مراقب خرید و فروش ارزهای دیجیتال در نوبیتکس باشید!

تب خرید و فروش ارزهای دیجیتال همچون بیت کوین در کشور و سطح جهان بسیار بالاست. افزایش قیمت رمزارزها سبب شده توجه زیادی به سمت آن‌ها جلب شود و بسیاری به چشم یک سرمایه‌گذاری موفق به این پول‌های نوین نگاه کنند.

پیش از این در یک مقاله به چند صرافی آنلاین برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال در کشور اشاره کردیم که یکی از آن‌ها نوبیتکس بود، یک صرافی P2P که کاربران همچون کارگزاری بورس، ارزهای پشتیبانی شده را به یکدیگر می‌فروشند. از آنجایی که بیش از یک سال است در نوبیتکس فعالیت دارم، تقریبا با خم و چم کار کردن در آن آشنا بودم و علی‌رغم ضعف‌های ریز و درشتی که دارد، به واسطه کاربران زیاد و خرید و فروش سریع، فعالیتم را حفظ کرده و بیشتر به قصد سرمایه گذاری، با مبالغ خرد معاملاتی را انجام می‌دادم. فعالیت من در نوبیتکس هم با رعایت تمام قوانین اعلامی آن‌ها، ارسال عکس احراز هویت و تایید شدن در سطح کاربری ۲ انجام شده بود.

با افزایش ترافیک سایت و کاربران، نوبیتکس با مشکلاتی روبه‌رو شده بود که بیشتر از همه در بخش پشتیبانی نمود داشت، اما هیچ‌کدام در حدی نبود که بخواهد حداقل برای من به عنوان یک عضو نسبتا قدیمی، مشکلی جدی محسوب شود تا آنکه چندی پیش با یک ایراد بزرگ و البته ضعف بزرگ‌تر که پشتیبانی ضعیف و عدم ارزش‌گذاری برای مشتری بود، روبه‌رو شدم و به همین خاطر، این تجربه را با شما بازگو می‌کنم تا هم به عنوان مشتری احتمالی از آن باخبر شوید و هم نوبیتکس به عنوان مجری امر، با این ضعف آشنا شده و تلاش در برطرف کردنش داشته باشد. البته خودم که دیگر فعالیت در آن را به خاطر عدم احترام به مشتری به لقایش بخشیدم و دیگر ریسک استفاده از دارایی‌ام در چنین پلتفرم غیرپاسخگویی را نمی‌پذیرم.

چرا من دیگر در نوبیتکس فعالیت نمی‌کنم؟

ماجرا از آن جایی شروع شد که احتیاج فوری به مقدار کمی اتریوم داشتم و پس از خریدم در نوبیتکس، با پیغام محدود بودن حسابم جهت برداشت آن مواجه شدم. وقتی هم تصمیم گرفتم این مشکل را از پشتیبانی آنلاین بپرسم، به‌قدری صف پرسش طولانی بود که نتوانستم منتظر بمانم و پیغامم به عنوان یک تیکت ثبت شد، ولی هیچ جوابی هم برایش نیامد.

این پروسه فردای آن روز برای انتقال بیت کوینم تکرار شد، دوباره از پشتیبانی آنلاین سوال پرسیدم، نزدیک به ۱۰۰ نفر در صف انتظار بودند و با بیش از ۳۰ دقیقه انتظار بالاخره یک نفر پاسخ داد. وی در پاسخ به سوال من مبنی بر محدود شدن برداشتم گفت: “درخواست میزنم براتون تا بررسی بشه. درخواستتون در مورد این خطا در لیست بررسی قرار گرفت و به محض پایان بررسی نتیجه از طریق ایمیل اطلاع رسانی میشه. حداکثر زمان انتظار برای دریافت ایمیل دو ساعت هست”

مدت زمان مذکور گذشت و هیچ ایمیلی ارسال نشد، مجدد پیگیری کردم تا سرانجام راس ساعت ۱۵:۳۸ دقیقه ظهر و ۵ ساعت بعد از پیگیری اولیه من، پیغام زیر ایمیل شد.

