پاسخ به 15 پرسش پرتکرار پیرامون طرح رجیستری موبایل که شاید سوال شما هم باشند!

طرح رجیستری موبایل یکی از بزرگترین طرح‌های وزارت ارتباطات بود که پس از ده سال سرانجام در سال 97 اجرایی شد و توانست تاثیر قابل توجهی در وضعیت قاچاق تلفن‌های همراه داشته باشد، بر اساس آمار با اجرای طرح رجیستری چیزی در حدود 80 درصد واردات گوشی به سمت مبادی قانونی هدایت شد. رجیستری گوشی در مبادی ورودی اتفاق می‌افتد و خریداران صرفا باید پس از خرید تلفن همراه، گوشی رجیستر شده خود را فعال کنند، اما بسیاری برای فعال سازی رجیستری موبایل خود با مشکل مواجه می‌شوند.

مشکلات مربوط به طرح رجیستری عموما به بخش فعال‌سازی سیم‌کارت برروی گوشی مربوط است، در طرح رجیستری خریداران باید گوشی خود را در سامانه همتا ثبت و پیامک فعال‌سازی را دریافت کنند که گاها فعال‌سازی گوشی در طرح رجیستری با مشکل مواجه می‌شود.

با توجه به دیدگاه‌های دریافت شده از کاربران در مطالب مربوط به طرح رجیستری در آی‌تی‌رسان قصد داریم تا در این مطلب به پاسخگویی سوالات پرتکرار شما بپردازیم.

لازم به ذکر است اگر به سوالی پیرامون این طرح برخورد کردید که در این مقاله و مقالات دیگر ما نبود لطفا ابتدا مارا در اینستاگرام فالو کرده و سپس از طریق دایرکت مطرح کنید تا پاسخ دهیم. به دلیل واضح بودن سوالات و پاسخ‌ها، سوالات کاربران عینا تکرار و پاسخ به صورت کوتاه در ادامه خواهد آمد:

در صورت نیاز به مشاوره رایگان در رابطه با رجیستری می‌توانید پیج ما را در اینستاگرام (itresancom@) فالو کرده و به ما دایرکت بدهید.

1- آیا من باید گوشی خودم را رجیستر کنم یا فروشنده؟

پاسخ: وظیفه رجیستری گوشی بر عهده شما و فروشندگان نیست، رجیستری گوشی در گمرک و مبادی ورودی به کشور رخ می‌دهد و گوشی‌هایی که به صورت قانونی به کشور وارد می‌شوند، همان ابتدا در سامانه همتا ثبت شده و رجیستری خواهند شد.

اما پس از خرید گوشی نیاز است تا رجیستری آن فعال شود، در واقع تنها کاری که شما یا فروشنده باید انجام دهید، فعال سازی رجیستری گوشی است.

2- فعال‌سازی رجیستری گوشی هزینه دارد؟

پاسخ: خیر، فعال‌سازی رجیستری گوشی کاملا رایگان و ساده است و همه می‌توانند این‌کار را انجام دهند، بنابراین اگر فروشنده‌ای خواست برای فعال‌سازی رجیستری از شما هزینه دریافت کند، قبول نکنید، گوشی را خریداری کرده و سپس خودتان با ثبت کد گوشی در سامانه همتا، فعالش کنید. دریافت هزینه برای فعال‌سازی گوشی غیرقانونی است.

3- روش فعال‌سازی رجیستری گوشی چگونه است؟

پاسخ: بسیاری با فعال کردن گوشی در طرح رجیستری مشکل دارند اما در واقع این کار بسیار آسان است. برای فعال‌سازی باید کد IMEI گوشی را در سامانه همتا ثبت کنید. کد IMEI گوشی بر روی یک برچسب در جعبه گوشی مشخص است، نکته مهم آن است که IMEI به تعداد درگاه‌های سیمکارت گوشی خواهد بود، یعنی یک گوشی دوسیمکارته، دو کد IMEI دارد.

