با توجه به قطعی برق در کشور، فعالیت مزرعه ماینینگ رفسنجان متوقف شد

این روزها قطعی برق در تهران و برخی شهرستان‌ها به تیتر یک رسانه‌ها تبدیل شده است، اتفاق تاسف‌باری که نشان از عدم مدیریت صحیح انرژی و منابع طبیعی در کشور ما دارد، این اتفاق با وجود آلودگی شدید تهران در چند هفته اخیر و موضوع کمبود انرژی و استفاده کارخانه‌ها از گاز مازوت قابل پیش‌بینی بود.

در روزهای اخیر نظرات زیادی در مورد علت اصلی کمبود انرژی در کشور بیان شده، به نظر عده زیادی، فعالیت ماینرها برای استخراج ارز دیجیتال در مزرعه‌های ماینینگ یکی از دلایل مهم کمبود انرژی و قطع برق در تهران است. البته عده دیگری این موضوع را رد می‌کنند و مصرف بیش از حد مردم را دلیل قطعی‌های چند روز گذشته می‌دانند.

به هر شکل به نظر می‌رسد فعالیت ماینرها به ویژه مزرعه بزرگ استخراج ارز دیجیتال که با همکاری ایران و چین راه‌اندازی شده و چینی‌ها به دلیل ارزانی برق در ایران در آن مشغول استخراج هستند، ربط دارد. به گفته برخی‌ها این مزرعه به صورت روزانه برابر با مصرف کل یک شهر بزرگ، برق مصرف می‌کند و این موضوع بحث تامین برق در کشور را دچار چالش کرده است.

اما منابع دولتی اعلام کردند که میزان مصرف این مزرعه 175 مگاوات، برابر با 0.4 درصد مصرف برق در کل کشور است اما به درخواست مردم رفسنجان و حاشیه‌های پیش آمده در فضای مجازی، فعالیت این مزرعه ماینینگ متوقف شد. این مزرعه استخراج ارز دیجیتال توسط شرکت ایرانی توسعه سرمایه‌گذاری ایران و چین راه‌اندازی شده و در حال حاضر به دستور مدیرعامل توزیع برق استان کرمان فعالیت آن متوقف شده است.

لازم به ذکر است که پیش‌تر شرکت توانیر اعلام کرده بود که استخراج ارز دیجیتال در ایران به طور کلی 600 مگاوات در حد 1.5 درصد میانگین کل مصرف برق کشور است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
3 دیدگاه
 1. محمدرضا می گوید

  چین هم آخه انقدر بدجنسن مارو خر فرض کردن ای خدا چقدر بدبختیم ماها

 2. V for vahid می گوید

  الکی یه روز تعطیل میکنن
  فردا دور از چشم همه باز روشن میکنن
  برقی که مصرف میکنه با توجه به تولید برق با سوخت فسیلی واقعا ظلمه

 3. Golam می گوید

  یا خدا این همه ماینر
  برق یه استان رو کامل میخوره🤦‍♂️🤦‍♂️🤦‍♂️

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد.

اینستاگرام آی‌تی‌رسان