کاربر گرامی، به دلیل ملاحظات امنیتی برداشت رمز ارز شما محدود شده است و جهت حفظ امنیت داراییتان و اطمینان از اینکه خودتان قصد برداشت دارید نیاز به برقراری تماس تصویری هست. لازم به ذکر است در این مدت شما میتوانید از حساب کاربری خود جهت خرید و فروش رمز ارز، واریز و برداشت ریالی و همچنین واریز رمز ارز استفاده نمایید.
لطفا جهت برقراری تماس تصویری، بدون مراجعه به پشتیبانی آنلاین سایت، در تاریخ: ۱۳۹۹/۱۰/۱6 راس ساعت: 16:00 از طریق لینک https://meet.jit.si/BentAlignmentsSpoilSilently برای ورود به اپلیکیشن جیتسی میت و ورود به تماس تصویری، لطفا گزینه جوین میتینگ را بزنید تا تماس برقرار گردد.

نکته جالب در این ایمیل، درخواست برقراری تماس تنها ۲۲ دقیقه پس از ارسال بوده است! امری که قاعدتا بسیاری از افراد در چنین مدت زمان کوتاهی قادر به مشاهده ایمیل و تنظیم زمان بندی برای حضور در این تماس تصویری اجباری نیستند. همچنین نوبیتکس از طریق اپلیکیشن یا نسخه وب برنامه‌ای به نام جیتسی می‌خواهد تا شما با آن‌ها ارتباط بگیرید، اپلیکیشنی که در گوگل پلی دارای امتیاز نازل ۳.۳ بوده و نظرات منفی زیادی درباره‌اش ثبت شده است.

از آنجایی که ایمیل را بعد از ساعت ۱۶ دیدم، مجبور شدم دوباره پروسه ارتباط با پشتیبانی آنلاین و منتظر ماندن در صف طولانی انتظار را تکرار کنم! جالب است بدانید که حتی باکس ارتباط با پشتیبانی هم ایراد دارد، به‌طوری که برای تایپ متن در بار نخست و توضیح مشکل خود، به دفعات مطلب شما پاک شده و یک روند اعصاب خرد کن دارد، برای همین به ناچار متن را در جایی دیگر نوشته و آنجا کپی کردم. دوباره مشکلم را شرح دادم و در ساعت ۱۷ خواستم که تا حد امکان خیلی سریع یک وقت بدهند.

این بار هم همان پروسه بد قبلی و در ساعتی بدتر اتفاق افتاد! یعنی ساعت ۱۲:۰۵ دقیقه نیمه شب، برای ۱۲:۴۰ دقیقه شب زمان مکالمه داده شد تا بتوانم در دادگاه یک طرفه حاضر شوم و از حق و دارایی خودم دفاع کنم! از آنجایی که در این ساعت از شبانه روز به‌طور معمول انسان‌های عادی خواب هستند، من هم غفلت کرده و خوابیده بودم تا فردا پروسه وقت گیری برای بار سوم تکرار شود!

با توجه به دو تجربه تلخ قبلی، این بار پس از اعلام به پشتیبانی، ایمیل را بارها چک کردم تا توانستم قبل از زمان مربوطه، افتخار صحبت با پشتیبانی به‌صورت تصویری را به‌دست بیاورم. راس ساعت تماس گرفتم و تقریبا با ۲ دقیقه تاخیر یک خانم در حالی‌که من روی مکالمه تصویری بودم و آن طرف به جز صدا هیچ مشخصاتی نداشت، پشت خط ظاهر شد. ابتدا اعلام کرد صبر کنید و سپس بر روی خط آمد و دلیل محدود شدن من در برداشت را تغییرات آی‌پی در اتصال به نوبیتکس عنوان کرد! امری که از نظر فنی و حتی امنیتی یک مشکل محسوب نمی‌شود، چرا که احتمال بوجود آمدن چنین پروسه‌ای بسیار عادی بوده و قاعدتا با عوض شدن سرویس دهنده اینترنت و حتی خاموش و روشن کردن مودم هم برای هر کاربری بوجود می‌آید.