بهتر است با گوشی #06#* را شماره‌گیری کنید، با این کار کد IMEI برای‌تان به نمایش در‌می‌آید. کد به نمایش درآمده را با کد موجود بر روی جعبه گوشی مطابقت دهید.

حال شماره #7777* را شماره‌گیری کنید، در صفحه به نمایش درآمده گزینه 2 یعنی فعال‌سازی را انتخاب کنید، در صفحه بعدی کد IMEI گوشی را وارد کرده و ارسال را بزنید، در صفحه جدید باید شماره موبایلی که می‌خواهید گوشی با آن فعال شود را وارد کرده و در مرحله بعد کد 6 رقمی فعال‌سازی که بر روی جعبه یا کارت گارانتی وجود دارد را وارد کنید.

در قسمت بعد اطلاعات وارد شده، یک بار به نمایش درمی‌آید، اطلاعات را چک کرده و در صورت تایید، عدد یک را ارسال کنید. در نهایت پیام فعال‌سازی گوشی برای شما ارسال می‌شود.

اگر با این روش فعال‌سازی گوشی در طرح رجیستری مشکل دارید، می‌توانید از طریق اپلیکیشن همتا یا سایت این سامانه نیز این کار را انجام دهید.

4- رجیستر کردن سامسونگ و آیفون فرقی دارد؟

پاسخ: تفاوت خاصی وجود ندارد. دلیل جدا کردن مقالات مربوط به این بحث به دلیل عدم آشنایی کاربران برای تطبیق آموزش‌های مربوط به هر برند است. البته دسترسی به IMEI هر گوشی نیز متفاوت است.

5- آیا گوشی دو سیم‌کارته را باید دوبار رجیستر کنیم؟ رجیستر برای هر اسلات سیم‌کارت لازم است؟

پاسخ: برای فعال‌سازی گوشی‌های دو یا چند سیم‌کارته کافیست که کد فعال‌سازی برای اسلات اول استفاده شده و نیازی به فعال‌سازی اسلات‌های بعدی نیست. اگر پیامکی پیرامون عدم فعال‌سازی دریافت کردید وضعیت سیم کارت را در سامانه همتا چک کنید.

6- با فعال سازی گوشی این پیام برای من ارسال می‌شود” شناسه قانونی نمی‌باشد” باید چکار کنم؟

پاسخ: متاسفانه گوشی شما از به صورت قاچاق وارد شده و فروشنده بایستی گوشی را پس بگیرد. می‌توانید گوشی را به فروشنده پس داده و پول خود را دریافت کنید. اگر فروشنده از عودت پول خودداری کرد به تعزیرات شکایت کنید.

اگر گوشی مورد نظر قبل از طرح رجیستری خریداری و استفاده شده باشد نیز به پیام‌ها توجه نکنید.

7- برای من یک گوشی از خارج از کشور ارسال شده، برای فعال‌سازی آن در طرح رجیستری باید چه کاری انجام بدهم؟

پاسخ: اگر دوستان شما در خارج از کشور یک گوشی را خریداری کرده و برایتان ارسال کرده‌اند، یا خود شما مستقیما از سایت‌های چینی یا سایتی مانند آمازون یک گوشی خریداری کرده‌اید و گوشی با پست بین‌الملل‌ برای‌تان ارسال شود، گوشی در گمرک توسط مامورین کشور رجیستری خواهد شد و هنگامی که گوشی به دست شما می‌رسد، تنها باید حق ورودی و هزینه رجیستری را به پست پرداخت کرده و مانند روالی که در بالا توضیح داده شد، رجیستری گوشی خود را فعال کنید.

8- اگر خودم در سفر به خارج از کشور یک گوشی خریداری کنم، چگونه رجیستری می‌شود؟

پاسخ: پاسخ به این سوال کمی دشوار است؛ زیرا قوانین رجیستری برای گوشی مسافری چندین مرتبه دست‌خوش تغییر شده، در گذشته مسافرانی که برای خود گوشی خریداری کرده بودند، هنگام ورود به کشور در فرودگاه به صورت حضوری گوشی خود را در باجه‌های مخصوص، رجیستری می‌کردند و سپس می‌توانستند از گوشی استفاده کنند. در حال حاضر و بر اساس آخرین قوانین، به علت شیوع ویروس کرونا و جلوگیری از تجمع مسافران، رجیستری به صورت غیرحضوری انجام می‌شود.

معاون فنی گمرک در خصوص آخرین قانون رجیستری گوشی مسافری اعلام کرد: بر اساس پیگیری‌های صورت گرفته، فرایند رجیستری تلفن همراه از اول دی ماه 1399 به صورت غیر حضوری صورت می‌گیرد، به این ترتیب تنها وظیفه مسافران در فرودگاه احراز هویت است که این کار با دستگاه‌های بارکدخوان تنها در یک دقیقه انجام خواهد شد.

در طی این فرایند پیش‌بینی شد که اظهارنامه مسافری توسط آژانس‌های مسافری در هواپیما توزیع و تکمیل شود، در این اظهارنامه باید مشخصات گوشی از جمله شماره IMEI درج شده باشد. در ادامه این فرایند نیروهای گمرک، گوشی و پاسپورت را بازدید خواهند کرد و بارکد پاسپورت و IMEI گوشی را با دستگاه بارکدخوان به سیستم منتقل می‌کنند. احراز هویت مسافر با این کار به اتمام می‌رسد و او تا یک ماه زمان دارد تا با ورود به سامانه گمرک نسبت به رجیستری گوشی خود اقدام کند.

9- هزینه رجیستری گوشی چقدر است؟

پاسخ: اگر گوشی تلفن همراه را خود به صورت مسافری وارد کشور کنید یا از طریق پست برای شما ارسال شود، هزینه‌ای معادل با 20 تا 25 درصد قیمت روز گوشی، از شما دریافت خواهد شد.

10- آیا می‌توان یک گوشی رجیستری نشده خریداری کرده و بعد خودمان آن را رجیستر کنیم؟

پاسخ: خیر، گوشی که به کشور وارد شده و رجیستر نشده باشد غیرقانونی است، البته برخی از افراد به صورت غیرقانونی و با دریافت هزینه بالا، گوشی را رجیستری می‌کنند اما بهتر است به سراغ اینگونه راه حل‌ها نباشید، زیرا اعتباری به این روش‌ها نیست و ممکن است در آینده تمامی گوشی‌هایی که به صورت غیرقانونی در طرح رجیستری فعال شده باشند با مشکل مواجه شده یا از شبکه خارج شوند. بهتر است گوشی رجیستری شده و قانونی خریداری کنید.

11- اگر گوشی پس از یک ماه ورود به کشور رجیستر نشود چه اتفاقی می‌افتد؟

پاسخ: شبکه گوشی شما غیر فعال شده و عملا متحمل ضرر خواهید شد. به هیچ وجه این موضوع را تست نکنید چرا که در صورت غیرفعال شدن شبکه مشکلات زیادی خواهید داشت و شاید دیگر نتوانید گوشی خود را رجیستری کنید.

12- آیا می‌توان از گوشی رجیستر نشده استفاده کرد؟

پاسخ: بله، رجیستری تنها مربوط به سیمکارت شماست، اگر گوشی رجیستری نشود، سیمکارت آن بعد از یک ماه غیرفعال شده و شما نمی‌توانید با کسی تماس بگیرید یا از نت همراه استفاده کنید، اما دیگر بخش‌های گوشی به طور کامل قابل استفاده خواهد بود، همچنین می‌توانید گوشی را با وای‌‌فای به اینترنت وصل کنید.

قاچاق گوشی مسافری

13- رجیستری گوشی دست دوم به چه صورت است؟

پاسخ: اگر گوشی رجیستر نشده باشد که بهتر است قید معامله را بزنید، اما اگر گوشی رجیستر شده باشد تنها کافی است در سامانه همتا مالک آن را تغییر دهید، اینکار باید توسط فروشنده (مالک اصلی) صورت بگیرد.

14- من مدتی پیش گوشی دست دو خریداری کرده‌ام. حال وقتی سیم کارت ایرانسل را درون اسلات اول می‌اندازم آنتن دچار قطع و وصلی می‌شود ولی در اسلات دوم مشکلی ندارد، آیا مشکل از طرح رجیستری است؟

پاسخ: در طرح رجیستری دو حالت بیشتر وجود ندارد: اولا گوشی به طور قانونی وارد شده و رجیستر شده است و بدون مشکل بایستی فعال باشد. در حالت دوم اینکه گوشی قاچاق بوده و رجیستر نشده و صرفا یک‌ماه بدون مشکل فعال خواهد بود و بعد از آن به طور کلی غیرفعال می‌شود! به معنای دیگر در طرح رجیستری تعارفی وجود ندارد، اگر بنا بر قطعی باشد انجام می‌شود و قطعی مرحله‌بندی‌شده در کار نیست، پس اگر در آنتن خود دچار مشکل هستید، مشکل از طرح رجیبستری نیست.

15- من گوشی سامسونگ خریدم و از سیم یک استفاده می‌کردم چند روز پیش خواستم از سیم‌کارت دوم استفاده کنم که موقع شماره گیری پیام “در شبکه ثبت نشده است” به نمایش درآورد. برای رجیستر کردن هم کد فعال‌سازی یک بار مصرف گوشی را ندارم چکار کنم؟؟

پاسخ: مابقی اسلات‌های سیم‌کارت به تبع سیم کارت اولی فعال می‌شوند، طبق گفته مسئولین وزارت ارتباطات در گوشی‌های چند سیم کارته عملیات رجیستری صرفا برای یک اسلات انجام می‌شود و نیازی به این کار نیست که همه را فعال کنید. اما اگر گوشی شما قدیمی است و به هر شکل سیم‌کارت دوم آن فعال نشده، موقع ثبت‌نام در سامانه همتا می‌توانید هر دو سیم را فعال کنید.

در صورت نیاز به مشاوره رایگان در رابطه با رجیستری می‌توانید پیج ما را در اینستاگرام (itresancom@) فالو کرده و به ما دایرکت بدهید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
528 دیدگاه
 1. امیر می گوید

  سلام یه ایفون ۱۲ پرومکس بدون رجیستر خریدم والان انتنش رفته چکار کنم برا رجیسترش

  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام خودتون نمیتونید کاری انجام بدین

 2. E می گوید

  سلام‌من دیروز گوشی ای ۵۲ خریدم‌فروشنده گفت باید یک‌هفته استفاده کنی بعد میشه رجیسترش کرد اصلا چنین چیزی ممکنه؟ از همتا برام‌اس ام اس اومده که گوشی قانونی هست ولی فعال نشده به نطرتون گوشی مشکل داره قاچاقه . شاید فروشنده داره دروغ میگه واقعا نمیدونم‌چیکار کنم

  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام اگه روی جعبه یا کارت گارانتی کد فعالسازی دارید، نگران نباشید. درست گفتن و چند روز صبر کنید بعد تست کنید اگه بیشتر از ۲ هفته گذشت می‌تونید به فروشنده اطلاع بدین و گوشی رو پس بدین

 3. Amir می گوید

  با سلام من میخواهم گوشی بخرم اما ریجستر نشدس ایا مشکللی براش پیش میاد؟؟

  1. سعید صانعی می گوید

   سلام، از زمانی که روش سیمکارت می‌اندازید تا یک ماه کار میکنه بعدش بخش تماس و سیمکارت مسدود میشه، یعنی نمیتونید زنگ بزنید، پیامک بدید و از اینترنت دیتا استفاده کنید، دیگر بخش‌های گوشی بدون مشکل کار میکنند

