تخته نرد را چه کسی و چرا اختراع کرد؟

در زمان پادشاهی انوشیروان خسرو، پادشاه هند «دیورسام بزرگ» برای سنجش خرد و دانایی ایرانیان و اثبات برتری خود شطرنجی را که مهره‌‌های آن از زمرد و یاقوت سرخ بود، به همراه هدایایی نفیس به دربار ایران فرستاد و «تخت ریتوس» دانا را نیز گمارده انجام این کار ساخت. او در نامه‌ای به پادشاه ایران نوشت: «از آنجا که شما شاهنشاه ما هستید، دانایان شما نیز باید از دانایان ما برتر باشند. پس یا روش و شیوه آنچه را که به نزد شما فرستاده‌ایم (شطرنج) باز گویید و یا پس از این ساو و باج برای ما بفرستید». شاه ایران پس از خواندن نامه چهل روز زمان خواست و هیچ یک از دانایان در این چند روز چاره و روش آن را نیافت، تا اینکه روز چهلم بزرگمهر که جوانترین وزیر انوشیروان بود به پا خاست و گفت: «این شطرنج را چون میدان جنگ ساخته‌اند که دو طرف با مهره‌های خود با هم می‌جنگند و هر کدام خرد و دوراندیشی بیشتری داشته باشد، پیروز می‌شود.» و رازهای کامل بازی شطرنج و روش چیدن مهره‌ها را گفت. شاهنشاه سه بار بر او درود فرستاد و دوازده هزار سکه به او پاداش داد. پس از آن «تخت ریتوس» با بزرگمهر به بازی پرداخت. بزرگمهر سه بار بر تخت ریتوس پیروز شد. روز بعد بزرگمهر تخت ریتوس را به نزد خود خواند و وسیله بازی دیگری را نشان داد و گفت: اگر شما این را پاسخ دادید ما باجگزار شما می شویم و اگر نتوانستید باید باجگزار ما باشید.» دیورسام چهل روز زمان خواست، اما هیچ یک از دانایان آن سرزمین نتوانستند «وین اردشیر» را چاره گشایی کنند و به این ترتیب شاه هندوستان پذیرفت که باجگزار ایران باشد.

دانلود نسخه iOS این بازی ایرانی

 

به این داستان با کمی اغراق در کتاب‌هایی چون تاریخ طبری و تاریخ سیستان و در قسمتی از کتاب استاد بیرونی اشاره شده ولی جدا از اغراقاتی چون باجگیر شدن هندوها به‌خاطر یک بازی به ایرانی‌ها، تخته نرد یک بازی بی‌بدیل است. البته نوشته‌های پیشینیان و حتی تاریخدانان هیچ گاه دور از اغراق و اغماض نبوده و نیست و اینجاست که علم باستان شناسی برای تائید و تمیز دادن این اطلاعات واد عمل می شود. اما تائیداین نکته که این بازی نامش و شکلش و فرمش ایرانی بوده و توسط ایرانی‌ها اختراع شده کاملا” محرز و مشخص می‌باشد.

فلسفه تخت نرد و معنی و مفهوم آن و الهاماتی که از عقاید ایرانیان باستان گرفته شده:

30 مهره: نشان‌گر 30 شبانه روز یک ماه

24 خانه: نشان‌گر 24 ساعت شبانه‌روز

4 قسمت زمین: 4 فصل سال

5 دست بازی: 5 وقت یک شبانه روز

2 رنگ سیاه و سپید: شب و روز

هر طرف زمین 12 خانه دارد: 12 ماه سال

تخته نرد: کره زمین

زمین بازی: اسمان

تاس: ستاره بخت و اقبال

گردش تاس‌ها: گردش ایام

مهره‌ها: انسان‌ها
گردش مهره در زمین: حرکت انسان‌ها (زندگی)
برداشتن مهره در پایان هر بازی: مرگ انسان‌ها
معاتی و مفهوم اعداد تاس ( چرا تاس 6 عدد دارد؟؟ چرا 7 یا 8 تا نیست؟)

عدد 1: یگانگی خداوند

عدد 2: آسمان و زمین

عدد 3: اندیشه نیک؛ گفتار نیک، کردار نیک

عدد 4: ایرانیان چهار عنصر اصلی را که منبع حیات است را مقدس شمره و اعتقاد داشتند که خداوند چون انسان و آسمان و زمین را با این چهار عنصر آفریده و بقیه نعمت‌های خدا از مشتقات این عناصر هستند، پس این چهار عنصر قابل احترام بوده و عضوی از خداوند به حساب می‌آیند. به طور مثال تمام میوه ها و گیاهان جهان بخاطر وجود خاک یا آب بوجود آمده‌اند و یا انسان بدون یکی از این عناصر چهار تایی ساعتی بیش زنده نمی‌ماند! ادیان قبل از زرتشت مانند مهری‌ها و میترایی‌ها حتی برای این چهار عنصر چهار فرشته می‌شناختند که آن‌ها (الهه) زیر نظر پروردگار توانا به یاری انسان‌ها می‌شتافتند (چهار جهت اصلی و یا چهار عنصر اصلی: آب.باد.خاک.آتش و یا شمال، جنوب، شرق، غرب).

