روش‌های امن به اشتراک گذاری فایل‌ها در فضای اینترنت

اگر شما می‌خواهید فایل‌ها و اسناد خود را از طریق فضای اینترنت با دیگران به اشتراک بگذارید، حتما می‌خواهید که این کار را سریع، امن و همچنین به‌آسانی هرچه تمام‌تر انجام دهید. خوشبختانه بسیاری از اپلیکیشن‌ها می‌توانند این سه شاخص را به خوبی رعایت کنند.

چه گزینه‌های مربوط به فضای ذخیره‌سازی ابری را در نظر گرفته و یا اینکه بخواهید فایل‌ها را به‌آسانی به داخل پنجره یک مرورگر بکشید، انتخاب‌های زیادی پیش‌روی شما قرار خواهند داشت. تمامی این سرویس‌ها، فایل‌ها را در هنگام انتقال و ذخیره‌سازی، رمزگذاری کرده و از دسترسی هکرها و اشخاص ثالث به آن‌ها جلوگیری به عمل می‌آورند. به‌هرحال، تنها Firefox Send از رمزگذاری پایان به پایان استفاده می‌کند. این قضیه به این معنا است که حتی فایرفاکس نیز نمی‌تواند به مشاهده محتوای فایل‌ها بپردازد. سایر سرویس‌ها این حق را برای خود نگه داشته تا در صورت اجبار قانونی و یا جهت مدیریت سرویس‌های ابری توسط خودشان، به اطلاعات شما دسترسی داشته باشند. ازآنجایی‌که لینک‌های به‌ اشتراک گذاری به‌عنوان کلید رمزگشایی فایل‌های شما عمل می‌کنند، مهم است که از امنیت آن‌ها مطمئن شوید.

با این اوصاف، در اینجا 4 مورد از بهترین گزینه‌های به اشتراک گذاری فایل‌ها را به شما معرفی کرده و همچنین نکات متمایز کننده آن‌ها را نیز اعلام می‌داریم.

Firefox Send

به اشتراک گذاری فایل‌ها

اخیرا مرورگر معروف شرکت موزیلا یعنی فایرفاکس، نام و ارزش خود را به تعدادی از سرویس‌ها و اپلیکیشن‌های اضافی نیز قرض داده است. یکی از این سرویس‌ها Firefox Send است. خوشبختانه چه با مرورگر فایرفاکس و چه بدون این مرورگر، استفاده از این سرویس آسان‌ بوده و در این سرویس به‌صورت رایگان می‌توانید تا 2.5 ترابایت اطلاعات را به اشتراک بگذارید.

با استفاده از Firefox Send شما می‌توانید به تعداد زیادی از گزینه‌های مفید نیز دسترسی داشته باشید. می‌توان لینک‌های دانلود را به‌گونه‌ای تنظیم کرد که پس از چند بار دانلود و یا مدت مشخصی، منقضی شوند. اگر هم به دنبال لایه‌های امنیتی بیشتری هستید، می‌توانید از طریق گذرواژه به محافظت از لینک‌های خود بپردازید. بدین طریق سایر اشخاص جهت دسترسی به این فایل‌ها باید هم لینک و هم گذرواژه را در اختیار داشته باشند.

Firefox Send بدون نیاز به نصب نرم‌افزارهای اضافی و یا ثبت‌نام در سرویس‌های دیگر، امکان کشیدن و رها کردن فایل‌ها در داخل مرورگر را فراهم می‌آورد. شما می‌توانید بر زمان دسترسی به لینک‌هایتان نظارت کرده و همچنین می‌توانید در زمان دلخواه به ابطال لینک‌ فایل‌های خود بپردازید.

Dropbox

به اشتراک گذاری فایل‌ها

Dropbox دو گیگابایت فضای ذخیره‌سازی ابری رایگان را به شما ارائه می‌دهد. طرح‌های پولی این سرویس نیز از 12 دلار به‌صورت ماهانه برای 2 ترابایت حافظه آغاز می‌شوند. در کنار به‌ اشتراک گذاری فایل‌ها در فضای وب، Dropbox فایل‌ها و پوشه‌های شما را بین دستگاه‌ها و فضای ابری همگام‌سازی می‌کند. این قابلیت به شما این امکان را می‌دهد تا فایل‌ها را در فضای وب مورداستفاده قرار داده، با همکاری سایرین بر روی فایل‌های خود کار کرده و …

این سرویس جهت به اشتراک گذاری فایل‌ها راه‌های متنوعی را در اختیار شما قرار می‌دهد. شما می‌توانید این عملیات را از طریق اپلیکیشن اصلی Dropbox در فضای وب، از طریق رایانه و یا گوشی همراه خود و یا از راه ابزاری اختصاصی و ساده به‌ نام Dropbox Transfer انجام دهید. Dropbox Transfer برخی از ویژگی‌های اضافی مانند فهرستی از تعداد دفعات دانلود فایل‌های به اشتراک گذاشته شده را نیز ارائه می‌دهد.

