آموزش کار با تماس صوتی تلگرام و هر آن چیزی که بایستی بدانید

چندی پیش شرکت تلگرام اعلام کرد که امکان برقراری تماس صوتی تلگرام برای کاربران این پیام‌رسان در کشورهای اروپایی فعال شده است. اخیرا نیز این قابلیت برای کاربران ایرانی امکان‌ پذیر شد. از این پس کاربران ایرانی تلگرام می‌توانند از این امکان برخوردار شوند. با آی‌تی‌رسان و توضیحاتی جامع در ارتباط با این قابلیت جدید همراه باشید.

برای این کار لازم است اپلیکیشن تلگرام را به آخرین نسخه به‌روزرسانی کنید. پس از آن کافیست یکی از افرادی که قبلا تماس صوتی برایش فعال شده با شما تماس بگیرد یا یک تماس از دست رفته از وی داشته باشید. توجه کنید که این شخص حتما باید با شماره ایران با شما تماس حاصل کند. با این حال به نظر می‌رسد در حال حاضر این قابلیت برای تمام کاربران ایرانی فعال شده است.

 

 

در گوشه سمت راست صفحه فردی که قصد مکالمه با او را دارید، علامت تماس صوتی را خواهید دید و با کلیک روی آن می‌توانید با شخص مورد نظرتان تماس صوتی برقرار کنید. البته به شرطی که طرف مقابل شما نیز آنلاین باشد و تلگرام خود را به آخرین نسخه آپدیت کرده باشد. در صورتی که تلگرام طرف مقابل به‌روزرسانی نشده باشد، پیغامی در صفحه گوشی نمایش داده می‌شود که این مورد را اخطار بازگو می‌کند.

 

پس از فعال شدن این قابلیت برای شما با بیرون کشیدن منوی کشویی اپلیکیشن تلگرام، تب جدیدی به اسم Calls را مشاهده می‌کنید که تاریخچه تماس‌های‌تان در آن ذخیره می‌شوند. در تنظیمات حریم خصوصی تلگرام (Privacy and Security) نیز گزینه‌ای در نظر گرفته شده تا بتوانید دریافت تماس از کاربران تلگرام را محدود کنید. در این قسمت سه گزینه می‌بینید که به ترتیب دریافت تماس از همه کاربران، دریافت تماس فقط از مخاطبین و مسدود سازی تمام تماس‌ها را شامل می‌شود.

این رو هم بخون:

بد نیست بدانید نیاز به شماره تلفن کاربر برای تماس ضروری نیست. اگر تنها آی‌دی یک کاربر را دارید نیز می‌توانید با او تماس صوتی برقرار کنید؛ به شرطی که شخص مقابل تماس صوتی را برای همه باز گذاشته باشد. بعد از آن که مکالمه برقرار شود، سه آیکون به صفحه‌ تماس اضافه خواهد شد. توسط آیکون اول می‌توانید صدای میکروفون را قطع کنید. توسط آیکون دوم قادر هستید صدای شخص مقابل را به بلندگوی گوشی انتقال دهید و توسط آیکون سوم نیز می‌توانید در حین گفتگوی صوتی به صفحه‌ چت برگردید.

تمامی تماس‌های صوتی تلگرام رایگان هستند و برای امنیت بیش‌تر رمزنگاری شده‌اند. این یعنی نه خود سازندگان تلگرام و نه هیچ کس دیگر قادر به شنود این مکالمات نخواهند بود. تلگرام برای این که از امنیت مکالمه‌ها کاملا مطمئن شوید، شیوه جالبی به کار برده که در هنگام برقراری تماس، 4 ایموجی برای شما و مخاطب مورد نظر به نمایش در می‌آید که اگر برای هر دو یکسان بود، می‌توانید اطمینان داشته باشید که تماس شما در امنیت کامل برقرار می‌شود.

