10 ایده جذاب برای ثبت بهترین تصاویر در تابستان

اگر به عکاسی با دوربین‌های حرفه‌ای یا دوربین گوشی علاقه دارید در این مطلب با 10 ایده جذاب برای عکاسی در تابستان آشنا شوید.


تابستان فصلی جادویی، پرنشاط و سرشار از انرژی و زیبایی است، فصلی که برای تفریح، گردش و لذت بردن از زندگی آفریده شده و همواره تجربه‌های جدید در روزهای آن نهفته است.

عکاس که باشی، تابستان برایت رنگ و بوی دیگری نسبت به دیگر فصل‌های سال دارد، تابستان یعنی نور مناسب در اکثر ساعات روز، یعنی بازی با آفتاب و سایه، یعنی بهترین زمان برای رفتن به دل طبیعت و عکاسی از سوژه‌های جدید، یعنی غروب‌های طلایی و جذابی که جان می‌دهند برای عکاسی.

عکاس‌ها؛ حالا چه حرفه‌ای و چه آماتور، چه آنهایی که با دوربین‌های چند ده میلیونی عکاسی می‌کنند و چه افرادی که با دوربین گوشی خود عکس می‌گیرد، فرقی ندارد، همگی دید متفاوتی نسبت به اتفاقات، لحظه‌ها و اعمال روزانه ما دارند و به دنبال آن هستند تا از هر چیز ساده‌ای، سوژه جذاب خلق کنند.

همه موارد گفته شده را که در کنار هم بگذارید، متوجه می‌شوید که تابستان فصلی جذاب برای عکاسی است، زیرا آنقدر سوژه جذاب در این فصل پیدا می‌شود که هیچ عکاسی از گرفتن چندین تصویر فوق‌العاده در تابستان بی‌بهره نخواهد ماند.

تابستان فصل پرباری برای عکاسی است، به طوری که گاهی یادمان می‌رود چه ایده های خوبی برای عکاسی در تابستان وجود دارد، به همین بهانه می‌خواهیم در این مطلب 10 نکته، ایده و سوژه جذاب برای گرفتن بهترین تصاویر در فصل تابستان را با یکدیگر مرور کنیم.

موارد گفته شده در این مطلب صرفا برای افراد حرفه‌ای در عکاسی نیست، اگر شما یک تازه کار هستید یا به تصویر‌برداری با تلفن هوشمند خود علاقه دارید، می‌توانید با ایده‌ها و نکات گفته شده در این مطلب، تصاویر جذابی ثبت کنید.

تابستان با همه جذابیت‌هایش در پیش است، پس اگر به عکاسی در تابستان علاقه دارید و می‌خواهید تصاویر شگفت‌انگیزی در این فصل خاص سال بیندازید، با ادامه مطلب همراه آی‌تی‌رسان باشید:

نور خورشید را شکار کنید

تابستان با آفتاب تند و تیزش شناخته می‌شود، این آفتاب کمی اذیت کننده است اما با استفاده از همین نور خورشید اذیت کننده، می‌توان تصاویر شگفت‌‌انگیزی را ثبت کرد. دوربین یا گوشی خود را بردارید، در لابه‌لای شاخه‌ها و تنه درختان، ساختمان‌ها، از میان پنجره‌ها و حتی درزهای کوچک به دنبال نور آفتاب باشید، از سوژه‌های ساده به راحتی گذر نکنید و رادار سوژه‌یابی خود را به کار بیندازید.

هنگامی که نور آفتاب را پیدا کردید، با صبر و حوصله مانند یک شکارچی واقعی کنتراست و نور محیط را در دوربین خود بالانس کنید و در نهایت تصویر را به دام بیندازید.

پنجه در پنجه آفتاب

نور شدید خورشید، یکی از برجسته‌ترین ویژگی‌های تابستان است که می‌توان در حالت‌های مختلف با آن بازی کرد، یکی از بهترین تصاویری که می‌توانید با استفاده از آفتاب بگیرید در حالتی است که خورشید در پشت سوژه به لنز دوربین می‌تابد، البته در این حالت سوژه نباید راه نور خورشید را به طور کامل سد کند اما می‌توان به طوری صحنه را تنظیم کرد که سوژه و خورشید با یکدیگر تلاقی داشته باشند.

