پاسخ به تمامی سوالات مربوط به رجیستری گوشی‌های مسافری

بسیاری از خریداران برای فعال سازی رجیستری گوشی مسافری مشکل دارند و سوالاتی مطرح می‌کنند که در این مطلب به همه این سوالات پاسخ می‌دهیم.

طرح رجیستری موبایل یکی از بزرگترین طرح‌های وزارت ارتباطات بود که پس از ده سال سرانجام در سال 96 اجرایی شد و توانست تاثیر قابل توجهی در وضعیت قاچاق تلفن‌های همراه داشته باشد، بر اساس آمار با اجرای طرح رجیستری چیزی در حدود 80 درصد واردات گوشی به سمت مبادی قانونی هدایت شد. رجیستری گوشی در مبادی ورودی اتفاق می‌افتد و خریداران صرفا باید پس از خرید تلفن همراه، گوشی رجیستر شده خود را فعال کنند، اما بسیاری برای فعال سازی رجیستری موبایل خود با مشکل مواجه می‌شوند.

مشکلات مربوط به طرح رجیستری عموما به بخش فعال‌سازی سیم‌کارت برروی گوشی مربوط است، در طرح رجیستری خریداران باید گوشی خود را در سامانه همتا ثبت و پیامک فعال‌سازی را دریافت کنند که گاها فعال‌سازی گوشی در طرح رجیستری با مشکل مواجه می‌شود. بخش دیگری از سوالات مربوط به شرایط رجیستری گوشی مسافری و هزینه رجیستری موبایل است که در ادامه به تمامی آن‌ها پاسخ می‌دهیم.

با توجه به دیدگاه‌های دریافت شده از کاربران در مطالب مربوط به طرح رجیستری در آی‌تی‌رسان قصد داریم تا در این مطلب به پاسخگویی سوالات پرتکرار شما بپردازیم.

لازم به ذکر است اگر به سوالی پیرامون این طرح برخورد کردید که در این مقاله و مقالات دیگر ما نبود لطفا ابتدا مارا در اینستاگرام فالو کرده و سپس از طریق دایرکت مطرح کنید تا پاسخ دهیم. به دلیل واضح بودن سوالات و پاسخ‌ها، سوالات کاربران عینا تکرار و پاسخ به صورت کوتاه در ادامه خواهد آمد:

در صورت نیاز به مشاوره رایگان در رابطه با رجیستری می‌توانید پیج ما را در اینستاگرام (itresancom@) فالو کرده و به ما دایرکت بدهید.

سوالات مربوط به رجیستری آیفون 14

به دلیل شرایط به وجود آمده در خصوص گوشی‌های آیفون 14 و عدم رجیستی این مدل‌ها سوالات متعددی در ذهن کاربران ایجاد شده سات که در ادامه به آن‌ها پاسخ می‌دهیم:

1- آیا سری آیفون 14 رجیستری می‌شود؟

پاسخ: براسا بخشنامه گمرک در حال حاضر، خیر

2- آیا از آیفون 14 رجیستری نشده می‌توان استفاده کرد؟

پاسخ: در زمان نگارش این مقاله چنین امکانی برای گوشی‌های مسافری محیا شده است. در واقع گوشی‌های مسافری وارد شده تا یک ماه بدون مشکل و قطعی آنتن قابل استفاده هستند، این زمان برای گوشی‌های آیفون 14 مسافری نیز فعال شده و پس از پایان یک ماه، زمان آن تمدید شده است. یعنی در حال حاضر مدل‌هایی که به صورت مسافری وارد کشور شده‌اند تا زمان اعلام رجیستری رسمی قابل استفاده هستند اما در زمان آغاز رجیستری این گوشی‌ها، فرد مسافر باید اطلاعات کامل گوشی را در سامانه تجارت وارد کرده و نسبت به رجیستری قانونی گوشی اقدام کند. طبیعتا در این حال مدل‌هایی که به صورت قاچاق وارد کشور شده‌اند، رجیستر نشده و آنتن آن‌ها قطع می‌شود.

اما ادامه این مطلب به دو بخش تقسیم می‌شود، 1- مشکل طرح رجیستری برای گوشی های مسافری 2- سوالات مربوط به رجیستری گوشی همراه در ایران

 

سوالات مربوط به رجیستری گوشی‌های مسافری

1- چند گوشی می‌توان به صورت مسافری به کشور وارد کرد؟

پاسخ: در هر سال شمسی تنها می‌توانید یک گوشی به شکل مسافری رجیستری کنید.

