nik

مسئولیت اجتماعی همراه اول چگونه به رشد صنایع دیگر کمک می‌کند؟

مسئولیت اجتماعی، معنی و مفهومی نسبتا نوین در دنیای تجارت محسوب می‌شود. این مفهوم نشان می‌دهد که در کسب‌و‌کارها و بیزینس‌های مختلف، تنها جذب مشتری، فروش کالا و سودآوری اهمیت ندارد، بلکه مفاهیم بسیار بزرگ‌تر از جمله حمایت از محیط زیست، حفظ اکوسیستم کره زمین، رشد فرهنگی و اقتصادی جامعه، حقوق کارگران، رفع محرومیت و ناعدالتی‌ها و غیره نیز جزو اهداف اجتماعی شرکت‌های بزرگ و کوچک تعیین شده و برای سرمایه‌گذاران و مدیران این مجموعه‌ها اهمیت فراوانی دارد.

البته مسئولیت اجتماعی صرفا برای شرکت‌ها و بیزینس‌های بزرگ و کوچک نیست، هر کدام از ما می‌توانیم عضوی از جامعه‌ای باشیم که مسئولیت‌های اجتماعی برای آن اهمیت دارد و رشد و پیشرفت جمعی را به پیشرفت انحصاری ترجیح می‌دهد.

مسئولیت اجتماعی ما می‌تواند برداشتن یک زباله از روی زمین و انداختن آن به داخل سطل زباله باشد. هر شخصی می‌تواند بر اساس توانایی‌هایی که دارد نقش خود را در اجرای مسئولیت‌های اجتماعی ایفا کند.

مسئولیت‌های اجتماعی برندهای بزرگ

اما این موضوع برای شرکت‌های بزرگ و قدرتمند بسیار متفاوت است، زیرا شرکت‌ها و برند‌های قدرتمند با استفاده از ظرفیت‌های منابع مالی و انسانی خود می‌توانند تاثیر شگرفی در یک جامعه ایجاد کنند. این راهی است که برند‌های بزرگ طی نیم قرن اخیر در پیش گرفته‌اند، آن‌ها در راستای مسئولیت اجتماعی خود به مردم، جامعه و محیط زیست کمک می‌کنند تا رشد جمعی شکل بگیرد و همگی در راه پیشرفت قدم بردارند.

اجرای درست نقش مسئولیت اجتماعی در میان شرکت‌های بزرگ ایرانی نیز یکی از مهم‌ترین اهداف این شرکت‌ها محسوب می‌شود، تنها کافیست به یک سال و نیم گذشته نگاه کنیم که چگونه شرکت‌ها، برند‌ها و کسب‌و‌کارهای قدرتمند به کمک مردم آمدند تا در زمینه مقابله با ویروس کرونا، یاری کننده باشند. مسئولیت اجتماعی طی دوران پاندمی کرونا به سه بخش اصلی پیشگیری و درمان، آموزش مجازی و احیای کسب‌و‌کارها تقسیم می‌شد.

مسئولیت اجتماعی همراه اول در دوران کرونا

شرکت همراه اول، به عنوان بزرگ‌ترین اپراتور تلفن همراه در کشور، یکی از بزرگ‌ترین و برجسته‌ترین شرکت‌های ایرانی در حوزه مسئولیت اجتماعی طی دوران کرونا بود. همانطور که می‌دانید اپلیکیشن شاد مدتی پس از فراگیری ویروس کرونا توسط همراه اول راه‌اندازی و در دسترس دانش آموزان در سراسر کشور قرار گرفت.

اپلیکیشن شاد راهی نجات‌بخش برای مسئله آموزش آنلاین در کشور بود، زیرا تا پیش از شیوع ویروس کرونا آنطور که شاید و باید به این حوزه توجه نشده بود و پس از شیوع ویروس کرونا در کشور، همه وزارتخانه‌ها و بخش‌های مربوط به آموزش با شوکی بزرگ مواجه شدند. اما همراه اول در راستای مسئولیت اجتماعی خود و بدون کسب درآمد، شبکه بزرگ شاد را با کمک وزارت آموزش و پرورش راه‌اندازی کرد و اینترنت آن برای تمام دانش آموزان در سراسر کشور رایگان شد.

نقش بزرگ همراه اول در اجرای آموزش آنلاین در سراسر کشور بر هیچکس پوشیده نخواهد بود، زیرا اپلیکیشن شاد به همه دانش آموزان در پایتخت تا مناطق محروم کمک کرد تا در دوران شیوع کرونا بتوانند درس بخوانند.

