تاثیر افزایش ظرفیت زیرساخت شبکه ملی اطلاعات در رشد جایگاه اینترنت ثابت و موبایل کشور

شیوع ویروس کرونا در اواخر بهمن ماه سال گذشت موجب شد تا تمامی مراکز آموزشی و تجاری به مدت حداقل سه ماه بسته شوند و اغلب کسب‌و‌کارها تعطیل شود. این اتفاق نادر در ایران و جهان میلیون‌ها نفر را خانه نشین کرد و به طبع آن استفاده از اینترنت ثابت خانگی یا موبایل، با شیب تندی افزایش یافت.

افزایش ناگهانی مصرف اینترنت، هم مردم و هم دستگاه‌های مربوطه را دچار مشکل کرد. به طوری مصرف کنندگان که با افت چشمگیر سرعت و کیفیت اینترنت خانگی و موبایل مواجه شدند و طبق آمار میانگین سرعت اینترنت موبایل از 11 مگابیت‌برثانیه به 5 مگابیت‌برثانیه رسید.

افت سرعت اینترنت در آمارهای جهانی نیز بروز پیدا کرد، به طوری که رتبه اینترنت موبایل ایران 9 پله سقوط و رتبه اینترنت ثابت ایران 38 پله سقوط کرد. در ماه مارس رتبه اینترنت موبایل ایران به جایگاه 79 از میان 141 کشور و رتبه اینترنت ثابت کشور به جایگاه 153 از میان 176 کشور رسید.

اما این روند در ادامه تغییر کرد، با رسیدن به روزهای آخر قرنطینه و بازگشایی برخی کسب‌وکارها، مقدار مصرف اینترنت در کشور 20 درصد کاهش پیدا کرد. البته هنوز هم مقدار مصرف کلی نسبت به بهمن سال گذشته، به صورت قابل توجهی افزایش پیدا کرده است. اما با این وجود رتبه اینترنت موبایل ایران با صعود 12 پله‌ای در ماه می به رتبه 63 رسید و اینترنت ثابت نیز با صعود 24 پله‌ای به رتبه 129 رسید.

کاهش مصرف مردم و افزایش ظرفیت‌های شبکه ملی اطلاعات، عواملی بود که به رشد سرعت و کیفیت اینترنت طی هفته‌های اخیر کمک کرده است.

به همین منظور سجاد بنابی نایب ‌رئیس هیئت ‌مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت در مورد رشد کیفیت اینترنت در کشور اعلام کرد: حجم مصرف داده از بهمن ۹۸ تا فروردین ۹۹ نزدیک به ۱۰۰ درصد رشد داشت که سهم عمده این رشد متعلق به ترافیک و محتوای داخلی بود. این عدد اکنون نسبت به فروردین با ۲۰ درصد کاهش مواجه شده که البته خیلی هم کم نشده و همچنان از بهمن‌ماه بیشتر است. اما در همین مدت چند اتفاق اساسی افتاد که در بهبود وضعیت لایه دسترسی نقش داشت.

افزایش ظرفیت شبکه ملی اطلاعات

به دنبال آن هستیم تا مردم را به مصرف اینترنت ثابت خانگی ترغیب کنیم

وی خاطر نشان کرد: شرکت ارتباطات زیرساخت ظرفیت هسته شبکه ملی اطلاعات را حدود ۱.۴ ترابیت‌برثانیه، معادل ۱۴۰۰ گیگابیت‌برثانیه و ظرفیت شبکه بین‌الملل کشور را حدود ۵۰ درصد افزایش داد، در لایه دسترسی هم ظرفیت اپراتورهای ثابت یعنی مخابرات و FCP‌ها حدود ۲۰۰ درصد رشد یافت. این افزایش ظرفیت باعث شد ما سعی کنیم رشد مصرف شبکه موبایل را تا حد زیادی کاهش داده و کاربران را به سمت استفاده از شبکه ثابت از جملهADSL، VDSL، FTTH و شبکه ثابت وایرلس TD-LTE ترغیب کنیم.

سجاد بنابی ادامه داد: با توجه به اینکه فرکانس اپراتورها تا حد زیادی اشباع‌شده بود، مخصوصاً فرکانس‌های پایین که برای کیفیت مکالمه و پوشش لازم است و نه انتقال داده، تلاش کردیم فضایی ایجاد کنیم که با ورود تکنولوژی VDSL توسط مخابرات و FCP‌های دیگر، مصرف کاربران را به سمت اینترنت ثابت ببریم.

ممکن است شما دوست داشته باشید