نکته مهم برای گرفتن اینگونه تصاویر آن است که به واسطه تابش مستقیم نور خورشید، سوژه اصلی ما تیره نشود، به همین دلیل باید برای اینگونه تصاویر تا جایی که می‌توانید گشودگی دیافراگم را افزایش دهید. همچنین معمولا کمی ادیت رنگ و نور برای این مدل تصاویر ضرری ندارد، پس در هنگام تصویربرداری همین که سوژه سیاه و تاریک نباشد؛ اهمیت دارد، دیگر موارد را می‌توان بعدا با ویرایش تصحیح کرد. این سبک از تصویربرداری یکی از بهترین ایده های عکاسی در تابستان به شمار می‌رود.

سایه‌نما بسازید

این مورد دقیقا برعکس نکته قبلی است، تابستان بهترین فصل برای گرفتن تصاویر Silhouettes یا سایه‌نما است. تصاویری که در آن محیط به واسطه نور خورشید روشن و سوژه در مقابل دوربین، تاریک و مانند سایه خودنمایی می‌کند. برای گرفتن این سبک تصاویر سوژه باید راه نور را سد کند تا مانند کسوف، سایه‌ای از سوژه بر بدنه محیط به نمایش دربیاید. برای اینگونه تصاویر، می‌توانید کنتراست را کمی افزایش دهید، البته نه در حدی که پس‌زمینه تصویر از حالت درخشان خود خارج شود.

غروب خورشید را کشف کنید

تابستان می‌آید و غروب‌های دل‌ربایش، آیا بی‌انصافی نیست از این غروب‌های زیبا تصویری فوق‌العاده ثبت نکنیم؟ عکس در غروب آفتاب بهترین ایده برای عکاسی در تابستان است. اما یک نکته مهم: بهترین زمان برای گرفتن عکس در غروب از 60 دقیقه تا 15 دقیقه پیش از غروب است. یعنی شما 45 دقیقه فرصت دارید تا از غروب آفتاب استفاده کرده و تصویر مورد نظر خود را بگیرید.

غروب‌های تابستان مانند روزهایش بلند است برای همین زمان کافی برای گرفتن عکس را خواهید داشت، همچنین دست‌تان برای لوکیشن و سوژه نیز بسیار باز است، عکس غروب در طبیعت، ساحل، خیابان، از پشت بام خانه و هر جایی که فکرش را بکنید خوب در می‌آید. همچنین شما می‌توانید از غروب خورشید به تنهایی عکس بگیرید یا سوژه خود را مقابل دوربین قرار داده و تصویر سایه‌نما یا Silhouettes بگیرید، غروب خورشید بهترین موقعیت برای ثبت تصاویر Silhouettes است.

پنجره، اتاق و نور ابتدای صبح

خورشید تابستان آنقدر مهربان است که از نوازش لطیف صبح و تابش قوی ظهر تا قرمزی هنگام غروبش می‌شود شاهکار خلق کرد. تصاویر درون اتاق، با لوازم شخصی در محیط و نور ملایمی که از پنجره به صورت سوژه می‌تابد، یک سادگی دلگرم کننده‌ای دارد. این تصاویر در سال‌های اخیر به شدت محبوب شده‌اند و به‌خصوص سلفی‌های بسیاری را با این حالت در شبکه‌های اجتماعی دیده‌ایم.

اگر می‌خواهید یکی از این تصاویر داشته باشید، باید صبح، پیش از آن که نور آفتاب قدرت بگیرد بیدار شده و خود را آماده گرفتن عکس کنید، وجود شیشه‌های رنگی در پنجره یا سایه ملایم چارچوب پنجره بر روی دیوار یا صورت شما می‌توانید تصویر را جذاب‌تر کند.

بازتاب نور خورشید، دستیار عکاسی شما

بازتاب نور خورشید در سطوح مختلف موجب می‌شود تا نور از جهات مختلف به سوژه بتابد و به طور خودکار نور محیط و سوژه تنظیم شود. با استفاده از بازتاب نور خورشید می‌توان کیفیت بسیاری از تصاویر معمولی را افزایش داد. مکان‌هایی پیدا کنید که سوژه بتواند در سایه بایستد و نور بازتاب محیط صورت او را روشن کند، طرح سنگی سفید یا مرمری که در پارک‌ها و برخی از خیابان‌ها پیدا می‌شود، نور خورشید را به خوبی بازتاب می‌دهند. البته خودتان هم با یک تکه فویل، می‌توانید به بهترین شکل بازتاب مناسبی از نور خورشید بسازید.

