تغییرات آب و هوایی منجر به کاهش میلیاردها منابع غذایی خواهد شد!

یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که تغییری بالقوه در الگوهای کمربند بارانی گرمسیری ممکن است معیشت و امنیت غذایی میلیاردها انسان را تهدید کند. امروزه کمربند گرمسیری در امتداد خط استوا باران زیادی به همراه دارد، اما با گرم شدن قسمت‌های مختلف جو زمین با سرعت‌های مختلف، به نظر می‌رسد با جذب شدن به مناطق گر‌م‌تر هوا، این کمربند مختل شده، تنوع زیستی با خطراتی روبرو خواهند بود و در نتیجه محصولات زراعی و آب کشاورزی از بین خواهند رفت.

محققان برای دستیابی به نتیجه‌گیری 27 مدل به‌روز آب و هوا را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند، اما تأثیر کامل بحران آب و هوا بر کمربند بارانی گرمسیری تنها زمانی مشخص شد که اثرات آن را بر نیمکره شرقی و غربی را به  طور جداگانه مطالعه کردند. در ادامه این مطلب با آی‌تی‌رسان همراه باشید.

آنتونیوس مامالکیس (Antonios Mamalakis)، دانشمند جوی، از دانشگاه ایالتی کلرادو می‌گوید:

مطالعات ما نشان می‌دهد که تغییرات آب و هوایی باعث خواهد شد که موقعیت کمربند بارانی گرمسیری زمین در دو جهت طولی مخالف که تقریباً دو سوم کره زمین را پوشش می‌دهد حرکت کند، فرایندی که تأثیرات ناگهانی بر دسترسی به آب و تولید مواد غذایی در سراسر جهان خواهد داشت.

بر اساس پیش‌بینی‌ها، در سراسر اقیانوس آرام شرقی و اقیانوس اطلس در نیمکره غربی، تغییر جهت کمربند گرمسیری به سمت جنوب باعث افزایش تنش خشکی در مناطق سراسر آمریکای مرکزی خواهد شد. در همین حال، در مناطقی از نیمکره شرقی، از جمله آفریقای شرقی و اقیانوس هند، پیش‌بینی می‌شود که کمربند به سمت شمال حرکت کند؛ این باعث خشکسالی بیشتر و ماندگاری بیشتر در مناطقی مانند جنوب شرقی آفریقا و ماداگاسکار می‌شود، در حالی که خطر و شدت سیل در جنوب هند را نیز افزایش می‌دهد.

تمام این پیش‌بینی‌ها به ارزیابی دقیق مدارهای مختلف بستگی دارد که احتمالاً طی دهه‌های آینده وارد عمل می‌شوند و تغییر دما بر شرایط تأثیر می‌گذارد، سپس اینکه این شرایط چگونه تغییرات بعدی دما را تحریک می‌کنند، در آینده مشخص می‌شود.

جیمز رندرسون (James Randerson)، دانشمند سیستم‌های زمینی در دانشگاه کالیفرنیا، ایروین (UCI) در این باره اینچنین گفته است:

در آسیا، کاهش انتشار آئروسل، ذوب شدن یخچال در هیمالیا و از بین رفتن پوشش برف در مناطق شمالی ناشی از تغییر اقلیم، باعث گرم شدن جو با سرعت بیشتری نسبت به مناطق دیگر خواهد شد. ما می‌دانیم که کمربند باران به سمت این گرما تغییر جهت می‌دهد و حرکت کمربند شمالی آن در نیمکره شرقی با این تأثیرات مورد انتظار تغییر آب و هوا مطابقت دارد.

محققان می‌گویند که تغییرات قابل توجهی در مورد آنچه این مدل‌ها نشان می‌دهد می‌تواند از اوایل قرن ایجاد شود؛ آن‌ها بر ضرورت کنترل انتشار گازهای گلخانه‌ای نیز تاکیدات زیادی داشته‌اند. این تنها یکی از چندین تأثیرات نگران‌کننده تغییرات آب و هوایی است که نه تنها زندگی عادی را در مناطقی از سیاره ما دشوار می‌کند، بلکه شرایط را به طور هم زمان به وضعیت بدتری نیز سوق می‌دهد. هنگامی که دومینویی شروع به افتادن می‌کند، چیدن آن‌ها مانند روز اول آنها کار بسیار دشواری خواهد بود، بنابراین هر عملی که اکنون قادر به انجام آن هستیم، باید آن را به زودی تا وقتی که وضع بدتر نشده است، شروع کنیم.

باتوجه به این مطالعه و اطلاعات ارائه شده، دانشمندان امیدوارند که افراد و دولت‌ها درک بیشتری از آنچه در آینده رخ خواهد داد داشته باشند و تغییرات اساسی ایجاد کنند تا آینده روشن‌تری را رقم بزنند.

مهندس عمران و محیط زیست افی فوفولا جرجیو (Efi Foufoula-Georgiou)، از دانشگاه کالیفرنیا، گفته است:

پیچیدگی سیستم زمین با حلقه‌های بازخوردی و وابسته در اینچنین فرآیند و مقیاس‌ها بسیار دلهره‌آور است. این مطالعه ترکیبی از رویکرد مهندسی تفکر سیستم با تجزیه و تحلیل داده‌ها و علوم اقلیمی است تا رخداد ناشناخته گرم شدن کره زمین را در منطقه نشان دهد.

منبع sciencealert
ممکن است شما دوست داشته باشید
2 دیدگاه
  1. نیوتون در بوستون می گوید

    کی منقرض میشیم زمین از دستمون خلاص شه؟؟؟؟

  2. Parsa می گوید

    قدرت های جهانی چون از لحاظ اقتصادی براشون سودی نداره اهمیتی به این مشکلات نمیدن
    باهمین روند آینده زمین جز نابودی نیست

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد.

اینستاگرام آی‌تی‌رسان