nik

سه بهانه مهم شرکت‌های سازنده گوشی‌های هوشمند برای حذف جک هدفون!

با حذف جک هدفون از گوشی وان‌پلاس 6T بار دیگر حق انتخاب‌ مشتریان برای بهره‌مند بودن از یک محصول دارای جک هدفون‌های 3.5 میلیمتری کمتر شد. بله پرچم‌دار جدید وان‌پلاس نیز به همراه یک دانگل عرضه می‌شود. اما ماجرا زمانی بدتر می‌شود که شرکت‌های بزرگی چون اپل، خساست را به جایی رسانده‌اند که حتی مشتریان‌شان برای داشتن مبدل کوچک جک هدفون نیز مجبورند به طور جداگانه هزینه نمایند!

جک هدفون

واقعا چه خبر است؟ چرا شرکت‌ها مشتریان وفادار خود را اینگونه مجازات می‌کنند؟ حتما باید دلیل یا دلایلی در این بین وجود داشته باشد. تاکنون علت‌های زیادی را از دور و نزدیک شنیده‌ایم ولی بسیاری از آنها اعتبار ندارند اما در این بین برخی علت‌هایی که مطرح شده‌اند را زیادتر از بقیه شنیده‌ایم که شاید ارزش توجه بیشتری دارند. همراه ما باشید تا سه دلیل مهمی که در این رابطه اغلب بر روی آن مانور داده می‌شود را مورد بررسی قرار دهیم.

دلیل اول: حذف جک هدفون سبب آزاد شدن فضای بیشتر برای تعبیه باتری بزرگ‌تر است!

در نگاه اول این دلیل به نظر منطقی می‌رسد. در هر حال اگر جک هدفون فضای زیادی را اشغال کرده است و حذف آن موجب بهره‌مند شدن گوشی از باتری بزرگ‌تر می‌شود، پس خبر بسیار خوبی است. به علاوه امروزه انواع مختلفی از ایر‌باد‌های بی‌سیم در بازار در دسترس هستند که می‌توانیم از آنها استفاده نماییم. بنابراین تا اینجا همه چیز خوب است و دلیل کاملا منطقی است. ولی این همه واقعیت نیست و عملا تنها یک بهانه بچگانه برای حذف جک هدفون است که توسط بسیاری از شرکت‌ها تکرار می‌شود.

بیایید نگاهی به گوشی HTC U11 بیاندازیم. همانطور که در جدول زیر مشاهده می‌کنید این گوشی دارای یک باتری 3000 میلی‌آمپری است و جک هدفون نیز ندارد. با این حال مدل قبلی یعنی مدل HTC U10 دارای جک هدفون بود و در کمال تعجب باتری آن نیز 3000 میلی‌آمپری است. من همیشه در درس ریاضی ضعیف بودم ولی مطمئن هستم 3000 با 3000 برابر است!

جک هدفون

این مورد حتی مربوط به شرکت نگون‌بخت HTC نیست و پای غول‌هایی مانند اپل نیز به این دروغ بزرگ باز شده است. برای نمونه آیفون 6 را با آیفون 8 مقایسه کنید. آیفون 6 دارای یک باتری 1810 میلی‌آمپری است و آیفون 8 از یک باتری 1821 میلی‌آمپری بهره می‌گیرد. آیا حذف جک هدفون تنها 11 میلی‌آمپر به بزرگ‌تر شدن باتری کمک کرده است؟ آیا این افزایش میلی‌متری ارزش نابود کردن جک هدفون را داشته است یا تنها به منظور افزایش فروش دانگل‌ها، ایرباد‌های بی‌سیم شرکت و کاهش هزینه نصب جک هدفون این سرقت مهندسی شده روی داده است؟!

دلیل دوم: حذف جک هدفون سبب باریک‌تر و سبک‌تر شدن گوشی‌های موبایل می‌شود.

امروزه کمرباریک بودن به یک مد تبدیل شده است. در گوشه کنار، از پرده سینما گرفته تا جلد مجلات شما با مدل‌های باریک‌ پیکر و سبک وزن روبه‌رو می‌شوید. تلویزیون را که روشن کنید بازیگران لاغر اندام را مشاهده می‌کنید که گویی همگی را یک استاد ماهر به طور یکسان تراش داده است. در دنیای گوشی‌های هوشمند نیز دیگر بر کسی رقابت بر سر باریک‌تر و سبک وزن‌تر کردن هندست‌ها پوشیده نیست و شرکت‌ها حذف جک هدفون را یکی از روش‌های باریک‌تر نمودن گوشی‌های خود اعلام می‌کنند. اما مشکل اینجاست که حتی با حذف جک هدفون نیز چنین اتفاقی نمی‌افتد!

بیاید یک بار دیگر نگاهی به جدول بالا بیاندازیم. یک مقایسه دیگر بین شرکت‌ها نشان می‌دهد که این دلیل نیز یک بهانه پیش‌پا افتاده است که از آن تنها برای بازی دادن کاربران و به پیش بردن نقشه‌های اقتصادی خودشان استفاده می‌کنند. گوشی ال‌جی V30 به همراه جک هدفون و دارا بودن یک باتری 3300 میلی‌آمپری، فضای ذخیره‌سازی قابل ارتقا و دوربین دوگانه تنها 158 گرم وزن دارد. در مقابل گوشی فاقد جک هدفون HTC U11 با سیستم دوربین دوگانه و حتی باتری کوچک‌تر، 169 گرم وزن دارد. لطفا کسی توضیح دهد چگونه با حذف جک هدفون وزن گوشی افزایش داشته است؟

خب نگران نباشید بار دیگر دست از سر شرکت HTC برمی‌دارم و به سراغ دو مدل گوشی از یک برند می‌روم. نگاهی به آیفون‌های اپل بیاندازید. آیفون 8 و آیفون 6 هر دو دارای نمایشگر 4.7 اینچی و یک دوربین در پشت هستند. با این حال آیفون 6 تنها 129 گرم ولی آیفون 8 با حذف جک هدفون به یک وزن بالاتر صعود کرده و بر روی ترازو عدد 148 گرم را به نمایش می‌گذارد.

