سامسونگ روی توسعه فناوری شارژ بی‌سیم از راه دور کار می‌کند

مدتی قبل کمپانی‌های شیائومی و موتورولا از فناوری شارژ بی‌سیم از راه دور رونمایی کردند. عملکرد این تکنولوژی شارژ بسیار علمی‌تخیلی و آینده‌نگرانه به‌نظر می‌رسد. با این‌حال 2 برند فوق تنها شرکت‌هایی نیستند که روی توسعه این فناوری کار می‌کنند.

بر اساس پتنتی که اخیرا توسط اداره ثبت اختراعات کره‌جنوبی منتشر شده است؛ سامسونگ نیز سرگرم توسعه تکنولوژی مشابهی است. این پتنت نشان می‌دهد که هنگام شارژ چندین دستگاه با قابلیت پشتیبانی از شارژ بی‌سیم، یک فرستنده برق بی‌سیم وجود دارد که می‌تواند فضای 360 درجه‌ای اطراف خود را تحت پوشش قرار دهد.

انواع مختلفی از فرستنده‌ها وجود دارند که برخی از آنها قادر به شارژ دستگاه‌های الکترونیکی در هر جهت و هر مکانی خواهند بود. با این‌حال مدل‌های دیگری نیز وجود دارند که می‌توانند دستگاه‌های مورد پشتیبانی را در فواصل مشخصی شارژ کنند. این فرستنده‌ها بسیار کاربردی به‌نظر می‌رسند.

بر اساس گزارشات، پتنت جدید مربوط به فناوری شارژ بی‌سیم سامسونگ قادر به شارژ همزمان بیش‌ از 3 دستگاه خواهد بود. این دستگاه‌ها شامل گوشی‌های موبایل، ایرفون‌های هوشمند و محصولاتی از این دست هستند.

شارژ بی‌سیم از راه دور با ملاحظات و محدودیت‌های متعددی مواجه خواهد بود

اگرچه شارژ بی‌سیم از نظر بسیاری از کاربران، مشخصه‌ای جذاب به‌نظر می‌رسد؛ اما این تکنولوژی با ملاحظات فراوانی مواجه خواهد بود؛ خصوصا آنکه فناوری شارژ بی‌سیم از راه دور می‌تواند بارهای الکتریکی مضر را در فضا پخش نماید. در واقع سرعت شارژ بی‌سیم معمولی در کشور چین نبایستی از 50 وات فراتر برود. بدین‌ترتیب اگرچه شرکت‌هایی مانند شیائومی، فناوری شارژ بی‌سیم با حداکثر توان 120 وات را در اختیار دارند؛ اما مجاز به استفاده از آن در بازار چین نیستند.

وزارت صنعت و فناوری اطلاعات چین “مقررات موقت در زمینه مدیریت رادیویی تجهیزات شارژ بی‌سیم و انتقال نیرو” را صادر کرد. در این سند، دستورالعمل‌های مربوط به انتقال نیرو و تولید شارژرهای بی‌سیم به‌صورت فهرست‌وار اعلام شده است. دستورالعمل‌ها صریحا اعلام می‌کنند که سرعت فناوری شارژ بی‌سیم نبایستی از مرز 50 وات فراتر برود. با این‌حال سند مذکور کماکان یک پیش‌نویس اولیه به‌شمار رفته و در آینده می‌تواند مورد بازنگری قرار گیرد.

شارژ بی‌سیم با سرعت بالا می‌تواند دارای تبعاتی زیان‌بار باشد

دولت چین قصد دارد تا استفاده منظم تجهیزات شارژ بی‌سیم و انتقال نیرو از منابع طیف رادیویی را کنترل نماید. بعلاوه دولت این کشور تلاش می‌کند تا از عدم ایجاد تداخل میان شارژ با فرکانس بالا و سایر خدمات رادیویی اطمینان حاصل نماید. حفظ نظم امواج هوایی مستلزم اعمال برخی محدودیت‌ها خواهد بود.

بر اساس برخی گمانه‌زنی‌ها، شارژ بی‌سیم با سرعت بسیار بالا می‌تواند مخاطرات ایمنی در برخی حوزه‌ها را به‌دنبال داشته باشد. پیامدهای ناشی از شارژ بی‌سیم با سرعت بالا می‌تواند حوزه حمل و نقل هوایی، رصد نجومی و سایر بخش‌ها را تحت تاثیر قرار دهد.

با وجود محدودیت‌های اعمال شده در چین، بسیاری از برندها کماکان سرگرم توسعه فناوری شارژ بی‌سیم هستند. در تکنولوژی شارژ بی‌سیم از راه دور، توان شارژ چندان چشمگیر نخواهد بود. در حال حاضر فناوری شارژ بی‌سیم از راه دور توسط هیچ برندی در جهان به مرحله تجاری‌سازی نرسیده است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
TCH