تجربه تلخ خرید از آمازون با مالتینا: کالای من کجاست؟!

خرید از فروشگاه اینترنتی آمازون برای بسیاری از ایرانی‌ها یک نیاز است و از طرفی با توجه به عدم وجود نمایندگی و همچنین مسایل تحریمی، امری دور از دسترس به‌نظر می‌رسد؛ اما برخی از سایت‌ها در کشور هستند که به ارایه چنین خدماتی پرداخته و جنس شما را از آمازون در خارج از کشور به عنوان یک واسطه خریده و در داخل تحویل‌تان می‌دهند.

عملکرد کلی این سایت‌ها بدین صورت است که جنس را از طریق نمایندگانی که خارج از کشور دارند (ادعای بسیاری در آمریکاست) به‌صورت مستقیم از آمازون خریداری کرده و سپس به ایران ارسال می‌کنند. پروسه‌ای که در ظاهر ساده به نظر می‌رسد اما بسته به عملکرد تیم مربوطه دارای پیچیدگی‌های خاص خودش نیز است.

خرید از آمازون با مالتینا

چند وقت پیش بود که سایتی به نام مالتینا با تبلیغات گسترده وارد این حوزه پر سود و پر طرفدار شد که بیش از دو سال از فعالیت آن نیز می‌گذرد. از آنجایی که قصد خرید یک کیف پول الکترونیکی (لجر نانو S) را داشتم و از طرفی عجله‌ای هم برای دریافت کردن آن نمی‌دیدم، تصمیم گرفتم رنگ مورد علاقه‌ام را از این سایت سفارش دهم. اکثر لجرهای داخل کشور با رنگ مشکی و سفید عرضه می‌شوند اما آمازون رنگ‌بندی‌های زیادی دارد و به همین خاطر در تاریخ ۱۵ مرداد ۱۳۹۸، یک نمونه زرد را سفارش دادم.

در هنگام خرید، زمان دریافت کالا بین ۱۵ تا ۲۰ روز اعلام شده و با پرداخت مبلغی اضافه، کالای شما به اصطلاح اکسپرس شده و امکان سریع‌تر آن نیز فراهم می‌شد. پس از خرید، تماسی از سوی این شرکت با من برقرار شد که طی آن گفتند محصولاتی چون لجر چون پروسه گمرکی دارند، ممکن است زمان دریافت کالا برای من تا ماکسیمم ۶۰ روز نیز طول بکشد. از آنجایی هم که من تا ۲ ماه دیگر به آن کالا نیازی نداشتم، قبول کردم که تاخیر احتمالی را بپذیرم.

پس از این امر، کالا ثبت سفارش شد و در عرض تنها چند روز ابتدایی، ارسال به دفتر آمریکا، تحویل در دفتر آمریکا و سپس ارسال محصول به ایران انجام پذیرفت، امری که نشان می‌داد حتی شاید زودتر از پیش بینی به محصول خودم برسم.

کالای من کجاست؟

تقریبا ۷۰ روز از زمان ثبت سفارش من گذشته بود و با توجه به آنکه از ماکسیمم زمان اعلامی مالتینا هم عبور کرده بودیم، در تیکتی پرسیدم که کالای من کجاست؟ وضعیت سفارش هم همچنان بر روی «ارسال محصول به ایران» قرار داشت و به‌نظر می‌رسید که با پای پیاده در حال حرکت به سمت کشور است! تیکت من بلافاصله پاسخ داده شد: «درود بر شما مشتری گرامی، تعداد زیادی از سفارشات رسیده و درحال بررسی می‌باشد، به احتمال زیاد سفارش شما هم رسیده و در این‌صورت طی چند روز آتی پست خواهد شد.
باتشکر از انتخاب و خرید شما از مالتینا»

از آنجایی که به لجر نیاز داشتم، از آن‌ها درخواست کردم با توجه به آنکه از حداکثر زمان اعلامی خودشان نیز این امر فراتر رفته، اگر محصول من نرسیده بود آن را لغو کنند تا از بازار بخرم. در پاسخ گفتند که صبور باشید، محصول‌تان به‌زودی ارسال خواهد شد!