شما می‌توانید فایل‌های تکی، تمامی یک پوشه، فایل‌های فقط خواندنی و یا فایل‌های قابل ویرایش را به اشتراک گذاشته و همچنین این توانایی را نیز خواهید داشت تا از طریق گذرواژه به محافظت از لینک‌های خود پرداخته و حتی تاریخ انقضای آن‌ها را نیز مشخص کنید. کسانی که شما فایل‌های خود را با آن‌ها به اشتراک می‌گذارید مادامی‌که نخواهید با همکاری آن‌ها بر روی یک پوشه از فایل‌ها کار کنید، نیازی ندارند که یک حساب Dropbox داشته باشند.

Google Drive

به اشتراک گذاری فایل‌ها

گوگل به‌صورت رایگان 15 گیگابایت فضای ذخیره‌سازی ابری را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد. این فضا در میان سرویس‌های این شرکت مانند: Google Drive ،Gmail و Google Photos تقسیم می‌شود. طرح‌های پولی این شرکت از 2 دلار ماهانه برای 100 گیگابایت حافظه آغاز می‌شوند. البته با استفاده از این سرویس می‌توانید از Google Docs ،Sheets و سایر اپلیکیشن‌های آنلاین مجموعه آفیس این شرکت نیز برخوردار شوید.

کاربران این سرویس می‌توانند به‌آسانی از طریق فضای وب و یا اپلیکیشن‌های موبایلی Google Drive به ایجاد لینک‌ها جهت به‌ اشتراک‌ گذاری فایل‌ها و یا پوشه‌ها بپردازند. شما می‌توانید کنترل کاملی را بر روی قابلیت ویرایش فایل‌ها اعمال کرده و همچنین لزوما دریافت‌کنندگان جهت دریافت فایل‌ها به حساب گوگل احتیاجی ندارند.

Google Drive در زمینه فراهم کردن قابلیت کار مشترک بر روی اسناد، صفحات گسترده و یا ارائه‌ها، نسبت به سایر رقبا برتری دارد، اما به‌ اشتراک گذاری ساده فایل‌ها قوی‌ترین ویژگی این سرویس نیست. به‌عنوان‌مثال، هیچ گزینه‌ای جهت اعمال تاریخ‌های انقضاء و یا تعیین گذرواژه وجود ندارد. اگر اکنون از این سرویس استفاده می‌کنید، احتمالا گزینه‌های به اشتراک‌گذاری آن برای شما کافی خواهند بود.

iCloud

به اشتراک گذاری فایل‌ها

سرویس ذخیره‌سازی ابری iCloud شرکت اپل در زمینه به ‌اشتراک‌گذاری فایل‌ها از رقبای خود جا مانده، اما نشانه‌هایی از بهبود در این سرویس دیده می‌شوند. قابلیت به اشتراک‌گذاری پوشه‌ها همانند فایل‌های تکی اخیرا به سیستم‌عامل‌های iOS 13.4 و macOS Catalina 10.15.4 افزوده شده است.

به اشتراک گذاری فایل‌ها از طریق فضای وب و یا دستگاه‌های اپل نسبتا آسان است. فایل‌های به اشتراک گذاشته‌شده را می‌توان بر روی فقط خواندنی و یا قابل ویرایش تنظیم کرد. در iCloud نمی‌توان تاریخ انقضای لینک‌ها را مشخص کرد و یا اینکه جهت استفاده از آن‌ها گذرواژه تعیین نمود.

هرکسی که یک اپل آیدی داشته باشد، 5 گیگابایت فضای ذخیره‌سازی رایگان iCloud را نیز دریافت می‌کند. فضای ذخیره‌سازی پولی نیز از 2 دلار ماهانه به ازای 50 گیگابایت آغاز می‌شود. اگر شما و اطرافیانتان به‌صورت انحصاری از دستگاه‌‎های اپل استفاده می‌کنید، iCloud عملیات به اشتراک‌گذاری فایل‌ها را برای شما انجام می‌دهد، زیرا این سرویس در تمامی دستگاه‌های این شرکت گنجانده شده است. در غیر این‌ صورت، جایگزین‌های بهتری نیز وجود دارند.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد.