ایلان ماسک: توسعه ربات انسان‌نما مهم‌ترین پروژه تسلا در سال 2022 محسوب می‌شود

روز گذشته ایلان ماسک؛ مدیرعامل شرکت تسلا با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که آنها قصد دارند تا اولویت‌های توسعه محصولات خود را تغییر دهند. به گفته وی ربات تسلا موسوم به Optimus مهم‌ترین محصولی است که فرآیند توسعه آن طی سال جاری دنبال خواهد شد. به عبارت دیگر تسلا در عوض توسعه خودروی پیکاپ سایبرتراک یا ابرخودرو Roadster، زمان، پول و تلاش بیش‌تری را صرف پروژه ربات انسان‌نما خود خواهد کرد.

پروژه اپتیموس تسلا

ایلان ماسک ضمن برگزاری رویداد روز هوش مصنوعی تسلا در آگوست سال 2021 برای نخستین بار از ربات اپتیموس رونمایی کرد. قد اپتیموس برابر با 5 فوت، پهنای آن معادل 8 اینچ و وزن آن برابر با 125 پوند است. قرار است این ربات در آینده اقدامات خطرناک، تکراری و فیزیکی را از انسان فرا بگیرد. به هرحال سیستم هوش مصنوعی مورد استفاده توسط ربات تسلا مشابه نمونه‌ای است که از سوی فناوری دستیار راننده کمپانی نظیر Autopilot به‌کار گرفته می‌شود.

موضوع جالب‌توجه اینکه ایلان ماسک هنگام معرفی اپتیموس اعلام کرد که ساخت این ربات بایستی آسان‌تر باشد؛ چرا که این محصول از کارها و قطعات موجود برای فناوری خودران تسلا استفاده می‌کند. بنابراین چنان‌‌چه تسلا این‌کار را انجام ندهد؛ شخص دیگری دست به این‌کار خواهد زد. چنان‌چه سایرین موفق به ساخت یک ربات هوشمند نظیر اپتیموس شوند؛ در این‌صورت محصول فوق احتمالا به اندازه مدل تولیدی تسلا ایمن خواهد بود. بعلاوه ایلان ماسک خاطرنشان کرد که تسلا با جدیت تلاش می‌کند تا نمونه اولیه ربات انسان‌نما را تا پایان سال 2022 آماده‌سازی نماید. اگرچه ایلان ماسک در مراسم معرفی اپتیموس اعلام کرد که این ربات نسبت به سایر محصولات شرکت تسلا از اولویت بالاتری برخوردار نخواهد بود.

دلیل تغییر استراتژی تسلا چیست؟

جهان در حال تغییر است و هوش عمومی مصنوعی (AGI) نقشی کلیدی در دنیای آینده ایفا می‌کند. بنابراین تسلا از طریق پروژه ربات انسان‌نما قصد دارد تا تاثیر ویژه‌ای بر توسعه داشته باشد. تعجب‌آور نیست که روز گذشته آندری آرپاتی؛ مدیر واحد هوش مصنوعی شرکت تسلا اعلام کرد که ربات تسلا در مسیر تبدیل شدن به قدرتمندترین پلتفرم توسعه هوش مصنوعی قرار دارد.

ایلان ماسک نیز گفت: “از نظر اولویت محصولات، من تصور می‌‌کنم که ربات انسان‌نما اپتیموس در واقع مهم‌ترین محصول در حال توسعه تسلا طی سال جاری به‌شمار می‌رود.” همچنین وی هنگام صحبت پیرامون پروژه اپتیموس اعلام کرد که ربات آینده شرکت تسلا می‌تواند به حل مشکل کمبود نیروی کار کمک کند. مدیرعامل تسلا ضمن اظهاراتی خاطرنشان کرد: “به باور من، اهمیت پروژه اپتیموس برای تسلا در گذر زمان احتمالا بیش‌تر از کسب‌وکار خودرو خواهد بود. چنان‌چه شما به مسائل اقتصادی فکر می‌کنید؛ در این‌صورت بایستی بدانید که نیروی کار، اساس اقتصاد را تشکیل می‌دهد. فعالیت تجهیزات در گرو استفاده از نیروی کار است. بنابراین اکنون این پرسش مطرح می‌شود که رفع مشکل کمبود نیروی کار چه پیامدهایی را به‌دنبال خواهد داشت؟ در رابطه با وضعیت اقتصاد در آن مقطع زمانی نمی‌توان با اطمینان اظهارنظر کرد؛ اما اپتیموس با چنین گرایشی عرضه خواهد شد؛ بنابراین این ربات یک محصول بسیار مهم قلمداد خواهد شد.”

ربات تسلا ابتدا در کارخانجات این شرکت به‌کار گرفته می‌شود. به گفته ایلان ماسک “چنان‌چه اپتیموس فاقد کاربرد مشخصی برای شرکت تسلا باشد؛ در این‌صورت نبایستی انتظار داشت که استفاده از این ربات برای سایرین مفید واقع شود.”

منبع Gizchina
ممکن است شما دوست داشته باشید
نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد.

اینستاگرام آی‌تی‌رسان