یک هفته دیگر گذشت و باز خبری نشد، همچنان لجر پیاده به سوی کشور در حرکت بود و مجدد پیگیری کردم. پاسخ مبهم بود: «در رابطه با محصول مذکور پیگیری ثبت گردید و به محض دریافت وضعیت در پنلتان به روز خواهد شد.» با توجه به نیازی که به لجر داشتم، درخواست کردم که حداقل یک زمان به من بدهند و در پاسخ به‌راحتی نوشتند که این زمان مشخص نیست! امری که به‌طور قطع اگر در زمان ثبت سفارش به‌جای اعلام ۶۰ روز گفته می‌شد، هیچ‌گاه آن را ثبت نمی‌کردم.

در طی پیگیری‌های بعدی، تماسی نیز از سوی مالتینا گرفته شد و مشکلات کاری‌شان را شرح دادند و البته این قول نیز داده شد که سریعا محصول را برسانند اما همچنان هیچ زمان مشخصی اعلام نمی‌شد. در این بین، تنها نکته مثبت، پاسخ‌گویی‌شان بود که حداقل می‌دانستم باز شخصی در آنجا به خرید من فکر می‌کند! در هر صورت به‌خاطر نیازم به لجر، مجبور شدم آن را از بازار بخرم و فقط دلخوش به این باشم که علاوه بر رنگ مشکی، یک زرد را نیز برای کلکسیونم خواهم داشت و شاید هم هدیه‌اش بدهم!

زمان باز گذشت و وضعیت محصول همچنان تغییری نکرد. این بار زمان به ۴ ماه رسید که نشان داد اگر لجر قصد داشت حتی در قرن ۱۹ میلادی و با کمک فیلئاس فوگ (رمان دور دنیا در هشتاد روز) هم سفر کند، مدت‌ها بود که وارد کشور شده و به‌دست من می‌رسید. این بار در تیکتی از آن‌ها قویا درخواست کردم با توجه به گذشت بیش از ۱۲۰ روز، لطفا سفارش را کنسل کرده و پول بنده (کم‌تر از ۱ میلیون تومان) را عودت بدهند، اما دریغ از یک پاسخ! حتی پس از ۵ روز و سوال مجدد باز هیچ پاسخی نیامد تا نشان دهند همان یک گزینه مثبت که پاسخ‌گویی‌شان بود نیز از بین رفته است.

از مالتینا خرید کنیم؟

این تجربه خرید ساده و عدم پاسخ‌گویی و همچنین مسئولیت پذیری شرکت فوق به‌خوبی نشان می‌دهد که نمی‌توان بر روی خرید از آمازون به‌واسطه سایت‌هایی چون مالتینا اعتماد کرد. با کمی جستجو در اینترنت و شبکه‌های اجتماعی، به موارد موارد متعددی از این تجربیات تلخ در خرید از مالتینا برخورد کردم که بلاگی به‌نام طوطیا آن‌ها را گردآوری کرده بود و تصاویر برخی از آن‌ها را برای‌تان قرار می‌‌دهم (برای مشاهده بر روی هر تصویر کلیک کنید).

مطمئنا مبلغ خرید من اندازه‌ای نیست که بخواهم برای دریافتش به محکمه بروم و از طریق ای‌نماد و همچنین اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی، تلاش کردم که واقعه را برای آن‌ها نیز شرح داده تا بلکه جلوی خسارت دیگر کاربران به‌خاطر این عدم مسئولیت پذیری و تخصص نداشتن در انجام این پروسه گرفته شود.

به‌طور حتم اگر یک بیزینس با گذشت چند سال از آغاز فعالیتش، این چنین نوسان داشته و نتواند به مشتریان خود سرویس و خدمات حداقلی بدهد، نمی‌توان بر بهبود روند فعالیتش امیدی داشت و صرف اینکه با داشتن ایده خرید از آمازون و کسب سود به‌خاطر واسطه‌گری، سبب خسارت دیدن عده زیادی بشویم، نه حرفه‌ای است و نه انسانی!

در پایان این مطلب هم اگر تغییری در فرآیند خریدم روی بدهد (مثلا روزی جسد لجر را تحویل بگیرم!) برای‌تان زمان دریافت کالا و یا عودت پول را به‌روز رسانی خواهم کرد تا با پروسه کامل شروع و اتمام یک خرید ساده از آمازون به‌واسطه مالتینا آشنا شوید (تا زمان نگارش این مقاله که ۱۲۷ روز گذشته و خبری هم از تحویل کالای من نیست)!

به‌روز رسانی (24 آذر ماه 98): سفارش بنده در روز پنجشنبه 21 آذر ماه لغو شد و مبلغ پرداخت شده به حساب کاربری‌ام افزوده گردید. پس از درخواست استرداد وجه، این کار در طی 24 ساعت نیز صورت گرفت. البته مدیر مالتینا، توضیحاتی در ارتباط با مشکل پیش آمده برای ما ارسال کرد که برای رعایت انصاف در نوشتن مقاله، در ادامه توجه شما را هم به آن جلب می‌کنم.

توضیح مدیر مالتینا درباره تاخیر پیش آمده

سلام جناب گلکار، خوب هستید، مختاری فرد هستم، مدیر مالتینا

مطلبتان را خواندم و خواستم خودم پیگیری کنم، از تاخیر و مشکل پیش آمده عذرخواهی می‌کنم، هر چند کالا را ما اصطلاحا در یک باندل برای ارسال قرار می‌دهیم و من کد باندل شما را چک کردم و دیدم متاسفانه از بین ۲۵ کالای باندل فقط کالای شما و یک مورد دیگر که قبلا به مشتری اطلاع داده شده بود، برای مسایل گمرکی به دست مشتری نرسیده که عکسش را خدمت‌تان می‌فرستم.

بچه‌های پیگیری خرید پاسخ بدهند، خدمت‌تان می‌گویم. ولی گاها به دلیل کار ما این موارد پیش می‌آید که بعضا از دسترس ما خارج است. به عنوان مثال کالا خریداری می‌شود ولی در بین راه توسط خود آمازون و یا شرکت‌های حمل دیگر که باور کردنش برای مشتریان ممکن است سخت باشد، دچار مشکل می‌شوند. ولی این اتفاق می‌افتد که چند مورد را برای آشنایی می‌فرستم.

لینک 1لینک 2لینک 3 —- لینک 4لینک 5

انشالا این مشکل حل بشود، ضمن اینکه اگر می‌خواهید، برای اینکه معطل نشوید سفارش کنسل شده و پول عودت داده شود؛ هر موقع کالا آمد، با همان قیمت برای‌تان ارسال گردد.

20 دیدگاه
 1. فرشید می گوید

  جالب و به درد بخور بود. مرسی

  ۳۲
  ۱
 2. اصغری می گوید

  با سلام
  مشکل بوجود آمده برای نویسنده محترم مطلب فوق برای من هم پیش آمده است
  در تاریخ ۲۸ مرداد ماه از طریق سایت مالتینا اقدام به خرید پکیج دوربین عکاسی کانن از آمازون برای فرزندم که در رشته هنر شاغل به تحصیل میباشد نمودم و طبق اعلام سایت قرار بود این دوربین از زمان تحویل در آمریکا در عرض ۴ تا ۸هفته به دستم برسد طبق پیامک دریافتی از این سایت و نیز تایم لاین ثبتی در این سایت،دوربین خریداری شده ذر تاریخ ۲۳ شهریور به دفتر این شرکت تحویل شده و آغاز ارسال آن به ایران و متعاقبا تحویل به اینجانب در باز زمانی ۴ تا۸ هفته شروع گردید در حال حاضر از آن تاریخ ۳ ماه یا معادل ۱۳ هفته میگذردو متاسفانه جواب آنها شامل عبارت “در آینده نزدیک به دستتان خواهد رسید”خلاصه گردیده است.
  ۳ماه از سال تحصیلی میگذرد و بارها آرزو میکنم که کاش چنین خریدی را از این سایت انجام نمیدادم که موجب اختلال در تحصیل فرزندم شده است

