چگونه یوتیوب همه چیز را افراطی نشان می‌دهد؟

این هفته در یک اپیزود از برنامه ورج کاست (The Vergecast)، گفتگویی متفاوت صورت گرفت؛ این هفته جولیا الکساندر (Julia Alexander)، یکی از گزارشگران که برای بررسی پلتفرم‌های مختلف ویدئویی مانند یوتیوب و Twitch به این برنامه پیوسته، گفتگوی کوتاهی در مورد یوتیوب انجام داده است.

نیلی (Nilay) یک گفتگوی خودمانی با جولیا داشته، آنها در این برنامه در مورد مسئله جنجالی پیشنهادهای ویدئوهای مشابه در یوتیوب، افزایش تعداد افراد این شبکه و اینکه چگونه سازندگان ویدئوها از یک مخاطب عادی، یک تماشاچی پر و پا قرص می‌سازند، به گفتگو نشسته‌اند.

در ادامه مطلب، ما به‌صورت اجمالی به این گفتگو می‌پردازیم و در مورد این موضوع که چگونه یوتیوب از مخاطبان جوان خود یک فرد رادیکال می‌سازد، بحث خواهیم کرد.

آیا مشکلات حل می‌شود؟

نیلی پاتل (Nilay Patel): چه ایراد و مسئله مهمی، شما در این پلتفرم می‌بینید؟

جولیا الکساندر: خب! یکی از چندین مشکل این پلتفرم به نظر من الگوریتم پیشنهاد ویدئوهای مشابه است. این امر خیلی از مردم را رادیکال می‌کند. برای نمونه من با بسیاری از جوانان صحبت کرده‌ام (که البته این‌ها نسلی هستند که دچار مشکلات جنسیت گرایی بازی‌های ویدئوی بودند)، وقتی مشکلات بازی‌های ویدئویی مطرح شد، این بچه‌ها حدود 13 یا 14 سال داشتند (حدود سال 2014) که الآن آنها 18 یا 19 ساله هستند و به من می‌گویند، اغلب باورهای ما ناشی از نگاه کردن ویدئوهایی در شبکه یوتیوب است. دلیل این امر این مسئله است که آنها در یوتیوب از یک شخصی که در ذهن آنها یک پادشاه بزرگ ماقبل تاریخ است ویدئویی می‌بینند و این ویدئو برای آنها ذهنیت و عقیده‌ای را ایجاد می‌کند. من با معلمان دبیرستان نیز صحبت‌های زیادی دارم و آنها نیز تائید می‌کنند که اکثر جوانان این سن و سال منبع مهم و اصلی‌شان برای خبرهای روز و جدید، سایت یوتیوب است.

ازاین‌رو من فکر می‌کنم این یک مشکل و مسئله اساسی در مورد یوتیوب است و واقعا چیزی نیست که به‌راحتی بتوان آن را حل‌وفصل کرد. البته نه اینکه بگویم سازندگان یوتیوب به دنبال حل این مشکل نیستند، نه! اتفاقا آنها به دنبال حل آن هستند، اما این یک مسئله عمومی است و در وهله اول مشکل از خود گوگل است نه یوتیوب!

نیلی: چرا فکر می‌کنی مسئولان این سایت قادر به حل این مشکل نیستند؟ به‌هرحال اخیرا آنها تلاش‌های زیادی دراین‌باره داشتند، درسته؟ و اینکه اخیرا برچسب‌های زیادی را به محتویاتشان اضافه کرده‌اند و اضافه شدن لینک ویکی‌پدیا اتفاق خوبی است، قبول نداری؟

جولیا: آره! مسئله دروغ بودن سفر انسان به ماه هم پیش آمده بود.

نیلی: بله دقیقا به یاد دارم. من اسمی از کسی نمی‌برم، اما چند وقت پیش، در یک مهمانی نمایش لوازم الکترونیک مصرفی جهانی CES بودم و بعد از شام درحالی‌که دورهم بودیم، بحث اتفاق یازده سپتامبر پیش آمد و اینکه این کلا یک مسئله داخلی بود و کار تروریستی نبود. خیلی متعجب شدم و گفتم من خودم در سنی بودم که کاملا این را به یاد می‌آورم. یازده سپتامبر رخ داد. صد در صد واقعی است. من به شما قول می‌دهم که اگر این اتفاق چنانچه می‌گویید واقعی نبوده باشد، تمام روزنامه‌نگاران ایالات‌متحده برای همیشه پیگیر آن خواهند بود. اما یکی از افراد دقیقا این حرف را به من زد که: “من چندین ویدئو خلاف این مطلب در یوتیوب دیدم” و دقیقا به یاد دارم که با خودم فکر کردم که ای‌وای این چه مسئله بزرگ و مهمی است.

جولیا: دقیقا! Kyrie Irving بازیکن بسکتبال در یک کنفرانس خبری بود و این مسئله توسط چند نفر مطرح شد که شما به این باور دارید که زمین صاف است. خود اروینگ به‌صراحت گفت که: «بله! من چندین ویدئو دیدم و به این نتیجه رسیدم» واقعا پیدا کردن مطالب این‌چنینی در یوتیوب فوق‌العاده راحت و ساده است. مثلا شما جستجو می‌کنید که: “آیا سفر به ماه واقعی است؟” شما در این لحظه یک ویدئو ساده و بی‌پایه و اساس را مشاهده می‌کنید، اما همین ویدئو به‌سرعت به یک مسئله جدی در ذهن مردم تبدیل می‌شود.

یا یک نمونه دیگر این‌چنین است که شما از یک کلیدواژه مانند: “فمینیسم” یا “لیبرال” یا حتی “محافظه‌کاران” استفاده می‌کنید و اکنون شما وارد یک قلمروی‌ شده‌اید که پر از ویدئوهای حدود 20 دقیقه است که همه آنها بر پایه شواهد کاملا غلط ساخته شده و به همین سادگی این مسئله به توییتر منتقل می‌شود. کمی بعدتر به شبکه‌های اجتماعی دیگر مانند اینستاگرام می‌رسد و به‌شدت در اذهان مردم جای می‌گیرد. بنابراین من فکر می‌کنم یوتیوب نمی‌داند که چگونه می‌توان جلوی این اتفاق را گرفت.

این مسئله یکی از معضلاتی است که من اکثرا با سازندگان ویدئوها و مسئولین یوتیوب در مورد آن گفتگو می‌کنم. اگر از تگ‌ها و برچسب‌ها سو استفاده شود، یعنی از داده‌های رسانه‌ای سو استفاده شده است. این مسئله‌ای است که اکثر وب‌سایت‌ها از آن آگاهی دارند و مسئولین یوتیوب نمی‌دانند که چگونه می‌توان آن را حل کرد. واقعا این یک مشکل واضحی است که به سازندگان ویدئو اجازه می‌دهد، هراندازه که می‌خواهند، از هر برچسبی برای محتوای خود استفاده کنند. برای مثال شما می‌توانید برچسب “اندروید” یا “گوگل” را در جستجوی خود استفاده کنید و به‌سرعت از مسئله اصلی فاصله بگیرید و سر از جای کاملا متفاوت دیگری دربیاورید. این مسئله به این جهت است که اکثر افراد می‌دانند شما از این برچسب استفاده می‌کنید، بنابراین با آن (درنتیجه با ذهن شما) به‌راحتی بازی می‌کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
TCH