حساب‌های اینستاگرام چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

در شبکه اجتماعی اینستاگرام، 3 نوع حساب وجود دارد: Personal (شخصی)، Business (کسب‌و‌کار) و Creator (تولیدکننده). انتخاب حساب نیز به هدف موردنظر شما بستگی دارد. در ادامه قصد داریم که انواع اکانت در اینستاگرام را برای شما توضیح دهیم.

حساب شخصی (Personal) اینستاگرام

انواع اکانت در اینستاگرام

حساب شخصی اینستاگرام، همان حساب عادی است که هر فردی برای اولین بار به‌صورت پیش‌فرض، دریافت می‌کند. اگر یک حساب اینستاگرام داشته و اقدامی را نیز جهت تغییر آن انجام نداده‌ باشید، آنگاه باید بدانید که یک حساب شخصی دارید.

در رابطه با حساب‌های شخصی نیز یک مزیت بزرگ وجود دارد: می‌توانید آن‌ها را بر روی حالت خصوصی (Private) قرار دهید. این ویژگی بدین معنا است که هر کسی که بخواهد شما را فالو کند، ابتدا باید شما وی را تأیید کنید. با این اوصاف، غریبه‌ها نمی‌توانند به مرور پست‌های قدیمی شما بپردازند.

شاید مجبور نباشید که حساب خود را بر روی حالت خصوصی قرار دهید، اما در اختیار داشتن چنین قابلیتی، یک مزیت به حساب می‌آید. اگر برای یک شغل جدید درخواست داده، مورد آزار آنلاین قرار گرفته و یا اینکه فقط نمی‌خواهید که افراد مختلف بتوانند پست‌های شما را مشاهده کنند، آنگاه می‌توانید حساب خود را بر روی حالت خصوصی قرار داده و سپس پس از عادی شدن اوضاع، آن را بر روی حالت عمومی قرار دهید.

این مطلب را نیز بخوانید: چگونه پست‌ها و استوری‌های حذف شده خود در اینستاگرام را بازگردانی کنیم؟

حساب کسب‌و‎کار (Business) اینستاگرام

انواع اکانت در اینستاگرام

یکی دیگر از انواع اکانت در اینستاگرام، حساب‌های کسب‌و‌کار بوده که خود نیز نوعی از حساب‌های حرفه‌ای (Professional) است. طبیعتا چنین حساب‌هایی، مخصوصا کسب‌و‌کارهای واقعی هستند؛ مواردی همانند شرکت‌ها.

در اکثر موارد، حساب کسب‌و‌کار مشابه حساب شخصی است. با استفاده از این حساب‌ها، هنوز هم می‌توانید تصاویر را پست کرده، استوری بگذارید و همچنین با استفاده از دایرکت نیز با سایر کاربران، تعامل داشته باشید. در کنار این گزینه‌ها، به ویژگی‌های مخصوص کسب‌و‌کارها از جمله موارد زیر نیز دسترسی خواهید داشت:

 • Insightها و تحلیل‌هایی که شما را قادر می‌سازند تا میزان تعامل با پست‌های خود، رشد فالورها و همچنین لایک‌ها را بهتر زیرنظر داشته باشید.
 • ترویج پست‌ها و تبلیغات.
 • ایجاد پست‌های مخصوص خرید که به یک فروشگاه آنلاین وصل می‌شوند.
 • زمان‌بندی خودکار پست‌ها با استفاده از اپلیکیشن‌هایی همانند Later.
 • صندوق ورودی پیام‌های شما، قابل مرتب‌سازی خواهد بود.
 • کلید “Contact” و دسته‌بندی کسب‌و‌کار را در پروفایل خود، خواهید داشت.

یکی از موارد عجیب در رابطه با حساب‌های کسب‌و‌کار این است که جهت تبلیغات و یا فروش محصولات، باید حساب اینستاگرام خود را به صفحه فیسبوک خود، وصل کنید، حتی اگر قصد نداشته باشید که در کمپین بازاریابی خود، از دومی استفاده کنید.

حساب تولیدکننده (Creator) در اینستاگرام

انواع اکانت در اینستاگرام

حساب Creator، یکی دیگر از انواع حساب‌های حرفه‌ای در این شبکه اجتماعی است. این اکانت‌ها را می‌توان چیزی مابین حساب‌های شخصی و کسب‌و‌کار دانست. چنین حساب‌هایی بیشتر مناسب چهره‌های عمومی شناخته شده، یوتیوبرها، سازنده‌های صنایع دستی و مواردی این‌چنینی هستند. در یک حساب تولیدکننده، می‌توانید:

 • Insight پست‌ها را مشاهده کرده، به تبلیغات بپردازید، صندوق ورودی خود را مرتب کنید و همچنین نسبت به ایجاد پست‌های خرید، اقدام کنید (همانند حساب‌های Business). البته نمی‌توانید که نسبت به زمان‌بندی پست‌ها، اقدام نمایید.
 • مشخصات تماس و همچنین دسته‌بندی کسب‌و‌کار را بر روی پروفایل خود مخفی کرده تا بدین‌ترتیب حساب شما بیشتر به حساب‌های شخصی شبیه شود.
 • همانند حساب‌های کسب‌و‌کار، در حساب‌های Creator نیز اگر بخواهید که تبلیغات داشته و یا اینکه پست‌های خرید ایجاد کنید، آنگاه باید حساب خود را به صفحه فیسبوک خود، متصل کنید.
این مطلب را نیز بخوانید: چگونه پست‌ها و استوری‌های اینستاگرام خود را به‌صورت خودکار در فیسبوک به اشتراک بگذاریم؟

از کدام یک باید استفاده کنم؟

در بالا سعی کردیم که توضیحاتی را در رابطه با انواع اکانت در اینستاگرام، به شما ارائه دهیم. حساب‌های حرفه‌ای اینستاگرام بیشتر برای آن‌هایی مناسب هستند که می‌خواهند از این شبکه اجتماعی به‌عنوان بخشی از استراتژی بازاریابی خود استفاده کرده و همچنین قصد تبلیغات گسترده و فروش محصولات خود را از این طریق دارند. البته کسانی هم که فالورهای زیادی دارند، با استفاده از چنین حساب‌هایی می‌توانند صندوق ورودی خود را مرتب کرده و همچنین به ابزارهای تحلیلی مختلفی نیز، دسترسی پیدا کنند.

اکثر مردم، نیازهایی فراتر از حساب‌های شخصی ندارند. اگر بیش از 100 الی 200 دنبال‌کننده ندارید، آنگاه تحلیل وضعیت حساب، چندان به کار شما نیامده و همچنین دیگر هم مجبور نیستید که زحمت‌های نگهداری و راه‌اندازی صفحه فیسبوک را نیز به دوش بکشید. شاید اینکه بتوانید حساب خود را به‌راحتی بر روی حالت خصوصی قرار دهید، ویژگی مناسب‌تری برای شما باشد.

منبع howtogeek
ممکن است شما دوست داشته باشید
2 دیدگاه
 1. روژینا می گوید

  بیزنس اکانت داشتم فالورام اضافه نمیشد. انگار واسه ایران جواب نمیده

 2. امید ابراهیمی می گوید

  والا ما هر اکانت کاریی هم دیدیم همشون رو شخصی بود 🤷‍♂️

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد.

اینستاگرام آی‌تی‌رسان