  ۳۷
  ۲
 3. یه جامعه هدف می گوید

  نزدیک دهبار خواستم ازین سایت خرید کنم ، مرسی که گذاشتید این مطلبو . منو ما و شما خیلیا جامعه هدفیم باید به هم کمک کنیم گول نخوریم دمتون گرم بابت اطلاع رسانی

  ۴۵
  ۱
 4. مجید می گوید

  من قبل این تحریمهای سنگین چند موردی خرید داشتم از سایت مالتینا،ولی سفارشهای من سر موعد تحویل داده شد،ولی اجناس درخواستی من د حد قاب و کیس تبلت بود،ولی این اواخر خواستم یه گوشی سفارش بدم،البته سفارشو ثبت هم کردم ولی بلافاصله با من تماس گرفتن و گفتن که شما خودتون باید گوشی رو از گمرک ترخیص کنین،که من به دلیل مشغله کاری که نمیتونستم دنبال گوشی برم گمرک کنسل کردم سفارشو

  ۹
  ۳
 5. ملیکا می گوید

  یک سایت درست و حسابی پیدا نمیشه که بشه بدون دردسر از آمازون خرید کرد.
  در واقع مشکل اصلی جای دیگست ما ایرانی رو در این ووضعیت قرار داده است تا از سایت های واسطه ای استفاده کنیم .

  فکر میکردم مالتینا خوبه ولی گندش دراومد . چند نفر اینطور کلاه برداری کنند درامد زیادی به جیب میزنند .

  ۱۶
  ۱
 6. minax می گوید

  فقط میخوام بگویم چقدر ابلهانست این انتظار کشیدنها! خب کافی بود سریعا از مدیریت سایت شکایت بشود یعنی از صاحب آن نه اینکه از سایت به پلیس فتا شکایت کنید! البته پلیس فتا هم همینکار را میکند یعنی مدیریت فروشگاه را احضار میکند اما خب اون کار بهتر است چون صاحب فروشگاه خود را بشکلی پست فروشگاه و کارمندان پنهان کرده است!

  ۵
 7. مجید می گوید

  بادرود: بنده از این شرکت خرید نمودم وخرید من بعد ۴۰ روز تحویل داده شد و راضی بودم نسبت به شرکت های دیگر که در این روش فعالیت می کنند ارزان تر تمام می شود البته باید کالاهایی که در ایران موجود است خرید نکنید زیرا گران تر تمام می شود.
  باسپاس

  ۴
  ۱۷
  1. ایرانی می گوید

   چه زود سروکله ی کارمنداش پیدا شد!

   ۲۱
   ۶
 8. علی می گوید

  سلام من پارسال یه تبلت بدون سیم کارت خربدم که بعد تقریبا ۱ ماه به دستم رسید الانم تقریبا یکساله که دارم کار میکنم باهاش اخ نگفته راستش من از تجربه خریدم راضی بودم چون کالایی که میخواستم تو دیجی کالا تقریبا دوبرابر بود و هنوزم هست!

  ۹
  ۱۶
 9. سجاد می گوید

  بنده هم از این شرکت تا به حال ۴ مرتبه خرید کردم و حداقل سه مرتبه قبلی که در زمانی نزدیک به زمان اعلامی به دست من رسیده، خریدهای من شامل یک ادکلن که در ایران نبود و دو مورد کفش اسکچرز که در ایران نبود و یا خیلی گرانتر بود شده و تمام موارد رو هم خوشبختانه سالم تحویل گرفتم، تا ببینیم سفارش آخری کی میرسه و چه سرنوشتی پیدا میکنه!
  اما فقط باید خریدهایی انجام بدید که یا در کشور نباشه و یا دارای درصد تخفیف بسیار بالایی باشه، در ضمن وزن کالاتون هم بسیار مهمه، چه بسا هزینه حمل یک کالای ۱۰ کیلو به بالا بیش از ده برابر مبلغ خود کالا بشه!

  ۷
  ۱۰
 10. محمد می گوید

  خب اصلا معلوم شد که وقتی دیدن که شما سایت معتبری دارید و نویسنده تاثیر گذار هستید اقای گلکار از ترسشون جواب دادن
  منتها برای آدم های عادی اینطور پاسخ نمیدهند !