دلیل سوم: آینده از آن فناوری بی‌سیم است!

شاید اکنون با یک دلیل درست و حسابی مواجه شدیم. با افزیش سریع فناوری‌های گوناگون به خصوص اینترنت اشیا (IoT)، به نظر می‌رسد کاربرد‌های ارتباط بی‌سیم نیز بیش از پیش جای خود را در دل محصولات فناوری و کاربران باز می‌کند. با این حال نمی‌توان گفت که آینده به طور تمام و کمال در تسخیر فناوری بی‌سیم قرار خواهد گرفت یا حداقل فعلا در چنین عصری زندگی نمی‌کنیم!

جک هدفون

کارل پای یکی از بنیانگذاران وان‌پلاس در مصاحبه خود با وبسایت TechRadar در جواب سوالی به حذف جک هدفون از عبارت “ما باور داریم اکنون زمان مناسب آن است” استفاده کرد! ولی ما نمی‌دانیم کارل این زمان مناسب را بر اساس کدام ساعت تشخیص داده است؟ ساعت خودش؟ یا شاید ساعت آقای تیم کوک (مدیر شرکت اپل که برای اولین بار اقدام به حذف جک هدفون نمودند)؟!

کارل پای همچنین از استفاده 59 درصدی کاربران انجمن وان‌پلاس از هدفون‌های بی‌سیم ابراز خشنودی کرد. اگرچه این آمار اکثریت را در بر می‌گیرد ولی اقلیت بزرگی نیز در آن سو هنوز فاقد هدفون‌های بی‌سیم هستند. البته این مورد تنها در مورد انجمن وان‌پلاس است. این داده‌ها را در کنار آمار‌های دیگر برند‌ها قرار دهید تا به یک عدد واقعی‌تر برسیم. در واقعیت بخش مهمی از کاربران (که صد‌ها میلیون‌ نفر را در بر می‌گیرد) همچنان مایلند صدای موزیک‌ها و ویدیو‌های خود را با کیفیت بالای هدفون‌های سیمی بشوند.

هنگامی که درباره این موضوع جنجالی و محصولات بی‌سیم، نظر Jonathan Levine، رئیس و بنیانگذار شرکت صوتی Master & Dynamic را جویا شدم، اینطور پاسخ داد که گاهی اوقات شما دوست دارید یا نیاز دارید که با استفاده از یک ارتباط واقعی و لمس کردنی به دستگاه متصل شوید و ما به خوبی این حس را درک می‌کنیم. البته باید به این نکته نیز اشاره کنم که این شرکت هیچ برنامه‌ای برای عرضه محصولات سیمی ندارد ولی این درک و احساس حمایت از برخی کاربران که هنوز هم مایلند با استفاده از ارتباط سیمی صدا‌ها را بشوند، وجود دارد.

اما در پایان چه؟ نتیجه این بحث‌ها به کجا خواهد انجامید؟

شاید اگر شرکت‌ها به بهانه‌هایی که می‌آورند و ادعاهایی که مطرح می‌کنند، پایبند باشند و در عمل ما شاهد گوشی‌های هوشمند مجهز به باتری‌های بزرگ‌تر و وزن کمتر باشیم، بتوان نسبت به حذف جک هدفون کمتر اعتراض نمود. واقعیت این است که شرکت‌ها تنها وعده‌هایی پوچ و توخالی به مشتریان داده و ما را نسبت به انتخاب‌های به حق خود مورد سرزنش و شماتت قرار می‌دهند!

شرکت‌هایی که جک هدفون 3.5 میلی‌متری نیز ندارند، باید به خاطر عرضه نکردن حتی یک مبدل ساده آن، سر به زیر بیاندازند و شرمسار کاربران باشند. وقتی که شما صد‌ها دلار (بخوانید میلیون‌ها تومان) و امسال حتی بیش از 1000 دلار، را برای خرید یک گوشی هزینه می‌کنید، حداقل انتظار قرار داشتن یک تبدیل 9 دلاری را در جعبه گوشی دارید. آیا منطقی نیست؟

جک هدفون

شاید بگویید شما که توانایی پرداخت چند صد دلار دارید، پرداختن چند دلار اضافی نباید برایتان مشکلی باشد ولی این چند دلار برای من ممکن است ناچیز به نظر برسد ولی از طرف دیگر در مقیاس یک شرکت عریض و طویلی چون اپل، دها میلیون دلار کاهش در هزینه‌ها محسوب می‌شود! در هر صورت طبق روال سایت آی‌تی‌رسان بسیار خوشحال خواهیم شد که شما خوبان نیز نظرات خود را با ما در میان بگذارید. به عقیده شما، جک هدفون باشد یا نباشد؟

منبع androidauthority
ممکن است شما دوست داشته باشید

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد.