گوگل آلفا Go در مقابل قهرمان جهان پیروز شد

گوگل آلفا Go در مقابل قهرمان جهان پیروز شد

شما ممکن است خوانده باشید که گوگل آلفا Go، هوش مصنوعی گوگل DeepMind، در پنج سری با قهرمان جهان مسابقه تخته Go، رقابت کرده‌ است. گوگل آلفا، پیروزی‌های خود را مقابل قهرمان جهان، لی سدول، در سه مسابقه اول حفظ کرد، اما در مسابقه چهارم از لی باخت. اما متاسفانه لی در مسابقه نهایی نیز، بازی را واگذار کرد.

go-board-640x385آلفا Go، قهرمان جهان بازی Go را با نتیجه 4-1 برد، اما این بردها، به آسانی برای این ماشین به ارمغان نیامد. همه بازی‌ها بسیار نزدیک بودند و مسابقه نهایی نیز از این قاعده مستثنی نبود. هردو طرف، مبارزه سخت و عمیقی داشتند و بازی‌ها به وقت اضافه می‌رفت که در نهایت، آلفا Go، پیروزی را به چنگ می‌آورد.

دمیس حسابیس، بنیانگذار DeepMind، گوگل آلفا Go، بازی را برد اما در ابتدا یک اشتباه بزرگ انجام داد. حسابیس می‌گوید:

وقتی شما در مقابل بهترین بازیکن، قرار می‌گیرید، کوچکترین اشتباه هم هزینه سنگینی برای‌تان خواهد داشت، اما گوگل آلفا Go توانست با چنگ و دندان به راه امن خود ادامه داده و پیروز میدان شود.

در کنفرانس پس از بازی، سدول بیان داشت که از دیدگاه روان‌شناختی، تجربه این بازی چقدر دشوار بود و همچنین اشاره کرد، غمگین است از اینکه چرا رقابت در برابر این هوش مصنوعی پایان یافته‌ است.

گوگل یک میلیون دلار جایزه برای برنده این مسابقه گذاشته‌ بود که سدول شانس یکسانی برای برد آن داشت. پس از اینکه گوگل این جایزه را برد، همه آن را به موسسه‌های خیریه بخشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا