اسمارتفونی که دوربین جلویش پیکسلهای بیشتری از دوربین اصلی‌اش دارد!

htc-one-m8-h1

در طی چند سال اخیر عکاسی با اسمارتفون پیشرفتهای زیادی داشته است. الان تقریبا هر دوربینی که بخواهید روی اسمارتفونها می‌یابید. از دوربین 41 مگاپیکسلی روی نوکیا 1020 گرفته که اندازه سنسورش در حد برخی از دوربین‌های point-and-shoot است تا دوربین 20 مگاپیکسلی روی اکسپریا Z2، نوع 16 مگاپیکسلی روی اس 5 و کلی اسمارتفون 13 مگاپیکسلی دیگر که همگی تقریبا جای دوربین‌های دیجیتال را برای ما گرفته‌اند.

در مساله دوربین‌ها چیزی که همیشه مرسوم بوده است، تعبیه دوربین بهتر در قسمت پشتی نسبت به نوعی است که در قسمت جلویی قرار می‌گیرد، اما یک استثنا در این میان وجود دارد. آیا می‌دانستید که اسمارتفونی وجود دارد که دوربین جلویش از نظر مگاپیکسل نسبت به دوربین پشتش بهتر است؟ اچ تی سی وان ام 8 با دوربین پشتی 4 مگاپیکسلی‌اش که در پشت قرار گرفته، در واقع تعداد پیکسلهای کمتری نسبت به دوربین سلفی یا جلویی 5 مگاپیکسلی‌اش دارد.

همه می‌دانیم مگاپیکسل بیشتر یعنی نمایش جزئیات بیشتر در تصاویر، اما همه چیز تعداد پیکسل‌ها نبوده و نوع پردازش تصویر هم اهمیت دارد. مثلا گاهی اوقات تعداد پیکسل بیشتر در یک سنسور کوچک می‌تواند به تصاویر پر از نویزی منتج شود که شاید هیچ کس باور هم نکند، اما بالاخره پیدا کردن دستگاهی که دوربین جلویش تعداد پیکسلهای بیشتری نسبت به دوربین اصلی‌اش دارد، مساله جالب توجهی است.

نمایش نظرات (5)