معرفی 10 تا از بهترین کتاب‌های ترسناک که باید حتما بخوانید

عبارت “ترسناک” فقط معرف یک ژانر نیست بلکه یک تکنیک است. تکنیکی برای همراه کردن مخاطب در رویارویی یا کنکاش برای چیزی به صورت افراطی. چیزی که کتاب‌ها یا فیلم‌های ترسناک را جذاب می‌کند، فقط توصیفات یا سکانس‌‌‌های ترسناک در اثر نیست. جذاب‌ترین بخش این آثار کاوش‌ها و چالش‌هایی هستند که با دیدن یا خواندن این آثار در ذهن ما شکل می‌گیرند. در این مقاله از آی‌تی‌رسان با ۱۰ تا از بهترین کتاب ‌های ترسناک آشنا‌ می‌شوید.

۱. اژدهای سرخ، اثر توماس هریس

با وجود این که سکوت بره‌ها شناخته‌شده‌ترین رمان از شخصیت هانیبال لکتر نام گرفته اما، اولین رمان یعنی اژدهای سرخ، بهترین رمان با حضور این کاراکتر است. این رمان نشان‌ می‌دهد که افراد شرور و شیطان‌صفت ممکن است در محیطی کاملا آرام و انسانی رشد کنند و حتی قهرمانان نیز می‌توانند وجهی شیطانی داشته باشند. در این کتاب مامور FBI، ویل گراهام، آرامش ذهنی خودش را قربانی می‌کند تا بتواند یک قاتل سریالی که به خوبی می‌شناسد را متوقف کند.

بهترین کتاب‌های ترسناک، اژدهای سرخ اثر توماس هریس
بهترین کتاب ‌های ترسناک، اژدهای سرخ اثر توماس هریس

۲‌. تصویر دوریان گری، اثر اسکار وایلد

در‌ دومین کتاب از لیست بهترین کتاب‌ های ترسناک که اولین و تنها رومان اسکار وایلد است، هیچ شیطان حقیقیی وجود ندارد. ویژگی ترسناک پنهان این داستان قابلیت ما برای غرق شدن در خود‌بینی و غرور است و این که چگونه وسواس در حفظ زیبایی، ما را به طور ادبی و استعاری زشت و کریه می‌کند. حتی هیولای این رومان یعنی دوریان گری، بیشتر یک شخصیت احمق و محزون به نظر می‌آید تا یک مغز متفکر بی‌رحم! حماقت‌های دوران جوانی که با مشکلات روحی ترکیب شده و این توهم را به وجود می‌آورد که ارزشمندترین چیز در این جهان زیبای‌ست و برای نگه‌داری آن باید به هر کاری دست زد.

۳. شاخ‌ها، اثر جو هیل

گاهی در بعضی آثار ترسناک‌ترین لحظه هم فقط پنجره‌ای رو به سوی چیزی هولناک‌تر است. این ویژگی‌ست که می‌توان در کتاب شاخ‌ها هم یافت. داستانی که ابتدا در مورد یک انتقام پیچیده است ولی کم‌کم به داستانی پیچیده و پراکنده و سرانجام امیدبخش تبدیل می‌شود. شاخ‌ها به نوبه خود هم یک داستان عاشقانه‌ گوتیک است و هم جنایی رمزآلود، همچنین این اثر هیجان‌انگیز با قلمی بسیار قوی و طبیعی نوشته شده است. این کتاب نشان می‌دهد که ما چطور علی‌رغم تاریکی که اطراف‌مان را فرا گرفته، یکدیگر را قضاوت می‌کنیم.

۴. جن‌گیر، اثر ویلیام پیتر بلتی

معمولا بهترین کتاب‌ های ترسناک، آنهایی هستند که با وجود تمامی‌ اشرار و شیاطین، به پیروزی حق و نیکی باور دارند. تا مدت‌های زیادی جن‌گیر ترسناک‌ترین رمان موجود شناخته می‌شد. این کتاب با قلم بسیار قوی نوشته شده به طوری که ما شدیدا از گرفتاری‌ها و مخمصه‌هایی که شخصیت‌های اصلی در آن قرار دارند، متاثر می‌شویم همچنین شخصیت‌های اصلی بسیار خوب و با جزئیات توصیف شده‌اند. اهریمنی که با آن رو به رو هستند بسیار قوی و غیرقابل درک است ولی غیرقابل شکست نیست. بیشتر عظمت این کتاب به خاطر شکست سخت اهریمنی پلید در مقابل گروه کوچکی از افراد است که همه چیز را برای نجات یک کودک بی‌گناه قربانی می‌کنند.

بهترین کتاب‌های ترسناک، اژدهای سرخ اثر توماس هریس
بهترین کتاب ‌های ترسناک، جن‌گیر اثر ویلیام پیتر بلتی

۵.حلقه، اثر کوجی سوزوکی

با اینکه چندین فیلم موفق سینمایی با اقتباس از این رمان ساخته شد، هیچکدام نتوانستند به اندازه این افسانه‌ ترسناک از یک نوار ویدئویی نفرین‌شده، تاثیرگذار باشند. این کتاب یک داستان دلهره‌آور درمورد ناتوانی انسان‌ها در مقابله با نیرو‌های فراتر از درک آنهاست. اگرچه حلقه یک داستان کلاسیک است، کوجی سوزوکی در دو پی‌آیند بدی این کتاب اوج جاه‌طلبی خود را با نوشتن داستان‌های حماسی و وحشت‌انگیز، آثاری فائق از هر آنچه فیلم‌سازان ساخته بودند، خلق کرد.

۶. روانی، اثر رابرت بلاک

اگر بخواهیم صادق باشیم، باید گفت مانند فیلم آرواره‌ها، فیلم روانی از کتاب آن بهتر است. آلفرد هیچکاک با اعمال یکسری اصلاحات هوشمندانه توانست تاثیر بهتری بر روی مخاطبین بگذارد و توجه آنها را جلب کند. اما به هر روی سرچشمه‌ آنچه روانی را به یک اثر ماندگار و تاثیرگذار فرهنگی تبدیل کرد، رمان بلاک بود. سکانس دوش، خانه‌ روی تپه و پایان پیچیده با اقتباس از کتابی کارگردانی شدند که بدون وجود آن سینما و صنعت فیلم‌های ترسناک به گونه‌ امروزی نبود. پس مطمعنا این کتاب هم باید در لیست بهترین کتاب ‌های ترسناک قرار بگیرد.

۷. گذرگاه، از جاستین کرونین

این داستان حماسی خون‌آشامی از کرونین در مورد عشق، از دست دادن، نابودی جامعه، بازسازی و نابودی دوباره آن است. داستان فقط روی شخصیت‌های اصلی متمرکز نیست و کم‌کم زمزمه‌های یک شخصیت شیطانی موذی که در حال قدرت گرفتن است، از حاشیه داستان به گوش می‌رسد. این موجود شیطانی کاملا ناشناخته است و هر چقدر که بیشتر شناخته می‌شود، کمتر تهدیدآمیز می‌شود. تمام کتاب‌های این مجموعه سه‌گانه فوق‌العاده هستند ولی به خاطر فضای منحصر به فرد و وحشت رو به رشد، کتاب اول را می‌توان بهترین اثر خواند.

۸. جآنی، اثر استفن کینگ

ترکیب جذابی از خشم، غم و تخلیه هیجان را در قلب داستان جآنی تجربه می‌کنید که آن را به یکی از بهترین کتاب‌ های ترسناک تبدیل می‌کند. نویسنده‌‌ این کتاب سعی می‌کند از ژانر وحشت فاصله بگیرد ولی متوجه می‌شود طرفداران کتاب از این موضوع خرسند نمی‌شوند. او توسط یکی از هواداران خود گروگان گرفته می‌شود و مجبور می‌شود کتاب را آن طور که آن هوادار می‌خواهد، بنویسد. همچنین فیلمی هم به نام Misery از این رمان ساخته شد که به یکی از بهترین فیلم‌های روانشناختی هیجان‌انگیز تبدیل شده است.

۹. از جهنم، اثر آلن مور و ادی کمپبل

اگر بشود یک کتاب مصور را هم در این لیست قرار داد، از جهنم اثری خارق‌‌العاده است که هیچگاه چیزی شبیه به آن را مطالعه نخواهید ‌کرد. کتابی پرجزئیات که فقط در مورد جک، شخصیت قاتل داستان نیست و جامعه‌ای که اجازه چنین جنایتی را به این شخص داده، مورد تحلیل قرار می‌دهد. این کتاب در مورد ترس، وحشت و قتل‌های دوره ویکتوریایی در انگلستان است که به واسطه حفظ اصول اخلاقی و نزاکت دینی انجام ‌می‌شدند. اعمالی که به طور حقیقی باعث وحشت مردم می‌شدند تا به صورت دورغین جامعه را مبادی آداب نشان دهند.

۱۰. در جنگل، اثر تانا فرنچ

در جنگل نام آخرین کتاب در لیست ۱۰ تا از بهترین کتاب‌ های ترسناک است. این کتاب به طور کامل ترسناک نیست ولی نمی‌توان آن را یک اثر خالص جنایی هم دانست. کتابی معمایی که تا انتها هویت قاتل را برملا نمی‌کند و با قلم بسیار جذابی نوشته شده که هر لحظه شما را غافلگیر و وحشت‌زده می‌کند. این اثر نشان می‌دهد که بعضی بدی‌ها قابل درک و شناخت نیستند و بعضی از ضربه‌های روحی بسیار بزرگ‌تر از آن هستند که فراموش شوند.

منبع The Gardian
ممکن است شما دوست داشته باشید
2 دیدگاه
  1. پسرخوب می گوید

    اینا‌ اگه‌مث فیلماشون باشن که اصلا ترسناک‌نیستن 🤷‍♂️🤷‍♂️

    موافقم ۱
  2. بهار می گوید

    کتابای ترسناک نویسنده های ایرانی هم معرفی کنید

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد.

اینستاگرام آی‌تی‌رسان