عدد 5: خورشید؛ ماه، ستاره، آتش، رعد (پنچ روشنی مقدس و روشنی طبیعت که از نعمت‌های خداست) نور از ارکان ادیان باستانی ایران بوده و خداوند را تمام ادیان بخشی از نور دانسته‌اند، همان‌طور که زرتشتی‌ها رو به نور نماز خوانده و مسلمانان می‌گویند: الله نور السماوات والارض
به‌طور کلی همه ادیان به شکلی بر این جمله اعتقاد دارند که خداوند نور آسمان‌ها و زمین است و یا در کتب مقدس یهودیان و مسیحیان دلیل اینکه خداوند را نمی‌توان دید این است که خداوند نور عظیم و بزرگیست… در این باره روایت‌های بسیار زیادی در تمام ادیان وجود دارد.

6: شش روز آفرینش (ایرانیان باستان و برخی از ادیان توحیدی بر این اعتقاد بوده و هستند که جهان طی 6 مرحله و یا 6 روز بوجود آمده است)

راستی، اگر فناوری اطلاعات در زندگی‌تون اهمیت زیادی داره، پیشنهاد می‌کنم تولبار آی‌تی را حتما نصب کنید: [نصب تولبار]

با شرکت در مسابقه “آی تی رسان” شانس خود را برای برنده شدن امتحان کنید.

41 در مورد “تخته نرد را چه کسی و چرا اختراع کرد؟”

   1. بازی نشان قدمت وتاریخ یک کشور،بااین فرض تمام بازیهای دنیامثل فوتبال بایدحرام باشد،لطفابه شعوروفرهنگ یک کشوراحترام بگذارید،

    2
    24
  1. یه نفر از اون برا قمار استفاده میکنه یه نفر با فامیلاش بازی میکنه حالشو میبره ،، شما که اینقدر حلال حروم سرت میشه نمیدونی که نمیشه همه ادما رو با یه چوب روند و قضاوت کرد ؟

   2
   31
 1. همین الان هم ایران یه عالمه نابغه و متفکر داره که متاسفانه یا رفتن یا دارن از ایران میرن. کم کم تو این کشور فقط جهل و گمراهی می مونه و بس. بیاید به خودمون کمک کنیم. یاد بگیریدم دانش کسب کنیم. روشن فکر کنیم. از باورهای محدود کننده دوری کنیم. برای صداقت، عشق، اخلاق و عدالت و هنر ارزش قائل باشیم. باشد که به روزگار اوج یکبار دیگه برگردیم.

  1
  31
 2. شما رو نمیدونم ولی من از بازی ای که با شانس و تاس باشه لذت نمیبرم و همون شطرنج رو ترجیم میدم به تخته نرد و….

  40
  6
  1. رهگذر تنها

   جسارتا زیاد سنگ ایرانی بودن را به سینه ات نزن چرا که ایرانی نیستی بلکه امتزاج نسل اعراب و مغولان و… هستی، تو اگر ایرانی بودی خلوصیت میداشتی.

   13
   4
 3. درود بر پگاهتان و شاد باش و تندرست ۱۳۹۷/۱/۵
  و پر برکعت سال نوروز باستان بر همگان باد۰
  لذت بردم از مطالب ذکر شده۰ مچکرم
  در مورد تقلب۰ با افرادی که یکبار در بازی تقلب کردند ۰دگر با آنها بازی نکنید۰
  و مطلب دیگر اینکه چهار نوع بازی که در تخته وجود دارد تا آنجای که من آماتور میدانم۰ ا – شش در
  ۲ – محبوس نام دارد۰ ۳ – گل بهار ۴ – بهار است۰

  12
 4. ممنون از اطلاعات خوبتون فقط دوست داشتم بدونم دلیلش چیه که ٢۵٣۵ گذاشتن؟؟ ممنون میشم اگه جواب بدید

  2
  14
 5. سلام
  اطلاعات خوبی بود فقط با این قسمتی که در مورد عدد 4 نوشتید مخالفم:
  ( پس این چهار عنصر قابل احترام بوده و عضوی از خداوند به حساب می‌آیند )
  به نظرم خدایی که با ما اشتراک داشته باشه خدا نیست.

  7
  4
 6. مهدی هستم از ایذه،ما نباید فقط به نیاکانمون افتخار کنیم بلکه باید با کارامون واسه این خاک اریایی تلاش کنیم تا اسم بزرگانمون تا ابد پابرجا بمونه

  1
  27
 7. سپاس ازاطلاعات شما.ببینیدایرانیان باستان حتی دربازیهانیزچقدرباهوش بودندکه ازاسمان وزمین وروزگاراستفاده می کردندافتخارمی کنم به ایرانی بودنم

  21
 8. ممنونم از اطلا عات کامل واموزنده شما وقتی میخوندم یه احساس قشنگ ولذت بخش توام با افتخاربه من دست دادامیدوارم بازم از مطالب اموزنده شما استفاده کنم موفق باشید

  14
 9. مرسی از حامد محمدپور واقعا جالب و تحسین برانگیزه
  ایرانیا هرچی بسازن حتما یه حکمتی توش هست!

  1
  23

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا