بیت کوین یا دوج کوین؛ کدام بهتر است؟

بازار ارزهای دیجیتال و رمزارزها، آنقدر گسترده شده است که دیگر به راحتی نمی‌توان در مورد هیچ توکن یا کوینی به قطع صحبت کرد و آن را «شت کوین»، پادشاه یا هرچیز دیگری نامید.

این بازار که از بیت کوین شروع شد، این روزها نزدیک به چندهزار نمونه ارز رمزنگاری شده داشته و با ارزش بازار بالایی، افراد زیادی را به خود مشغول ساخته است.

بیت کوین را همه می‌شناسیم، بزرگ‌ترین و گران‌ترین رمزارز بازار ارزهای دیجیتال که توسط ساتوشی ناکاماتو ساخته شد. بیت کوین هم‌اکنون در قیمت بین 19 تا 25 هزار دلار در حال نوسان بوده و بسیاری از تحلیل‌گران، نزدیک‌ترین هدف بیت کوین را رسیدن به قیمت 60 هزار دلار می‌دانند.

اما یکی از جالب‌ترین رقبای بیت کوین، طی سال‌های گذشته، کوینی به نام دوج بود! دوج کوین با تمام شوخی‌هایش ناگهان به یکی از غول‌های بازار ارزهای دیجیتال تبدیل شد و این روزها به راحتی جز 10 رمز ارز برتر بازار کریپتو کارنسی به شمار می‌رود.

اما بیایید چند تفاوت بسیار مهم بین بیت کوین و دوج کوین را با هم مرور کنیم.

بیت کوین بهتر است یا دوج کوین

  • محدودیت یا آزادی؛ مسئله این است

طبیعی است که تفاوت‌های زیادی بین این دو رمزارز وجود دارد. یکی به عنوان غول بازار ارزهای دیجیتال و دیگری به عنوان یک شوخی در این بازار به شمار می‌روند. یکی از مهمترین تفاوت‌های بیت کوین و دوج، تعداد آن‌هاست. بدیهی است که هرچیزی که کمتر تولید شود، ارزش آن بیشتر خواهد شد و البته این اتفاق در طول زمان رخ می‌دهد.

بیت کوین کلا 21 میلیون واحد داشته که باعث میشود این رمزارز چیزی شبیه به طلا باشد؛ کم و با ارزش! کم بودن یک ارز دیجیتال، خریداران و سرمایه‌داران را ترغیب به حفظ آن می‌کند. این نگهداری و یا هولد باعث کاهش عرضه در بازار و طبیعتا افزایش قیمت آن می‌شود.

اما در سوی مقابل دوج کوین محدودیت ندارد! هر روز دوج کوین‌های جدیدی وارد چرخه معاملات می‌شوند. این به مرور زمان باعث می‌شود که دوج کوین افزایش قیمت بالایی نداشته باشد. طبیعتا سقف نامحدود برای دوج کوین، باعث یک تاثیر منفی بر بازار این رمزارز می‌شود. شما فکر کنید سالانه حدود 5 میلیارد دوج کوین وارد چرخه معاملات می‌شوند!

به همین دلیل افراد بیت کوین را نگه داشته اما با دوج کوین معامله کرده و نوسان میگیرند.

بیت کوین یا دوج کوین

  • بنیاد و اعتبار

هر رمزارزی هنگام شروع فعالیت، در چیزی به اسم وایت پیپر فعالیت‌ها و اهداف خود را توضیح می‌دهد. بیت کوین در سال 2009 در یک وایت پیپر تمام اهداف خود را توضیح داد. چیزی که در این سال‌ها تقریبا قدم به قدم در حال انجام بوده و نشان از برنامه‌ریزی دقیق خالقین ناشناس این ارز دیجیتال دارد.

در سوی مقابل، دوج کوین فقط برای یک شوخی درست شد! دو مهندس نرم‌افزار برای شوخی و ایجاد یک روش پرداخت در بازی‌ها و سرگرمی‌ها، دوج کوین را با تصویر یک سگ شیبا اینو ایجاد کرده و هرگز فکر نمی‌کردند روزی رقیب بیت کوین شوند. طبیعتا دوج کوین فاقد توسعه و بنیادی شبیه به بیت کوین است!

البته این روزها، هر دوی این رقبا یعنی دوج کوین و بیت کوین، ارزهای پر ریسکی برای ورود محسوب می‌شوند!

  • سرمایه و اکوسیستم بیت کوین و دوج کوین

دوج کوین در واقع یک کپی تمام و کمال از بیت کوین است. ولی بیت کوین خود یک اکوسیستم گسترده با بودجه‌ای مناسب برای این کار است. بیت کوین در طول این سال‌ها رشد خوبی داشته و این مسیر همچنان ادامه دارد. اما دوج کوین اینگونه نبوده و گاه با پامپ‌ها و دامپ‌های عجیبی روبه‌رو می‌شود.

در واقع شاید اگر تبلیغ‌ها و توییت‌های ایلان ماسک برای دوج کوین وجود نداشت، این رمزارز روزی تا نزدیکی‌های قیمت 1 دلار پیش نمی‌رفت! هرچند باید این نکته را بگوییم که همین ماسک، با چند توییت باعث شد تا بیت کوین نیز در همان دوران با رشدی عجیب به قیمت 63 هزار دلاری رسیده و اکنون با افتی عجیب کم‌تر از آن قمیت در حال معامله باشد!

شما طرفدار کدام کوین هستید؟ آیا تابه‌حال تجربه خرید، سود و یا ضرر را با این کوین‌ها داشته‌اید؟

پیام بگذارید