2- در یک سال شمسی نمی‌توان در دو سفر خارجی، هر بار یک گوشی به شکل مسافری رجیستر کنم؟

پاسخ: خیر، به عنوان مثال اگر شما در سال 1401 یک گوشی به شکل مسافری رجیستر کرده‌اید، تا ابتدای فرورودین سال 1402 نمی‌توانید هیچ گوشی دیگری به صورت مسافری رجیستر کنید.

3- آیا رجیستری کردن گوشی به شکل مسافری مشکل است؟ چگونه گوشی خود را در طرح رجیستری فعال کنم؟

پاسخ: روش کلی آن است که ابتدا در مبادی ورودی اطلاعات گوشی را به نمایندگان گمرک بدهید و سپس اطلاعات لازم را در سامانه گمرگ وارد کنید و با پرداخت حق ورودی، گوشی شما رجیستر می‌شود، اما در مطالب زیر به طور کامل روش رجیستری کردن گوشی‌های آیفون و سامسونگ را آموزش داده‌ایم.

4- مسافری داریم که یک گوشی برای من هدیه آورده، آیا می‌تواند آن گوشی را به نام من رجیستر کند؟

پاسخ: خیر، مسافر بایدی ابتدا گوشی را با نام خود رجیستر کند و پس از فعال شدن گوشی، در سامانه همتا مالکیت گوشی را به شما انتقال دهد. ضمن اینکه مسفر شما اگر بخواهد گوشی خودش را نیز رجیستر کند، دیگر نمی‌تواند گوشی کادو را رجیستر کند، زیرا در هنگام ورود تنها امکان رجیستر کردن یک گوشی امکان پذیر است.

5- به کشور وارد شدم اما فراموش کردن در مبادی ورودی اطلاعات گوشی را به مامورین گمرک بدهم، چطوری این مشکل طرح رجیستری را حل کنم؟

پاسخ: طبق قانون پس از ورود به کشور دیگر امکان رجیستر کردن گوشی ورود ندارد، اما اگر با فاصله زمانی کم نسبت به زمان ورود به کشور به فرودگاه، ایستگاه قطار یا گمرک ورودی‌تان بروید، شاید مامورین گمرک راضی شوند که گوشی‌تان را رجیستر کنند.

6- گوشی دارم که رجیستر نشده، حال باید چه کنم؟

پاسخ: بهترین راه آن است که یک سفر به خارج از کشور بروید و هنگام ورود، گوشی‌تان را با اطلاعات خودتان رجیستر کنید.

7- برای من یک گوشی از خارج از کشور ارسال شده، برای فعال‌سازی آن در طرح رجیستری باید چه کاری انجام بدهم؟

پاسخ: اگر دوستان شما در خارج از کشور یک گوشی را خریداری کرده و برایتان ارسال کرده‌اند، یا خود شما مستقیما از سایت‌های چینی یا سایتی مانند آمازون یک گوشی خریداری کرده‌اید و گوشی با پست بین‌الملل‌ برای‌تان ارسال شود، اطلاعات و هزینه رجیستری توسط مامور پست هنگام تحویل کالا به شما دریافت شده و گوشی رجیستر می‌شود.

مشکل رجیستری گوشی مسافری

9- هزینه رجیستری گوشی چقدر است؟

پاسخ: در حال حاضر هزینه رجیستری گوشی برای گوشی‌های کمتر از 600 دلار برابر 17 درصد از قیمت دلاری و برای گوشی‌های بیش از 600 دلار برابر با 22.5 درصد از قیمت دلاری آن اعلام شده است. مبلغ پرداختی شما بر اساس قیمت روز دلار و برای گوشی نو (قیمت ارزش گذاری شده گمرک) محاسبه می‌شود. برای محاسبه دقیق قیمت رجیستری گوشی خود، مطلب زیر را مطالعه کنید.

10- رجستری گوشی‌های دست دو یا کارکرده به چه شکل است؟

پاسخ: قیمت نو آن محصول در نظر گرفته شده و سپس قیمت رجیستری محاسبه می‌شود.

11 – شخص مسافری که امسال به ایران آمده و دو هفته در کشور بوده آیا باز هم می‌تواند وارد کشور شود و یک ماه بدون رجیستر گوشی خود از سیمکارتش استفاده کند؟

پاسخ: بله، هر مسافر در هر سال شمسی می‌تواند بدون رجیستری تا یک ماه از گوشی خود استفاده کند.

12- آیا می‌توان از گوشی رجیستر نشده استفاده کرد؟

پاسخ: بله، رجیستری تنها مربوط به سیمکارت شماست، اگر گوشی رجیستری نشود، سیمکارت آن بعد از یک ماه غیرفعال شده و شما نمی‌توانید با کسی تماس بگیرید یا از نت همراه استفاده کنید، اما دیگر بخش‌های گوشی به طور کامل قابل استفاده خواهد بود، همچنین می‌توانید گوشی را با وای‌‌فای به اینترنت وصل کنید.

13- برای رجیستری گوشی مسافری باید یک سیمکارت به نام فرد مسافر باشد، اگر مسافر سیمکارتی به نام خود نداشته باشد چی؟

پاسخ: ارائه شماره سیمکارت در بدو ورود به کشور الزامی نیست، به این ترتیب مسافر می‌تواند پس از وارد شدن به کشور نسبت به تهیه سیمکارت و سپس تکمیل فرایند رجیستری گوشی خود اقدام کند.

مشکل رجیستری گوشی مسافری

14- پس از ورود به کشور تا چه مدت فرصت داریم تا فرایند رجیستری را از سامانه گمرک پیگیری کنیم؟

پاسخ: پس از آنکه اطلاعات اولیه در مبادی ورودی به ماموران گمرک داده شد، یک ماه فرصت دارید تا با مراجعه به سامانه گمرک، نسبت به تکمیل فرایند رجیستری اقدام کنید.

15-افراد کمتر از 18 سال می‌توانند گوشی رجیستری کنند؟

پاسخ: بستگی دارد، افراد زیر 18 سال نمی‌توانند سیمکارت به نام خود داشته باشند بنابراین حتی اگر در مبادی وردی اطلاعات اولیه از این افراد دریافت شود، ادامه فرایند رجیستری در سامانه گمرک ممکن نیست. به این ترتیب تنها افرادی که به شکل دانشجویی یا دانش‌آموزی سیمکارت به نام خود داشته باشند می‌توانند یک گوشی را رجیستری کنند.

16- می‌توان گوشی از یک برند ناشناس را رجیستر کرد؟

پاسخ: بله، این اتفاق در سامانه گمرک ممکن است.

17- گوشی‌های غیر هوشمند را نیز باید رجستری کنیم؟

پاسخ: بله، تمام دستگاه‌های تلفن همراه و یاتبلت سیمکارت‌خور باید رجیستر شوند.

در صورت نیاز به مشاوره رایگان در رابطه با رجیستری می‌توانید پیج ما را در اینستاگرام (itresancom@) فالو کرده و به ما دایرکت بدهید.

سوالات مربوط به رجیستری گوشی همراه در ایران

1- آیا من باید گوشی خودم را رجیستر کنم یا فروشنده؟

پاسخ: وظیفه رجیستری گوشی بر عهده شما و فروشندگان نیست، رجیستری گوشی در گمرک و مبادی ورودی به کشور رخ می‌دهد و گوشی‌هایی که به صورت قانونی به کشور وارد می‌شوند، همان ابتدا در سامانه همتا ثبت شده و رجیستری خواهند شد.

اما پس از خرید گوشی نیاز است تا رجیستری آن فعال شود، در واقع تنها کاری که شما یا فروشنده باید انجام دهید، فعال سازی رجیستری گوشی است.

2- فعال‌سازی رجیستری گوشی هزینه دارد؟

پاسخ: خیر، فعال‌سازی رجیستری گوشی کاملا رایگان و ساده است و همه می‌توانند این‌کار را انجام دهند، بنابراین اگر فروشنده‌ای خواست برای فعال‌سازی رجیستری از شما هزینه دریافت کند، قبول نکنید، گوشی را خریداری کرده و سپس خودتان با ثبت کد گوشی در سامانه همتا، فعالش کنید. دریافت هزینه برای فعال‌سازی گوشی غیرقانونی است.

مشکل رجیستری گوشی مسافری

3- روش فعال‌سازی رجیستری گوشی چگونه است؟

پاسخ: بسیاری با فعال کردن گوشی در طرح رجیستری مشکل دارند اما در واقع این کار بسیار آسان است. برای فعال‌سازی باید کد IMEI گوشی را در سامانه همتا ثبت کنید. کد IMEI گوشی بر روی یک برچسب در جعبه گوشی مشخص است، نکته مهم آن است که IMEI به تعداد درگاه‌های سیمکارت گوشی خواهد بود، یعنی یک گوشی دوسیمکارته، دو کد IMEI دارد.

