وزیر ارتباطات: فیلترینگ تلگرام مانع رشد پیام‌رسان‌های بومی شد!

محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات در گفت‌و‌گو با ایرنا اعلام کرد: فیلترینگ تلگرام موجب شد تا رشد پیام‌رسان‌های داخلی متوقف شود. بر اساس آمارهایی که ایرنا منتشر کرده، پیام‌رسان‌های بومی در زمان آغاز فعالیت خود توانستند 1.5 میلیون کاربر را جذب کنند، پس از گذشت حدود یک سال، تعداد کاربران پیام‌رسان‌های بومی به 15 میلیون رسید، در همان زمان بود که با دستور قضایی تلگرام فیلتر شد.

در حالی که پیام‌رسان‌های ایرانی در حال رشد بودند، فیلترینگ تلگرام این تفکر را در ذهن مردم ایجاد کرد که حکومت با اینکار به دنبال رشد پیام‌رسان‌های بومی است، این همزمانی موجب شد تا رشد پیام‌رسان‌های ایرانی متوقف شود و حالا پس از گذشت حدود 3 سال، تعداد کاربران پیام‌رسان‌های ایرانی به 20 میلیون نفر رسیده است، این درحالی است که تعداد کاربران فعال بسیار کمتر از این عدد است.

جهرمی در همین مورد اعلام کرد: مدیران پیام‌رسان‌های ایرانی اعتقاد دارند که فیلترینگ تلگرام به رشدشان ضربه زده، من نیز همین اعتقاد را دارم، فیلترینگ تلگرام موجب توقف رشد پیام‌رسان‌های ایرانی شد. البته در حال حاضر وضع پیام‌رسان‌های داخلی خوب است، اگر شبکه شاد را نیز جزو پیام‌رسان بومی تلقی کنیم در حال حاضر ترافیک داخلی بیشتر از برخی پیام‌رسان‌های خارجی است، به غیر از شبکه شاد، دیگر پیام‌رسان‌های ایرانی نیز وضعیت خوبی دارند.

وزیر ارتباطات ادامه داد: اگر شاد را یک پیام‌رسان محسوب کنیم، میزان نصب‌ها از 20 میلیون بیشتر می‌شود و شاید بتوانیم تعداد کاربران پیام‌رسان‌های داخلی را معادل همین عدد بدانیم. البته پیام‌رسان‌های داخلی نیاز به حمایت دارند، در مرحله دوم حمایت از پیام‌رسان‌هایی که مرکز ملی فضای مجازی نام آن‌ها را اعلام کرد، یکی از مصوبات به اتصال متقابل اشاره دارد که باید از طریق وزارت ارتباطات در اختیار پیام‌رسان‌ها قرار بگیرد.

جهرمی گفت: سازمان تنظیم مقررات رادیویی کشور مصوبه را به کمیسیون تنظیم مقررات آورده و تصویب کرده، بخشی از این مصوبه به تائید دولت نیاز داشت که آن نیز تصویب و به اپراتورها ابلاغ شد، بر همین اساس از این به بعد اپراتورها نمی‌توانند مانع اتصال متقابل باشند، در این خصوص اگر گزارشی مبنی بر عدم رعایت مصوبه اتصال مقابل به دست ما برسد، جریمه سنگینی شامل حال آن اپراتور خواهد شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
2 دیدگاه
 1. mobarez می گوید

  هرچه به انتخابات نزدیک میشیم انتقادات بیشتر میشه
  حتی ممکنه طزف از خودشم انتقاد کنه این خنده دار نیست یه چیز واقعیه و اتفاق افتاده

  موافقم ۱
 2. آذر می گوید

  هرچی به پایان دولت نزدیک میشیم منطقی تر فکر میکنن
  عجیبه خیلی عجیبه

  موافقم ۲

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد.

اینستاگرام آی‌تی‌رسان