تجربه تلخ خرید از آمازون با مالتینا: کالای من کجاست؟!

خرید از فروشگاه اینترنتی آمازون برای بسیاری از ایرانی‌ها یک نیاز است و از طرفی با توجه به عدم وجود نمایندگی و همچنین مسایل تحریمی، امری دور از دسترس به‌نظر می‌رسد؛ اما برخی از سایت‌ها در کشور هستند که به ارایه چنین خدماتی پرداخته و جنس شما را از آمازون در خارج از کشور به عنوان یک واسطه خریده و در داخل تحویل‌تان می‌دهند.

عملکرد کلی این سایت‌ها بدین صورت است که جنس را از طریق نمایندگانی که خارج از کشور دارند (ادعای بسیاری در آمریکاست) به‌صورت مستقیم از آمازون خریداری کرده و سپس به ایران ارسال می‌کنند. پروسه‌ای که در ظاهر ساده به نظر می‌رسد اما بسته به عملکرد تیم مربوطه دارای پیچیدگی‌های خاص خودش نیز است.

خرید از آمازون با مالتینا

چند وقت پیش بود که سایتی به نام مالتینا با تبلیغات گسترده وارد این حوزه پر سود و پر طرفدار شد که بیش از دو سال از فعالیت آن نیز می‌گذرد. از آنجایی که قصد خرید یک کیف پول الکترونیکی (لجر نانو S) را داشتم و از طرفی عجله‌ای هم برای دریافت کردن آن نمی‌دیدم، تصمیم گرفتم رنگ مورد علاقه‌ام را از این سایت سفارش دهم. اکثر لجرهای داخل کشور با رنگ مشکی و سفید عرضه می‌شوند اما آمازون رنگ‌بندی‌های زیادی دارد و به همین خاطر در تاریخ ۱۵ مرداد ۱۳۹۸، یک نمونه زرد را سفارش دادم.

در هنگام خرید، زمان دریافت کالا بین ۱۵ تا ۲۰ روز اعلام شده و با پرداخت مبلغی اضافه، کالای شما به اصطلاح اکسپرس شده و امکان سریع‌تر آن نیز فراهم می‌شد. پس از خرید، تماسی از سوی این شرکت با من برقرار شد که طی آن گفتند محصولاتی چون لجر چون پروسه گمرکی دارند، ممکن است زمان دریافت کالا برای من تا ماکسیمم ۶۰ روز نیز طول بکشد. از آنجایی هم که من تا ۲ ماه دیگر به آن کالا نیازی نداشتم، قبول کردم که تاخیر احتمالی را بپذیرم.

پس از این امر، کالا ثبت سفارش شد و در عرض تنها چند روز ابتدایی، ارسال به دفتر آمریکا، تحویل در دفتر آمریکا و سپس ارسال محصول به ایران انجام پذیرفت، امری که نشان می‌داد حتی شاید زودتر از پیش بینی به محصول خودم برسم.

کالای من کجاست؟

تقریبا ۷۰ روز از زمان ثبت سفارش من گذشته بود و با توجه به آنکه از ماکسیمم زمان اعلامی مالتینا هم عبور کرده بودیم، در تیکتی پرسیدم که کالای من کجاست؟ وضعیت سفارش هم همچنان بر روی «ارسال محصول به ایران» قرار داشت و به‌نظر می‌رسید که با پای پیاده در حال حرکت به سمت کشور است! تیکت من بلافاصله پاسخ داده شد: «درود بر شما مشتری گرامی، تعداد زیادی از سفارشات رسیده و درحال بررسی می‌باشد، به احتمال زیاد سفارش شما هم رسیده و در این‌صورت طی چند روز آتی پست خواهد شد.
باتشکر از انتخاب و خرید شما از مالتینا»

از آنجایی که به لجر نیاز داشتم، از آن‌ها درخواست کردم با توجه به آنکه از حداکثر زمان اعلامی خودشان نیز این امر فراتر رفته، اگر محصول من نرسیده بود آن را لغو کنند تا از بازار بخرم. در پاسخ گفتند که صبور باشید، محصول‌تان به‌زودی ارسال خواهد شد!

یک هفته دیگر گذشت و باز خبری نشد، همچنان لجر پیاده به سوی کشور در حرکت بود و مجدد پیگیری کردم. پاسخ مبهم بود: «در رابطه با محصول مذکور پیگیری ثبت گردید و به محض دریافت وضعیت در پنلتان به روز خواهد شد.» با توجه به نیازی که به لجر داشتم، درخواست کردم که حداقل یک زمان به من بدهند و در پاسخ به‌راحتی نوشتند که این زمان مشخص نیست! امری که به‌طور قطع اگر در زمان ثبت سفارش به‌جای اعلام ۶۰ روز گفته می‌شد، هیچ‌گاه آن را ثبت نمی‌کردم.

در طی پیگیری‌های بعدی، تماسی نیز از سوی مالتینا گرفته شد و مشکلات کاری‌شان را شرح دادند و البته این قول نیز داده شد که سریعا محصول را برسانند اما همچنان هیچ زمان مشخصی اعلام نمی‌شد. در این بین، تنها نکته مثبت، پاسخ‌گویی‌شان بود که حداقل می‌دانستم باز شخصی در آنجا به خرید من فکر می‌کند! در هر صورت به‌خاطر نیازم به لجر، مجبور شدم آن را از بازار بخرم و فقط دلخوش به این باشم که علاوه بر رنگ مشکی، یک زرد را نیز برای کلکسیونم خواهم داشت و شاید هم هدیه‌اش بدهم!

زمان باز گذشت و وضعیت محصول همچنان تغییری نکرد. این بار زمان به ۴ ماه رسید که نشان داد اگر لجر قصد داشت حتی در قرن ۱۹ میلادی و با کمک فیلئاس فوگ (رمان دور دنیا در هشتاد روز) هم سفر کند، مدت‌ها بود که وارد کشور شده و به‌دست من می‌رسید. این بار در تیکتی از آن‌ها قویا درخواست کردم با توجه به گذشت بیش از ۱۲۰ روز، لطفا سفارش را کنسل کرده و پول بنده (کم‌تر از ۱ میلیون تومان) را عودت بدهند، اما دریغ از یک پاسخ! حتی پس از ۵ روز و سوال مجدد باز هیچ پاسخی نیامد تا نشان دهند همان یک گزینه مثبت که پاسخ‌گویی‌شان بود نیز از بین رفته است.

از مالتینا خرید کنیم؟

این تجربه خرید ساده و عدم پاسخ‌گویی و همچنین مسئولیت پذیری شرکت فوق به‌خوبی نشان می‌دهد که نمی‌توان بر روی خرید از آمازون به‌واسطه سایت‌هایی چون مالتینا اعتماد کرد. با کمی جستجو در اینترنت و شبکه‌های اجتماعی، به موارد موارد متعددی از این تجربیات تلخ در خرید از مالتینا برخورد کردم که بلاگی به‌نام طوطیا آن‌ها را گردآوری کرده بود و تصاویر برخی از آن‌ها را برای‌تان قرار می‌‌دهم (برای مشاهده بر روی هر تصویر کلیک کنید).

مطمئنا مبلغ خرید من اندازه‌ای نیست که بخواهم برای دریافتش به محکمه بروم و از طریق ای‌نماد و همچنین اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی، تلاش کردم که واقعه را برای آن‌ها نیز شرح داده تا بلکه جلوی خسارت دیگر کاربران به‌خاطر این عدم مسئولیت پذیری و تخصص نداشتن در انجام این پروسه گرفته شود.

به‌طور حتم اگر یک بیزینس با گذشت چند سال از آغاز فعالیتش، این چنین نوسان داشته و نتواند به مشتریان خود سرویس و خدمات حداقلی بدهد، نمی‌توان بر بهبود روند فعالیتش امیدی داشت و صرف اینکه با داشتن ایده خرید از آمازون و کسب سود به‌خاطر واسطه‌گری، سبب خسارت دیدن عده زیادی بشویم، نه حرفه‌ای است و نه انسانی!

در پایان این مطلب هم اگر تغییری در فرآیند خریدم روی بدهد (مثلا روزی جسد لجر را تحویل بگیرم!) برای‌تان زمان دریافت کالا و یا عودت پول را به‌روز رسانی خواهم کرد تا با پروسه کامل شروع و اتمام یک خرید ساده از آمازون به‌واسطه مالتینا آشنا شوید (تا زمان نگارش این مقاله که ۱۲۷ روز گذشته و خبری هم از تحویل کالای من نیست)!

به‌روز رسانی (24 آذر ماه 98): سفارش بنده در روز پنجشنبه 21 آذر ماه لغو شد و مبلغ پرداخت شده به حساب کاربری‌ام افزوده گردید. پس از درخواست استرداد وجه، این کار در طی 24 ساعت نیز صورت گرفت. البته مدیر مالتینا، توضیحاتی در ارتباط با مشکل پیش آمده برای ما ارسال کرد که برای رعایت انصاف در نوشتن مقاله، در ادامه توجه شما را هم به آن جلب می‌کنم.

توضیح مدیر مالتینا درباره تاخیر پیش آمده

سلام جناب گلکار، خوب هستید، مختاری فرد هستم، مدیر مالتینا

مطلبتان را خواندم و خواستم خودم پیگیری کنم، از تاخیر و مشکل پیش آمده عذرخواهی می‌کنم، هر چند کالا را ما اصطلاحا در یک باندل برای ارسال قرار می‌دهیم و من کد باندل شما را چک کردم و دیدم متاسفانه از بین ۲۵ کالای باندل فقط کالای شما و یک مورد دیگر که قبلا به مشتری اطلاع داده شده بود، برای مسایل گمرکی به دست مشتری نرسیده که عکسش را خدمت‌تان می‌فرستم.

بچه‌های پیگیری خرید پاسخ بدهند، خدمت‌تان می‌گویم. ولی گاها به دلیل کار ما این موارد پیش می‌آید که بعضا از دسترس ما خارج است. به عنوان مثال کالا خریداری می‌شود ولی در بین راه توسط خود آمازون و یا شرکت‌های حمل دیگر که باور کردنش برای مشتریان ممکن است سخت باشد، دچار مشکل می‌شوند. ولی این اتفاق می‌افتد که چند مورد را برای آشنایی می‌فرستم.

لینک 1لینک 2لینک 3 —- لینک 4لینک 5

انشالا این مشکل حل بشود، ضمن اینکه اگر می‌خواهید، برای اینکه معطل نشوید سفارش کنسل شده و پول عودت داده شود؛ هر موقع کالا آمد، با همان قیمت برای‌تان ارسال گردد.

نمایش نظرات (98)