همه چیز در رابطه با سمند شاسی بلند ایران خودرو

نام سمند شاسی بلند یا به اصطلاح همان SUV که بایستی آن را یک کراس اور شهری دانست، چند سال پیش توسط بسیاری دهان به دهان چرخید و هنوز هم بین مردم رواج دارد. اما ماجرا چیست و آیا واقعا باید منتظر سمند شاسی بلند باشیم؟ اصلا در صورت تولید، قیمت سمت شاسی بلند چقدر خواهد بود؟

با توجه به آنکه تب خودروهای شاسی بلند این روزها در کشور بسیار داغ است و طیف گسترده‌ای از علاقه‌مندان به آن روی آورده‌اند، پس انتظار می‌رود که بزرگ‌ترین سازنده خودروی کشورمان سرانجام دست به طراحی و تولید این اتومبیل بزند تا بلکه بخشی از این نیاز را با یک محصول وطنی پاسخ دهد. از آن‌جایی که سمند به عنوان خودروی ملی رونمایی شد، بسیاری از مردم اخبار تولید سمند شاسی بلند را دنبال می‌کنند و منتظر رونمایی از یک محصول خاص در بین محصولات ایران خودرو هستند.

چند سال پیش طرحی نیز در برخی از وب‌سایت‌های خبری دست به دست شد و خبر از تصویر نهایی این خودرو می‌داد و گفته شد که تا پیش از سال ۱۴۰۰ سمند شاسی بلند رونمایی خواهد شد. اما همان‌طور که می‌دانید، اکنون در سال 1401 هستیم و همچنان همان ماشین‌های بی‌کیفیت ایران خودرو تولید می‌شوند و خبری از یک خودروی ملی لوکس و شاسی بلند نیست. البته از همان ابتدا هم مشخص بود که چنین طرحی یک نمونه نهایی نیست و شاید بیشتر از همه، یک شبیه‌سازی از سواری سمند فعلی در قالب کراس اور آن باشد!

البته طراح این محصول کار خودش را به خوبی انجام داده بود و یک طرح زیبا از یک خودروی خاص و ملی با ظاهری اسپرت ارائه داد که رگه‌هایی از سمند هم در آن دیده می‌شود. در همان زمان یکی از طراحان خوش ذوق کشورمان با نام مرتضی الاد طرحی را در نرم‌افزار 3D Max ساخت که به شایعات ساخت سمند شاسی بلند دامن زد. در واقع این طرح آن‌قدر ظریف و با جزئیات بود که همه ساخت آن را باور کرده بودند! این خودرو «گنو» نام داشت؛ نام یک کوه در هرمزگان!

اما بایستی پرسید آیا به‌راستی سمند شاسی بلند تولید می‌شود؟ آیا زمزمه‌هایی که چند سال پیش توسط حتی مدیران ایران خودرو نیز تایید ضمنی شد، به حقیقت خواهد پیوست؟

زمان عرضه و قیمت سمند شاسی بلند

در آن روزها با توجه به سوابق گذشته حدس زده می‌شد که زمان احتمالی ورود این محصول به بازار، اواسط سال ۱۳۹۸ و یا ۱۳۹۹ باشد اما بعد از خبرساز شدن طرح‌هایی از سمند شاسی بلند ایران خوردو، بالاخره این شرکت واکنش نشان داد و رسما تولید محصول شاسی بلند با این طرح‌ها را تکذیب کرد. ایران خودرو گفت که اصلا امکان تولید چنین محصولی وجود ندارد! بنابراین «گنو» و طرح‌های دیگر در حد همان یک طرح ساده و زیبا باقی خواهند ماند و نباید منتظر زمان عرضه آن‌ها باشید!

جالب است بدانید که قیمت سمند شاسی بلند برای سال ۱۳۹۷ در حدود ۶۰-۷۰ میلیون تومان اعلام شده بود که این روزها در حد یک شوخی کاملا جدی است (!) که اشک شما را در خواهد آورد.

تجربه نشان داده که اگر ایران خودرو تصمیم به تولید چنین محصولی هم بگیرد، خیلی بعید است از نام سمند بر رویش استفاده کند! وقتی در کشور ما خودرویی چون تیبا با کمی تغییر ظاهری و به اصطلاح فیس‌لیفت، نام جدید ساینا را گرفته و محصول بعدی نیز کوییک نامیده می‌شود، چرا یک اتومبیل با سگمنت کاملا تازه، از همان نام قدیمی استفاده کند؟ پس این احتمال را بدهید در صورت تولید یک شاسی بلند، نامی جدید را هم برای آن بشنوید. گرچه با توجه به سابقه بد خودروسازهای ایرانی و علاقه عجیب به ساخت محصولات ده‌های گذشته، بعید است که مدیران کمی فسفر بسوزانند و خودروی شاسی بلند داخلی در حد استانداردهای روز دنیا بسازند!!

نمایش نظرات (23)