هکری موفق به اجرای اندروید مارشملو بر روی گوشی لومیا ۵۲۵ شد!

مایکروسافت اخیرا با لو دادن کلیدهای ورود به قلمرو Secure Boot یا «بوت امن» در قلب سیستم‌عامل ویندوز، این امکان را در اختیار کاربران قرار داده است که سیستم‌عامل‌های دیگری را روی دستگاه‌های ویندوزی محافظت شده توسط بوت امن، نصب و اجرا کنند.

در کامپیوترهای شخصی این مسئله چندان حائز اهمیت نیست، چرا که بسیاری از مادربردها خود به کاربران اجازه می‌دهند از طریق تنظیمات BIOS بوت ایمن را غیرفعال کنند، اما همچنان که انتظار می‌رفت، دسترسی به کلیدهای بوت امن، هکرها را قادر ساخته است که سیستم‌عامل‌های دلخواه خود را روی گوشی‌های ویندوزفونی و تبلت‌های مجهز به ویندوز RT نصب کنند.

اکنون نیز هکری به نام Triszka Balazs موفق شده است اندروید مارشملو را بر روی گوشی ویندوزی لومیا ۵۲۵ اجرا کند. هنوز مشخص نیست که آیا او از حفره بوت امن استفاده کرده یا خیر، اما وی طی یادداشتی خاطرنشان ساخته است که یک اکسپولیت ریست برای تراشه‌های سری S4 در اختیار دارد و هر دستگاهی که از WP Internal برای قفل‌گشایی بوت‌لودر پشتیبانی می‌کند، قادر است سیستم‌عامل اندروید را نیز اجرا نماید.

او همچنین گفته است که راه انداختن تمامی درایورهای سخت‌افزاری، کار بسیار دشواری بوده و تنها در اختیار گرفتن کنترل نمایشگر لومیا ۵۲۰ و ۵۲۵ چندین ماه زمان برده است.

او وعده داده است که ظرف یکی دو هفته آینده، یک نسخه پیش نمایش ویژه توسعه دهندگان را منتشر خواهد کرد تا ویندوز فونی‌ها هم بتوانند طعم اندروید را روی گوشی‌های خود بچشند.

lumia-525-android-800x553

نمایش نظرات (3)