ایلان ماسک چه چیزی از جان بازار رمزارزها می‌خواهد؟!

ایلان ماسک قطعا یکی از چهره‌های تاثیرگذار در بازار ارز های دیجیتال است، در این مطلب به نقش و هدف ماسک از حضور در بازار کریپتوکارنسی خواهیم پرداخت.

ایلان ماسک برای افرادی که در بازار ارز های دیجیتال فعالیت دارند یا حتی آن‌هایی که از دور این بازار را رصد می‌کنند، چهره‌ شناخته شده‌ای است. مدیرعامل شرکت تسلا موتورز، اسپیس ایکس و بورینگ کمپانی یک چهره تاثیرگذار در بازار کریپتو کارانسی محسوب می‌شود و ابزار مهمی برای تاثیرگذاری بر روی این بازار دارد. حدود 60 میلیون نفر ایلان ماسک را در توییتر دنبال می‌کنند و اغلب توییت‌های او در خصوص کارش، بازار کریپتو و مطالب طنز هستند.

ایلان ماسک علاقه دارد در لابه‌لای توییت‌های طنزش، اشاره‌ای به بازار ارز های دیجیتال داشته باشد و مستقیم یا غیرمستقیم به فعالان این بازار جهت دهد. البته ایلان ماسک رابطه پیچیده‌ای با بازار ارز های دیجیتال دارد، در ابتدا او اعلام کرد که به بازار کریپتو علاقه‌مند است، سپس حضور خود در این بازار را تایید کرد و حالا ارز های دیجیتال را یک مشکل بزرگ برای محیط زیست می‌داند!

بازار کریپتوکارنسی به عنوان آینده اقتصاد مالی در جهان شناخته می‌شود که البته هنوز شک و تردید‌هایی در خصوص آن وجود دارد، اما ظرفیت بازار ارز های دیجیتال باعث شده تا افراد باهوشی مانند ایلان ماسک برای سرمایه‌گذاری به این حوزه ورود کنند و صیدهای بزرگی از دریای آن داشته باشند.

حرکت ایلان ماسک در بازار رمزارزها گاهی قابل پیش‌بینی و گاهی غافلگیرکننده است، او مانند شطرنج‌بازی ماهر به گونه‌ای مهره‌ها را کنار هم می‌چیند که موجب گمراهی رقیبانش شود و در نهایت به پیروزی برسد.

داستان ایلان ماسک و کریپتوکارنسی

توییت‌های ایلان ماسک در خصوص رمزارزها، یکی از دلایلی است که موجب شده تا میلیون‌ها کاربر در توییتر او را دنبال کنند، توییت‌های ایلان ماسک بر روی بازار ارز های دیجیتال تاثیر می‌گذارد و فعالان این حوزه دوست ندارند توییت‌های ماسک در خصوص این بازار را از دست بدهند. ماسک با توییت‌هایش طرفداران زیادی در بازار رمزارزها پیدا کرده، طرفدارانی که حرکات او را دنبال می‌کنند و با تمجید ماسک از یک ارز دیجیتال، آن را خریداری می‌کنند.

ماسک اولین بار در سال 2014 در خصوص بیت‌کوین عبارت “احتمالا یک چیز خوب” را به کار برد. البته به زودی شایعه شد که او همان ساتوشی ناکاموتو معروف، بنیان‌گذار ناشناخته بیت کوین است اما ماسک اعلام کرد که این شایعه درست نیست و چند سال قبل از آن به واسطه یک دوست با بیت کوین آشنا شده است.

ایلان ماسک تا سال 2019 به طور جدی وارد بازار رمزارزها نشد، شک و تردیدها در خصوص آینده این بازار و امنیت سرمایه‌گذاری در این بازار از جمله مواردی بودند که ورود ماسک را به این بازار به تعویق می‌انداختند. سرانجام در فوریه سال جاری میلادی خبر سرمایه‌گذاری 1.5 میلیارد دلاری تسلا بر روی بیت کوین منتشر شد. سپس ایلان ماسک در توییتر اعلام کرد که تسلا برای فروش خودروهای خود، بیت کوین را به عنوان یک روش پرداختی می‌پذیرد.

