چگونه در اینستاگرام از حریم خصوصی خود محافظت کنیم؟

شاید حساب کاربری اینستاگرام ما بیش از هر شبکه اجتماعی دیگری اطلاعات شخصی ما را در معرض دید عموم قرار دهد. در نتیجه شاید اطلاع از این موضوع و اینکه چه تعداد از کاربران می‌توانند به‌صورت غیرمستقیم فعالیت شما را زیر نظر بگیرند، کمی ترسناک باشد.

حفظ حریم خصوصی شما در اینستاگرام می‌تواند به راحتی تغییر حالت حساب شما از عمومی به خصوصی (private) باشد. اما شما گزینه‌های بیشتری را در این زمینه در اختیار داشته و همچنین رویه‌های محافظتی بیشتری نیز وجود دارند که می‌توانید آن‌ها را به کار گیرید. شما می‌توانید حساب خود را در حالت عمومی قرار داده و به طبع امنیت خود را نیز کاهش دهید یا اینکه با انتخاب حالت خصوصی، امنیت خود را بهبود بخشید. در ادامه با آی‌تی‌رسان همراه باشید تا راه‌کارهای افزایش امنیت حساب اینستاگرام را به شما آموزش دهیم.

حالت حساب خود را بر روی خصوصی قرار دهید

قرار دادن حساب خود بر روی حالت خصوصی، ساده‌ترین اقدامی است که می‌توانید جهت حفظ حریم خصوصی خود انجام دهید. این اقدام به این معنا است که تا هنگامی‌که شما اجازه ندهید، کسی نمی‌تواند عکس‌ها و استوری‌های شما را مشاهده کند.

هنگامی‌که حساب شما در حالت خصوصی قرار دارد، افرادی که به پروفایل شما مراجعه می‌کنند، فقط می‌توانند عکس و نام حساب شما را مشاهده کنند. در اینجا آن‌ها می‌توانند درخواست دنبال‌کردن (follow) را برای شما ارسال کرده و تنها در صورت تأیید شما، این کاربران قادر به مشاهده عکس‌ها و استوری‌های شما خواهند بود.

جهت قرار دادن حساب خود بر روی حالت خصوصی:

 • به منوری تنظیمات اینستاگرام بروید. این منو در صفحه پروفایل شما و در پشت منوی همبرگری گوشه بالا سمت راست پنهان شده است. در این قسمت با یک منوی جانبی روبه‌رو می‌شوید که انتخاب‌های متعددی را در اختیار شما قرار می‌دهد. از طریق چرخ‌دنده قرار داده شده در پایین این صفحه، می‌توانید به تنظیمات حساب خود دسترسی پیدا کنید.
 • در اینجا، به قسمت Privacy > Account Privacy رفته و تنظیمات Private Account را فعال کنید.

حریم خصوصی اینستاگرام

یک هشدار مهم: هرکسی که تا به این لحظه شما را دنبال کرده، پس از اعمال این تنظیمات همچنان می‌تواند عکس‌ها و استوری‌های شما را مشاهده کند. ابن موضوع بدان معنا است که اگر کسی در میان دنبال‌کنندگان شما قرار داشته و شما می‌خواهید که دسترسی وی را سلب کنید، باید این شخص را از لیست دنبال‌کنندگان خود کنار بگذارید.

جهت حذف دنبال‌کنندگان خود:

 • به پروفایل خود مراجعه کرده و عدد دنبال‌کنندگان خود را لمس کنید.
 • در این لیست می‌توانید با لمس کردن گزینه «Remove» دسترسی دنبال‌کنندگان ناخواسته را مسدود کنید.

از استوری‌های خود محافظت کنید

اینستاگرام به شما این امکان را می‌دهد تا اشخاص مشاهده‌کننده استوری‌های خود را محدود کرده و حتی اجازه ندهید که سایر کاربران استوری‌های شما را به اشتراک بگذارند.

جهت مخفی کردن استوری‌های خود از شخص خاصی:

 • به قسمت Settings > Privacy > Story بروید.
 • گزینه «Hide Story From» را انتخاب کنید. در اینجا با لیستی از دنبال‌کنندگان خود مواجه می‌شوید. دایره کنار نام آن‌ها را لمس کرده تا دسترسی کاربران موردنظر را محدود کنید.

حریم خصوصی اینستاگرام

همچنین از طریق زیر می‌توانید اجازه ندهید که سایر کاربران استوری‌های شما را به اشتراک بگذارند:

 • به قسمت Settings > Privacy > Story مراجعه کنید. به سمت پایین حرکت کرده تا برچسب «Sharing» را مشاهده کنید.
 • گزینه‌ای را مشاهده می‌کنید که «Allow Sharing» نام دارد. غیرفعال کردن این گزینه باعث می‌شود تا کاربران نتوانند استوری‌های شما را به اشتراک بگذارند.
 • همچنین می‌توانید با غیرفعال کردن گزینه «Allow Resharing to Stories» به سایر کاربران اجازه ندهید که پست‌های شما را به استوری‌های خود اضافه کنند.
 • با غیرفعال کردن گزینه «Share Your Story to Facebook» به‌اشتراک گذاری استوری‌های خود را به اینستاگرام محدود کرده و بدین ترتیب سایر کاربران نمی‌توانند که استوری‌های شما را در فیسبوک به اشتراک بگذارند.

سرانجام اینکه می‎توانید از قابلیت Close Friends اینستاگرام استفاده کرده و بدین شیوه اجازه دهید که فقط اشخاص مشخصی به استوری‌های شما دسترسی داشته باشند.

 • برای مشخص کردن افراد حاضر در این گروه، باید به قسمت «Settings > Privacy > Story» بروید.
 • می‌توانید قسمت زیر بخش Close Friends را لمس کرده و افراد بیشتری را اضافه کنید. هنگامی‌که اشخاصی را اضافه و یا حذف می‌کنید، آن‌ها از این موضوع خبردار نمی‌شوند.

اجازه ندهید که سایر کاربران فیدهای (پست‌های اصلی) شما را مشاهده کنند

هنگامی‌که بحث بر سر محافظت از تصاویر و ویدیوهای منتشرشده در پست‌های شما باشد، این قضیه بیشتر از سناریوی همه یا هیچ استوری‌ها طولانی‌تر خواهد بود.

اگر نمی‌خواهید که حالت حساب خود را به خصوصی تغییر دهید، آنگاه می‌توانید که حساب‌های منفردی را مسدود کنید:

 • جهت مسدود کردن شخص خاصی، ابتدا باید به حساب وی مراجعه کنید. در صفحه پروفایل کاربر موردنظر باید منوی سه‌نقطه‌ای گوشه بالا سمت راست را لمس کنید.
 • گزینه «Block» را برگزینید.

حریم خصوصی اینستاگرام

توجه کنید که همچنین می‌توانید در این منو اشخاص مختلف را محدود کنید. اگر حساب‌هایی را محدود نمایید، آن‌ها همچنان می‌توانند محتوای حساب شما را مشاهده کنند، اما نظرات آن‌ها تنها به شما نشان داده شده و همچنین نمی‌توانند زمان آنلاین‌شدن شما را تشخیص دهند.

خود را کمتر در معرض دید قرار دهید

راه‌کارهایی وجود دارند که شما می‌توانید آن‌ها را انجام داده و کمتر خود را آشکار کنید و همچنین اطلاعات کمتری را نیز از خود به اشتراک بگذارید.

ابتدا می‌توانید از ارسال مخاطبین خود به اینستاگرام جلوگیری به عمل آورید. شاید در در هنگام ورود به این شبکه اجتماعی، به اینستاگرام اجازه داده‌ باشید که در یافتن دوستانتان به شما کمک کند. اما این موضوع بدان معنا است که اینستاگرام از مخاطبین گوشی شما آگاه است. جهت غیرفعال کردن این قابلیت:

 • به قسمت Settings > Account > Contacts Syncing مراجعه کنید.
 • «Connect Contacts» را غیرفعال کنید.

همچنین می‌توانید که اجازه ندهید تا اینستاگرام حساب شما را به سایرین پیشنهاد دهد. این مسئله هنگامی رخ می‌دهد که کاربری، حساب جدیدی را دنبال می‌کند: اینستاگرام در این لحظه حساب‌های مشابه را پیشنهاد داده که شاید شما نیز در بین آن‌ها قرار گیرید. شما نمی‌توانید با استفاده از اپلیکیشن موبایلی این شبکه اجتماعی این رویه را تغییر دهید. جهت غیرفعال‌سازی این ویژگی:

 • با استفاده از نام کاربری و گذرواژه خود، وارد وب‌سایت اینستاگرام شده و به پروفایل خود مراجعه کنید.
 • بر روی گزینه «Edit Profile» کلیک کنید.
 • تیک گزینه آخر یعنی «Similar Account Suggestions» را بردارید.

در نهایت ارزشش را دارد که ببینید آیا هیچ‌کدام از پست‌های شما در جست‌و‌جوی گوگل بالا می‌آیند یا خیر؟ در حالت پیش‌فرض، اینستاگرام به گوگل اجازه نمی‌دهد که تصاویر شما را پیدا کند، اما حتی اگر پیش از راه‌اندازی اینستاگرام در فضای وب، به عضویت یک وب‌سایت شخص ثالث درآمده باشید، احتمال دارد که سایت موردنظر پروفایل شما را در اینترنت و در معرض دید همگان قرار دهد.

اگر پست‌های شما در جست‌و‌جوی اینترنتی بالا آمدند، اولین اقدام جهت رهایی از این مشکل این است که دسترسی اپلیکیشن‌های شخص ثالث به حساب اینستاگرامی خود را قطع کنید. شما می‌توانید این کار را به شرح زیر در اپلیکیشن موبایلی این شبکه اجتماعی انجام دهید:

 • به قسمت Settings > Security > Apps and Websites > Active مراجعه کنید.
 • هر اپلیکیشنی را که استفاده نمی‌کنید، حذف نمایید.

