زمان‌بندی عرضه اندروید 13 برای گوشی‌های سامسونگ، شیائومی، نوکیا و گوگل مشخص شد

اندروید 13 که به‌روزرسانی کوچکی از گوگل است، بالاخره منتشر شده است. شاید بگویید این تغییر جزئی بوده است ولی آن در مقایسه با تغییرات عظیم اندروید 12 و سیاست‌های گوگل برای بهبود برنامه‌های خود است.

اندروید 13 مانند یک تنظیم‌گر در گوشی همراه عمل می‌کند در نتیجه ارزش دارد که برایش ذوق داشته باشیم.

دارندگان گوشی‌های تاشو و تبلت‌ها بیشترین مزایا را از این به‌روزرسانی خواهند برد، مخصوصا با وجود قابلیت جدید Material You که به افراد این امکان را می‌دهد تا گوشی اندرویدی خود را شخصی‌سازی کنند. نکته گفتنی دیگری درباره اندروید 13 وجود ندارد ولی باید اظهار داشت که این نوع به‌روزرسانی بسیار زیرساختی بوده و چندین ماه پس از انتشار ارزش آن کاملا مشهود خواهد بود.

در مورد زمان انتشار نیز باید گفت که شرکت گوگل اندروید 13 را در مرداد ماه منتشر کرد و اولین گوشی‌هایی که آن را دریافت می‌کنند پیکسل و سپس کمی بعد سامسونگ و اوپو خواهند بود. در ادامه می‌توانید ببینید که این اندروید چه زمانی روی گوشی همراه شما فعال خواهد شد.

کدام گوشی‌ها به‌روزرسانی اندروید 13 را دریافت خواهند کرد؟

اگرچه هنوز تمام سازندگان گوشی‌های هوشمند برنامه‌های دسترسی به اندروید 13 را معرفی نکرده‌اند، اما انتظار داریم که انتشار این به‌روزرسانی مانند نسخه‌های قبلی خود یعنی اندروید 12، اندروید 11 و سایر نسخه‌ها باشد. گوشی‌های هوشمند پیکسل شرکت گوگل جزو اولین گوشی‌هایی بودند که این به‌روزرسانی را دریافت کردند، در مرحله بعد شرکت سامسونگ بود که به‌روزرسانی جدید را روی گوشی‌های هوشمند خود فعال کرد و بقیه شرکت‌ها نیز در ماه‌های آینده به آن دست خواهند یافت.

طبق گفته‌های شرکت گوگل، سامسونگ گلکسی، ایسوس، نوکیا (اچ‌ام‌دی)، موتورلا، وان‌پلاس، اوپو، ریلمی، شارپ، سونی، تکنو، ویوو، شیائومی و سایر شرکت‌ها به زودی به‌روزرسانی‌های خودشان را عرضه خواهند کرد هرچند بیشتر آنها حرفی از زمان خاصی برای انتشار نزده‌اند.

گوگل

شرکت گوگل اعلام کرده است که تمام گوشی‌های هوشمند پیکسل از پیکسل 4 اندروید 13 را دریافت خواهند کرد؛ یعنی دستگاه‌های پیکسل 4، 4XL، 4a، 4a 5G همچنین سری پیکسل 5 و 5T و پرچمداران پیکسل 6، 6a و 6 پرو. دستگاه‌های پیکسل 3a و 3a ایکس ال به‌روزرسانی نهایی شده‌اند این در حالی است که پیکسل 7 و 7 پرو با اندروید 13 وارد بازارها خواهد شد. شرکت گوگل در تاریخ 24 مرداد (15 اوت) اعلام کرد که اندروید 13 برای تمام پیکسل‌های مذکور عرضه خواهد شد که نشانه شروع به‌روزرسانی‌ها بود.

سامسونگ

دریافت به‌روزرسانی اندروید 13 روی گوشی‌های سامسونگ به شکل One UI 5 در خواهد آمد. جدیدترین نسخه اندروید در گوشی‌های سامسونگ دارای ویژگی‌هایی مانند صفحه قفل گسترده و Modes است که به ترتیب از ویژگی قفل صفحه و حالت تمرکز iOS 16 استفاده می‌کند.

سامسونگ از تمام ویژگی‌های اندروید 13 برخوردار است که شامل حالت اختصاصی‌سازی Material you و ویژگی جدید حریم خصوصی و امنیت می‌شود. برای پاسخ دادن به تماس‌ها به وسیله متن ویژگی جدیدی بوجود آمده است که Bixby Tell نام دارد. اگرچه شرکت سامسونگ گفته است که این ویژگی قرار است در سال 2023 وارد بازارها شود.

سامسونگ هنوز برنامه به‌روزرسانی را منتشر نکرده است ولی گوشی‌های هوشمند S22، S21 و S20 نسخه بتا آن را دریافت خواهند کرد. تا قبل از سال جدید، این اندروید برای مدل‌های A53, Fold 3, Z Flip 4, Z Flip 3, S22, S21, Z Fold 4 و Z به طور کامل منتشر خواهد شد. سپس باید تمامی مدل‌های S و A که در چهار سال گذشته عرضه شده بودند، این به‌روزرسانی را دریافت کنند. همانطور که بالا نیز گفتیم، تبلت‌ها و گوشی‌های تاشو بیشترین مزایا را از این به‌روز‌رسانی خواهند برد.

نوکیا

شرکت نوکیا یا همان اچ‌ام‌دی گلوبال شرکتی نیست که در عرضه به‌روزرسانی برای گوشی‌های اندرویدی خود به خوبی گذشته عمل کرده باشد اما اکنون در حال آزمایش توسعه‌دهنده این اندروید برای نوکیا XR20 است. انتظار داریم که این به‌روزرسانی بتواند تا سال آینده این مدل را به‌روز نگه دارد. پس از شفاف‌سازی برنامه‌های این شرکت، بقیه مدل‌ها نیز به جمع مدل‌هایی که این اندروید را دریافت خواهند کرد، اضافه می‌شوند.

شیائومی و ریلمی

شرکت شیائومی اکنون دارد اندروید 13 را روی گوشی‌های شیائومی 12 پرو، شیائومی 12 و می‌پد 5 آزمایش می‌کند. شرکت ریلمی نیز به همین ترتیب برنامه بتایی برای نسخه GT 2 Pro خود دارد اما هنوز لیست کاملی از تمامی مدل‌ها عرضه نکرده است. انتظار داریم که این لیست در هفته‌های آینده منتشر شود.

 

پیام بگذارید