پس از اعلام این مشکل، اپراتور شروع به پرسیدن سوالاتی کرد. ابتدا شماره ملی، سپس زمان واریز آخرین مبلغ و بعد از آن به سراغ انگیزه من از خرید ارزهای دیجیتال رفت! امری که به طور قطع برای اکثر افراد شخصی بوده و قاعدتا تا وقتی که کاربر هیچ یک از قوانین جاری کشور و حتی پلتفرم را نقض نکرده، به آن‌ها ارتباطی پیدا نمی‌کند. با بی میلی پاسخ دادم و در پایان اپراتور مربوطه گفت که دقت داشته باشید حسابتان را نباید به شخص دیگری بدهید و این کار خلاف محسوب شده و مسئولیتش با شماست! گزینه‌ای که با توجه به پرسش‌های قبلی، دیدن چهره بنده و حتی بررسی تراکنش‌ها به خوبی مشهود بود اما ظاهرا طبق یک پروتکل ثابت، آن را بیان می‌کرد.

با این حال از اپراتور مربوطه خواستم که با توجه به برطرف شدن این تردید که بنده شخص دیگری نیستم یا استفاده غیر مجازی ندارم، محدودیت حسابم را سریعا بردارند که اعلام شد این امر ۲۴ تا ۷۲ ساعت پس از واریز آخرین وجه انجام خواهد شد! یعنی یک صبر دوباره آن هم برای یک مشتری که مدت زیادی فعالیت داشته، مجدد احراز هویت کرده و به سوالات مرتبط و نامرتبط آن‌ها پاسخ داده است! در واقع اصل عدم احترام به مشتری در بند بند موارد فوق مشاهده می‌شود و به من ثابت کرد که هیچ اعتمادی به چنین پلتفرمی نمی‌توانم بکنم. به ناچار و با گفتن اینکه بالاخره زور دست شماست، مکالمه را پایان دادم و منتظر ماندم.

تا حداکثر زمان اعلام شده توسط نوبیتکس، چندین بار تلاش کردم تا برداشت را انجام دهم که هر بار با اعلام محدودیت در برداشت روبه‌رو شدم. این زمان ۷۲ ساعته هم به پایان رسید و همچنان حسابم محدود ماند. مجدد دست به کار شدم و با بیش از ۴۰ دقیقه انتظار در صف پاسخگویی مشتریان، موفق به صحبت با پشتیبانی آنلاین شدم. طبق معمول شرح ماوقع دادم و پس از صبری چند دقیقه‌ای، عملیات غیرممکن به نتیجه رسید و محدودیت حسابم برداشته شد، امری که به احتمال زیاد اگر باز هم پیگیری نمی‌کردم، انجام نمی‌شد.

سرانجام این محدودیت ناخواسته با پیگیری فراوان و اعصاب خردی بسیار من به عنوان یک کاربر که هیچ عمل خلافی هم انجام نداده بودم، برطرف شد اما سوالات مهمی در این بین مطرح می‌شود که اصلا چرا فقط برداشت کوین از حساب من محدود شده بود؟ چرا امکان واریز پول و معاملات تمام ارزها به‌درستی فعال بود؟ اگر بر فرض اکانت من به مشکل امنیتی برخورد کرده، باید تا برطرف شدن آن تمام بخش‌ها بسته می‌شد نه آنکه فقط قسمت‌هایی که به نفع نوبیتکس است باز بماند اما قسمتی که مربوط به حقوق مشتری است، محدود شود!