حریم خصوصی اینستاگرام

از هر چیزی که مردم در مورد شما می‌بینند، محافظت کنید

شما همچنین می‌توانید اطلاعات قابل‌مشاهده حساب خود را محدودتر کنید. یکی از اقدامات مهمی که می‌توانید در این زمینه انجام دهید، این است که وضعیت فعالیت خود را غیرفعال کنید، بدین ترتیب سایر کاربران نمی‌توانند آنلاین شدن شما را متوجه شوند (مراقب باشید که اگر این حالت را غیرفعال کنید، آنگاه شما هم نمی‌توانید آنلاین بودن سایر کاربران را تشخیص دهید).

 • به قسمت Settings > Privacy > Activity Status بروید.
 • گزینه «Show Activity Status» را غیرفعال کنید.

شاید بخواهید که پیش از انتشار تصاویر تگ‌خورده، آن‌ها را بررسی کنید. اگر حساب شما در حالت عمومی باشد، این کار باعث می‌شود تا از مزاحمت اسپم‌ها رهایی یابید. اگر حساب شما در حالت خصوصی قرار دارد، این اقدام باعث می‎شود تا اجازه ندهید که دوستانتان یک تصویر ناخوشایند را ضمیمه پروفایل شما کنند. برای انجام این کار:

 • به آدرس Settings > Privacy > Tags مراجعه کنید.
 • گزینه «Manually Approve Tags» را فعال کنید.

حریم خصوصی اینستاگرام

ذخیره‌کردن پست‌ها و استوری‌های خود را متوقف کنید

شاید دوست نداشته باشید که ویدیوها و تصاویر به‌اشتراک گذاشته‌شده در اینستاگرام را ذخیره کنید، مخصوصا اگر این موارد مربوط به استوری‌های شما باشند. راه‌کارهایی وجود دارند که با استفاده از آن‌ها می‌توانید از ذخیره‌شدن عکس‌ها و ویدیوهای اینستاگرامی خود جلوگیری کنید. جهت جلوگیری از ذخیره‌شدن استوری‌های خود:

 • به قسمت Settings > Privacy > Story بروید.
 • دو گزینه را باید غیرفعال کنید. اولین مورد «Save to Camera Roll» در سیستم‌عامل iOS و یا «Save to Gallery» در سیستم‌عامل اندروید است. فعال بودن این گزینه‌ها باعث می‌شود تا استوری‌های شما در حافظه گوشی ذخیره شوند. دومین مورد نیز «Save to Archive» بوده که غیرفعال کردن آن باعث می‎شود تا اینستاگرام استوری‌های شما را جهت بازبینی‌های آتی ذخیره نکند.

اگر می‌خواهید که پست‌های اصلی (فیدها) شما در اینستاگرام فقط در محدوده همین شبکه اجتماعی باقی بمانند:

 • به آدرس Settings > Account > Original Posts مراجعه کنید.
 • هر سه گزینه‌ موجود (Save Original Posts ،Save Posted Photos و Save Posted Videos) را غیرفعال کنید.

این اقدام باعث می‌شود تا پست‌های اینستاگرامی شما فقط بر روی این پلتفرم وجود داشته باشند و البته این بدان معنا است که تنها نسخه تصاویر و ویدیوهای شما، فقط بر روی اینستاگرام موجود خواهد بود.

حریم خصوصی اینستاگرام

خود را از تبلیغات شخصی‌سازی‌شده رهایی بخشید

تبلیغات اینستاگرام بر مبنای وب‌سایت‌های مورد بازدید و اپلیکیشن‌های مورداستفاده کاربران برنامه‌ریزی می‌شوند. اگر می‌خواهید از نمایش این تبلیغات جلوگیری کنید، این کار کمی سخت‌تر خواهد بود. در واقع شما باید به شرکت مالک اینستاگرام؛ یعنی فیسبوک مراجعه کنید.

 • جهت غیرفعال کردن تبلیغات شخصی‌سازی شده، ابتدا باید به قسمت تنظیمات تبلیغات فیسبوک مراجعه کنید.
 • در گوشی‌های موبایلی و در داخل اپلیکیشن فیسبوک باید منوی همبرگری را در گوشه بالا سمت راست لمس کرده و سپس به مسیر Settings & Privacy > Settings> Ad Preferences > Ad Settings بروید.
 • در فضای وب نیز باید به آدرس https://www.facebook.com/ads/preferences مراجعه کرده و به صفحه Your Ad Preferences بروید. سپس بر روی Ad settings کلیک کرده تا گزینه‌هایی به شما نمایش داده شوند.
 • باید دو گزینه بالایی یعنی «Ads based on data from partners» و «Ads based on your activity on Facebook Company Products that you see elsewhere» را غیرفعال کنید. این اقدام باعث می‌شود تا فیسبوک بر اساس اطلاعات خارج از اینستاگرام، شما را مورد هدف‌های تبلیغاتی خود قرار ندهد.

حریم خصوصی اینستاگرام

ممکن است شما دوست داشته باشید

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد.

اینستاگرام آی‌تی‌رسان