این اعلامیه برای جامعه کریپتوکانسی بسیار خوشایند بود، با ورود رسمی تسلا به این حوزه، در ابتدا اعتبار بازار رمزارزها افزایش پیدا کرد، سپس سرمایه‌گذاران بسیاری به این بازار روی آوردند و ارزش بیت کوین در یک بازه دو ماهه از 38 هزار دلار به 63 هزار دلار رسید.

ایلان ماسک بازار ارز دیجیتال

اما در ماه آوریل و درست زمانی که بیت کوین در بالاترین میزان ارزش خود بود، تسلا 10 درصد از دارایی بیت کوین خود را فروخت. طبیعتا این اتفاق موجب نگرانی سرمایه‌گذاران شد اما ایلان ماسک در توییتر خود اعلام کرد که تسلا سرمایه‌گذاری در بیت کوین را ادامه می‌دهد و تنها مقداری از دارایی کریپتو این شرکت برای بررسی نقدینگی آن به فروش رسیده است.

اما این تازه شروع ماجرا بود، ایلان ماسک در صحبت‌های خود در مورد مصرف انرژی بسیار بالا برای استخراج بیت کوین و تاثیر منفی آن بر روی محیط زیست می‌گفت و سپس با ارسال یک توییت اعلام کرد که دیگر تسلا برای فروش خودرو، بیت کوین قبول نمی‌کند. با این تصمیم، همه صعودهای بیت کوین به سقوط تبدیل شد و ارزش این ارز دیجیتال به حدود 30 هزار دلار رسید.

زمانی که بیت کوین در دره سقوط قرار داشت، چند باری با توییت‌های ماسک دچار تحول کوتاه مدت شد. به طور مثال زمانی که ماسک اعلام کرد به دنبال پیدا کردن راه‌هایی برای استخراج بیت کوین به شکل سبز و هم جهت با محیط زیست است، ارزش بیت کوین از 30 هزار دلار به 39 هزار دلار رسید.

ایلان ماسک تنها بازیگر داستان نیست

شاید به نظر برسد که ایلان ماسک همه کاره بیت کوین باشد و با توییت‌هایش قیمت این ارز دیجیتال را کنترل می‌کند اما واقعیت به این شکل نیست. هر چند ایلان ماسک به عنوان یک سرمایه‌گذار بزرگ و چهره‌ای شناخته شده، در افت و خیزهای بازار کریپتو بازی اقتصادی خودش را می‌کند و یکی از مهم‌ترین افراد در این بازار است اما رمزارزها آنقدر بی‌حساب و کتاب نیستند که تنها با توییت‌های ایلان ماسک آینده آن‌ها تعیین شود.

ایلان ماسک بازار ارز دیجیتال

می‌توان گفت سرمایه‌گذاری بر روی هر دارایی از چهار مرحله انباشتگی، نشانه‌گذاری، توزیع و فرود تشکیل شده است. این چرخه طبیعی برای رشد و دوام سرمایه‌گذاری در طولانی مدت الزامی است. در سال 2020 زمانی که سرمایه‌گذاران بسیاری به بازار کریپتو وارد شدند، این بازار از مرحله انباشت عبور کرد، در اواسط فوریه 2021 بیت کوین به بالاترین میزان ارزش خود رسید اما بر اساس شاخص قدرت نسبی بیت کوین، دارایی بیش از حد خریداری شد و به این ترتیب به آرامی وارد فاز فرود شدیم.

البته کاهش ارزش بیت کوین ناگهانی و سنگین نبود، ایلان ماسک نیز چند توییت در این مورد منتشر کرد و بازار آمادگی این اتفاق را داشت. اگر تاریخ دقیق کاهش ارزش بیت کوین را مشاهده کنید، متوجه می‌شوید که پیش از اعلامیه تسلا مبنی بر فروش 10 درصد دارایی بیت کوین خود، کاهش ارزش این ارز دیجیتال آغاز شده بود و در واقع تسلا و ایلان ماسک در زمان مناسبی، درست پیش از کاهش شدید ارزش بیت کوین، 10 درصد دارایی کریپتو خود را فروختند.