سایه‌ها را فراموش نکنید

آفتاب شدید مساوی است با سایه‌های صریح، در هیچ فصلی مانند تابستان نمی‌توانید سایه‌های هویدا و آشکار برای عکاسی پیدا کنید. در ابتدای روز و در هنگام عصر، خورشید با زاویه بر کره زمین می‌تابد که بهترین زمان برای یافتن سایه‌ها است. در خیابان، پارک‌ها و معابر، بلوک‌ها یا میله‌هایی را پیدا کنید که پشت سر هم در زمین کاشته ‌شده‌اند و سایه آن‌ها مانند نواری متوالی بر زمین نقش بسته، به سایه ساختمان‌ها، درختان و حتی تابلو‌های راهنمایی و رانندگی توجه کنید، در بین آن‌ها می‌توان سوژه‌های خوبی برای عکاسی پیدا کرد.

از شکلی که سایه‌ها ایجاد می‌کنند، الهام بگیرید و خود تکمیل کننده سایه‌ها باشید، الگوی سایه‌ها بر روی زمین، ساختمان‌ها یا بر روی صورت شما، می‌تواند ایده‌ای جذاب برای عکاسی در تابستان باشد.

به فستیوال رنگ‌ها بپیوندید

بهار به رنگ سبز، پاییز به زنگ نارنجی و زمستان به رنگ سفید مشهور هستند، اما تابستان چی؟ تابستان زمان خودنمایی فستیوال رنگ‌هاست. از طبیعت گرفته تا ساختمان‌ها و حتی خوراکی‌ها همگی در تابستان رنگی هستند و با نور مناسب خورشید در تابستان، فرصت مناسبی برای عکس گرفتن از این رنگ‌های زیبا پیدا خواهید کرد.

اگر در شهر شما ساختمان‌ها، پارک یا حتی نقاشی دیواری جذابی وجود دارد باید در تابستان از آن عکس بگیرید. همچنین در تابستان میوه‌های خوشمزه و البته زیبایی به بازار می‌آید که با رنگ‌های جذاب خود سوژه‌ای فوق‌العاده برای عکاسی خواهند بود. لباس‌های رنگی را نیز فراموش نکنید، در هیچ فصلی مانند تابستان نمی‌توانید لباس‌های رنگی به ویژه رنگ روشن را ست کنید، بنابراین لباس‌های رنگی خود را پوشیده و در طبیعت از خود عکس بگیرید.

سوژه‌هایی که پیش چشم‌تان هستند را ببینید

تابستان فصل گردش، طبیعت و مسافرت است، اما یادتان نرود تا در بین این گردش یا مسافرت‌ها، سوژه‌های عادی و ساده‌ای که در اطرافتان وجود دارد را فراموش کنید. حرکت خودروها در جاده، خوابیدن خواهر یا برادر کوچک‌تر شما در ماشین، سفره پیک‌نیک در مسافرت یا پارک، دورنمایی از جنگل، کوه‌ها، ساحل، دریا و دریاچه‌ها از پنجره خودرو، نقشه راه، گله حیوانات در مسیر، آتش در کمپ شبانه، وسایل شهربازی، آب بازی بچه‌ها در رودخانه، گل‌های کنار بلوار و غیره همگی سوژه‌های ساده و درعین حال جذابی هستند که باید به آن‌ها توجه کرد. به ویژه آنکه می‌توانید از نور خورشید در زمان‌های مختلف روز برای ایجاد تصاویری که تاکنون توضیح داده‌ایم، استفاده کنید.

خلاق باشید

در نهایت چیزی که یک عکس را فوق‌العاده می‌کند، مهارت و البته خلاقیت عکاس است، گاهی یک سایه ساده یا یک سوژه معمولی، عکسی ماندگار را می‌سازند؛ این به دید و خلاقیت شما بستگی دارد همچنین می‌توانید تمامی موارد بالا را با یکدیگر ترکیب کنید. از میوه‌ها یا خوراکی‌های تابستانی در حالی عکس بگیرید که بر روی آن‌ها سایه افتاده است، با نور و سایه‌ها بازی کنید و بهترین ترکیب را بسازید.

همچنین می‌توانید از اتفاقات دیگر کمک بگیرید، عکس در غروب آفتاب با یک سیگار به لب یا حباب درست کردن در نور خورشید می‌تواند سوژه‌های جذابی را بسازد. به خودتان اعتماد داشته باشید و به دنبال تقلید از دیگران نروید، سوژه‌ها و ترکیب‌هایی که فکر می‌کنید خوب هستند را بسازید و از آن‌ها عکس بگیرید.

 

2 در مورد “10 ایده جذاب برای ثبت بهترین تصاویر در تابستان”

  1. بعضیا فک میکنن یه دوربین حرفه ای بگیرن دیگه عکاسن
    به عنوان یه تفریح یا شغل لاکچری شده ولی عکاس حرفه ای سختیای خودشو داره

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا