شود؛ چراکه چنین توافقاتی معمولا نادر هستند. با این‌حال، از آنجاییکه TSMC به‌خاطر ساخت سی‌پی‌یوهای ۷ نانومتری AMD از لیست گزینه‌های اینتل حذف شده، می‌توان گفت که سامسونگ تقریبا تنها انتخاب منطقی اینتل خواهد بود. رسانه‌های کره‌ای ادعا می‌کنند که سامسونگ هم‌اکنون سفارش‌های ساخت چیپ‌های ۱۴نانومتری را از اینتل دریافت کرده است.

منبع sammobile
ممکن است شما دوست داشته باشید

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد.

اینستاگرام آی‌تی‌رسان