ایلان ماسک بازار ارز دیجیتال

ایلان ماسک با زیر سوال بردن استخراج ارز‌ های دیجیتال به دلایل محیط زیستی، تاثیر روانی قابل توجهی بر روی سرمایه‌گذاران این حوزه گذاشت و باعث تغییرات قیمتی بیت کوین شد اما بی‌ثباتی پدیده جدیدی نیست، بی‌ثباتی خاصیت اکثر دارایی‌ها و روش‌های سرمایه‌گذاری نو در بازار است. در واقع همین بی‌ثباتی و فراز و فرودهای بازار کریپتو موجب افزایش شدید ارزش ارزهای دیجیتال شد.

به این ترتیب نسبت دادن افزایش یا کاهش ارزش یک بازار جهانی به یک نفر، کار عاقلانه‌ای نیست، ایلان ماسک تاثیرگذار است اما همه کاره نیست، او فرد باهوشی است و می‌داند با تحریک سرمایه‌گذاران چه موقع سرمایه‌گذاری کند و چه موقع دارایی خود را بفروشد.

منفعت ایلان ماسک در بازار کریپتو چیست؟

با تمام این تفاسیر هنوز به یک سوال پاسخ داده نشده است، چرا ایلان ماسک بازار رمزارزها را انتخاب کرده و نفع او در جهت دادن به این بازار چیست؟ چرا در میان مدیران برجسته فناوری در جهان، ایلان ماسک بیش از دیگران به بازار کریپتو علاقه دارد و در آن تاثیرگذار است؟

در خصوص این سوال‌ها ابتدا باید کمی با شخصیت ایلان ماسک آشنا شویم. ماسک فردی بی‌پروا و جسور است، او با تمامی مدیران دنیای فناوری فرق دارد. ایلان ماسک زندگی پر هیجانی را برای خود انتخاب کرده، حتی رابطه جنجالی‌اش با گریمز، خواننده و آهنگ‌ساز کانادایی نیز با دیگر مدیران دنیای بزرگ فناروی در جهان متفاوت است.

ایلان ماسک بازار ارز دیجیتال

این که ایلان ماسک واقعا به آینده بازار کریپتو اعتقاد دارد یا خیر، دقیق مشخص نیست اما در هر صورت این بازار در حال حاضر ظرفیت‌های بسیاری از خود نشان داده و زمان مناسبی است تا با سرمایه‌گذاری در آن سود‌های کلان کسب کرد. ماسک اعلام کرده که خود، شرکت تسلا و اسپیس‌ایکس از سرمایه‌گذاران در بیت کوین هستند. البته با توجه به میزان سرمایه‌گذاری او و شرکت‌های تحت نظرش، ماسک یکی از نهنگ‌های بیت کوین به شمار می‌آید.

در بازار کریپتو به افرادی که حجم زیادی از سرمایه‌گذاری و معاملات را در اختیار دارند و فعالیت آن‌ها در بازار تاثیرگذار است، اصطلاحا نهنگ می‌گویند. ماسک با توجه به میزان سرمایه‌ای که با خود به این بازار وارد و خارج می‌کند، بر روی میزان سرمایه‌گذاری در این مارکت تاثیرگذار است و یک نهنگ بیت کوین حساب می‌شود.

با توجه به فعالیت ایلان ماسک مشخص می‌شود که او به بازار رمزارزها اعتقاد دارد اما از طرفی به دنبال سود خودش است، ایلان ماسک از سال گذشته که در بازار ارز های دیجیتال سرمایه گذاری کرد به ثروتمندترین شخص در دنیا تبدیل شد، این در حالی است که وی پیش از سال جدید میلادی، چهاردهمین فرد ثروتمند در جهان بود.

