معرفی ۱۰ تا از بهترین کتاب‌های مناسب نوجوانان

کتاب‌هایی که به عنوان کتوب نوجوانان منتشر می‌شوند، ففط از این رده سنی مخاطب ندارند بلکه هر کسی با هر سنی می‌تواند علاقه‌مند به این دسته از کتا‌ب‌ها باشد. سال گذشته انجمن ناشران آمریکایی اعلام کرد، کتاب‌های رده‌ نوجوانان سریع‌ترین رشد را در بین دیگر رده‌ها داشته است. نوحوانی دوره‌ شیرینی‌ست که زود تمام می‌شود اما خاطره‌ خوش کتاب‌های که در نوجوانی خوانده‌ایم تمام عمر با ما می‌مانند. با این مقاله از آی‌تی‌رسان و معرفی ۱۰ تا از بهترین کتاب‌های مناسب نوجوانان همراه باشید.

۱.سری کتاب‌های هری پاتر

اولین اثر در لیست کتاب‌های مناسب نوجوانان، در مورد ماجراجویی‌های پسری‌ست که زنده‌ ماند! داستان هری پاتر و دوستان وفادارش، هرماینی و رون که در مدرسه‌ جادوگری هاگوارتز تحصیل می‌کنند و باید در مقابل جادوگری شرور به نام ولدمورت قرار بگیرند‌.

بهترین کتاب‌های مناسب نوجوانان، هری پاتر

۲. سری کتاب‌های عطش مبارزه

در میان ویرانه‌هایی که از آمریکا باقی مانده، دختر جوانی انتخاب می‌شود تا سکونت‌گاه محقر و مخروبه خودش را رها کند و به کاپیتول برود که حکومتی فاسد است. او باید در مقابل مرگ مبارزه کند و دوام بیاورد تا پیروز مسابقه‌ خونین عطش مبارزه شود‌‌. پیروزی کتنیس اِوِردین جوان، او را در معرض خطر بیشتری قرار می‌دهد چون باعث می‌شود نظم سختگیرانه‌ کاپیتول در هم بشکند.

۳. کشتن مرغ مینا

نویسنده‌ این کتاب، هارپر لی تنش‌های نژادپرستانه در شهر بی‌روح میکامب را از نگاه یک دختر شش ساله به نام اسکات توصیف می‌کند. هم زمان که پدر اسکات وکالت یک مرد سیاه‌پوست محکوم به تجاوز را بر عهده دارد، اسکات و دوستانش متوجه برخوردهای نژداپرستانه‌یحاکم به شهر و رفتار‌های مرموز یکی از همسایه‌ها می‌شوند.

۴. بخت پریشان

هازل دختر جوانی‌ست که از یک تومور مغزی رنج می‌برد ولی به لطف پیشرفت علم، پزشکان توانسته‌اند شانس زندگی کردن هازل را چند سال بیشتر کنند. با این حال هازل همیشه خود را در لبه یک پرتگاه بین زندگی و مرگ می‌بیند. سرانجام با ورود پسری به نام آگستوس به تیم پشتیبانی از کودکان سرطانی، داستان زندگی هازل دچار تحول می‌شود. با اقتباس از این اثر که یکی از بهترین کتاب‌های مناسب نوجوانان است، فیلمی هم ساخته شده که دیدن آن را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

۵. هابیت

یک هابیت محترم و وظیفه‌شناس به نام بیلبو با آرامش در خانه‌ خود زندگی می‌کند تا وقتی که یک جادوگر اسرار‌آمیز به نام گاندورف از او می‌خواد در یک سفر ماجراجویانه او را همراهی کند که ممکن است هیچ وقت نتواند از آن بازگردد.

بهترین کتاب‌های مناسب نوجوانان، هابیت
بهترین کتاب‌های مناسب نوجوانان، هابیت

۶. ناطور دشت

ناطور دشت یک اثر کلاسیک در مورد سرخوردگی‌های یک نوجوان به نام هولدن کالفیلد از دنیای آدم‌های بالغ و زشتی‌های آن است. این کتاب بعد از مرگ نویسنده‌اش به شهرت خوبی دست یافت و جنجال زیادی به پا کرد. اجرائیات جنسی این کتاب و ناسازا‌ها و فحش‌های آن باعث شد این اثر به هدف خوبی برای سانسور شدن تبدیل شود و حتی به مرحله تحریم برسد.

۷. ارباب حلقه‌ها

داستان حماسه سه جلدی تالکین شرح وقایع جنگی بر سر یک حلقه است که در آن یک هابیت به نام فرودو و همراهانش برای نابودی حلقه شیطانی و برقراری صلح به جهان یک ماجراجویی را شروع می‌کنند. این اثر سه‌گانه یکی از بهترین کتاب‌های مناسب نوجوانان است و از آثار محبوب در ادبیات فانتزی به شمار می‌رود که تعدادی از ماندگارترین شخصیت‌های داستانی را در خود جای داده.

۸. فارنهایت ۴۵۱

زندگی آیندگان تحت سلطه‌ تلویزیون قرار دارد؛ کتاب‌ها به شیئی غیرقانونی تبدیل شده‌اند. رژیم دیکتاتوری دستور می‌دهد تا همه کتاب‌ها توسط آتش‌نشان‌هایی که کارشان بیشتر بر پا کردن آتش است تا خاموش کردن آن، سوزانده شوند. در ادامه یکی از آتش‌نشان‌ها متوجه ارزش این کتاب‌ها می‌شود.

۹. در جستجوی آلاسکا

سال اول دبیرستان برای مایلز ۱۶ ساله پر از شادی و سرخوشی‌ست تا این که بعد از یک تصادف مرگبار و شروع جستجو به دنبال معنای زندگی و مرگ، همه چیز تغییر می‌کند.

۱۰. کتاب دزد

این داستان در هنگام جنگ جهانی دوم اتفاق می‌افتد، زمانی که استعداد یک دختر جوان آلمانی در داستان‌سرائی و کتاب دزدی به او کمک می‌کند تا خانواده و دوستانش را حفظ کند. این اثر به قلم مارکوس زوساک آخرین کتاب در لیست بهترین کتاب‌های مناسب نوجوانان است.

بهترین کتاب‌های مناسب نوجوانان، کتاب دزد
بهترین کتاب‌های مناسب نوجوانان، کتاب دزد

 

منبع NPR
ممکن است شما دوست داشته باشید