 4. هستی می گوید

  سلام با تغییر بورد شارژ گوشی کد imei اون عوض میشه؟

  1. سعید صانعی می گوید

   خیر

 5. مهدز می گوید

  سلام من دیروز یه گوشی از ۱۴۰ خریدم دارای گارانتی و برگه رجیستری شده میباشد کد کارتن با کد گارانتی و خود خود دستگاه هم یکی هست.ولی سیستم همتا میگه دستگاه قاچاق. پرسجو کردم میگن چون گوشی تازه وارد شده هنوز ثبت نشده ده روز صبر کن . بنظرتون چکار کنم برم گارانتی یا فعلا صبر کنم

  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام
   اگه کد فعالسازی دارید چند روز صبر کنید درست میشه

   موافقم ۱
 6. امین می گوید

  سلام گوشی من ریجستر شده . مثلا اگه بخوام سیمکارتی که باهاش گوشیمو ریجستر کردم رو از گوشیم در بیارم و یه سیمکارت دیگه بزارم تو گوشیم مشکلی پیش نمیاد؟ باید انتقال مالکیت انجام بدم؟

  1. سعید صانعی می گوید

   در سامانه همتا میتونید چند سیمکارت رو به گوشی خودتون متصل کنید، با این کار مشکلی پیش نمیاد

 7. سعید می گوید

  سلام من گوشیمو فراموش کردم ریجستر کنم الانم تاریخش گذشته کدو کارتون وهمه چیزرو دارم ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سعید صانعی می گوید

   از سامانه همتا اقدام کنید برای رجیستری کردن، اگر اجازه رجیستری نداد، با پشتیبانی خود همتا تماس بگیرید

 8. باران می گوید

  سلام ببخشید ممکنه گوشی ای جعبه نداشته باشه و مسافری اومده باشه و براش اینجا جعبه و کد درست بشه.

  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام
   شناسه گوشی رو با چیزی که روی جعبه خورده چک کنید باید یکی باشن

 9. ارمان می گوید

  سلام خسته نباشید من میخوام یکی از سیم کارت های گوشیمو داخل تبلتم بزارم برای اینترنت شبانه که گوشیم داغ نکنه میخواستم بدونم الان منم باید ریجستری کنم؟ بعد اگه بکنم دوباره میشه برگرده به همون گوشیم؟

  1. سعید صانعی می گوید

   خیر تبلت‌ها فعلا رجیستری ندارند، البته تست کنید، احتمال ۹۰ درصد سیمکارت رو بزارید درون تبلت بدون مشکل کار میکنه، برای برگردوندن سیمکارت به گوشی هم مشکلی پیش نمیاد

 10. شيوا می گوید

  با سلام ببخشید خواهرم از امریکا برام گوشى آیفون آورده مى خوام بدونم طى چه مراحلى باید در فرودگاه اون رو احراز هویت و رجیستر کنه؟

  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام
   یه سری بخش‌های مجزا در فرودگاه برای این کار هست (تا قبل از کرونا که بود) مراجعه کنه عوارض گوشی رو بده (۲۰ ۲۵ درصد از مبلغ روز گوشی) کد فعالسازی بگیره

 11. محمد می گوید

  سلام،
  من قراره یه ایفون ۸ دست دوم بخرم از کسی که ریجشتر نشده،
  ایا میتونم بخرم و تودم ریجسترش کنم؟و اینکه ایا انتقال مالکیت قبل از ریجستر ممکن هشت؟

  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام
   اگه الان آنتن داره که خب یعنی رجیستر شده و فقط باید انتقال مالکیت بدین
   اگه آنتن نداره خودتون نمی تونید به راحتی این کار رو انجام بدین

 12. مرتضی علوی می گوید

  تنها خاصیت ریجستری اینه که گوشیا گرون شد. و جیب یه عده پر پول تر

  موافقم ۶
 13. زهرا حسینی می گوید

  سلام من گوشیم رو رجستری کردم ایفون ۱۱، بعد اگه من دوباه برم خارج و بربگردم هم نیاز به رجستری دگه دارد یا همون یک بار تومه؟؟؟

  موافقم ۲
  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام
   همون یه بار اوکیه

 14. اسماعیل می گوید

  سلام من گوشیو قانونی خریدم ولی موقع ک سیمکارت انداختم داخلش رجیستر نکردم الان گوشی شبکه نداره چکار باید کرد

  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام
   اگه از جای معتبر خریدین روی جعبه یا کارت گارانتی کد فعال سازی هست از اون طریق اقدام کنید

 15. آیدا می گوید

  من از انگلیس به ایران اومدم ولی گوشیمو رجیستر نکرده بودم سی روز گذشته الان کلاً آنتن ندارم چی کار باید بکنم؟

  1. مجتبی مسکینی می گوید

   باید موقع ورود به ایران این کار رو انجام میدادین الان می‌تونید از گمرک کارتون رو پیگیری کنید

   موافقم ۱
 16. حمیدرضا می گوید

  من یه سوالی داشتم میخواستم بدونم

  من میخوام گوشی بخرم .
  فروشنده به من گفت ریجستر شده .
  میخواستم بدونم فرق بین این که اون ریجستر کنه یا من خودم ریجستر رو انجام بدم چه فرقی داره ؟؟؟؟

  1. مجتبی مسکینی می گوید

   شما خودتون نمیتونید رجیستر کنید
   رجیستری یعنی ورود قانونی گوشی به داخل کشور که اگه این شکلی باشه فقط باید از طریق کد فعالسازی فعالش کنید همین

 17. محمد می گوید

  سلام
  من گوشی رو بدون رجیستر خریدم از مغازه گوشی فروش
  و یک ماه فرصت امروز تموم شده
  ایا بعدا رجیسترش میکنن ؟
  و یه سوال دیگه ایا میتونم گوشی رو به فروشنده پس بدم با شکایت ؟
  (در صورتی که گوشی هیج وقت رجیستر نشه)

  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام اگه اون موقع میدونستید که بدون رجیستری خریدین که هیچ کاری نمیشه انجام داد و معامله درسته
   در حال حاضر هم خودتون نمیتونید رجیستر کنید اما هستن کسایی که واستون انجام میدن هرچند توصیه میکنم اعتماد نکنید

   موافقم ۱
 18. علی می گوید

  سلام،من گوشیم رو ریست فکتوری کردم،آیا نیاز به رجیستری داره؟

  موافقم ۱
  مخالفم ۱
  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام ریجستری ارتباطی با گوشیتون نداره و با ریست فکتوری اتفاقی واسش نمیفته

 19. هانیه می گوید

  سلام من یه گوشی خریدم ولی دوتا گارانتی متفاوت رو براش فعال کردم‌یکی از گارانتیا با شماره خودم فعال شد ولی من حواسم نبود اون یکی گارانتی رو که با شماره خواهرم فعال شده بود رو یه بار دیگ با گوشیه خودم وارد کردم یه پیام دیگ اومد که باید کد فعال سازی رو از فروشنده دریافت کنید که همون شماره خواهر رو نوشته بود. مشکلی پیش میاد که با یه گوشی دوبار کد گارانتی رو وارد کردم؟؟؟؟؟

  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام خیلی متوجه منظورتون نشدم یعنی چی که دو تا گارانتی دارین؟
   در حالت کلی برای رجیستری یک بار اتفاق میفته و دفعات بعد میتونید انتقال مالکیت بدین و مشکلی نیست

 20. Amir می گوید

  سلام….
  اگر با اشتباه گوشی به یک سیم کارت دیگر ریجستر شود می شود این اشتباه را اصلاح نمود؟یا خیر

  موافقم ۱
  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام
   گوشی رجیستر بشه یعنی به صورت قانونی وارد کشور شده و بعد از اون با چندتا کد دستوری می‌تونید به هر شماره‌ای که خواستین انتقال بدین

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد.

اینستاگرام آی‌تی‌رسان