اصلا چرا در صورت بروز مشکل، نوبیتکس در حد ارسال یک ایمیل یا پیغام، به کاربر خودش این محدودیت را اعلام نمی‌کند؟ آیا نباید یک تماس ساده با کاربر خودشان بگیرند و به جای نگاه از بالا به پایین و اجبار وی به تماس در زمان مشخص شده با آن‌ها، خودشان در صدد برطرف ساختن مشکل مشتری بربیایند؟ چرا پشتیبانی تا این حد ضعیف، طولانی و غیر مطمئن عمل می‌کند؟ چرا سوالاتی پرسیده می‌شود که ارتباطی به آن‌ها ندارد؟ چرا کاربر برای دریافت حق و حقوق بدیهی خودش، تا این حد مجبور به پیگیری مداوم و طاقت فرسا است؟

در اینکه سو استفاده برخی از افراد جهت مقاصدی چون پولشویی و یا فیشینگ، صرافی‌های آنلاین را نسبت به معاملات حساس کرده است، شکی وجود ندارد اما هیچ‌کدام توجیهی بر چنین رفتاری نیست. جواب تمام سوالات بالا هم یک چیز است، مشتری بسیار زیاد، درآمد میلیاردی این پلتفرم از کاربران و اهمیت نداشتن پاسخگویی به آن‌ها که باعث شده نارضایتی و از دست رفتن درصدی از مشتریان هم برایشان اهمیت نداشته باشد. در واقع نوبیتکس به اندازه‌ای که کاربرانش افزایش پیدا کرده، در بخش پشتیبانی و حتی قواعد ارتباط با آن‌ها رشد نکرده و همین امر حداقل من را مجاب کرد که دیگر فعالیتی در این پلتفرم نداشته باشم. اگر شما هم روزی بدون هیچ اعلامی محدود شدید، پس از به پا کردن کفش‌های آهنین و ذهنی پولادین برای پیگیری، بدانید که مشغول به فعالیت در پلتفرمی هستید که از شما کارمزد می‌گیرد اما خودش را موظف به پاسخگویی صحیح و برخورد محترمانه با مشتریانش نمی‌داند.

به‌روز رسانی ۲۱ دی ماه ۱۳۹۹: مدیر پشتیبانی نوبیتکس در طی تماسی که گرفتند، ضمن پذیرش اکثر مشکلات فوق، دلیل این امر را رشد ناگهانی بازار کریپتو و سخت بودن پروسه پشتیبانی در بازار تخصصی همچون رمز ارزها عنوان کردند. برخورد حرفه‌ای و منطقی ایشان قابل ستایش است و می‌توان امید داشت که ایرادات را بتوانند با مدیریت صحیح، تا حد زیادی کمرنگ‌تر کنند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
19 دیدگاه
 1. بهنام می گوید

  من همین مشکل و داشتم بعد تماس تصویری روز بعد و دو روز بعد دوباره ایمیل تماس تصویری می یومد برام و میرفتم پشتیبانی واسه توضیح تکراری. بعد ۷۲ ساعت هم مشکلم حل نشد هر روز دو بار و هر بار یک تا یک و نیم ساعت تو نوبت پشتیبانی بودم . اسم کارمندانش و حفظ شدم و آخرین دفعات به قسم و آیه رسیده بود که محسن گفت اینطوری اما حل نشد احسان گفت اینطوری اما حل نشد . آقا کامران تو رو خدا مشکلم و حل کن. دلشون سوخت برام بیت کوین و آزاد کردن. فکر میکنم بیت کوینی که ما می‌خریم میره تو حساب اونا و باهاش کاسبی میکنند و عددی یه عدد به عنوان مقدار رمز ارز تو نام کاربری ما نشون میدن که میزان سرمایه ماست که وجود خارجی ندارد و موقعی که میخواهید خارجش کنید مجبورا بیت کوین واقعی رو بهتون بدن. و تا حد ممکن علافتون میکنند. چون زمان ثبت درخواست خروج ارز هم مثل کیف پولهای واقعی بیت کوین سریع از کیف پولتون تو سایت خارج نمیشه بره مقصد بلکه یه درخواست ثبت میشه و اونا (احتمالا به اسم آدرسی که به اسم شما اختصاص دادند) پول و به مقصد شما انتقال میدهند. با بلایی که سر من آوردن حدس من اینه.