  ۱۸
  ۳
 11. احمد می گوید

  فقط با پول کالا میرسه به دستت اگه ۲ میلیون ب شون بدی درجا دم دره میگه کالاتون اومد

  ۶
  ۲
 12. مملی می گوید

  به نظر من با توجه به مشکلات کشور که به دلیل تحریم از یه طرف که مجبور میشیم از سایتای واسط مثل مالاتینا استفاده کنیم و یکی دیگش هم سدی به نام گمرک که هدفش سیاسته روی کالاها یعنی در کشورهای خارجی هم همینطوره نه فقط ایران خودمون , اینو میگم که منظورم یه طرفه نشه , کار خیلی سختیه خرید از آمازون اونم با واسطه ایی که هیچ پایه و اساسی نداره توی ایران , به عنوان مثال میگم که از یه فروشگاه داخلی هم خرید شده باشه اگه در حین پست به منزل شما کالا مفقود بشه حق اعتراضی ندارید و پست هم درصد جزیی از اون رو بیمه قبول میکنه اینکه چه برسه از اونور دنیا به نظر من نه یک معجزه بلکه چندین معجزه به خاطر تحریم و گمرک و مفقود نشدن نیازه تا کالا بدستم برسه

  ۳
  ۱
 13. نیما می گوید

  من تا حالا ۱۵ بار از مالتینا خرید کردم . از این موارد ۶ مورد مثل همین مورد با تاخیر زیاد و در نهایت برگشت پولم مواجه شدم و ۹ بار عالی و سرموقع به دستم رسید . نکته مثبت این است که من دو عدد هارد یکی اینترنال و یکی اکسترنال سفارش داده بودم و هردو سالم سالم به دستم رسید . خودتون میدونید که هاردها با کوچکترین ضربه ای صدمه میبینند ولی خوشبختانه سالم بودند . نکته ای که من فهمیدم این بود که زیاد نباید به تاریخ نوشته شده توجه کنید چون واقعا کسی نمیدونه کی دقیقا جنس شما به دستتون میرسه . تایم واقعی بین ۲ تا ۶ ماه است. در کل من راضیم ازشون

  ۲
  ۱
 14. majid می گوید

  مالتینا دزدی بیش نیست
  پول ها رو نگه میداره سود میکنه بعد میگه کالا موجود نبود
  به همین راحتی

  ۱۰
  ۲
 15. محسن می گوید

  متاسفانه این شرکت ۵ ماهه که منو گذاشته سرکار
  چند ماه پیش یه cpu گرفتم هنوز ندادن
  اون موقع که سفارش دادم ۳میلیون و ششصد بود الان شده ۵ میلیون و چهارصد
  میخام ازش شکایت کنم

  ۷
  ۱
 16. matin می گوید

  کسی یک سایت خرید از امازون خوب سراغ داره اخه میخوام یک چیزی بخرم که نوش تو ایران نیست و فقط در امازون

  ۵
  ۱
 17. محمد می گوید

  یه سایت خوب معرفی کنید خب

  ۲
  ۱
 18. جواد می گوید

  من یک دوربین از آمازون از طریق مالتینا خریدم بند کیف دوربین همراه کالا نبود و شرکت مالتینا اصلا پاسخگو نبود گفتند «همینی که هست!»
  از شان شکایت کردم شکایت سطح ۲ را می توانید در سایت ای نماد مشاهده کنید اما آنجا هم پاسخگو نبودند ازشان به دادگاه حقوقی شکایت کردم اما در نهایت این سوال را از خود می پرسی آیا یک بند کیف ارزش این همه وقت گذاشتن را دارد؟
  بهترین راه حل، فریب این شرکت های دلالی نخوردن است اگر می توانید مستقیم ار آمازون خرید کنید مالتینا، کلاه برداری است.

  1. FeryBoy می گوید

   چه دوربینی گرفتید ؟ درکل خیلی از برند ها توش بند نمیزارن بجز یه عده خاص مثل canon

یه نظری بده!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از دیدگاه شما سپاسگزاریم