بهتر است با گوشی #06#* را شماره‌گیری کنید، با این کار کد IMEI برای‌تان به نمایش در‌می‌آید. کد به نمایش درآمده را با کد موجود بر روی جعبه گوشی مطابقت دهید.

حال شماره #7777* را شماره‌گیری کنید، در صفحه به نمایش درآمده گزینه 2 یعنی فعال‌سازی را انتخاب کنید، در صفحه بعدی کد IMEI گوشی را وارد کرده و ارسال را بزنید، در صفحه جدید باید شماره موبایلی که می‌خواهید گوشی با آن فعال شود را وارد کرده و در مرحله بعد کد 6 رقمی فعال‌سازی که بر روی جعبه یا کارت گارانتی وجود دارد را وارد کنید.

در قسمت بعد اطلاعات وارد شده، یک بار به نمایش درمی‌آید، اطلاعات را چک کرده و در صورت تایید، عدد یک را ارسال کنید. در نهایت پیام فعال‌سازی گوشی برای شما ارسال می‌شود.

اگر با این روش فعال‌سازی گوشی در طرح رجیستری مشکل دارید، می‌توانید از طریق اپلیکیشن همتا یا سایت این سامانه نیز این کار را انجام دهید.

4- فعال کردن سامسونگ و آیفون فرقی دارد؟

پاسخ: تفاوت خاصی وجود ندارد. دلیل جدا کردن مقالات مربوط به این بحث به دلیل عدم آشنایی کاربران برای تطبیق آموزش‌های مربوط به هر برند است. البته دسترسی به IMEI هر گوشی نیز متفاوت است.

5- آیا گوشی دو سیم‌کارته را باید دوبار فعال کنیم؟ رجیستر برای هر اسلات سیم‌کارت لازم است؟

پاسخ: برای فعال‌سازی گوشی‌های دو یا چند سیم‌کارته کافیست که کد فعال‌سازی برای اسلات اول استفاده شده و نیازی به فعال‌سازی اسلات‌های بعدی نیست. اگر پیامکی پیرامون عدم فعال‌سازی دریافت کردید وضعیت سیم کارت را در سامانه همتا چک کنید.

6- با فعال سازی گوشی این پیام برای من ارسال می‌شود” شناسه قانونی نمی‌باشد” باید چکار کنم؟

پاسخ: متاسفانه گوشی شما از به صورت قاچاق وارد شده و فروشنده بایستی گوشی را پس بگیرد. می‌توانید گوشی را به فروشنده پس داده و پول خود را دریافت کنید. اگر فروشنده از عودت پول خودداری کرد به تعزیرات شکایت کنید.

اگر گوشی مورد نظر قبل از طرح رجیستری خریداری و استفاده شده باشد نیز به پیام‌ها توجه نکنید.

7- من مدتی پیش گوشی دست دو خریداری کرده‌ام. حال وقتی سیم کارت ایرانسل را درون اسلات اول می‌اندازم آنتن دچار قطع و وصلی می‌شود ولی در اسلات دوم مشکلی ندارد، آیا مشکل از طرح رجیستری است؟

پاسخ: در طرح رجیستری دو حالت بیشتر وجود ندارد: اولا گوشی به طور قانونی وارد شده و رجیستر شده است و بدون مشکل بایستی فعال باشد. در حالت دوم اینکه گوشی قاچاق بوده و رجیستر نشده و صرفا یک‌ماه بدون مشکل فعال خواهد بود و بعد از آن به طور کلی غیرفعال می‌شود! به معنای دیگر در طرح رجیستری تعارفی وجود ندارد، اگر بنا بر قطعی باشد انجام می‌شود و قطعی مرحله‌بندی‌شده در کار نیست، پس اگر در آنتن خود دچار مشکل هستید، مشکل از طرح رجیبستری نیست.

8- من گوشی سامسونگ خریدم و از سیم یک استفاده می‌کردم چند روز پیش خواستم از سیم‌کارت دوم استفاده کنم که موقع شماره گیری پیام “در شبکه ثبت نشده است” به نمایش درآورد. برای رجیستر کردن هم کد فعال‌سازی یک بار مصرف گوشی را ندارم چکار کنم؟؟

پاسخ: مابقی اسلات‌های سیم‌کارت به تبع سیم کارت اولی فعال می‌شوند، طبق گفته مسئولین وزارت ارتباطات در گوشی‌های چند سیم کارته عملیات رجیستری صرفا برای یک اسلات انجام می‌شود و نیازی به این کار نیست که همه را فعال کنید. اما اگر گوشی شما قدیمی است و به هر شکل سیم‌کارت دوم آن فعال نشده، موقع ثبت‌نام در سامانه همتا می‌توانید هر دو سیم را فعال کنید.

9- آیا می‌توان یک گوشی رجیستری نشده خریداری کرده و بعد خودمان آن را رجیستر کنیم؟

پاسخ: خیر، گوشی که به کشور وارد شده و رجیستر نشده باشد غیرقانونی است، البته برخی از افراد به صورت غیرقانونی و با دریافت هزینه بالا، گوشی را رجیستری می‌کنند اما بهتر است به سراغ اینگونه راه حل‌ها نباشید، زیرا اعتباری به این روش‌ها نیست و ممکن است در آینده تمامی گوشی‌هایی که به صورت غیرقانونی در طرح رجیستری فعال شده باشند با مشکل مواجه شده یا از شبکه خارج شوند. بهتر است گوشی رجیستری شده و قانونی خریداری کنید.

10- فعال کردن گوشی دست دوم به چه صورت است؟

پاسخ: اگر گوشی رجیستر نشده باشد که بهتر است قید معامله را بزنید، اما اگر گوشی رجیستر شده باشد تنها کافی است در سامانه همتا مالک آن را تغییر دهید، اینکار باید توسط فروشنده (مالک اصلی) صورت بگیرد.

11- راه ارتباطی با سامانه گمرک در صورت برروز هرگونه مشکل چیست؟

پاسخ: برای ارتباط با سامانه گمرک و هر گونه پرسش و پاسخ در خصوص رجیستری گوشی با شماره 82991-021 تماس بگیرید.

1,090 در مورد “پاسخ به تمامی سوالات مربوط به رجیستری گوشی‌های مسافری”

 1. با سلام، برای رجیستری گوشی آیفون ۱۲ پرو در سامانه همتا مبلغ ۴/۴۰۰/۰۰۰ پرداخت کردم. ولی دوباره خطا داد سیستم و مبلغ ۱ میلیون تومان دیگه رو صفحه اومد که آن هم واریز کردم و بعد برای بار سوم باز خطا و باز مبلغ ۸۰۰ هزار تومان که این را پرداخت نکردم. و متوجه شدم مشکل مربوط به کد دستگاه است و آن یک میلیون هم اشتباهی واریز شده! الان چطور می توانم پس بگیرم ؟ آیا امکانش هست اضافه وجه پرداختی را پس گرفت؟

 2. سلام . پس اگر کد imei دست کسی باشه میتونه مشکل ایجاد بکنه و کد روی گوشی دیگه ای یا برای خودش استفاده بکنه ؟ اصلا مشکلی ایجاد میشه ؟ ممنون

 3. سلام . چطور میتونم ریجستری گوشی غیرفعال کنم که قابل استفاده نباشه ؟ نمیخام سیم کارت بسوزونم . آیا تعمیرات موبایل اینکار انجام میدن ؟
  اگر کد imei گوشی کسی داشته باشه ، میتونه مشکلی ایجاد بکنه ؟ ممنون

  1. مجتبی مسکینی

   سلام رجیستری یه آپشن نیست که غیرفعال بشه
   اما با تغییر imei یا تعویض برد یه جورای گوشی دوباره به رجیستری نیاز داره

 4. من یه گوشی از دیجی کالا خریدم کد رجیستر رو میزنم میگه ثبت نشده
  زنگ زدم پشتیبانی میگه نهایتا تا 30 روز باید صبر کنی بعد فعال میشه درسته؟

  1. مجتبی مسکینی

   سلام اگه تاریخ گارانتی برای چند روز اخیر هست، درسته
   صبر کنین چند روز دیگه تست کنین رجیستر میشه

 5. سعید قاسمی

  سلام یکی از اقوام من میخاد واسم آیفون 13 بفرسته و بده یک مسافر بیاره با خودش اما کمی رو درواسی داره باهاش و نمیخاد بهش زحمت بده تو فرودگاه که بخاد الاف کارای این گوشی بشه آیا میشه بعدا خودم کارای گوشی و ریجستری رو انجام بدم

  1. مجتبی مسکینی

   خیر
   تو فرودگاه موقع ورود باید ثبت بشه
   کار خاصی هم نیست و نهایتا چند دقیقه طول میکشه

