سونی به‌زودی استفاده از پلاستیک در بسته‌بندی گوشی‌های اکسپریا را متوقف خواهد کرد

شرکت سونی برنامه “مدیریت سبز 2025” یا همان GM2025 خود را در ماه آوریل سال 2021 رسما آغاز کرد. این برنامه 5 ساله با هدف تحقق طرح Road to Zero شرکت سونی تا سال 2050 عملیاتی می‌شود. برنامه GM2025 به‌دنبال کاهش تدریجی میزان استفاده از پلاستیک در بسته‌بندی محصولات قابل‌حمل تا زمانی است که سطح پلاستیک به‌کارگیری شده در آن‌ها به 0 درصد برسد. شرکت سونی برای هر سال اهداف محیط زیستی میان‌مدت را تعریف نموده است؛ بنابراین بررسی نتایج مربوط به امسال بسیار جالب‌توجه خواهد بود.

برنامه حذف پلاستیک از بسته‌بندی گوشی‌های اکسپریای سونی

 1. اعداد زیر نشان‌دهنده نسبت پلاستیک مورد استفاده در یکی از بسته‌بندی‌های مدل‌های جهانی محصول (از نظر درصد وزن) است.
 2. تغییرات از سال 2018 تا 2019: سونی پالت‌های پلاستیکی را با پالت‌های خمیری و درزگیرهای قالب‌گیری شده پلاستیکی را با کارت‌ها جایگزین کرد.
 3. تغییرات از سال 2019 تا 2020: اصلاح ساختار بسته‌بندی، کاهش میزان استفاده از مواد اولیه از جمله پلاستیک (عمدتا لایه PP1)
 4. تغییرات از سال 2020 تا 2021: سونی لایه نازک مورد استفاده روی جعبه را با لاک الکل جایگزین کرد. بعلاوه کاور پلاستیکی متصل به کابل USB نیز با یک روکش کاغذی جایگزین شده است. همچنین به‌جای لایه نازک روی سطح استیکر نیز از لاک الکل استفاده شده است.

حذف پلاستیک یک‌بار مصرف

سونی در راستای حفاظت پایدار از محیط زیست به‌دنبال کاهش میزان استفاده از پلاستیک در بسته‌بندی از طریق حذف ابزارهای جانبی پلاستیکی یا جایگزینی آن‌ها با مواد اولیه کاغذی است. به‌عنوان مثال لایه پلاستیکی نازک در اکسپریا 1 III با لاک ضد سایش جایگزین شد. همچنین در عوض روکش پلاستیکی کابل USB از روکش کاغذی استفاده شد.

 1. جایگزینی لایه نازک پلاستیکی با لاک ضد خش
 2. جایگزینی لایه پلاستیکی با کاغذ
 3. تعویض پلاستیک با مقوا یا خمیر
 4. استیکرها
 5. پوشش پلاستیکی کابل USB

انتخاب دقیق مواد اولیه و خودداری از سفید کردن آن‌ها

سینی‌های مورد استفاده درون جعبه گوشی از طریق یک قالب سفارشی و با استفاده از خمیر ضایعاتی توسط کارخانه تولید می‌شوند. سونی به منظور دستیابی به رنگ سفید مورد نظر خود، خمیر مورد استفاده را با دقت انتخاب کرده است؛ بنابراین نیازی به استفاده از ترکیبات سفیدکننده نخواهد بود.

فرآیند بسته‌بندی و حفاظت از محصول

 1. جایگزینی پلاستیک با کاغذ
 2. کنار گذاشتن پالت‌های پلاستیکی

تومویوکی نیشیزاکی؛ یکی از مهندسان واحد طراحی بسته‌بندی شرکت سونی در این رابطه می‌گوید: “آگاهی در خصوص محیط زیست در حال افزایش است. آلودگی دریایی ناشی از دفع نامناسب پلاستیک‌های یک‌بار مصرف اخیرا مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته است. اهداف محیط زیستی میان‌مدت سونی (برنامه مدیریت سبز 2025) شامل کاهش میزان استفاده از مواد اولیه پلاستیکی در بسته‌بندی محصولات به‌عنوان یک اولویت است. آگاهی از محیط زیست از دیرباز یکی از موضوعات مد نظر ما در طراحی بسته‌بندی گوشی‌های اکسپریا بوده است. ما در حال حذف یا جایگزینی مواد اولیه پلاستیکی برای بسته‌بندی دستگاه‌های اکسپریا هستیم و در عین‌حال کارآیی مورد نیاز را نیز حفظ خواهیم کرد. به‌عنوان مثال در سال 2019 به‌جای استفاده از پلاستیک قالب‌گیری شده به سراغ جعبه‌های ساخته شده از خمیر کاغذی رفتیم و پلاستیک را از بسته‌بندی هندست‌های خود حذف کردیم؛ در عین‌حال تجربه آنباکسینگ مشابهی را برای کاربران رقم زدیم. ما به‌عنوان یک گروه تجاری ارتباطات موبایلی در تلاش هستیم تا طی مدت چند سال آینده مواد اولیه پلاستیکی باقی‌مانده در بسته‌بندی محصولات خود را به‌طور کامل حذف کنیم.”

منبع Gizchina
ممکن است شما دوست داشته باشید
1 دیدگاه
 1. نا3ر می گوید

  هر حرکتی که اپل میزنه چند سال بعد بقیه شرکتا تقلید می کنن

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد.

کاریزما