تشخیص سرطان روده در کمتر از یک ثانیه با کمک هوش مصنوعی

آزمایش‎‌های پزشکی همواره دلهره‌آور و ترسناک بوده‌اند چراکه نتیجه آن مشخص نیست و همان‌قدر که ممکن است خبرهای خوبی را به ما بدهند، به همان اندازه نیز ممکن بوده نتایج این آزمایش‌ها حامل خبرهای بدی باشند. درواقع، بخش قابل‌توجهی از این ترس و دلهره از مشخص نبودن نتیجه و به دنبال آن، انتظار چند روزه برای دریافت نتایج نشات می‌گیرد و همین مسئله، ممکن است بسیار آزاردهنده باشد.

اما محققان ژاپنی در تلاشند تا با کمک فناوری هوش مصنوعی این مشکل را برطرف کنند. اخیرا این محققان موفق به توسعه نرم افزاری شده‌اند که طبق ادعای آن‌ها قادر است در کمتر از یک ثانیه، سرطان روده را در افراد تشخیص دهد. در خلال آزمایش‌های انجام شده، هوش مصنوعی توسعه داده شده توسط این تیم توانست از طریق تصاویر آندوسکوپی بزرگ‌نمایی شده، آدنوم‌های کولورکتال را که درواقع، تومورهای خوش‌خیمی‌ با قابلیت تبدیل شدن به سرطان هستند، شناسایی کند.

هوش مصنوعی

این سیستم با استفاده از فناوری یادگیری ماشینی و از طریق تطابق نمونه عکس‌های ثبت‌ شده با بیش از 30 هزار تصویر دیگر، قادر به شناسایی سریع عامل سرطان خواهد بود. دکتر یویچی موری از دانشگاه Showa یوکوهاما، نتایج این تحقیق را در United European Gastroenterology Week بارسلونا ارائه و عنوان کرد که این روش می‌تواند مانع از انجام عمل‌های جراحی غیرضروری بر روی تعداد زیادی از بیماران شود.

موری در ادامه افزود که این فناوری به ما کمک خواهد کرد تا بتوانیم پولیپ‌های (سرطانی) آدنوماتوز را به‌طور کامل از بدن بیمار برداشته و از پلیپکتومی‌(برداشتن) غیرضروری پولیپ‌های غیرنئوپلاستیک و غیرسرطانی جلوگیری خواهد شد. بااین‌حال، هنوز سیستم طراحی شده نتوانسته مجوزهای مورد نظر را کسب کند، اما آقای موری اعتقاد دارد که نتایج این پژوهش می‌تواند کاربردهای کلینیکی فراوانی داشته باشد.

  
7 دیدگاه
 1. Maahdi2000 می گوید

  تکنولوژی خیلی پیشرفت کرده
  ایشالله به زودی خیلی از بیماری ها هم اینطوری حل بشن

 2. MahsaMahdavi می گوید

  به زودی روش های نوین درمانشم حتما کشف میکنن

 3. سعید می گوید

  شما تو تصویر عکس سی تی اسکن رو گذاشتین ولی مطلب درباره تصاویر اندوسکوپیه،بلاخره متن درسته یا تصویر
  چند وقت پیش خبری بود که نرم افزار خیلی راحت از روی تصاویر ماموگرافی سلول های سرطانی سینه رو تشخیص بده، این نرم افزارها خیلی میتونن به سرعت بخشیدن روند تشخیص کمک کنن البته به شرطی که پزشکای رادیولوژی رو تنبل نکنه

  1. محمد قریشی می گوید

   با سلام
   در منبعی دیگر این عکس قرار داده شده بود.

 4. اشکان موسوی می گوید

  چقدر خوبه این هوش مصنوعی تو پزشکی هم حتی بکار میاد

 5. taha می گوید

  خوبه دیگه طرف راحت میره ازمایش میده همون لحظه خیالش راحت میشه لازم نیست ۱هفته صبر کنه

 6. Arta20 می گوید

  مجوزش باید هرچه زودتر بدن چون خیلی کاربرد داره تو پزشکی

یه نظری بده!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از دیدگاه شما سپاسگزاریم