سند مقابله با انتشار اطلاعات و اخبار کذب در فضای مجازی به تصویب رسید

محمد حسین انتظاری، عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی اعلام کرد که در آخرین جلسه این شورا، سند الزامات پیشگیری و مقابله با نشر اطلاعات، اخبار و محتوای خلاف واقع در فضای مجازی به تصویب رسید. در آخرین جلسه شورای عالی فضای مجازی با حضور رئیس جمهور، سند مقابله با اخبار خلاف واقع در فضای مجازی به بحث و گفتگو گذاشته شد و سرانجام به تصویب رسید.

انتظاری در این مورد گفت: با توجه به خساراتی که اخبار دروغین و خلاف واقع به کشور زده است، تمامی دست اندرکاران به این نتیجه رسیدند که اخبار کذب موجب برهم زدن آرامش کشور، خدشه‌دار کردن انسجام ملی و آسیب زدن به امنیت ملی کشور می‌شود. از این رو مقرر شد تا چند دستگاه‌ همانند وزارت ارشاد، وزارت خارجه و صدا و سیما برای جلوگیری از انتشار اخبار کذب و خلاف واقع همکاری کنند.

عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی در مورد وظایف سازمان‌های همکار در این امر گفت: وزارت ارشاد مکلف شده تا طی 3 ماه آینده پایگاه‌های اطلاعاتی و سایت‌های نشر اکاذیب را شناسایی و احراز کند، پلتفرم‌هایی که این درگاه‌ها بر روی آن‌ها سرویس می‌گیرند نیز باید شناسایی شوند. وزارت ارشاد همچنین موظف شده تا درگاه‌های خبری را بر اساس صحت اخبار رتبه‌بندی کرده همچنین در یک پلتفرمی جامع، اخبار کذب را به مردم اطلاع رسانی کند.

حسین انتظاری در مورد نقش وزارت خارجه در مقابله با نشر اخبار خلاف واقع گفت: بسیاری از اخبار دروغین صورت سازمان‌یافته  از خارج از کشور منتشر می‌شوند، وزارت خارجه باید با استفاده از ظرفیت‌های دیپلماتیک و حقوقی نسبت به مقابله با پایگاه‌های انتشار اخبار کذب اقدام کند.

انتظاری ادامه داد: وظیفه دیگر متوجه صدا و سیماست، این سازمان باید اقدام به موقعی به نشر اخبار کذب داشته باشد، به این معنی که در سطوح ملی و محلی به صورت میدانی اخبار جعلی و خلاف واقع را اطلاع رسانی کند.

عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی در مورد جزئیات حقوق رسانه‌ها در این سند اعلام کرد: ما باید مسئولیت پلتفرم‌های نشر دهنده را در این سند مشخص کنیم، بر این اساس صاحب پلتفرم و منتشر کننده این اخبار کذب هر دو مسئول هستند و حوزه مسئولت هر یک به زودی توسط قوه قضائیه مشخص خواهد شد. همچنین این طرح شامل اخباری است که آثار ملی، منطقه‌ای و محلی دارند و انتشار اخبار توسط گروه‌های کوچک در چهار چوب این سند نیست.

2 در مورد “سند مقابله با انتشار اطلاعات و اخبار کذب در فضای مجازی به تصویب رسید”

  1. این خیلی خوبه دیگه هرکسی جرات نمیکنه بدون منبع معتبر اخبار جعلی رسانه های خارجیو منتشر کنه و ایران رو تضعیف کنه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
کسری پارس