ایران پنجمین استخراج کننده بزرگ بیت‌کوین در جهان

طبق گزارش‌های جدید دانشگاه کمبریج، ایران پنجمین استخراج‌کننده بزرگ بیت‌کوین در جهان است.

تحقیقات جدید دانشگاه کمبریج نشان می‌دهد ایران از نظر شاخص شبکه جهانی بیت‌کوین موسوم به هارش ریت، به عنوان پنجمین استخراج کننده بیت‌کوین در جهان شناخته می‌شود. در گزارش جدید دانشگاه کمبریج، چین و آمریکا دو کشور برتر در زمینه استخراج بیت‌کوین هستند.

براساس آمارهای منتشر شده، آمریکا در سپتامبر 2019 تنها 4 درصد از قدرت کامپیوترهای متصل شده به هارش‌ریت را در اختیار داشت اما این آمار تا ماه آوریل سال جاری به 16 درصد رسید، به این ترتیب آمریکا به دومین استخراج کننده بزرگ بیت‌کوین در جهان تبدیل شد، از طرفی کشور قزاقستان با سهم 8 درصدی در جایگاه سوم قرار دارد و پس از آن نام روسیه و ایران دیده می‌شود.

کشور چین نیز که در سال گذشه سهم 75 درصدی از شبکه هارش‌ریت را داشت، امسال با افتی چشمگیر تنها 46 درصد این شبکه را در اختیار دارد اما با این وجود هنوز در جایگاه اول فهرست قرار دارد.

کمی پیش‌تر در گزارش مطالعاتی موسسه تحقیقاتی بلاکچین به نام الیپتیک، اعلام شد که بیش از 4.5 درصد از بیت‌کوین جهان در ایران استخراج می‌شود، این استخراج سالانه حدود یک میلیارد دلار برای ایران درآمد دارد.

در حال حاضر مشخص نیست این مقدار بیت‌کوین در مراکز مجاز استخراج می‌شود یا مراکز غیر مجاز، چندی پیش پس از قطعی برق در کشور، فعالیت تمامی مراکز مجاز استخراج ارز دیجیتال کشور تا شهریور 1400 ممنوع شد اما همچنان تعداد زیادی از مراکز غیر مجاز، فعال هستند و هر چند وقت یک بار، خبر بسته شدن چند هزار مرکز غیر مجاز استخراج ارز دیجیتال منتشر می‌شود.

به تازگی وزیر نیرو اعلام کرده که در هفته‌های اخیر تعداد 3 هزار و 646 مرکز غیر‌مجاز استخراج رمزارز‌ها که در آن‌ها 196 هزار و 233 دستگاه ماینر وجود داشت، توسط نیروی انتظامی کشف و جمع آوری شد.

طبق اعلام وزیر نیرو برق مصرفی این مراکز غیرمجاز 570 مگاوات است، این در حالیست که مراکز مجاز 521 مگاوات مصرف دارند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
2 دیدگاه
 1. فریبا می گوید

  ما رکورد زدیم 🙂

  موافقم ۱
 2. آشور می گوید

  برق نداریم ولی بیتکوین داریم

  مث گاو مش حسن که شیر نداره و ماشالله به ……

  موافقم ۱

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد.

اینستاگرام آی‌تی‌رسان