آی‌فون جدید با چیپست Exynos

آی‌فون نسل بعدی شرکت اپل به احتمال فراوان از چیپست چهار هسته‌ای ARM بهره خواهد برد که بر اساس معماری چیپ اکسینوس 4 (Exynos) سامسونگ ساخته خواهد شد. این خبر نسبتا موثق و قابل اعتماد برشمرده شده ولی به هر حال هنوز اطلاعاتی از قبیل سرعت پردازنده و قابلیت‌های GPU در دست نیست.

اپل از پردازنده A5 دوهسته‌ای در آی‌فون 4 اس، A5 یک گیگاهرتزی در آی‌پد 2، و A5X در آی‌پد جدید در همین سال استفاده کرد که در نظر تحلیلگران در واقع این شرکت طی این مدت چیپستی با معماری نوین و نسل جدید حقیقی معرفی نکرده است. به این ترتیب به طور حتم اپل از پردازنده‌ای نسل جدید بر پایه معماری همان اکسینوس 45 نانومتری کم‌مصرف سامسونگ استفاده خواهد کرد.

با این حال اگرچه جدیدترین چیپست معرفی شده اپل که در آی‌پد جدید شاهد آن هستیم، یعنی A5X، به عنوان یک چیپ نسل جدید کاملا از نو طراحی شده از لحاظ معماری شناخته نمی‌شود، ولی در همین فناوری هم شاهد ابتکار اپل و استفاده از واحد پردازش گرافیکی 4 هسته‌ای هستیم که یارای پردازش تصویر برای نمایشگر رتینا آی‌پد 3 که 3.1 میلیون پیکسل را در خود جا داده را دارد. اگر اپل به همراه آی‌فون جدید پردازنده چهار هسته‌ای را معرفی کند، به احتمال زیاد شاهد A6 که بسیار هم انتظارش می‌رفت خواهیم بود. از سویی همانطور که تا به حال شاهد معرفی محصولات جدید اپل و لرزه‌های ایجاد شده توسط آنها که باعث دلهره رقبایش می‌شود بوده‌ایم، این بار نیز گوشی‌های اندرویدی چهارهسته‌ای و تولیدکنندگان چیپست‌شان از قبیل انویدیا، کوالکام و TI حسابی باید مراقب باشند.

نمایش نظرات (3)