راه‌اندازی سیستم کمک داور ویدیویی توسط همراه اول

اما همراه اول همچنان اهداف خود را در حوزه مسئولیت اجتماعی دنبال می‌کند و قرار نیست متوقف شود. هفته گذشته بود که خبر انعقاد قرارداد میان همراه اول و فدراسیون فوتبال برای تجهیز ورزشگاه‌های کشور به سیستم کمک داور ویدیویی یا وار (VAR) منتشر شد. متاسفانه طی یک سال اخیر، اجرای سیستم کمک داور ویدیویی در فدراسیون فوتبال به یک چالش تبدیل شده بود و خطر از دست رفتن میزبانی برای مسابقات ملی و باشگاهی فدراسیون فوتبال را تهدید می‌کرد.

اما با کمک همراه اول، قرارداد پروژه تجهیز 12 استادیوم کشور به تکنولوژی کمک داور ویدیویی بین این اپراتور و فدراسیون فوتبال کشور بسته شد و به همت همراه اول تا سال 1401 تکنولوژی کمک داور ویدیویی را در 12 استادیوم کشور خواهیم داشت. نکته مهم آن است که همراه اول در حالی به کمک فدراسیون فوتبال آمده و مسئولیت راه‌اندازی کمک داور ویدیویی در 12 استادیوم کشور را به عهده گرفته که همچون اجرای اپلیکیشن شاد، از این پروژه ذی‌نفع نیست و هدف همراه اول در راستای مسئولیت اجتماعی این اپراتور، تحقق رویای دیجیتال برای تمامی مردم کشور است.

تاثیر مسئولیت اجتماعی شرکت‌های بزرگ بر دیگر صنایع

مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها و برندهای بزرگ و قدرتمند همچون همراه اول تاثیر بسزایی بر دیگر صنایع دارد. در همین دو نمونه ذکر شده از همراه اول تاثیر پروژه مسئولیت‌ اجتماعی این اپراتور بر حوزه آموزش و ورزش واضح و مبرهن است.

با فعالیت‌های شرکت‌های بزرگی مانند همراه اول، تحقق رویای دیجیتال روز به روز برای مردم ملموس‌تر می‌شود. فکر کنید اگر توسعه اینترنت همراه به مانند امروز پیشرفت نداشت وضعیت کسب‌و‌کار تاکسی‌های آنلاین امروز به چه صورت بود؟ آیا این کسب‌و‌کارها همچون امروز توسعه یافته و پرسود بودند؟ قطعا خیر. به همین ترتیب مسئولیت‌های اجتماعی شرکت‌های بزرگ نیز می‌تواند به شکل مستقیم و غیرمستقیم بر روی توسعه و پیشرفت انواع صنایع و کسب‌و‌کارها تاثیرگذار باشد.

توجه به ظرفیت شرکت‌های بزرگ در توسعه صنایع دیگر

اما در این راه موانعی وجود دارد که شرکت‌های بزرگی مانند همراه اول را از میزان تاثیرگذاری حقیقی و استفاده از ظرفیت‌های نهفته آن وا می‌گذارد. متاسفانه شبکه اپراتوری در حال حاضر ضعف‌هایی دارد که با توجه و عنایت ارگان‌های دولتی می‌توان این ضعف‌های زیرساختی را رفع نمود اما تاکنون آنطور که باید به این مسئله توجه نشده است.

رشد و توسعه اپراتور اول ایران به عنوان یکی از تاثیرگذارترین شرکت‌های کشور می‌تواند تاثیر مستقیمی بر رشد اجتماعی و تحقق رویای دیجیتال داشته باشد. با توجه به سرعت رشد و پیشرفت مجامع جهانی، برای رفع عقب ماندگی در این زمینه باید به شرکت‌های ارتباطی و تکنولوژی محور کمک کنیم با افزایش ظرفیت‌های خود در رشد و توسعه دیگر صنایع نیز تاثیرگذار باشند.

تحول و گسترش صنایع بزرگ وابسته به رشد و توسعه شرکت‌های تکنولوژی محور و بازیگران اصلی حوزه فناوری در کشور است، شرکت‌هایی مانند همراه اول که در راستای انجام وظایف اساسی و مسئولیت‌های اجتماعی خود، به رشد دیگر صنایع، شرکت‌ها، سازمان‌ها، استارتاپ‌ها و در نهایت جامعه کمک می‌کنند باید مورد حمایت ارگان‌های دولتی قرار گیرند تا از ظرفیت‌های نهفته آن‌ها برای رسیدن به اهداف مهم مانند شهر هوشمند استفاده شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
3 دیدگاه
 1. امیر رضا می گوید

  من همیشه از اینترنت همراه اول استفاده میکنم
  چون به آدم کلک نمیزنه
  من چند بار اینترنت راستل گرفتم اما هنوز ۱۰۰ مگ استفاده نکردم پیام اومده بسته ۵ گیگی شما رو به اتمام است

  موافقم ۱
  مخالفم ۱
 2. RR می گوید

  به قول عمو حسنو علی برکت الله!

  موافقم ۱
 3. همراه اخر می گوید

  نمیدونستم همراه اول جز تو شیشه کردن خون مردم کار دیگه ای هم میکنه |~:

  موافقم ۱

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد.