بی‌توجهی دولت به صادرات نرم‌افزار و خدمات فناوری اطلاعات طی 10 سال گذشته

به اعتقاد عضو هیئت مدیره فدراسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران، عدم حمایت دولت از صادرات در بخش نرم‌افزار و خدمات فناوری اطلاعات، موجب شده تا یکی از روش‌های توسعه صادرات غیرنفتی در ایران مهجور بماند.

افشین کلاهی به تازگی در مصاحبه خود در مورد عدم حمایت دولت از صادرات نرم‌افزاری و خدمات فناوری اطلاعات طی 10 سال گذشته اعلام کرد:  نزدیک به 10 سال پیش بود که برای آخرین بار، سازمان توسعه تجارت، معافیت‌هایی را برای حمایت از صادرکنندگان خدمات فناوری اطلاعات و نرم‌افزار در نظر گرفت. از آن به بعد این روند متوقف شد و حالا حدود یک دهه است که دولت هیچگونه حمایتی از صادرات نرم‌افزار انجام نمی‌دهد. البته کمک‌هایی تحت عنوان صادرات دانش بنیان صورت گرفته اما تنها برخی شرکت‌های نرم‌افزاری از آن بهره‌مند شده‌اند.

پتانسیل بالای تولید و صادرات نرم‌افزار می‌تواند به توسعه صادرات غیرنفتی کمک کند

وی ادامه داد:  پتانسل بسیار بالایی برای تولید و توسعه نرم‌افزار در کشور وجود دارد و می‌توان از این پتانسیل در صادرات استفاده کرد. درآمدهای صادراتی حوزه نرم‌افزار نیز بسیار قابل توجه است. اما متاسفانه به دلیل عدم حمایت از این بخش، سرمایه‌گذاری‌های اندکی در بخش نرم‌افزار صورت می‌گیرد. تدوین یا تصویب آیین نامه‌ای برای حمایت از صادرات نرم‌افزاری و خدمات فناوری اطلاعات می‌تواند سود خوبی برای سرمایه‌گذاران و کشور داشته باشد و به توسعه صادرات غیر نفتی کمک کند.

فدراسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

توسعه در بخش نرم‌افزار نیازمند سرمایه‌گذاری است

عضو هیات مدیره فدراسیون فاوا با اشاره به وجود خلاقیت در محصولات نرم‌افزاری ایرانی گفت: متاسفانه از نظر نیروی ماهر در حوزه نرم‌افزار کمبودهایی وجود دارد، اما در حال حاضر نیروهای متخصص ما با توانایی و خلاقیت خود، محصولات با کیفتی تولید می‌کنند.

کلاهی ادامه داد: تربیت نیروی انسانی در حوزه نرم‌افزار بدون سرمایه‌گذاری امکان پذیر نیست. کم توجهی به بخش صادرات و  توسعه این بخش نیز از دلایل کمبود نیروی انسانی متخصص در بخش نرم‌افزار است.

وی با اشاره به برخی اظهار نظرها در مورد ممنوعیت سرمایه‌گذاری خارجی در حوزه نرم‌افزار اعلام کرد: سرمایه‌گذاری خارجی در هر بخشی می‌تواند موجب پیشرفت شود. در حال حاضر هیچ توجیهی برای مخالفت با سرمایه‌گذاری خارجی در بخش نرم‌افزار وجود ندارد. حتی کشورهایی مانند آمریکا و روسیه یا چین و ژاپن با وجود اختلافات فراوان، در بخش تولید و توسعه نرم‌افزار تبادل سرمایه و همکاری دارند.

با وجود تحریم‌ها، حمایت دولت از حوزه صادرات نرم‌افزاری ضروری است

افشین کلاهی در پایان سخنان خود افزود: در گذشته به دلیل عدم وجود تحریم و مشکلات ارزی، شرکت‌ها به صورت مستقل تجارت خود را پیگیری می‌کردند. اما در حال حاضر با وجود محدودیت‌های ارزی، نیاز کمک دولت به بخش نرم‌افزار ضروری است. متاسفانه شرکت‌ها برای کمک دولت در دام هزارتوی نهادهای نظارتی و تصمیم‌گیرنده می‌افتند و حتی ممکن است با مخالفت‌های متعددی روبه‌رو شوند. آیین نامه صادرات نرم‌افزار می‌تواند تا حد زیادی به توسعه و صادرات این بخش کمک کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد.

اینستاگرام آی‌تی‌رسان