خداحافظی رسمی نوکیا با ایران!

تعطیلی دفتر نوکیا در ایران

سرانجام نوکیا هم به روزهای پایانی خودش در بازار ایران رسید و به نظر می‌رسد که تصمیم قطعی برای تعطیلی دفتر این شرکت تا پایان ماه آگوست، یعنی کمتر از دو ماه دیگر وجود دارد و می‌توان به نوعی بزرگ‌ترین شرکت اروپایی را که به صورت رسمی در ایران فعالیت می‌کرد، یکی دیگر از قربانیان مسایل خارج از دنیای فناوری دانست. در واقع بایستی به صراحت گفت: دفتر نوکیا در ایران تعطیل شد!
این خبر را که امروز بصورت رسمی روزنامه دنیای اقتصاد بیان کرد، بسیاری پیش از این انتظار می‌کشیدند، زیرا در شرایطی که به بهانه تحریم‌ها خیلی از شرکت‌های کوچک‌تر میلی به فعالیت در ایران نشان نمی‌دهند، نوکیا توانسته بود در مقابل آن‌ها تا به امروز مقاومت کند و حتی با پذیرش شرایط سخت، همچنان به فعالیت رسمی خود در ایران ادامه دهد. دنیای اقتصاد در این ارتباط می‌نویسد: مارک دورانت از دفتر مطبوعاتی نوکیا در فنلاند در پاسخ به ایمیل ما خبر مسدود شدن دفتر تهران این شرکت را تایید می‌کند و می‌گوید که نوکیا به طور مستقیم به فعالیت‌های دفتر خود در تهران خاتمه می‌دهد. به گفته وی دلیل این موضوع سخت‌تر شدن فشارها به این شرکت برای تبعیت از تحریم‌های اروپا علیه ایران است. وی تاکید می‌کند که: متاسفانه این موضع به معنای بسته شدن دفتر ما در تهران تا آخر ماه آگوست ۲۰۱۲ است. در عین حال که ما حضوری در زمینه سرویس‌ها و دستگاه ها در ایران نخواهیم داشت؛ اما مشتریان می‌توانند به محصولات نوکیا توسط شرکت‌های واسطه دسترسی داشته باشند.
این خبر را ظاهرا حمید رضا نیکدل، مدیر روابط عمومی نوکیا در ایران نیز تصدیق کرده و دیگر تردیدی در خروج رسمی این شرکت از ایران وجود ندارد.

البته بیان این موضوع که مشتریان همچنان به محصولات ما از طریق شرکت‌های وابسته دسترسی خواهند داشت امر دور از ذهنی نیست زیرا نوکیا به واسطه حضور چندین ساله خود در ایران طرفداران زیادی دارد و به همین دلیل همیشه درخواست برای محصولات آن، حتی در شرایط رکود کنونی این شرکت، وجود خواهد داشت. شاید هم به مثابه برخی از شرکت‌های دیگر، دفتر نوکیا با فعالیت محدودتر و به عنوان نمایندگی یکی از کشورهای کوچک حوزه خلیج فارس (همچون امارات متحده عربی) فعالیت کند، امری که برای دور زدن تحریم‌ها، برخی از شرکت‌ها آن را اجرا می‌کنند؛ اگرچه چندان خوشایند نیست!

در این مطلب قصد نداریم به دلایل افول جهانی نوکیا (که آن هم می‌تواند در این تصمیم دخیل باشد) اشاره کنیم، بلکه بایستی این نکته را مد نظر قرار دهیم که با خروج دفتر مرکزی نوکیا از ایران، به نوعی خدمات و پشتیبانی این شرکت نیز به صورت رسمی برای کاربران ایرانی حذف خواهد شد و از طرفی دیگر راه برای دلالان و وارد کنندگان متفرقه جهت ورود محصولات باز خواهد شد. اینکه آیا تحریم دلیل درستی برای خروج از ایران است یا خیر را نبایستی ما پاسخگو باشیم، اما ای کاش با بازار و خریداری که اینچنین به محصولات خارجی روی خوش نشان می‌دهد، با روی خوش‌تری برخورد می‌شد…

3 در مورد “خداحافظی رسمی نوکیا با ایران!”

  1. فقط برای گوشی های هوشمند برای زبان فارسی آپدیت بده، نقشه ایران هم آپدیت بشه، دیگه پیامد خاصی جز بالا پایین رفتن قیمت گوشی نخواهیم داشت.
    چون امکاناتی همچون گارانتی هم تو ایران زیاد کارساز نبود!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
TCH