بازار کریپتو ظرفیت خوبی برای ایلان ماسک و شرکایش ایجاد کرده تا بخشی از سرمایه مورد نیاز برای کارهای تجاری در تسلا و اسپیس‌ایکس را تامین کنند. همانطور که می‌دانید شرکت اسپیس‌ایکس به عنوان یک شرکت خصوصی فضاپیماهایی را تست می‌کند که قابلیت ارسال گردشگران به فضا را دارند، در واقع ایلان ماسک به دنبال راه‌اندازی اولین خط ارسال توریست به فضاست.

در عین حال خدمت‌رسانی اینترنت ماهواره‌ای استارلینک آغاز شده و اسپیس‌ایکس تاکنون چند صد ماهواره اینترنتی به فضا پرتاب کرده و این روند همچنان ادامه دارد. به این ترتیب رقابت تسلا با دیگر شرکت‌های بزرگ دنیای خودرو در زمینه تولید خودروهای برقی و پروژه‌های جسورانه شرکت اسپیس‌ایکس به سرمایه‌های کلانی نیازمند است که بخشی از آن با ورود ماسک با یک و نیم میلیارد دلار به بازار کریپتو و سود چند برابری آن در چند ماه تامین می‌شود.

تفاوت ایلان ماسک با دیگر مدیران فناوری در نوع نگاه اوست. نگاه جسورانه‌ای که موجب شده تا در ظرف چند سال رویاهای بزرگ بشر مانند اینترنت ماهواره‌ای برای تمام مردم جهان و ارسال گردشگر به فضا را به واقعیت نزدیک کند. او علاقه دارد تا در مریخ یک تمدن بشری کامل با حکومت دموکراسی راه بیندازد، باید دید آیا ماسک به این آرزوی خود نیز می‌رسد یا خیر.

آینده بازار کریپتو و ایلان ماسک

ماسک اعلام کرده که تا روش کم مصرف‌تری برای ماینینگ بیت کوین پیدا نشود کاری با این ارز دیجیتال نخواهد داشت؛ البته او و شرکت‌های زیر نظرش بیت کوین‌های زیادی را نگه‌داری می‌کنند اما مثل این که قصد خرید و یا فروش ندارند. برخی از کارشناسان اعتقاد دارند این تصمیم ایلان ماسک برای ایجاد تاثیر مثبت محیط زیستی بر روی مشتریان به جهت فروش خودروهای الکترونیکی تسلا و رقابت با دیگر شرکت‌های بازار است، در واقع او قصد دارد خود و شرکت تسلا را از طرفداران محیط زیست نشان دهد و با تاثیر روانی چهره‌ای که از خود ساخته است، به فروش خودروهایش کمک کند.

ایلان ماسک بازار ارز دیجیتال

اما از طرفی ماسک نشان داده واقعا به محیط زیست اهمیت می‌دهد به همین دلیل احتمالا واقعا به دنبال راه جایگزینی برای استخراج بیت کوین است و قصد کمک به آینده کره زمین را دارد، در این صورت تلاش او قابل تقدیر است اما با روی کار آمدن ارز های دیجیتالی که برای استخراج نیاز به انرژی فراوانی ندارند، ممکن است ایلان ماسک به زودی سرمایه خود را به این ارزها منتقل کند.

به هر شکل مشخص است که کار ایلان ماسک با بازار کریپتو تمام نشده، شاید واقعا او همان ساتوشی ناکاموتو ناشناخته باشد، شاید هم تنها یک نابغه است که می‌داند چه زمانی و در چه بازاری سرمایه‌گذاری کند. با تمام تفاسیر به نظر می‌رسد آینده بازار کریپتو به ایلان ماسک و تصمیماتش گره خورده و او همانند سال اخیر، تاثیر مهمی در بر روی بازار کریپتو خواهد داشت. نظر شما در این باره چیست؟

ممکن است شما دوست داشته باشید