 6. سلام من گوشیمو با خواهرم عوض کردم الان بعد چند روزه انتقال مالکیت ندادم یه پیام هم از HAMTA برام اومد الان اگه انتقال مالکیت بدم اطلاعات رو گوشیم مثل عکس و ایمیل و اینام پاک نمیشه؟

  1. مجتبی مسکینی

   سلام انتقال مالکیت ارتباطی به اطلاعات داخل گوشی نداره
   صرفا شماره مالک گوشی عوض میشه

 7. سلام، یکی از بستگان که خارج از کشور در حال تحصیل است و همانجا آیفون 11 خریده، اگر فرضا در تاریخ 1 تیر 1403 به ایران بیاد، باید بتونه 1 ماه از سیمکارت ایرانی استفاده کنه، و بعد از یک ماه سیمکارت غیرفعال میشه،درسته؟ سوالم اینه که:

  1. اگر بعد از 1 ماه استفاده از ایران خارج بشه و دوباره سال آینده به کشور برگرده، آیا باز هم امکان استفاده از 1 ماه وجود دارد ؟ ( و در چه تاریخی؟ یعنی باید 365 روز بعد از 31 تیر صبر کند؟ )

  2. آیا اگر اصلا از سیمکارت ایرانی استفاده نکند، مشکلی براش پیش میاد؟

  تشکر

  1. مجتبی مسکینی

   سلام
   1. اگه مسئولین عزیز چیزی رو تغییر نداده باشن، هر سال شمسی یک ماه میشه استفاده کرد و آنتن داره (البته بعد از اون هم اینجوری نیست که کلا آنتن نباشه و گاهی هست و گاهی نیست)
   2. هیچ مشکلی پیش نمیاد شما میتونید بدون سیم کارت از همه چیز استفاده کنید حتی وای فای و… فقط امکان تماس یا استفاده از دیتا نیست همین

 8. سلام من یه گوشی از افغانستان آوردم ایران و الان خیلی وخته که قطع نه شده
  این چجوریه گوشی های که از افغانستان بیاری قطع نمیشه هر مدل که باشه ؟؟؟🤔🤔

 9. سلام
  من ایفون 15 پرومکس خریدم تا حالا سیمکارت ننداختم روش .
  1. اگه الان سیمکارت بندازم بعد بخوام از طریق مسافری برم خارج کشور و برگردم تو گمرک میشه ثبت کرد یا میگن این گوشی قبلا تو ایران کار کرده و غیر فعال شده دیگه نمیشه ثبت گمرکی کنیم ؟
  2. الان که 1.5 ماه مونده به سال جدید سیمکارت بندازم یک ماه بعد قطع میشه بعد 15 روز تو سال جدید باز حق استفاده 30 روز رو دارم یا باید 365 روز صبر کنم؟
  ممنون از راهنمای های عالی.

  1. سعید صانعی

   سلام، سری آیفون 15 رو کلا نمیتونید ثبت گمرکی کنید،ولی به عنوان مسافر میتونید یک ماه بدون رجیستری سیمکارت روش بندازید
   در مورد سوال دوم باید بگم که شما 365 روز باید صبر کنید

 10. سلام من گوشی آیفون ۱۳ معمولی خریدم ریجستری انجام دادم ولی انگار انجام نشده بود الان پیامک اومد برام به دلیل عدم فعالسازی دستگاه سرویس نمی‌گیرید حالا چکار کنم ؟؟؟؟؟ممنون میشم کمکم کنید خیلی نگرانممم

  1. سعید صانعی

   سلام، اگر گوشی رو در فرودگاه ثبت کردید، مراحل رجیستری رو کامل انجام دادید و هزینه رو هم پرداخت کردید ولی باز هم رجیستری نشده باید به پشتیبانی سایت کمرگ تماس بگیرید و مشکل رو اعلام کنید

 11. سلام گوشی های که وارد میشه به صورت عمده ومجاز مثل آیفون 13میگن داخل فرودگاه باید باز بشن تا ریجستری بشن وازلحاظ پلمپ اصلی خارج میشه و راه تشخیص این گونه گوشی ؟؟؟؟

  1. سعید صانعی

   سلام، خیر، واردات گوشی به صورت عمده صورت میگیره، نمیشه که همه جعبه‌ها رو باز کرد، کد imei هر گوشی روی جعبه‌ش هست و نیازی به باز کردن گوشی برای رجیستری نیست

 12. سلام، اگه مسافری یه گوشی آیفون 14 پرو،با خودمون بیاریم، تا 1 ماه آنتن داریم، اگه از کشور خارج نشیم، بعد از گذشت 365 روز، باز سالی 1 ماه آنتن برامون میاد؟ یا حتما باید خروج بزنیم تا باز 1 ماه آنتن بیاد برامون بعد 365 روز؟

  1. سعید صانعی

   سلام، نیازی به خروج زدن نیست، هر 365 روز یک ماه آنتن رایگان برای گوشی‌های وارد شده هست

 13. سلام ببخشید اگر کسی با پاسپورتش تو بهمن ۱۴۰۲ گوشی رجیستر کند تو خرداد ۱۴۰۳ میتونه دوباره گوشی رجیستر. کند؟

 14. سلام من متاسفانه یک گوشی خریدم اما در مهلت خودش نتونستم رجیستر کنم الان سیم‌کارت‌های قطع شدن چیکار کنم

  1. سعید صانعی

   سلام، میتونید سه تا گوشی بیارید ولی فقط میتونید یکی رو رجیستر کنید، هر فرد در هر سال فقط یک گوشی میتونه رجیستر کنه

 15. سلام چنانچه در مدت بک ماه موفق به رجیستر تلفن خود نشوم میتونم مجدد در یک سفر خارج از کشور بنام خود و یا شخص دیگر رجیستر کنم .ممنون

 16. جهانشاه میثاقی

  سلام من در مدت قانونی یک ماه نتونستم تلفونمو رجیستر کنم شما اعلام کردید تنها راه آن بردن بیرون از ایران ومجدد وارد کردن گوشی اما امکان داره مسئولین اعلام کنند قبلا این تلفن ثبت شده
  آیا اگر بنام شخص دیگری هم این تلفن را وارد کنیم بازهم به مشکل میخوریم .ممنون

  1. سعید صانعی

   سلام، این راهکار رو از خود کمرگ پرسیدیم و اونها تایید کردند، بعید میدونم قانونش عوض شده باشه و احتمالا میشه این کار رو انجام داد
   در خصوص وارد کردن اون ها با کد imei میتونن متوجه بشن که گوشی قبلا وارد شده و تکراریه برای همین تغییر نام چیزی رو عوض نمیکنه

 17. سلام من گوشی ریجستر گرفتم و بهم گفتن که نباید اپدیت کنم میشه بگید که میتونم اپدیت سیستمی کنم یا نه

 18. سلام من یه گوشی خریدم اما در شماره شخصی دیگری گوشیم را رجیستری کردم الان اون شخص میتواند به تمام اطلاعات گوشیم دسترسی پیدا کند یا خیر

  1. سعید صانعی

   سلام، خیر به اطلاعات شما دسترسی ندارند، فقط مالکیت گوشی با شماره این فرد هست و سیمکارت ایشون رو میشه در گوشی استفاده کرد

 19. من دو سال پیش به مدت یک ماو نیم اومدم ایران و گوشیم رو رجیستر نکردم، بعد یک ماه اول گوشیم دیگه انتن نداشت و کار نکرد. سوالم‌ اینجاست که آیا بعد از دو سال اگر‌دوباره برم ایران آیا از همون گوشی میتونم واسه یک ماه دیگه استفاده کنم؟

 20. سلام من تازه یه گوشی گرفتم انتقال مالکیت دادم رو خط خودم بعدش پیام برام اومد هشدار: این دستگاه به صورت مسافری وارد کشور شده، فاقد هرگونه گارانتی رسمی بوده و در صورت استفاده تجاری مسدود خواهد شد خاستم ببینم مشکلی برام پیش میاد یا نه ممنون میشم جواب بدید

  1. مجتبی مسکینی

   سلام گوشی مسافری وارد شده و همونطور که هشدار داده بهتون گارانتی نداره و ۱۰۰ درصد پلمپ هم نیست ازش استفاده شده
   اگه به عنوان گوشی نو و پلمپ خریدین میتونید پس بدین به فروشنده و ازش شکایت کنین

 21. سلام
  تبلتهای اپل که قابلیت تماس ندارند اما سیم کارت برای دیتا دارن نیاز به رجیستری دارن؟

 22. ایا امکان تمدید فعال بودن سیمکارت برای بک دوره یک‌ماه دیگه وجود داره ؟ من یک ماه تمام شد و قطع شدم .