 2. سعید می گوید

  من ریسک کردم و از کانال های تلگرامی و …. تتر خریداری میکنم اما با این صرافی دیگه کار نمیکنم سر همین پروسه نزدیک ۹۰ میلیون تومان متضرر شدم

  موافقم ۱
 3. payam می گوید

  همین پروسه رو منم داشتم و اینقدر اعصاب خورد کن و پشتیبانی ضعیفی داشتن که رفتم یه صرافی دیگه انتقالمو دادم و هرگز دیگه به نوبیتکس کار نمیکنم

  موافقم ۳
 4. فرزان می گوید

  با نوبیتکس کار کردن مدل این است که نوش دارو پس از مرگ سهراب امروز ۲۲/۱۰ اتریوم خریدم از صبح ساعت ۸ می خواستم برداشت کنم و به کیف پول خود انتقال بدهم که با کارمزد ۰.۰۱۵ (مبلغ ریالی تومان۴۴۵.۰۰۰) برخورد کردم این، درصدر از کوین را می خواهد کسر کند فقط برای انتقال کوین که در پایین صفحه عنوان کرده اند کارمزد انتقال مربوط به ثبت تراکنش در شبکه‌ی اتریوم بوده و نوبیتکس در آن ذینفع نیست. !!!!
  آیا کارمزد موقع خرید در ساعت شبانه روز متغییره
  آیا کارمزد نوبیتکس هم مدل شبکه اتریوم است که دست خودشان نباشد !!!
  از پشتیبانی پرسیدم گفت اطلاعی ندارم گفتم پس چرا پلتفرم های دیگه یا صرافی های که در این امر هستند چنین کارمزدی را ندارند گفت خبر از بیرون نوبیتکس ندارم
  گفتم پس چرا داخل سایت چیزه دیگه ای نوشتید این یکی رو بلد بود گفتن برای قدیمه به روز نشده آیا نوبیتکس نیروهای خود را چشم گوش بسته نگه می دارد و کارمندان خودشان هم نمی خواهند اطلاعات فردی خود را افزایش دهند ؟؟ یا می دانند نمی خواهند مشتری مداری کنند
  با این همه اطلاعات که با جستجوی ساده فقط تایپ کن بدست میاد .
  البته میشه اینطوری فرض کرد که نباید بگن جیزه
  پشتیبان فقط یک برنامه از پیش تنظیم شده است و یا نمی دونم
  البته صبر کردم تا حدود ساعت ۲۳:۰۳:۰۰ یه دفعه کارمزد تغییر کرد گفتم دیگه خیالشون راحت شد مطمئن شدن کوین داخل نوبیتکس می ماند و بیرون نمی رود کاربرها خوابیدن کارمزد شد ۰.۰۰۶ در صورتی که شب گذشته قبل ریزش کارمزد انتقال بود ۰.۰۰۴ که حدودا ۱۲۰.۰۰۰ هزار تومان بود از پشتیبان سوال کردم چرا تتر انقدر کارمزد بالایی دارد گفت مگه چقدره ؟؟
  “”انقدر چشم گوش بسته اند که حتی خبر از کارمزدهای خودشان هم ندارند “”
  گفتم در لیست تعرفه ها اعلام کردید یک تتر کارمزد انتقال ولی موقع برداشت زدید ۱۵ تتر تازه اون هم انتقال با TRC20 بعد با افتخار پر رنگ فونت بولد شده نوشته اید کارمزد انتقال مربوط به ثبت تراکنش در شبکه‌ی تتر بوده و نوبیتکس در آن ذینفع نیست. آخر تتر هست یا ترون ولی خدایی از حق نگذریم الان کرده ۱۰ تتر یعنی اصلا به خریدش هم نمی ارزه
  این نوشته ملاک تصمیم گیری نیست جهت کار با نوبیتکس فقط درد دلی بود توفه ترید موفق باشید یا حق

  موافقم ۲
 5. امید می گوید

  من هم چند روز قبل به مشکل بزرگی برخوردم ارزی رو رو ۸۵۰۰ خرید زدم و رو نه هزار فروختم ضمن طول کشیدن ۵ دقیقه سفارش سریعی که باید سریع صورت بگیره آخر سر قیمت اون ارز اومد رو۸۷۰۰ وقتی که پیغام موفقیت آمیز بودن فروش برام ارسال شد ولی در کمال تعجب فروش رو ۸۰۰۰ زده بود قیمتی که هیج کجا تو اون روز ثبت نکرده بود تماس گرفتم میگن به دلیل مشکلات فنی وشلوغی سایت بوده حالا این وسط یک میلیون پول من تقریبا یک میلیون رو زوری خوردن نوبتکس شورشو درآورده مواظب باشین

  موافقم ۴
  مخالفم ۱
 6. علیرضا علی پور می گوید

  من توی نوبیتکس حساب کاربری دارم ولی ازش استفاده نکردم. تاحالا. ممنون بابت گزارش کاملتون.
  البته فعلا رابکس استفاده میکنم. که تا حالا خداروشکر چیز بدی راجع بهش ندیدم

  موافقم ۱
  مخالفم ۱
 7. رامین می گوید

  بدترین و چرت ترین پشتیانی رو داره.

  موافقم ۳
 8. امير ارسلان می گوید

  خب کی چی؟
  دارایی هات کم نشده خودت هم میگی خواب موندم تماس نتونستم برسم بعدش اونا مقصرن؟/

  موافقم ۶
  مخالفم ۲۲
  1. آذین مهر می گوید

   اصلا فهمیدی موضوع چی بوده!!،داره میگه پشتیبانی ضعیف و نبود احترام و مشتری مداری که این مدل اتفاقات باعث ضرر جبران ناپذیری میشه،دوما نیمه شب کی تماس تصویری میزاره برا پیگیری!

   موافقم ۴
 9. سعید می گوید

  برای تبدیل کوین به ریال دیجی اکسچنج و بیت برگ چطور هستن؟ قابل اطمینان و سریع هستن؟

  موافقم ۲
  مخالفم ۳
 10. مونالیزا می گوید

  داغونه هم این هم ولکس باز اون ارزیف که گفتین بهتره نسبت به ایرانیا

  موافقم ۶
  مخالفم ۳
 11. مجید می گوید

  انگار حرف دل منو زدی! چندین بار به این مشکل خوردم هر بار هم دو ساعت منتظر پشتیبانی موندم تا جوابمو بدن تازه فرداش مشکل حل میشد!
  دارم شیفت میدم سرمایه رو از نوبیتکس به یه صرافی جدید
  همه چیش عالیه، حتی پشتیبانیش!

  موافقم ۱۳
  مخالفم ۲
  1. محمد می گوید

   سلام ، میشه بفرمایید از کودوم صرافی استفاده میکنید؟

   موافقم ۷
 12. فرهاد می گوید

  دوستان تمام مطالبی که این دوست مون گفتند درست است واین صرافی بدترین صرافی است که تاکتون در کشورمون دیده ام معتقدم همه تون به خاطر ادم پشتیبانی خوب از این صرافی خارج شوید

  موافقم ۱۰
  مخالفم ۳
  1. مریم می گوید

   «ادم» یا «عدم» مساله این است…

 13. Man می گوید

  واسه ترید کردن فقط باید از صرافی های خارجی استفاده کرد
  البته حتما چک کنید ایرانیا رو بن نکرده باشن
  و بعد از شروع کار هم همیشه اخبارشو چک کنید چون اگه بخوان بن کنن اعلام میکنن
  صرافی های روسی و چینی هم هستن که بن نمیکنن

  موافقم ۴
  مخالفم ۲
 14. najafi می گوید

  جالبه که هنوزم با همون طناب های قدیمی توی چاه میرید
  البته چاره ای ندارید
  از اینور محدود و فیلتر از اون ور تحریم و بن

  موافقم ۱۰
  مخالفم ۱
 15. نظری می گوید

  این مطلب حرف دل خیلی از کاربرهای نوبیتکسه ! پشتیبانی در حد صفره و منم دیگه در این سرافی که واسه مشتریاش پشیزی ارزش قایل نیست خیلی وقته کار نمیکنم !

  موافقم ۱۴
  1. رامین می گوید

   صرافی نه سرافی

   موافقم ۹
   مخالفم ۱

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد.

اینستاگرام آی‌تی‌رسان