سرویس آنلاین چیلیوری تعطیل شد!؟

شاید کم‌تر کسی باور می‌کرد که کم‌تر از سه ماه پس از اعلام ادغام چیلیوری و ریحون برای کسب رتبه اول در سرویس غذای آنلاین، این استارتاپ بزرگ ایرانی رسما تعطیل شود!

بنا بر اعلام علیرضا صادقیان، مدیر عامل چیلیوری، فعالیت پلتفرم چیلیوری متوقف می‌شود که دلایل متعددی برای این امر عنوان شده است، در تصویر زیر، بیانیه رسمی چیلیوری در این ارتباط را مشاهده می‌کنید.

البته در این بیانیه چند نکته قابل توجه به‌نظر می‌رسد، اول از همه اعلام توقف فعالیت چیلیوری حداقل در شرایط کنونی است که یک ابهام را برای خواننده باقی می‌گذارد مبنی بر این گزینه که شاید با برطرف شدن شرایط فعلی، چیلیوری دوباره بازگردد!

از طرفی چیلیوری سال ۹۸ را پرچالش‌ترین زمان برای خود معرفی کرده و با این حال مشخص نیست چرا این سرویس تصمیم گرفت تا ریحون، دیگر سرویس آنلاین غذا را نیز در خودش ادغام کرده و با اعلام تعطیلی، به نوعی آن را نیز نابود کند! اگر شرایط انقدر سخت بود، این ادغام صورت نمی‌گرفت، گزینه منطقی‌تری قلمداد می‌شد.

از سوی دیگر کاهش فروش ۷۰ درصدی به‌خاطر کرونا، تنها مختص به این بیزینس نیست و برخی کسب و کارها حتی تا ۱۰۰ درصد کاهش فروش هم داشته‌اند اما تصمیم به تعطیلی نگرفته‌اند چرا که به‌درستی می‌دانند اقتضای فضای کنونی همین است و چاره‌ای جز تحمل و گذر، حتی به قیمت تعدیل نیرو و کاهش هزینه‌ها، نیست!

همچنین چیلیوری به اقدامات انحصارگرایانه اسنپ فود هم اشاره کرده که علی‌رغم محکومیت توسط شورای رقابت، ظاهرا به روش کاری خودش ادامه داده و چیلیوری قادر به فائق آمدن بر رقیبتش حتی از راهکارهای قانونی نیز نشده است.

اما نکته دیگری هم که باید به آن توجه کرد، سخنان علیرضا صادقیان در دی ماه سال جاری بود که گفت: با توجه به ادغام ریحون و چیلیوری، ما ۶۰ درصد رستوران بیشتر و ۳۵ درصد مشتری بیشتری را جذب کرده‌ایم. فکر می‌کنیم در کل بازار ایران، تنها ۱۰ درصد خرید غذا آنلاین شده و ۹۰ درصد آفلاین است،‌ در صورتی‌که میانگین دنیا ۷۰ به ۳۰ (به نفع آفلاین) است. پیش بینی می‌کنیم که در سال ۱۴۰۳ یک رشد ۱۰ برابری را در بازار آنلاین از نظر حجم فروش خواهیم داشت.

آیا این صحبت‌ها نشان از تعطیلی و سقوط آن هم در چنین بازه کوتاهی داشت؟ آیا تنها دو ماه فعالیت در پروسه کاری جدید محکی مناسب برای بازاری است که به گفته خود مدیر عامل، ظرفیت رشد بسیار بیشتری داشته و تا ۵ سال آینده‌اش ۱۰ برابر بر حجم فروشش اضافه می‌شود؟

در آن مراسم، علیرضا صادقیان به راه اندازی سرویس‌های جدید همچون ارسال کالاهای سوپر مارکتی هم اشاره کرده بود که ۲۰ برابر بزرگ‌تر از سرویس آنلاین غذا است، با توجه به این حجم گسترده بازار و از طرفی درخواست بیشتر این اقلام در همین شرایط دشوار کنونی، پس چرا چیلیوری نتوانست سقوط در بخش فروش غذا را با این سرویس بزرگ‌تر جبران کند؟ مگر جز این نیست که اسنپ مارکت و دیجی کالا برای اقلام سوپر مارکتی خودشان دورانی طلایی را پشت سر می‌گذارند و حتی گاهی حجم درخواست فراتر از توان پاسخ‌گویی می‌رسد؟

در هر صورت اعلام تعطیلی چیلیوری آن هم پس از توجه به موارد فوق کمی عجیب است و انتظار می‌رفت که چیلیوری با توجه به سابقه نسبتا خوب و طولانی که در این بازار داشت، مقاومت بیشتری از خودش نشان دهد. شاید هم عوامل دیگری در این تعطیلی دخیل بوده‌اند که ما از آن بی‌خبر هستیم؛ فقط بایستی امید داشت همان طور که در پاراگراف نخست این اعلامیه تلویحا آمده است، با برطرف شدن شرایط کنونی، این تعطیلی موقت بوده و آن‌ها به این بازار بزرگ برگردند.

یه نظری بده!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از دیدگاه شما سپاسگزاریم