 23. سلام
  هر فرد چه تعداد گوشی بدون هزینه گمرکی می تواند از خارج از کشور وارد کند( منظورم رجیستری که هر سال یک گوشی می شود نیست.)؟

  1. سعید صانعی

   سلام، هزینه گمرکی برای گوشی هست که رجیستر میشه یعنی ثبت میشه، شما میتونید گوشی‌های بدون رجیستری وارد کشور کنید ولی ثبت نشده و قاچاقه و بدون رجیستری هم قیمت پایینی داره، وارد کردن این گوشی‌ها دردسر خاصی نداره هزینه هم نداره
   ولی اگربخواهید گوشی رو ثبت کنید هر 365 روز میتونید یک گوشی وارد کنید

 24. سلام من سه ماه پیش یکی از بستگانم از خارج از کشور برام موبایل اورد و گفت که یک سری از مراحلش رو داخل فرودگاه انجام داده و بعد از یک ماه انتن گوشی رفت و من الان که میخوام ریجستری انجام بدم به مشکل بر خوردم میشه راهنمایی کنید

  1. سعید صانعی

   سلام، وقتی گوشی در فرودگاه ثبت میشه شما یک ماه فرصت دارید تا ادامه مراحل رجیستری رو در سامانه گمرک انجام بدید و هزینه‌ش رو پرداخت کنید. شما فرصت یک ماهه رو از دست دادید و الان گوشی شما رجیستری نشده

   1. اگر این فرصت یک ماه را از دست بدیم باید چی کار کنیم که بتونیم ریجستری بکنیم گوشی را؟ با انتقال مالکیت IMEI به فردی که تازه وارد کشور شده میشه رجیستری را انجام داد؟

    1. سعید صانعی

     سلام، روشی که شما گفتید شدنی نیست ولی یکی از روش‌ها اینه که گوشی رو به خارج از کشور ببرید و موقع ورود مجدد، ثبتش کنید
     البته این روش بلا جواب میداد ولی در حال حاضر قطعی نیست چون یکی دو تا از کاربران گفتند که گمرک موقع ورود مجدد بهشون گفته این گوشی قبلا ثبت شده و امکان ثبت مجدد نداره

 25. سلام وقتتون بخیر
  من چندسال قبل گوشیمو گرفتم کاملا قانونی بود
  الان می‌خوام سیم کارتمو عوض کنم رجیستری مالکیت بزنم به سیم کارت جدیدم
  متاسفانه بردم گوشی فروشی انجام بده میگن چیزی ثبت نشده به سیم کارتت
  بعد گفتن ممکنه مشکل از سایت همتا باشه همچنین چیزی ممکنه ؟!

  1. سعید صانعی

   سلام، خوب الان میتونید ثبت کنید. در سامانه همتا کد IMEI گوشی رو بزنید و اون رو به اسم خودتون ثبت کنید
   شاید قبلا سیمکارت دیگری در گوشی بوده و گوشی با اون ثبت شده

 26. سلام بنظره شما خرید ایفون۱۴ در ایران کار اشتباهی هستش؟خیلی هارو دیدم بدون مشکل از ایفون۱۴استفاده میکنن

  1. سعید صانعی

   سلام، اگر گوشی رجیستر نشه، فقط آنتنش قطع میشه، بقیه امکانات گوشی رو میتونید بدون مشکل استفاده کنید، اگر قطع آنتن برای شما مهم نیست، میتونید بخرید

   1. سلام خسته نه باشید میگم اپل ایپد پرو جای سیم کارت نه داره فقط وای فای اگه از آمریکا بیاریم ریجستر نه باشه همه چیزش بره میتونیم از وای فای استفاده کنیم

    1. سعید صانعی

     سلام، محصولاتی که سیمکارت خور نیستند، نیازی به رجیستری ندارند و بدون مشکل میشه از اون‌ها استفاده کرد

 27. سلام برای من یه گوشی ایفون۷پلاس از امریکا آوردن سیمکارتو که انداختم برام پیام اومد که که دستگاه قانونی نیست و تا یک ماه دیگه قطع میشه اما الان بیشتر از اون وقت گذشته اما هنوز آنتن داره ممکنه که قطع نشه دیگه

   1. سعید قاسمی

    سلام خوبین ببخشید یکی از اقوام من میخاد واسم یه آیپد سامسونگ بده یکی از مسافرا بیاره .منتها سیم کارت خور نیست میخام بدونم نیازی هست که تو فرودگاه ریجستری بشه یا کاری انجام بده

    1. مجتبی مسکینی

     سلام متوجه منظورتون از آیپد سامسونگ نشدم
     در حالت کلی رجیستری برای دستگاه های سیم کارت خور هست
     اگه سیم کارت نمیخوره که نیازی به رجیستری نیست

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
TCH