کیفیت تماس صوتی و در نتیجه حجم مصرفی در هر دقیقه به کانکشن اینترنت شما بستگی خواهد داشت. در تست‌هایی که تاکنون انجام شده برای هر دقیقه مکالمه حجمی بین 200 تا 350 کیلوبایت استفاده شده است. تلگرام برای کنترل مصرف دیتای این تماس‌ها هم تنظیمات کاملی در نظر گرفته است. در تنظیمات اپلیکیشن می‌توانید میزان مصرف دیتا برای هر تماس را با کاهش 25 الی 30 درصدی کیفیت تماس پایین بیاورید. برای استفاده از این گزینه می‌توانید به تنظیمات تلگرام و بخش Data and Storage و سپس گزینه Use Less Data مراجعه کنید.

کیفیت صدا در تماس‌های صوتی به‌صورت هوشمند و بر اساس سرعت اینترنت تعیین خواهد شد تا با عملکردی مانند سایت‌های پخش ویدیوی آنلاین، امکان تداوم تماس بدون وقفه و تاخیر میسر شود. به این معنا که هرچه سرعت پایین‌تری داشته باشید، کیفیت صدای شما بیش‌تر کاهش داده خواهد شد تا با کم شدن حجم صدا، رد و بدل کردن آن سریع‌تر شود.

تماس‌های صوتی تلگرام از کیفیت بسیار خوبی برخوردارند و حتی با اینترنت ضعیف هم می‌توانید مطمئن باشید که صدای واضح و شفافی می‌شنوید. البته صدای طرف مقابل با اندکی تاخیر دریافت می‌شود که مسئله چندان نگران کننده‌ای نیست و مطمئنا با ارائه آپدیت برطرف می‌شود. بعد از قطع مکالمه پنجره‌ای برای شما نمایش داده خواهد شد که شما می‌توانید از 1 تا 5 ستاره به مکالمه‌ خود امتیاز دهید تا تلگرام قادر به کنترل کیفی خدمات صوتی خود در آینده باشد.

بخشی جالب و کاربردی با عنوان Exception نیز در تنظیمات تماس وجود دارد که از این قسمت می‌نوانید در صورتی که تماس را فعال گذاشته باشید، به عنوان لیست سیاه و در صورتی که تماس را بسته باشید، به عنوان لیست سفید استفاده کنید. در صورتی که تماس صوتی را به طور کامل غیرفعال کرده‌اید، می‌توانید با استفاده از گزینه Exception افرادی را به عنوان استثنا مشخص کنید تا در عین آن‌که امکان برقراری تماس صوتی برای همه غیرفعال است، اشخاص حاضر در این لیست امکان برقرار کردن تماس را با شما داشته باشند.

در صورتی که تماس صوتی را باز گذاشته‌اید، می‌توانید از گزینه Exception به عنوان یک لیست سیاه استفاده کنید. مثلا اگر مزاحمی دارید می‌توانید به جای مسدود کردن همه تماس‌ها، این فرد را به این لیست اضافه کنید تا اجازه تماس گرفتن با شما را نداشته باشد. البته این لیست تنها افراد حاضر در مخاطبین شما را پوشش می‌دهد. در صورتی که مزاحم شما یک فرد ناشناس است و شماره‌ای از او ندارید، کافی‌ست اکانتش را Block کنید. نکته‌ای که باید به آن توجه کنید، این است که حتی اگر دریافت تماس‌های صوتی خود را خاموش کرده باشید، هم‌چنان قادر به برقراری تماس صوتی با دیگران خواهید بود و محدودیتی در این زمینه نخواهید داشت.

1 دیدگاه
  1. فریده می گوید

    سلام سوال دارم. من با کسی تماس گرفتم تو تلگرام. اشتباهی دستم رو کال خورد. زود قطع کردم اما گزارش تماس تو صفحه چت نیومد. ولی برای بقیه دوستام امتحان کردم اما گزارش میس کال من تو چتمون هست.
    این یعنی شخص اول مکالمات منو مسدود کرده؟

    ۱

یه نظری بده!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از دیدگاه شما سپاسگزاریم