رییس TSMC اعلام کرد که تحریم‌های آمریکا علیه هواوی تاثیر چندانی برروی تجارت ما ندارد

مارک لیو، مدیرعامل شرکت تایوانی تولید تراشه TSMC اعلام کرد که ممنوعیت رابطه تجاری با هواوی تاثیر چشمگیری بر تجارت این شرکت نخواهد داشت. لیو در پاسخ به این سوال که آیا این شرکت می‌توان شکاف ایجاد شده برای عدم تولید تراشه‌های HiSilicon هواوی را پر کند یا خیر، گفت: “امیدوارم که چنین اتفاقی نیافتد، اما اگر این شکاف ایجاد شود، ما در زمان کوتاهی نسبت به پرکردن و جایگزین کردن آن اقدام خواهیم کرد.”

TSMC و هواوی

تحلیلگران تخمین می‌زنند که حدود 60 درصد از درآمدهای TSMC از طریق عقد قرارداد با شرکت‌های آمریکایی به دست می‌آید و این در حالیست که تنها 20 درصد درآمد‌ آن‌ها از چین حاصل می‌شود. لیو در یک نشست عمومی سالانه گفت: “پیش‌بینی این مورد که ما تا چه زمانی شکاف ایجاد شده توسط تحریم آمریکا علیه هواوی را پر می‌کنیم، بسیار دشوار است، اما TSMC راه‌حلی پیدا کرده و قدم به قدم بر چالش‌ها غلبه می‌کند.”

TSMC و هواوی

اخیرا شرکت TSMC اعلام کرده بود که قصد دارد 12 میلیارد دلار از دارایی خود را به منظور سرمایه‌گذاری در ایالات متحده و ساخت یک کارخانه در آن‌جا هزینه کرده و روند توسعه تراشه‌های تولیدی را در آن‌جا نیز ادامه دهد. اما ساعاتی پس از اعلام این خبر، وزارت بازرگانی ایالات متحده آمریکا پیشنهادی برای اصلاح قوانین مربوط به صادرات تراشه‌ها ارایه کرد که هر شرکتی برای صادرات تراشه‌های خود به خارج از آمریکا نیاز به مجوزهایی دارد. این امر به منظور جلوگیری از دستیابی هواوی به تراشه‌های TSMC می‌شود. چرا که هواوی از حدود یک سال پیش در لیست تحریم‌های وزارت بازرگانی آمریکا قرار گرفته است.

هم‌اکنون، TSMC در حال مذاکره با دولت آمریکا بوده تا یک وام برای ساخت کارخانه جدید خود دریافت کند. با این اقدام، بخش بزرگی از خط تولید تراشه‌های TSMC وارد خاک آمریکا می‌شود. احتمال می‌رود که بخش دیگری از مشتریان این شرکت تامین‌کنندگان دستگاه‌های نظامی باشند. البته، شرکای اصلی این شرکت، یعنی اپل و کوالکام هم‌چنان به فعالیت خود در کالیفرنیا ادامه می‌دهند.

منبع GSM Arena
ممکن است شما دوست داشته باشید

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد.